Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » "koaxiální" reproduktor, jenom nápad

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [12]

Téma: "koaxiální" reproduktor, jenom nápad

Dostaly se mi do ruky dva kousky Sonavox, z Octavie, nevím, ale jsou to kaloty, 4 ohmy, jsou to takové placky, s difuzorem, a plastovým pouzdrem, do něhož je zalit elektrolyt 6.8 mikro. Průměr magnetu je 32mm, vrchlík je textilní, tak dumám, co s nimi.
Napadlo mě, protože chci malé bedýnky k PC, nainstalovat je před vrchlík středobasu. Vznikne koaxiální repro.
Zkusím to, co jiného. Jinak rozměr kmitačky mají stejný, jako ARV3604.
Tak. Vím, že se pořád jenom ptám, ale, prosím, proč v tomto případě stačí malý magnet, hmotnost celé kaloty je pár deka, a naproti tomu jsou kaloty, vážící téměř kilogram, i když průměr kopulky a kmitačky je stejný? Není to jenom rozmařilé plýtvání materiálem?

Re: "koaxiální" reproduktor, jenom nápad

koax: jdi do toho, jen bez měření se nepohneš. Vrchlík středobasu bych sundal a výšku vsadil na trn co nejhloubějc, ideálně to chce měnič s otvorem v trnu na protažení kabelu.
magnet: jednak je z jiného materiálu (neodym) a druhak je konstrukce motoru jiná, až na neodym nahoře jako toto.

Re: "koaxiální" reproduktor, jenom nápad

Nemôže byť rozdiel v tuhosti zavesu? Tuhší záves - silnejší magnet...

Re: "koaxiální" reproduktor, jenom nápad

Nesmysl.

Re: "koaxiální" reproduktor, jenom nápad

Pořád o tom přemýšlím. Teď sehnat kandidáta na ten středobas.

Re: "koaxiální" reproduktor, jenom nápad

Ideálně něco s větší než palcovou cívkou, aby se tam kalota dala vsadit. Koukni na koaxy KEF nebo PHL, tak by to mělo vypadat.

http://t.imgbox.com/adnvoKZ2.jpg

(upravil stiglitz 13. 8. 2012 17:24)

Re: "koaxiální" reproduktor, jenom nápad

No těpic. Dělal jste to někdy někdo? Musím se pořádně kouknout na ty kaloty, myslím, že budou zapotřebí rozsáhlejší úpravy. Navíc odpáráním vrchlíku se budou měnit samotný parametry středobasu.
Dík za foto.

Re: "koaxiální" reproduktor, jenom nápad

Vložení obyč kaloty do obyč střeďáku není moc dobrý nápad. Vznikne mnoho skoků na profilu waveguidu pro výškáč, který je tvořen membránou stře'dáku. Tyto skoky způsobují náhlou změnu vyzařovací impedance - odrazy a hrbatou charku. Zkoušel jsem Daytona ND20 v Dexonu IRB20 a nebylo to dobré.
Náhrada prachovky phaseplugem je bezproblémová a většinou charku vylepší.

Web

(upravil Pech. 11. 1. 2014 8:36)

Re: "koaxiální" reproduktor, jenom nápad

UK99: Já bych se na koax vysral, už jsem jich slyšel dost a nikdy to ani ve stejný bedně nehrálo tak, jako stejně velkej klasickej středobas s klasickou vejškou...

Takže být tebou, udělal bych nějaký ověřený malý dvoupásma a věř, že budeš spokojen, obzvlášť když jsi psal, že na tom aby to jelo dolů jako osmipalec..

Koax je pro mne (na základě poslechu) nouzový řešení tam, kde je problém s místem, tj. podhleďáky, autorepráky, přenosný zařízení, spotřební elektronika...

Ty, jelikož to budeš cpát do bedny, problém s místem nemáš, ježto musí mít stejně určitý rozměry daný potřebným objemem.

POkud by sis to přesto nenechal vymluvit, HIVI dělá vejšku (TN25 - pokud se nepletu), která je k zástavbě vhodnější, páč je zezadu oblá. držáky by se pak udělaly vrchem. Nebyla by to žádná veliká krása, ale difrakcí snad míň, než tam narvat nějakou klasiku.

Tady jsou fotky, dělal jsem to už na jeden prototyp.

http://www.jpeg.cz/images/2014/01/11/mvK8L.th.jpg http://www.jpeg.cz/images/2014/01/11/xfgGn.th.jpg http://www.jpeg.cz/images/2014/01/11/KR9J0.th.jpg

Re: "koaxiální" reproduktor, jenom nápad

Pech> Četl jsi příspěvek od Checka? Tvůj koax je přesná ukázka toho, jak ne. To se nedivím, že se Ti to nelíbí, ale dělat z toho závěry je minimálně nevhodné. big_smile Musí to být uděláno tak, jak je na obrázku z hobbyhifi!

Web

Re: "koaxiální" reproduktor, jenom nápad

to co je na obrázku není moje, to jsem jen na vyžádání vyráběl, na nějakou inovaci. Ani jsem to neslyšel, slyšel jsem několik origo koaxů.

Re: "koaxiální" reproduktor, jenom nápad

Zajímavý, mě koaxy vyhovují. smile

Web

Příspěvky [12]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » "koaxiální" reproduktor, jenom nápad

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£