Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 2)

Audioweb.cz » Nezařaditelné » Síťový filtr

  Stránky: ««« 1 2

RSS

Příspěvky [21 až 35 z 35]

Re: Síťový filtr

V prvé řadě si dej elektroinstalaci do pořádku a pak řeš nějaký filtr.

Web

Re: Síťový filtr

Nezlob se, ale to je od Tebe hloupá, hrubě zjednodušující řeč. Výměna instalace v domě se snad nedá srovnávat s připojením filtru k zesilovači! Něco takového bývá předmětem dlouhodobého plánování, nejde přece vzít z rodinného rozpočtu několik set tisíc jen tak ze dne na den, že mi to poradili na fóru! Výměna instalací bude spojena s dalšími stavebními úpravami, které ovšem nejsou otázkou nejbližších týdnů!
Další debata v tomhle stylu není nic než marnost.

Re: Síťový filtr

Je jenom na tobě, koho tahle elektroinstalace zabije. Pokud tebe, tak ok, je to Darwinova cena a ušetříš, další případy rozebírat nebudu.

Web

Re: Síťový filtr

Skutečně se nad tou instalací vážně zamysli. Jde to udělat postupně a i dle starých norem správně provedená dvouvodičová soustava může být bezpečná.  Předělání do souladu s aktuálníma normama - s rozumnýma požadavkama nestojí statisíce, ale jen desetitisíce.... sám jsem si dělal instalaci a koncem roku 2007 revizi 4+1.

Jinak k filtrům např Index » Dílna » Sitovy filtr #76, #78 apod.  A spec. v tvém případě se přes kondenzátory (které mají vyvedený střed např na kovové pouzdro filtru) dostanou "unikající proudy" na neukostřené šasi zesilovače apod...
A i trafa se dělají(la) dle použití (třídy výrobku) s jinou izolací (el. pevností) na 4kV (bezpečnostní apod.) a pak méně (s kostřením přístroje na nulák - dříve byla snad i na jen 1,5kV). A chybí-li nulák - může to dost "zabrnět"... A i těch 100mA chránič je spíš na vola a né na člověka (30mA)....

Re: Síťový filtr

na človeka stačí aj 10mA smile

Web

Re: Síťový filtr

Ten 100 mA chránič v koupelně je ti na prd. Radši tam ani nelez. Norma předepisuje 30mA a i to tě může za určitých okolností zabít. Jak píše redyuri, někdy stačí i 10. Vím o čem píši, mimo jiné dělám i revize. Ještě by mě zajímalo, čím je jištěná ta zahradní a 3F zásuvka a jak je přizemněná. Jestli před nima není chránič, tak pánbůh s tebou. A nejlepší je k tomu používat dvoužilové prodlužováky:-).

Re: Síťový filtr

Zahradní má vlastní chránič na 30mA, nechal jsem ho tam dát kvůli jezírku s čerpadýlkem, zásuvku uzemnili na vodovod a třífázovou ve sklepě nechal dělat ještě děda, je tam zemnící drát, co vede kdoví kam pod podlahu. Ta nemá chránič.
Když nám instalovali odborníci kotel, automaticky ho uzemnili na měděné trubky topení.
Nevím, jak kvalitní je zemění na vodovod/topení a jestli mezi různými uzly nemůžou být rozdílné potenciály, řemeslníci to neřešili.
Ohledně úpravy instalace mi řekl odborník, že stávající instalace nejde předělat na TN-C, protože na původních tenkých drátech by byl velký úbytek a tím potenciál proti zemi.
Nějak prozatím to asi řešit nepůjde, takže až rekonstrukce.

Re: Síťový filtr

Máš soustavu TN-C kombinovanou s TT, u té je problém, že jističe, aby vypnuly při zkratu na kostru, musí mít malé hodnoty, které jsou závislé na odpor uzemnění. V praxi to klidně může být jen 6 - 10A. Třeba u 10A charakteristiky B se uvažuje vypínací proud 50A, u C 100A a u D 200. Z toho pak max. hodnota odporu vedení + uzemnění pro B je 4,6 Ohmu. To se dost blbě splňuje, zvlášť  za pomoci tyčí a pásků, většinou se to musí vyřešit chráničem. U té třífázovky bych ten nulák rozhodně připojil a ještě přizemnil, protože jestli má ten drát pod podlahu třeba těch 20 Ohmů, tak tě při zkratu na kostru nic nezachrání. Když už je odpojená kostra, pak to chce chránič v každém případě. TN-C by z toho udělat šlo, vždyť ty úbytky tam jsou stejně, v nejhorším případě se to prostě přizemní a vylepší se tak impedance poruchové smyčky. Pak se při zkratu ten proud rozdělí do nuláku a do země, takže se rozdělí i napětí a na kostře je pak vždy menší napětí než síťové. Ale odpor toho zemnění musí mít smysluplnou hodnotu, ne desítky ohmů, to je pak jen iluze ochrany.

Re: Síťový filtr

Jak by to mohlo mít 20 Ohmů? To počítáte s nějakými přechodovými odpory?

(upravil paul1 29. 4. 2010 17:31)

Re: Síťový filtr

Půjčil jsem si v práci Terromet, též jsem obdržel nějaké rady, o víkendu jdu měřit uzemění. Doufám, že na zahradě těch 60m drátů půjde natáhnout.
Samozřejmě nebudu na moje laické měření přehnaně spoléhat, chci si jen udělat trošku obrázek.

KarelK:
Děkuju za vysvětlení, domníval jsem se, že se nulování a zemění nedá kombinovat (propojit nulák se zemí).

(upravil KarelK 30. 4. 2010 19:04)

Re: Síťový filtr

PB305: odpor přechodu zemnič - půda - zmnič. Ty zemniče jsu min. dva, hádej proč.
Paul1: kombinovat se to dá, ale musíš vědět, co děláš. Když je to ale zčuněný, pak pomůžou jenom chrániče. Je pak ale nebezpečí, že to bude padat furt, kvůli špatný izolaci starýho vedení a spotřebičů. V každém případě tě upozorňuji, že všechno děláš na svou zodpovědnost! Nech si poradit někým v okolí, kdo tomu rozumí a všechno s ním konzultuj! Já nic, já muzikant.

(upravil paul1 1. 5. 2010 12:30)

Re: Síťový filtr

Sám to dělat nebudu, vezmu si "k ruce" elektrikáře wink I když, není elektrikář jako elektrikář, v odpovědích při konzultaci s elektrikáři "z okolí" se vyskytují četné neshody.
Ještě zbývá náš podnikový revizák, ten to jistí, bohu žel se momentálně vyskytuje v jiné destinaci.
Jen se obávám, že bude příliš radikální.

Re: Síťový filtr

... pokud má rozum, tak asi ano ...

(upravil microlan 2. 6. 2013 7:15)

Re: Síťový filtr

Při úklidu jsem našel takovéto filtry, myslím, že to tu někdo sháněl. Věnuju za poštovné.

http://elektrotest.cz/files/images/elektro/filtr.jpg

Re: Síťový filtr

Ahoj, vzal bych si je, posílám mail, něco přihodím smile

Příspěvky [21 až 35 z 35]

  Stránky: ««« 1 2

Audioweb.cz » Nezařaditelné » Síťový filtr

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£