Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Tesla 820A FM Stereo sum

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [8]

(upravil Jano952 28. 6. 2013 2:45)

Téma: Tesla 820A FM Stereo sum

zdravim, mam problem s 820A, par rokov lezala pokazena v dielni, s otcom sme vsak po oprave koncaku zistili ze ked naladime neaku FM stanicu a zasvieti ledka Stereo, oba kanaly zacnu sumiet, ale po zapnuti mono je zvuk opet dobry.  Signal je urcite dobrej kvality. Ide o novsiu verziu, ma rozsah do 108 MHz a su tam dve TCA740A.

pozeral som na moduly stereodekodera E, MF zosilnovaca C1, aj VKV volica A, nic viditelne poskodene som nevidel (nic som od toho necakal a dovnutra kondenzatorov nevidim big_smile ) a inde som chybu nepredpokladal, kedze po zapnuti mono sa to neprejavuje a zo vstupov hra dobre.

ak by niekto mohol pomoct, co by som mal odmerat popripadne vymenit, bol by som velmi vdacny wink kedze oproti tym vseliakym cinskym vezickam to radio hra aj na mono ovela lepsie (ale stereo by bolo pekne smile )

Re: Tesla 820A FM Stereo sum

To je typický chování mršby tohoto typu, v týhle fabrice uměli kulový, smiř se s tím....

(upravil microlan 28. 6. 2013 8:31)

Re: Tesla 820A FM Stereo sum

Zkus vyměnit MF filtry, určitě někam utekly za tu dobu

Re: Tesla 820A FM Stereo sum

Pánové nechci být s vámi ve při. Ale pro kvalitní stereo příjem na FM (bez šumu) je potřeba, doufám že si to pamatuji dobře, 5 až 10 krát silnější signál než pro mono příjem. Může to být také tím.

Re: Tesla 820A FM Stereo sum

Tesla Bratislava ty rádia holt neuměla. Ale že by 820 měla malou citlivost, to se o ní říct nedá.
Jestli chytáš signál na drát, tak se nediv. Chce to minimálně dipól, nebo spíš víceprvkovou anténu. Obzvláště v městském prostředí, kde je spousta odrazů, které se při stereopříjmu projevují cvrlikáním a šumem v přijímaném zvuku.
Kdyby byly hodně uteklý keramický mf filtry, šumělo by to i v monu (i když výměnou za Murata filtry by se možná trochu signál zlepšil).

Re: Tesla 820A FM Stereo sum

dolly j: když nechceš být s námi, tak si buď s kým chceš! smile

Re: Tesla 820A FM Stereo sum

@Hippo007: správne zladená 820A v meste spravidla úplne bez problémov chytí lokálne stanice na anténu typu "kus drátu" - v stereu, bez šumu a bez parazitných príjmov. Somriť sa s dipólmi a viacprvkovými anténami má zmysel tak pri diaľkovom príjme, keď chce človek zmysluplne prijímať stereo niekde v doline na Kysuciach.

Tu bude problém s rozladením niektorého stupňa, resp. s nedostatočnou šírkou pásma mf. Treba sa obrátiť na niekoho s patričnou praxou a prístrojovou výbavou (wobbler), aby skontroloval tvar mf. kriviek, citlivosť na vstupe a doladil to. Druhá cesta je zohnať vrak inej 820A (tie v opticky horšom stave sa spravidla nepredávajú za až tak absurdné peniaze) a príslušné moduly skúsiť prehodiť...

@kazzatel: paušálne by som Teslu Bratislava nezatracoval, zase až tak z radu nevybočovala. 820A je konštruktérsky paškvil z obdobia agónie reálneho soc., ale staršie prijímače/tunery (810A-814A, 3601A) poväčšine fungujú bez problémov dodnes. A ak boli v slušnom prostredí, tak spravidla bez potreby zlaďovania. A ani zvukovo na tom nie sú (na spotrebku) najhoršie.

(upravil matus19 4. 7. 2013 1:19)

Re: Tesla 820A FM Stereo sum

Pokiaľ ti ten prijímač hraje dobre  a čisto na mono tak by pri zapnutí sterea nemal byť šum veľmi zvýšený, ale samozrejme potrebuješ aspoň kus drôtu ako anténku. Ak naladíš najsilnejšiu stanicu a šum stále pretrváva aj na mono potom je problém v MF zosilňovači ako aj filtroch - kedže väčšina citlivosti príjímača závisí od tohto stupňa kde je najväčie zosilnenie signálu. Ak je dorbá citlivosť a naladiš na jednoduchý dipól aj vzdialené vysielače skús skontrolovať selektivitu. Ak nemáš meracie prístroje aspoň podľa ucha či pri preladovaní silná stanica nezanikne príliš skoro prípadne aká je odozva na preladovanie - mám na mysli, že pri tycho rádiách sa stanica najprv objaví - potom sa zosilňuje šum a skreslenie - keď si v strede krivky - vyladené presne - tak to hrá bez skreslenia a potom znova zrkadlovo skreslenie a šum a stanica zmizne - záleží od použitých keramických filtrov - čím je ich šírka pásma väčšia tým skôr zachytíš okraj stanice a skreslenie máš na väčšom rozsahu - tiež sú zalhtené blízke slabšie stanice. Ak prijímač má dobrú citlivosť aj selektivitu pri mono pri stereo by nemal byť problém. Ak sa filtre vplyvom strárnutia rozladili a prenášané pásmo je úzke - je možné že sa neprenášajú všetky frekvencie, ktoré potrebuje stereodekóder na dekódovanie signálu. Teda nedostáva s v správnom pobere jednotlivé frekvenčné pásma teba súčtovú zložku a tiež rozdielové - môže byť potlačené horné pásmo nad 19 KHz a tak je nepomer medzi súčtovou a rozdielovou zložkou. Ale kežde vravíš, že sa dekóder zosynchronizuje - teda svieti zelená led - dostáva synchronizačný signál 19Khz - čo je iba 10% oproti úrovniam rozdielovej zložky. Taktiež jee možné, že sú potlačené pásma do 16 Khz. Taktiež sa mohla vplyvom zvlhnutia zmeniť kapacita C15 (470p) čím sa rozladil koincidenčný obvod - ale to by sa prejavilo aj nerovnomerným "zrkadlom" pri ladení  viď vyššie.

Každopádne ak je šum typu "cvrlikanie" a vysoké frekvencie studený šum - pri signále bez modulácie - treba hľadať chybu v MF stupni - prípadne či niektorý kondík odkolo KF125 nenavlhol a nemá veľký zvod a tým posúva prac body a ako aj signál k zemi.
Ak je šum "teplý" - nízke frekvencie a objavuje sa pri tichých pasážach a bez modulácie mizne a ak naladíš nejakú stanicu, ktorá vysiela mono!!! - (dnes asi ťažko) ale skús porovnať či nemá orezané nízke tóny prípadne nieje znížená hlasitosť hovoreného slova - zvyčajne rovnaký signál v R aj L. (Prípadne skús ladiť na AM - pre overenie C3)
Skús vymeniť C12 (2uF) - výstup A 225 D prípadne C3 (2uF) - výstup modulu F - je celkom možné, že sa časom stratila kapacita.

Každopádne daj vedieť ako si dopadol

Příspěvky [8]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Tesla 820A FM Stereo sum

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£