Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Jak je to s blokovacím kondenzátorem na výstupu zesilovače?

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [4]

Téma: Jak je to s blokovacím kondenzátorem na výstupu zesilovače?

Zdravím všechny, díky obsahu tohoto dotazu vkládám příspěvek do této kategorie.

Chtěl jsem se zeptat, vzali-li bychom ilustrační příklad např toto TDAčko

http://www.google.cz/imgres?imgurl=http … mp;bih=574



na výstupu na repro má TDAčko 2200uF unipolár elyt. Jeho veliká kapacita nezasahuje do přenášeného pásma. Co by ale nastalo v případě, kdybych chtěl zapojit na zesilovač např pouze výškáč , jemuž by předcházel nejjednodušší HP filtr , čili sériový kondenzátor..   Vzal-li bych situaci , že před výškáč dám kapacitu 2uF -> poté se výsledná kapacita  sloučí s kapacitou 2200uF ( a výsledná kapacita je 1,99 uF) .. kdybych chtěl dělit třebas střeďák na děličce např 700 Hz, potřebná kapacita bude větší, čili sériová kombinace elytu v zesilovači a před středem dá hodnotu již s větším rozdílem, tzn. rozladění výhybky..

Chtěl jsem se zeptat, zda je potřeba v praxi tento diferenciál ve výsledné kapacitě vzniklý sériovou kombinací blokovacího kondu a kondu před reprem nějako kompenzovat? nebo se to nijak neřeší a počítá se s tolerancí součástek?..

jde mi jen o klid na duši:) díky

Re: Jak je to s blokovacím kondenzátorem na výstupu zesilovače?

No, když to "skoro nemá vliv" na basech, kde je ten vliv logicky nejmarkantnější, opravdu není třeba řešit středy a výšky, kdy je reaktance toho kondu opravdu zanedbatelná. Nezapomeň že vazební elyt je samo o sobě kompromisní řešení, žádný hájend, takže na nějaké rozladění výhybky se opravdu s klidem vy* smile

Na druhou stranu, je fajn že o tom přemejšlíš.

Web

Re: Jak je to s blokovacím kondenzátorem na výstupu zesilovače?

díky, to jsem chtěl slyšet! smile

Re: Jak je to s blokovacím kondenzátorem na výstupu zesilovače?

Oddělovací kondenzátor na výstupu se podílí svoji kapacitou jednoznačně na poklesu na basech (alë nejen on) ale má svůj MĚŘITELNÝ vliv i na vysokých kmitočtech, kde běžné elyty vykazují značnou indukčnost, a tim přispívají zase na pokes tam. Řešívalo se to (v dobách, kdy symetrické konce nebyly naprosto běžné..) překlenutím hlavního elytu ještě tantalem a navrch keramikou pro eliminaci tohoto jevu.

Web

Příspěvky [4]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Jak je to s blokovacím kondenzátorem na výstupu zesilovače?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£