Téma: Vliv tlumení na frekvenční charakteristiku

Zdravím
Má tlumení uvnitř bedny nějaký další vliv na průběh frekv. charakteristiky (krom toho že se tím tlumí stojaté vlnění)?
Určitě se to musí nějak projevit třeba na snížení celkového Qtc bedny - nebo ne ?

Jde mi o to, že s daný reprákem v daném objemu mě tam vychází takovýhle hrb viz obrázek. Udělá s tím tlumení bedny něco nebo ne ?  Qtc souvisí s objemem bedny, větší objem = menší Qtc = menší hrb  ?
Existují ještě nějaké metody, jak hrb odstranit, kromě zvětšení objemu bedny na obrovskou almaru? Už mě napadá jen zabudování kompenzace do vyhybky.

Spoiler

http://i45.tinypic.com/24pjkg5.gif

Díky za pomoc.

Re: Vliv tlumení na frekvenční charakteristiku

Tlumení jednoduše "zvětšuje objem" a tím pádem padá Qtc, imaginární V nebude větší než +20%. WinISD to myslím umí simulovat. Srovnat to můžeš třeba Linkwitz korekcí. To, co ukazuješ na grafu, je naprosto ulítlý rovnat.

Re: Vliv tlumení na frekvenční charakteristiku

nebo jinak, než hádat a trefovat, jaký bys doporučil objem pro Fane Sorv. 10-125 Mk2 ?

Já říkám mezi 30-40l, někdo další že 40 je minimum, chtěl dokonce 60. (což je obludná almara).
Čistý vnitřní objem bedny mi pro navržený půdorys vychází 36 litrů. Po odečtení toho co tam bude řekněme že 32l + "Vimg" a jsme tak na 35 litrech. Mě se to zdá OK, hrb vyjde zhruba +1,3dB na 120Hz. Je to použitelné? (bavíme se o uzavřené kysně, s bassreflexem je z toho pěkná zrůda).
Díky

Re: Vliv tlumení na frekvenční charakteristiku

Ideálně koupit, oměřit TS a pak se můžem bavit o nějáké ideální bedně... smile Pokud chceš basy, tak to musí být basreflex a pokud ne, tak uzavřeenou. K čemu to bude sloužit?

Web

Re: Vliv tlumení na frekvenční charakteristiku

Jo,  koupím, jen co se našetří na ostatní věci, ať neobjednávám nadesetkrát. Pak to i změřím, není problém.
Použití by mělo být buď  na  příposlech, nebo by se to mohlo dát i na klacek a dospod tu mám připravený 15" sub delta 15LF.
Vyloženě basy po tom teda nevyžaduji, ale nechci z toho mít bučící kravín (což je přesně to, co z toho vznikne, když se dodrží 25 litrů a 50Hz bassreflex od výrobce).

Re: Vliv tlumení na frekvenční charakteristiku

Já bych se na toho Sovergína vykašlal. Parametry nic-moc. Poměrně slušný jsou B&C 10CL51. Moje kusy, co jsem bral v prodance (trošku jiný T-S než maj naměřený oni big_smile):
http://s4.postimg.cc/t54ggt6el/10_CL51.png

Jinak na satelity desítku je docela málo... To budeš muset pořád tahat i ty spodky. Teda pokud to je na live zvučení.

Web

(upravil Jan16 18. 2. 2013 0:59)

Re: Vliv tlumení na frekvenční charakteristiku

Ten neodym vypadá jak nějaký ufo smile   Cenově je to přijatelné, ale k Suverénovi máme zase odladěnou výhybku. Já se nechci dělat s novou výhybkou, neb to neumím a netroufám si.  To už rovnou můžme začít hledat lepší výškáč, a celý to můžeme taky udělat o 5 tisíc dražší. Ale to už jsme někde dost mimo to, co se tu snažím realizovat.
Buď to bude jako podlaháč, nebo vždy dohromady s tím 15" spodkem. S tím se počítá. V sestavě s tím subem to bude tak na nějakou menší soukromou párty či jen pomocné ozvučení, tam si myslím že to postačí bohatě.

Re: Vliv tlumení na frekvenční charakteristiku

Nějak to bude hrát vždycky.. Pokud máš odladěnou výhybku a nemáš po ruce nějákýho schopnýho ladiče... Jinak na párty to stačit určo bude. Dej to do zavřené bedny. Patnáctka na spodku tomu výrazně pomůže.

Web

Re: Vliv tlumení na frekvenční charakteristiku

Uzavřená bude určitě, s basreflexem to vyrábí občas i dvouhrbý velbloudy smile
Párty..no, nebrat úplně doslova, ale míněno pro reprodukovanou hudbu, nikoliv živou.
Výhybka je na webu u prodanců. Výškáče tu mám, tak je chci využít. Špule i kondy do výhybek tu mám též. Takže proto vyzvídám, do jakého objemu umístit ten středobas. Respektive jak je to s tím objemem kritické. Pořád mi to vychází na čistý vnitřní objem těch asi 30-35l.

Re: Vliv tlumení na frekvenční charakteristiku

Jasny, dej to do tech petatriceti litru. Tam uz nic vic nevykouzlis. wink Ten cca 2dB hrb pomalu ani neuslysis. Jak je na tom ta vyhbka z prodance netusim.

Web

Re: Vliv tlumení na frekvenční charakteristiku

já budu mít suveréna v necelých 50 zatvorených litrech, TSka co tomu naměřili na prodance jsou dokonce spíš pro OB... v lspcadu mě to vycházelo pěkně tak ve 40l (podle udávaných ts).

Re: Vliv tlumení na frekvenční charakteristiku

Proto rikam omerit, u tech 10CL se merene parametry tez neshodovaly s prodance merenim. Timpadem je mozny, ze v tech petatriceti bude vetsi hrb. Pokud to bude do +3 dB tak je to ale OK.

Web

(upravil Jan16 18. 2. 2013 12:50)

Re: Vliv tlumení na frekvenční charakteristiku

Nu dobrá...  a když by náhodou díky nešikovným TSP těch repráků tam měl vzniknout hrb větší, co ho kompenzovat elektricky? Přebytek něčeho se koriguje snad líp, než nedostatek. V LC vyhybce by to nešlo moc rozumně, ale můžu zařadit nějakou (aktivní)  RC korekci ještě před zesilovač.

(upravil mechanik 18. 2. 2013 22:06)

Re: Vliv tlumení na frekvenční charakteristiku

velmi zjednodušene povedané ked tam vznikne hrb pár db tak je to len dobre aspon sa čiastočne vykompenzuje bafflestep, teda hlavne ked má ten hrb dalo by sa povedať nižšie Q, teda ked neni príliš ostrý, čo ten v prvom príspevku neni
ešte aj 5db by malo byť v poriadku, aj ked ja sa skôr priklánam k názorom že v miestnosti to neni potrebné a s kompenzovaním by som to neprehánal

(upravil rayer 20. 2. 2013 11:47)

Re: Vliv tlumení na frekvenční charakteristiku

Ja bych mel taky jeden dotaz na (miru) tlumeni uzavrene ozvucnice. Bylo tu uz napsano hodne, ale nikde sem nevidel, ze by se doslo k nejakemu zaveru ohledne optimalni miry na zaklade treba nejakeho mereni. Vetsinou to dycky konci pokus omyl.
Moje domenka je takova: cim vic bednu zatlumim, tim vic mi klesa fs' a Qts protoze se jakoby virtualne zvetsuje objem. Ovsem kdyz to prezenu, tak tlumeni zacne bejt nepodajny a objem se mi smrskne a fs' zas zacne stoupat. Je tedy optimalni hodnota tlumeni takova, pri ktere namerim nejnizsi fs'? A nebo zde existuje naky dalsi limit, treba ze Qts by nemelo klesnout pod urcitou mez, kde prestat tlumit?

Zrovna predelavam jednu svou starou konstrukci mensi uzavrenky s IRB16, V nevytlumene bedne je posun fs z 60 na 77,5Hz, Qt=0,77. V lehce tlumene to mirne klesne na 75Hz, Qt=0,75, vice tlumene klesne na 72Hz, Qt=0,67. Tak jesi mam tlumit este vic?
Pouzil jsem takovej vlaknitej material pouzivanej na zatepleni, neni to skelna vata ale neco podobnyho, lehkyho, da se to pomerne dost stlacit a vypada to docela prodysne, je to asi v 10cm tloustce v 1 kuse, pred tim mam este 5cm ridsiho vlakna, takze uz to skoro vyplnuje celou bedynku. Videl sem jednu konstrukci stary bedny B&W D5, kde byl basak s pomerne velkym zdvihem s plastovou membranou a ta byla uplne cela vypechovana bilou asi vatou az ke kosi.

Web

(upravil BlackRider 20. 2. 2013 18:34)

Re: Vliv tlumení na frekvenční charakteristiku

Resis "neresitelne". Nicmene Tvoje uvaha, tlumit bednu tak, aby rezonancni frekvence repra v teto bedne byla co nejmensi je spravna. Neresitelne proto, ze ve vysledku jsou to minimalni rozdily (viz Tve namerene hodnoty a rozdil 5,5 Hz mluvi sam za sebe - nebude to slysitelne). Jinak cim vetsi ma reproduktor cinitel jakosti, tim vetsi cast objemu skrine bych tlumil. Pokud si s tim budes chtit jo vyhrat, tak mer frez repra a pridavej/ubirej tlumici material, az se dostanes na nejnizsi frez.

Edit:

Rayer>

Nevím, v čem simuluješ (pokud jsi to už zkoušel) průběh středobasáku/basáku... Nicméně v antoniovu softu to lze simulovat... Tam zjistíš, že rozdíly na amplitudové charakteristice jsou v desetinách až jednotkách dB = zanedbatelné. Větší vliv bude mít tlumení v basreflexové ozvučnici.

Web

Re: Vliv tlumení na frekvenční charakteristiku

obecně vychází asi 3/4 objemu při 40 litrech asi 1,5 kg vaty .

(upravil rayer 21. 2. 2013 11:21)

Re: Vliv tlumení na frekvenční charakteristiku

BlackRider napsal:

Nevím, v čem simuluješ (pokud jsi to už zkoušel) průběh středobasáku/basáku... Nicméně v antoniovu softu to lze simulovat...

Jo dik za pripomenuti. Na zacatku jsem zkousel WinISD a tam pokud vim tahle moznost neni. Na Amplion jsem uz narazil driv, ale nespomnel jsem si, ze to tam je. Tak jsem si s tim pohral, a rozdily to ukazuje nepatrny. Presnost fs' proti mereni je velmi dobra.
http://rayer.g6.cz/1tmp/dt300mod/amplio … lt-dpi.png
Akorat to ma nevyhodu v tom, ze tam nefunguje preplnovani smile Fill se zarazi na 100%, pricemz v realu muzu tlumici hmotu seslapat treba na 10% objemu smile Neuvazuje se tam typ tlumici hmoty-jeji mech. vlastnosti... Dobra vychytavka je navrh aktivni korekce pro srovnani prubehu.

EDIT: tak dalsi pritlumeni uz nema cenu http://rayer.g6.cz/1tmp/dt300mod/jeste_ … lumeni.png
Tady je to vsechno pohromade http://rayer.g6.cz/elektro/repro2p/irb16-z4.gif

EDIT2: tak mi to nedalo a zkusil sem si to zmerit. Mereno zblizka v ose IRB 1cm, 1VRMS, rozdily u toho vyssiho tlumeni nejsou nijak vyrazny, jen se lehce meni to koleno na 100Hz. Bez tlumeni se tam objevily naky bordely, vida jak je to pekne videt...
http://rayer.g6.cz/1tmp/dt300mod/damp0.png
http://rayer.g6.cz/1tmp/dt300mod/damp1.png
http://rayer.g6.cz/1tmp/dt300mod/damp2.png
http://rayer.g6.cz/1tmp/dt300mod/damp3.png
0 je uplne bez tlumeni, 3  je uz pekne seslapnuto

Web

(upravil Jan16 21. 2. 2013 14:30)

Re: Vliv tlumení na frekvenční charakteristiku

Tak repro jsou doma. Jednu potvoru jsem změřil. V podstatě se to shoduje s prodance měřením, jen mě limp vybleje dycky nějakou divnou Le a L2.  A ano, citlivost je mizerná, pokud to teda nekecá. Ale tak s tím se počítalo, EM151 to nebude smile

TSP Fane 10-125/8 II:

Spoiler

Fs  = 72.88 Hz
Re  = 6.60 ohms[dc]
Le  = 144.97 uH
L2  = 1335.14 uH
R2  = 13.83 ohms
Qt  = 0.95
Qes = 1.11
Qms = 6.68
Mms = 29.53 grams
Rms = 2.024206 kg/s
Cms = 0.000161 m/N
Vas = 29.90 liters
Sd= 363.05 cm^2
Bl  = 8.979374 Tm
ETA = 1.01 %
Lp(2.83V/1m) = 92.96 dB
Added Mass Method:
Added mass = 22.00 grams
Diameter= 21.50 cm

Ještě změřím ten druhý, ať víme, o kolik se liší. Co jsem tak naházel TSP do simulace, dělá to hrb +3dB/120Hz. Je potřeba to kompenzovat, nebo je to ještě stravitelný? Samozřejmě že to pak doladím případně podle uší, ale zatím nejsou skelety, kam by to šlo strčit.

E: Tak je změřený i druhý:

Spoiler

Fs  = 75.34 Hz
Re  = 6.60 ohms[dc]
Le  = 161.30 uH
L2  = 1238.18 uH
R2  = 12.37 ohms
Qt  = 0.90
Qes = 1.02
Qms = 7.28
Mms = 28.36 grams
Rms = 1.843804 kg/s
Cms = 0.000157 m/N
Vas = 29.13 liters
Sd= 363.05 cm^2
Bl  = 9.306949 Tm
ETA = 1.17 %
Lp(2.83V/1m) = 93.62 dB
Added Mass Method:
Added mass = 22.00 grams
Diameter= 21.50 cm

E2: Proměřil jsem to raději znovu, nějak se mě to nezdálo, nyní už se těm hodnotám dá snad aspoň trochu věřit.

Re: Vliv tlumení na frekvenční charakteristiku

Zkus si to natukat do toho amplionu jak radil BlackRider a uvidis co ti to udela pri zatlumeni.

BTW zajimalo by me, jak LIMP meri/pocita Lp bez kalibrovanyho mikrofonu. Kupodivu to docela odpovida katalogu, apson u me.

Web