Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Dílna » výběr měničů

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [14]

(upravil Dix.Prodejce 19. 1. 2011 18:48)

Téma: výběr měničů

Ahoj,
poněvadž je tady mnoho odborníků, raději se ještě poptám.. Nejsem audiofilním maniakem s neomezenými schopnostmi, zkušenostmi a znalostmi, který pozná rozdíl ve zvuku, když je bedna jen trošku zaprášená, ale zároveň nejsem typ, který by byl v úžasu z bedniček Genius, nebo z jiných slátanin např. od LG, které dobře vypadají, ale zvuk je (navzdory vysoké ceně) opravdu nedostačující..
Už jednou jsem tady bedny řešil, nicméně šlo o plány na kompletní stavbu.. Vzhledem k prostorovým omezením + k tomu, že tyto bedny budu mít jen řekněme na 5 let, nemá smysl investovat min. 15 000,- do kompletní stavby..

Proto:
vlastním třípásmové reprobedny z produkce německé značky DUAL s 18mm dřevotřískou (kvalitně lepenou), vnitřní objem je necelých 29 litrů..
Reprobedny jsou ve velmi dobrém stavu, jen čelo bylo děsné = vymlátil jsem původní čelo a chystám se nechat si udělat u truhláře nové čelo.. Z tohoto důvodu se chci ujistit, že můj výběr měničů je správný, protože až bude deska vyrobená, jakákoli další rozhodnutí již nebudou možná a změny budou nezvratné.. Doteď jsem měl bedny osazeny trojicí od Beymy, konkrétně T-2030, 5MP60N a 10BR60.. Po výměně čela bednu nalakuji na sametově bílou s čelem v barvě ořechu (či jemu podobnému), vyměním svorky a časem, až budou peníze (ale to vážně až někdy) si nechám navrhnout a postavit výhybky.. Nic víc, nic míň.. žádné plány na gigantickou ozvučnici, žádné plány na špičkové měniče za desetitisíce, žádné složité počítání bassreflexu.. Jednoduchá úprava pro dobrý, avšak ne úplně audiofilní zvuk..

100% 10BR60 mít nechci (prodávám je v sekci bazar).. Jsou přehnaně velké na tak malý objem..
T-2030 nejsou nic moc, nevyhovují mi ty kovové membrány - co s nimi, to ještě nevím..

Proto prosím o rady vás odborníky:

1) čím nahradit basáky? Ideální budou 8"..Abych měl Beymu, přemýšlel jsem nad 8BR40, neb 8WOOFER a IRB od Dexonu vyžadují bassreflex a do toho se pouštět nechci.. Tak samo pokud vím, pro nízké qs nejsou použitelné ani Monacory.. Je tedy lepší alternativa, než jsou Beymy 8BR40 (od jakéhokoli výrobce) za podobnou cenu (řekněme v krajním případě max. 1500Kč/ks, ale lépe za nižší cenu)? Budu rád za vaše nápady.

2) čím nahradit výškáče? Přemýšlím nad Beymou T-2010, protože na nich mohu vyměnit čelní hliníkový panel za ten z T-2030.. Nicméně vím, že lze sehnat lepší výškáče za nižší ceny - třeba Monacor DT-107? Nicméně není můj rozpočet neomezený, kdyby se v tom případě někomu T-2030 hodily, rád je prodám - na ceně bychom se dohodli.. Budu rád za případné další návrhy, opět cenově kolem těch cca. +/- 700Kč /ks..

Předem díky

Re: výběr měničů

Ty Monacory jsou na uzavřenou paradoxně asi nejvhodnější - nízké fs, dostatečná Mms. Zvýšení Qes provedeš dimenzovaným sériovým odporem. Ideální na takovou konstrukci jsou např. moje PL22WR09, třeba bys je ještě někdě sehnal, ale nejspíš ne a budou dražší. Takže dolů, a já si myslím že už jsme se o tom bavili, SPH-200CTC +3.3R. Nahoru cokoli, Monacor, Seas, Vifa...

Nebo dolů taky: CD22RN4X, L22RN4X/P

(upravil Dix.Prodejce 19. 1. 2011 21:43)

Re: výběr měničů

no, jsou sice dost drahé, zato je fakt, že oproti fádní konstrukci 8BR40 jsou opravdu bytelně zpracované..
Oukej, takže tyto monacory se sériově zapojenými odpory 3.3, nahoru tedy asi hodím ty DT-107, tuším, že i tak budou lepší, než Beymy.. Takže rozměry znám a měniče  budu postupně kupovat - chtěl jsem si být jist správným výběrem z adeptů.. děkuji smile

Re: výběr měničů

Tak jestli je na tebe drahý, patrně nic nepokazíš plechovou polypropylenovou verzí TC, sám jsem ho chtěl zrovna kupovat do auta jako náhradu za Peerless co jsem tam měl, určo taky vyhoví podobně.

Re: výběr měničů

tak když už, tak už, je to jen pár stovek - prioritní je prodat ty Beymy 10BR60.. už jednou jsem je prodával, no nebyl zájem, tak jsem si je nechal.. Pak se zájemci ozvali, ale odbyl jsem je s tím, že už na prodej nejsou.. no a teď zase musím čekat.. každopádně ta karbonová membrána vypadá mimo jiné opravdu hezky a i to za těch pár stovek navíc stojí smile

(upravil check 20. 1. 2011 15:27)

Re: výběr měničů

Proč budeš mít bedny jenom pět let? Kdo ti na tu kombinaci bude dělat výhybku? Proč nepoužiješ naopak měniče, které máš (kromě výškáče jsou dobré) místo toho aby jsi se ztrátou prodával a měnil za menší basák? Použij bassreflex (ladění ti klidně doporučím), a nech vyrobit u truhláře nové pořádné bedny, tak jak se sluší a patří.

Třešnička na závěr z http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=8882 :

Antonio napsal:

Odpor... změní se Qes a tak si všimnu změny v basech, teoreticky. Středy netuším, nejspíš by se poslechově nic změnit nemělo, otázka co se děje při velkých příkonech, co s odporem dělá nízká frekvence a jak působí na zbytek. Nevím, přesto mě takovéto řešení příjde uhozené a proti "přírodě" napájet mimo měnič kostku smotanýho drátku (nepředhazuj mi tlumivku) a řešit tenhle problém nechci, nezajímá mě to.

Web

(upravil Dix.Prodejce 20. 1. 2011 15:44)

Re: výběr měničů

pořád nechápeš, že já nemohu mít větší bedny.. Mám takový limit ve velikost.. 29litrů je pro 10BR60 opravdu málo, potřeboval bych tak 50 litrů, tím píše při BR.. Nemám navíc ani tolik peněz nazbyt = prodávám 10BR60 a brzy budu prodávat i T-2030 (prostě mi nesedí, ta kovová membrána je příliš ostrá a to by nezměnila ani výhybka) a za tyto peníze + zbytek doplatím, koupím nové měniče = stejně mně to asi vyjde levněji, než koupit BR, nechat si navrhnout BR, apod.. Myslím, že kdyby mi toto někdo navrhnul (tj. přesný průměr BR, typ BR, umístění BR a přesné umístění v desce), nechá si slušně zaplatit a sám na to tolik zkušeností nemám.. Pokud se mýlím, udělám klidně BR pro ty Monacory, bude-li to lepší, než uzavřenka.. Ale v současné situaci by šlo jen o něčí laskavost, nemůžu si v současné době dovolit platit úplně všechno (proto i návrh výhybek bude až časem).. Pokud bych pro ty 200CTC dělal BR, vyřešil by se tím možná i problém s nízkým QS a tak bych nemusel řešit problém ani s těmi odpory, jak cituješ..  Pokud by se ti ty 10BR60, nebo T-2030 k něčemu hodily, můžeme se domluvit.. Ale jak píšu - přinejmenším ten basák je na můj objem moc velký, 8" je myslím ideální velikost.. (beru-li čistě čelní desku bez přičtené tloušťky zbylých desek, má ta deska na výšku 282mm, přičemž ty basáky mají 270mm = je to přemrštěné na tu velikost)..

Re: výběr měničů

Dix.Prodejce: Ty odpory, člověk se časem učí a tohle je i názorná ukázka, co je ten chytrák check, co všechno ví nejlíp, vlastně zač...

BR bych řešil až po zkušenostech s tou uzavřenkou.

Re: výběr měničů

takže se těch odporů nemám bát, jo? smile

(upravil check 20. 1. 2011 18:55)

Re: výběr měničů

8BR40ka by šla do těch uzavřených 29litrů hezky. 8Woofer se hodí do BR a většího objemu. Dexon IRB20 by šlo i v 29litrech do BR a výhybkou to doekvalizovat - hrálo by od 40Hz bez poklesu, což ti téměř žádná uzavřenka nedá.

Víš Antonio, dřív mě měli všichni za debila (pravděpodobně někdo i dneska), co cpe před repráky odpory a podlaďuje a ekvalizuje a já nevím co všechno. Ještě jsem za to někdy na přelomu let 2008/2009 dostal ban ("útok" na tvůj dred byla jenom záminka, akorát jsem si dovolil upozornit, že tvoje bazarové kousky se dají sehnat levněji nové). Zkrátka v klidu se tady odsuzujou věci podle stokrát opakovaných lží, které se stanou "pravdou". Velmi málo lidí se tu snaží věcem přijít na kloub a podle zadání se předem myšlenou cestou dostat do cíle. Ne, pořád se tu opakují všeobecné polopravdy hraničící se lží a lidi se rozhodujou podle zkušeností typu - pořídil jsem si reprák/zesilovač XY je to prostě nejlepší na světě všichni si ho kupte - za rok daná věc visí na bazaru...
Mějte se tu hezky já se asi na delší dobu odmlčím. Kdyby mě někdo scháněl, tak jsem u sebe na webu na fóru.
Howgh.

Web

(upravil Dix.Prodejce 20. 1. 2011 19:51)

Re: výběr měničů

TO check: aspoň v tomto vláknu neodcházej.. Já nevím, co mezi sebou máte, každopádně oba o tom asi víte více, než já a proto se vás ptám.. Až tak často se tady nezdržuji, takže co se vaší odbornosti týče, nevím, kdo je na tom lépe... Jak jsem ti psal, větší objem mít nemohu, proto původní měniče nemohu nechat.. Proto jsou vlastně 3 hlavní adepti v podobě 8BR40, Monacoru SPH-200CTC a Dexonu IRB 20/100.. Na jednu stranu je rozhodně přínosnější, když to stojí méně (například ty Dexony jsou opravdu levné a hezké), na druhou stranu když už jsem se rozhodl obměnit měniče a vyladit to aspoň trošku na míru, nechci dělat kvůli ceně až takové kompromisy a budou-li nejlepší ty Monacory, těch 1700,- (3400,-) za ně dám.. Avšak pokud jsou opravdu nejlepší volbou ty Beymy, zase pro hezký vzhled nechci vyhazovat zbytečně peníze oknem.. Co se BR týče, klidně jej udělám, ale potřebuji pomoct.. Otevřeně říkám, že sám ten BR navrhnout nedokážu.. Pokud by někdo z vás byl ochoten pomoct mi s tím = že mohu být nápomocný, dám k dispozici všechny podklady, vyhledám, co je potřeba, ale samotný návrh by udělal někdo z vás, přičemž si nebudete nic účtovat - prostě přátelská pomoc (samo, nevím, jak dalece složitý ten návrh je, pokud jde opravdu o hodiny, dny počítání, po nikom to nemohu žádat) - budu tomuto řešení otevřený a rád si dle návrhu ten BR udělám, koupím si IRB a nezkreslených 40Hz bude super.. Pokud však ten návrh opravdu dá práci a samozřejmě se s tím nikdo nebude chtít zabývat, budu rád, když se shodnete na tom, jaký měnič je pro uzavřenku nejlepší a ten si koupím.. Takže budu rád, jestli mi někdo dá vědět, bude-li reálné poprosit někoho o pomoc s tím návrhem BR a jestli se nakonec dobereme k výběru správných měničů smile

Re: výběr měničů

check: Nepřekrucuj, dříve jsi dostal ban přesně za ten bazarový kousek, to nebyla zamínka, to byl podnět, mysli si co chceš. Tvůj způsob plácání s tím neměl co dělat, šlo o způsob jakým jsi propagoval své názory - to řešíme zrovna v tom linku, podobně se chováš i teď a k tomu ještě přibylo poukazování na své projekty jak jsem si všiml a odsuzování jiných, ačkoli by tuhle praci měli dělat druzí - uživatelé, ne konstruktér, kdo seriózní má tohle za potřebí, kdo podobný tohle dělá? Jseš nespokojenej, nevěříš mi? Odejdi. Každopádně mám tě na mušce!

Re: výběr měničů

Dix: mel bych navrh ohledne vyskace. Behem poslednich deseti let mi proslo rukama celkem dost vyskacu, ruznych vyrobcu a ruznych cenovych hladin a pokud bych mel dnes vybrat neco levnyho a dobryho byl by to nektery z techto od ScanSpeaku rady discovery: D2604/833000, D2604/830000, R2604/832000, R2604/833000. Dostupne pres Xavian.cz, cenove ted zrovna myslim kolem 1000kc/kus. Je to urcite vic nez ty beymy, ale zrovna tady se to vyplati. Jeste muzes narazit na jejich Vifa derivaty ale ty jsou trochu horsi.

(upravil Dix.Prodejce 20. 1. 2011 21:43)

Re: výběr měničů

jak se tak na ně koukám, napadají mně 2 otázky:
1) máš prosím přímý odkaz na ty produkty, kde bych je mohl přímo vložit do košíku, nebo onen nákup lze provést jen osobně přes nějakého importéra? Koukal jsem na ty stránky, ale ničeho jsem se nedohledal..

2) nevadila by impedance pouhé 4Ω, když mám zbylé měniče v 8Ω ?

Co se zvukového projevu týče, je tedy tato investice opravdu znát? Pokud ano, rád do nich budu investovat, jen potřebuju právě nějaký ten odkaz vč. cen..
Díky ti smile

PS: kdo by měl zájem, Beymy T-2030 prodávám v sekci bazar stejně, jako ty Beymy 10BR60 wink

Příspěvky [14]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Dílna » výběr měničů

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£