Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Tesla MAA725 - je vhodný pro audio?

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [8]

Téma: Tesla MAA725 - je vhodný pro audio?

Děkuji všem ochotným za názory, zda je či není tento přístrojový OZ vhodný pro audio aplikace, příp. proč. Opět - vlastní názor na to sice mám, ale zajímá mě názor zkušenějších, jež prosím o příspěvky. Nejedná-li se ovšem o drahocennosti, jež mají zůstat  doma.
D.

Re: Tesla MAA725 - je vhodný pro audio?

Podle mych davnych pokusu a z nich vyplyvajicich zkusenosti (a soucasne dle katalogoveho listu) jsou na audio nevhodne z duvodu male rychlosti a nizke f max pri rozumnem zesileni. Ani vyrobce je pro audio nedoporucoval, byly urceny pro presnou  merici a regulacni ss techniku. V tomto oboru byly skvele a v tehdejsi dobe nedostupnosti zahranicnich OZ neprekonatelne. Navic snesly vyssi napajeci napeti, az +/-22V. Nekde mam podrobny katalogovy list vyrobce vcetne grafu rychlosti prebehu v zavislosti na Au. Pokud bys mel zajem, mohu naskenovat a poslat mejlem (na webu se moc nevyskytuji, nejcasteji jen zakladni katalogovy list).

Jinak osobne je mam velmi rad, jsou stabilni a presne. Pokud by Ti nejake prebyvaly, rad si jich par vezmu, jsou konstrukce kde mi vyhovuji. Ale pouze verze bez pismenneho oznaceni - tedy ne MAA725B, H atp. Jen ciste MAA725.

Web

Re: Tesla MAA725 - je vhodný pro audio?

malá SR, malá GBW, blbá linearita, tuším konec v béčku... na audio zapomenout smile

Web

(upravil Jan16 16. 10. 2012 17:41)

Re: Tesla MAA725 - je vhodný pro audio?

Tu mi někdo strhl otázku přímo z jazyka, na totéž jsem se chtěl zeptat. Do jedné věci by se mi tu totiž šiklo velké množství OZ, tak jsem koukal po tom pytli se 725 co tu mám.
Jaké je tedy SR či BW toho MAA725/B/H ? V mém katalogu to nemám uvedené.

A co se týká dalších OZ tesly... Z vlastní zušenosti vím, že MAA50x jsou strašné šumáky, MAA741 téměř taktéž. Jak je na tom MAA748, máte s tím někdo zkušenosti?
Díky

Re: Tesla MAA725 - je vhodný pro audio?

MAA748 má oproti 741 tu výhodu, že není interně kompenzována pro zisk 1, tedy (při vyšším zesílení) je možno ji kompenzovat méně a tím docílit vyšší slew-rate. Z dnešního pohledu ale nevidím jediný důvod, proč tyhle šváby používat v audiu (dříve se tak z nedostatku jiných řešení dělo, výsledky ale nebyly nic moc).

Pokud se nepletu, MAA725 je ještě pomalejší než MAA741, je to opravdu "stejnosměrný" operák.

V době, kdy "pitomá" NE553x stojí pár kaček, nevím proč tohle řešit smile

Mimochodem, MAA50x byly o dost rychlejší, ale shazovaly to koncem v béčku a rizikem "zalepení" (latch-up) při přebuzení - fatální průser.

Když už tesly, tak JFETové MAC155-156/MAB355-356 smile

Web

Re: Tesla MAA725 - je vhodný pro audio?

Nevidím problém nakoupit třeba kotel TL074 (které by na daný účel bohatě stačily)..
MAC/MAB tu mám po pár kusech také, jééénže:
Do té šílenosti potřebuju těch OZ tak mezi 60ti a 80ti kusů, druhak se snažím o retro konstrukci (říkejme jí "napodobenina"), a tam by mi ty plechovky s drátovejma nožičkama sedly líp.
Ale když to nepude, tak to nepude, tu 725 tam nyní cpát nebudu.

pzwak: Chceš teda nějaké ty 725? Podívám se, jestli tu mám nějaké bez suffixu.

Re: Tesla MAA725 - je vhodný pro audio?

čéče co stavíš? mixpult Tesla M24?

(upravil pzwak 18. 10. 2012 14:39)

Re: Tesla MAA725 - je vhodný pro audio?

jan16 - jo, par bych jich vzal, jednak z nostalgie, druhak ze nektere starsi konstrukce jsou delane na tohle pouzdro. Pokud te udaje SR pro MAA725 zajimaji (plus dalsi charky), mohu naskenovat a poslat, neni problem.

EDIT: tak jsem dohledal a naskenoval MAA725 Podle udaju a grafu to neni zadny rychlik, ale do 20kHz jde celkem bez ztraty kvetinky. Rychlost prebehu je ovsem mizerna, proste skoro stejnosmerny operak. Vyhodou kdysi byla vynikajici stabilita a chodil od malych napajecich napeti, co si pamatuju, trapil jsem ho od +/-2.5V a slo to. Snad to pdf nekomu prospeje.

Web

Příspěvky [8]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Tesla MAA725 - je vhodný pro audio?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£