Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » navinutí trafa z orig 110v na 220v zesilovač JVC

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [15]

Téma: navinutí trafa z orig 110v na 220v zesilovač JVC

Dobrý den, vlastním zesilovač JVC rx5020vbk  je to dovoz z Kanady informace na štítku o zdroji AC120V - 60Hz, 180W 230VA, (na trafu není přepínač napětí) mám k němu i navinuté trafo které je mimo zesilovač ( je velký asi jak půlka toho zesilovače) a při zapnutí vrní. Bylo by možné nějak navinout trafo na to originální co je v zesilovači, nebo popřípadě udělat menší co by bylo mimo. Popřípadě nějaký kontakt kdo by to zvládl.  Okolí Olomoucký kraj, děkuji za odpovědi.

Re: navinutí trafa z orig 110v na 220v zesilovač JVC

jediná pomoc asi bude někde nechat navinout stejné trafo jako máš v zesu jen na naši síť.
Je otázka, zda to bude mít smysl investovat.
Asi by bylo jednodušší ( i ekonomičtější ) koupit jiný zes...

Re: navinutí trafa z orig 110v na 220v zesilovač JVC

Nech si zhotovit kvalitní převodní toroidní trafo 230/110 V, 200 W, např. http://www.jkeltra.cz/transformatory-tr … topkontakt
Vyjde ti to ale beztak na cca 1000 Kč. Vyplatí se ti to?
Pozor, i pak může být problém s původním trafem provozovaným sice na správném napětí, ale přesycované v důsledku nižší frekvence 50 Hz (vyšší zahřívání).
Vyměnit původní trafo za nové není úplně jednoduchá záležitost a vzhledem k tomu, že se na to ptáš, tak bych ti to nedoporučoval.

Re: navinutí trafa z orig 110v na 220v zesilovač JVC

Taky by šlo použít trafo s primárem 2 x 115 V (cca 200 W) jako autotransformátor.

(upravil DJ_Rix 11. 1. 2012 12:47)

Re: navinutí trafa z orig 110v na 220v zesilovač JVC

Nechci do toho kecat,ale takový trafo by musel použít s příkonem 400W,jinak bude to vinutí 115V přetěžovat.
Změřil bych napětí co lezou z toho stávajícího trafáku a nechal si udělat nové trafo s primárem na 230V.
Pokud to budeš chtít udělat,klidně ti to provedu.
EDIT: Koukám že jsi Olomouc,tak to asi nic.....

(upravil PB0305 11. 1. 2012 13:46)

Re: navinutí trafa z orig 110v na 220v zesilovač JVC

U autotransformátoru z 230 V na 115 V teče celým vinutím (tedy i tím na 115 V) zhruba stejný proud. Zopakuj si, prosím, trochu fyziku.

(upravil zuki 11. 1. 2012 14:01)

Re: navinutí trafa z orig 110v na 220v zesilovač JVC

DJ_Rix: nic ve zlém, ale mě na průmyslovce učili, že autotransformátor může mít jádro na podstatně (1/2) menší výkon než je zátěž.  Prý to má něco společného s tím, že to není galvanicky odděleno a mag. toky se odčítají  ( nebo proudy vinutí vhodně sčítají...) atd...  smile Myslím, že jak sdělil Denkez 200W by na 230VA zesík mělo bohatě stačit... a 400W už je asi zbytečně moc.    Ale už je to od průmky poměrně dlouho a nemusím si to pamatovat správně smile

Edit. koukám, že mě předběhl PB0305 ( napsal jsem to dřív, ale odklepl až po obědě)...

(upravil DJ_Rix 11. 1. 2012 14:06)

Re: navinutí trafa z orig 110v na 220v zesilovač JVC

Jaký zopakuj fyziku,vinutí běžného 200W síťového transformátoru (o autotransformátoru nebyla řeč,pouze o použití obyč trafa jako autotransformátoru) je dimenzováno na cca 1A-jaká bude proudová hustota použitého vodiče??. Zátěž však bude odebírat ze 115V přes 2A. Tak jakou fyziku že si to mám zopakovat??:cool:

(upravil PB0305 11. 1. 2012 14:16)

Re: navinutí trafa z orig 110v na 220v zesilovač JVC

Zuki to vysvětlil: opravdu stačí autotransformátor a ve společné části vinutí se proudy odčítají, protože u polovičního napětí by v sekundáru tekl dvojnásobný proud, tak po odečtení proudu primáru teče ve společné části prakticky stejný proud. Takže 200 W transformátor by měl stačit. Jinak platí to co psal Denkez, že to původní trafo je počítáno na 60 Hz, takže při 50 Hz může být dost přesycený jádro.

(upravil DJ_Rix 11. 1. 2012 14:19)

Re: navinutí trafa z orig 110v na 220v zesilovač JVC

Asi si nerozumíme-autotransformátor,který má úmyslně konstrukci upravenu pro toto použití,samozřejmě má mnohem menší jádro (a také silnější vodič vinutí).
Tady však bylo navrženo použití obyč síťového trafa jako autotransformátoru,který všas nemá vinutí dimenzováno na požadovaný odběr,který by odpovídal zátěži!
Tedy zopakuji svou otázku: Jakou proudovou hustotu bude mít primární vodič síťového transformátoru se šťítkovým příkonem 200VA ???

Převodní trafo,které má primár dimenzovaný 200W/230V a sekundár 200W/110V bude samozřejmě stačit,ale to je podle mě jiná situace,nebo ne?

(upravil PB0305 11. 1. 2012 14:34)

Re: navinutí trafa z orig 110v na 220v zesilovač JVC

Jestliže primár 2 x 115 V je dimenzován na 200 VA a toto trafo se použije jako autotransformátor, tak k žádnému zásadnímu proudovému přetížení u žádné sekce nedojde.
Proudovou hustotu bude mít takovou, jakou použili při návrhu. Na tom se nic nemění.


DJ_Rix napsal:

Nechci do toho kecat,ale takový trafo by musel použít s příkonem 400W,jinak bude to vinutí 115V přetěžovat.

Proč 400 W?

Re: navinutí trafa z orig 110v na 220v zesilovač JVC

Nechci se hádat, moc jsem o tom nepřemýšlel, ale řekl bych, že při 200W poteče oběma 115V vinutíma cca 1A, ale do výstupu potečou 2A neb se tam sečte proud horního vinutí - 1A z 230V a toho spodního, které taky funguje jako klasické vinutí transformátoru (buzené tou 1A horní poloviny vinutí) a odevzdá tu svou 1A . Celkem na výstupu 2A. Jeli to jinak, tak mě opravte, abych nevymyslel perpetum mobile ... smile

Re: navinutí trafa z orig 110v na 220v zesilovač JVC

Ano v celým vinutí poteče cca 1A (ve společný části opačným směrem).

Re: navinutí trafa z orig 110v na 220v zesilovač JVC

Hoši vy jste mi dali big_smile Pod tíhou argumentů jsem se zamyslel cool a podíval se na návrh autotransformátoru a musím se omluvit a nasypat si popel na hlavu.
Skutečně je to tak jak jste říkali,spodní částí teče proud I1 (vstupní) mínus proud I2 (výstupní). V tomto případě to znamená,že vstupní proud bude 1A a ze spodního vinutí poteče směrem "ven" proud taktéž 1A,ve výsledku tedy poteče do zátěže proud 2A.:uui:

Re: navinutí trafa z orig 110v na 220v zesilovač JVC

Ten popel si na hlavu nesypej, jednou jsem to zkoušel, je to fakt nepříjemný.

Příspěvky [15]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » navinutí trafa z orig 110v na 220v zesilovač JVC

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£