Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Stavba prvního zesilovače - asi z hotových modulů

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 34]

(upravil TCx 2. 5. 2010 23:25)

Téma: Stavba prvního zesilovače - asi z hotových modulů

Dobrý den,
pročítám toto fórum (a další podobná zahraniční) teprve pár dní. K zájmu o stavbu vlastního zesilovače mě přivedla zajímavá a pro mě kuriózní zkušenost, kdy jsem slyšel hrát sloupové reprobedny v ceně přes 40.000,- Kč buzené DA převodníkem a class D zesilovačem o výkonu 2 x 20W v jednom, který se vejde do dlaně a neváží myslím ani půl kila. Bylo to v poměrně velké poslechové místnosti a přitom to hrálo dostatečně nahlas (víc bych si v paneláku ani nemohl douhodoběji dovolit) a ten zvuk byl překvapivě dobrý (v tom smyslu, že jsem v něm neslyšel nic, co by mi vadilo, a vlastně se mi to příjemně poslouchalo). A to poslechu přes tento mini-zesilovač bezprostředně předcházel poslech přes zesilovač Vincent SV 234, tedy stroj v ceně také přes 40.000,- Kč!
Předtím jsem z "digitálních" zesilovačů slyšel jen Lyngdorf v ceně přes 70.000,- a ten se mi zdál zvukově dobrý (aby ne, za ty peníze smile ). Ale např. na Hifinazorech.cz jsem od odborníků četl převážně negativní hodnocení na tuto skupinu zesilovačů, a tak si chci udělat sám vlastní názor a získat poslechové zkušenosti.

Začal jsem pátrat na eBay a objevil spoustu levných čínských "udělátek" s cenou pod 200 USD slibujících konkurovat zvukovou kvalitou věhlasným přístrojům v ceně vyšší než 2000 USD. Vzhledem k mé praktické neschopnosti posoudit, jestli to  může být pravda, jsem začal pročítat různá fóra, která mi ale nějak zvlášť nepomohla otázku (ne)kvalit "digitálních" zesilovačů rozřešit. Setkal jsem se nejednou i s legendami o lidech, kteří své drahé zesilovače v ceně tisíců dolarů vyměnili za "digitály" v ceně stovek dolarů, kvůli lepší zvukové kvalitě.
Ty výše zmíněné nelevné reprosoustavy si chci pořídit, ale za zesilovač se mi tolik peněz dát nechce. A vzhledem k mé pozitivní poslechové zkušenosti malého "digitála" jsem chtěl nějakého toho většího, ale levného, "číňana" vyzkoušet. Při pročítání fór jsem ale začal registrovat různé technické detaily a možná úskalí takového levného řešení. Především jsem si uvědomil, že bych měl docela strach k bednám za 40.000,- připojit zesilovač cca za 3.000,-, který nemá ochranu proti DC na výstupu a který nese velmi nelibě i malé přebuzení na vstupu.

Objevil jsem ale několik modulů "digitálních" zesilovačů různých výrobců, které už jsou evidentně profesionálně navržené, disponují všemi možnými ochranami, a slibují (a měřeními dokládají) velmi kvalitní zvukový výstup. Také jejich cena už je několikanásobně vyšší než v případě malých levných čínských "hraček", ale stále velmi přijatelná ve srovnání s hotovými komerčními zesilovači.
Při všem tom čtení o zesilovačích všeho druhu mě zaujaly i zesilovače postavené na integrovaných obvodech a také zde hojně diskutované konstrukce p. Dudka.

No abych se ale už konečně dostal k jádru pudla smile - chci si nějaké zesilovače zkusit postavit sám a udělat si o různých řešeních zesilování audio signálu vlastní představu. Na úplně kompletní stavbu něčeho složitého z diskrétních součástek si zatím netroufám, a upřímně na to asi nemám v této době trpělivost. Hlavně mě odrazuje mechanická stránka věci, které se ale stejně asi úplně nevyhnu.
Hodlám začít tak, že v nějaké pracovní plechové skříni popropojuji vybrané moduly mezi sebou a se vstupy a výstupy. I v případě tohoto relativně jednoduchého řešení mám ale otázky, na které jsem zatím nenašel uspokojivé odpovědi. Budu tedy velmi vděčný, pokud mi někdo ze zkušených členů tohoto fóra poradí.

1. Uvažuji o napájení z kvalitního spínaného zdroje určeného pro audio aplikace. Rozumím technickým rozdílům mezi spínanými a lineárními zdroji, ale netuším, jak jsou na tom s výslednou kvalitou zvuku. Mají spínané zdroje proti lineárním nějaké zásadnější nedostatky, především pokud jde o výslednou kvalitu zvuku?

2. Nevím, jaký materiál použít pro vnitřní "prodrátování" zesilovače. Tedy jaké vodiče jsou optimální pro napájení, jaké pro signály linkové úrovně, a jaké pro propojení výstupů zesilovače a reprosvorek.
A také jak je uspořádat - četl jsem o řadě zásad a doporučení, ale také jsem viděl dost obrázků vnitřků zesilovačů, které tyto zásady nedodržovaly...

3. Mohu regulovat hlasitost zesilovače zařazením dvojitého potenciometru před vstup zesilovače - tedy mezi vstupní RCA konektory a modul zesilovače - a to bez újmy na kvalitě zvuku, obzvlášť pokud modul zesilovače nemá na vstupu buffer? Pokud ano, jaká je jeho optimální resistance - ať už absolutně, nebo ve vztahu ke vstupní impedanci modulu zesilovače?
Pokud má toto řešení řízení hlasitosti zesilovače negativní vliv na výslednou zvukovou kvalitu, můžete mi doporučit nějaký jednoduchý, ale kvalitní modul předzesilovače?

Další otázky se nejspíše objeví s postupující realizací... smile

Ještě jsem zapomněl dodat, že nepotřebuji velký výkon, ale především hledám schopnost hrát velmi dobře potichu a při středních hlasitostech. Takže výkon řekněme 2x 50W do 8 ohmů by mi měl bohatě stačit.

Hledal jsem mj. nějaký kvalitní modul s LM4780, nebo podobným IO. Zatím inklinuji k myšlence vlastního osazení PA03 od p. Dudka / Aldaxu. Přivítám ale tipy na alternativní kvalitní moduly, ideálně už osazené.

Za případné odpovědi na mé otázky a rady a doporučení předem mnohokrát děkuji.

Tomáš Černý
Brno

(upravil zuki 3. 5. 2010 9:33)

Re: Stavba prvního zesilovače - asi z hotových modulů

1) Spínané zdroje nedělají zvuk, ten dělá zesilovač, ale bohužel často spínané zdroje produkují "rušení" = nezanedbatelné množství (amplitudu) signálů, které může zesilovač zesílit a přimixovat do původního audio signálu. U zesilovačů které mají malou odolnost proti rušivým signálům  v napájení (+ křížová modulace apod) to může být rušivé... Pokud se ale použije kvalitní spínaný SD zdroj DC DC např. dvojitý synchronní fázově o 180° posunutý zdroj, který má z principu velmi malé zvlnění výstupního napětí (jednotky mV), nebo kvalitní dvoučinné zdroje AC DC, může to být použitelné řešení....  Ale tyto zdroje nejsou běžně obyklé... Nejlevnější jsou jednočinné AC DC s rozsahem frekvencí 70-150kHz  s rušením na mezích norem a ještě je to obor kmitočtů, které audiozesilovač může zpracovat nebo ho mohou negativně ovlivnit.
Ovšem kmitočty zdrojů se (zatím už 20let) poměrně pomalu zvyšují, ale zanedlouho nebude neobvyklé 1-3MHz. A to jde celem účinně potlačit jak na napájení, tak na vstupu zesilovače....

2) tohle hodně záleží na citu a praxi konstruktéra. Obecně na napájení - zejména na výkonovou zem použít "silnější" vodiče. 0,8-2mm2 (záleží na vatáži, na 100-1000W už to musí být řádné "kabely"). Na živý signál  se hodí stíněné vodiče s malou kapacitou - u delších spojů  třeba  50pF/m, u krátkých  možná i 200pF/m . Jsou všemožné zaručeně nejlepší stříbrné apod. vodiče, ale to je už mimo mou oblast "ověřených" praktických zkušeností. A  i s levným kvalitním kabelem to bude OK.  Mohu jen doporučit raději menší kapacity na metr délky... Záleži také na vstupní impedanci. Pokud je pod 10kOhm tak je to celkem OK. Větší impedance jsou spíš historické hodnoty.

3) Analogový signál můžeš regulovat potenciometrem "kdekoli" to utáhne výstup předchozího žetězce. 10KR poták by mělo utáhnout skoro vše,  a na něj se nechytá moc "brum". U větších hodnot nad 25k je to nutno dělat "precizněji"... Je dobré regulovat před koncem ( s hlasitostí na nule je i šum přdzesilovače na nule). Na vstupech se jen u silných signálů upravuje signál (děličem či trimrem) na správnou velikost s ohledem na přebuditelnost následného řetězce...

4) - moje otázka - máš aspon 60MHz osciloskop, generátor min 10Hz až 1MHz, atd. ... abys viděl co se kde děje (zejména u digitálu) a zda to nekmitá apod... A kolik měsíců chceš studovat danou problematiku, aby to mělo smysl a reprodukovatelné výsledky... Až ti to bude např. bručet od 50Hz vlivem zemních smyček, kmitat atd atd... budeš mít tu trpělivost to dokončit...

Re: Stavba prvního zesilovače - asi z hotových modulů

Jako první zesilovač bych Ti Tomáši doporučil PA-03 - set z Aldaxu. Napájet určitě z "normálního" kvalitního toroidu určeného pro audio, tedy stíněného a s menším sycením jádra.

Potenciometr je možno použít, nejlépe bude, dáš-li jej do bedny k PA-03, aby spoj mezi výstupem potenciometru a vstupem PA-03, který je relativně vysokoimpedanční, byl co nejkratší. Hodnotu doporučuju onu "zlatou střední kompromisní" 10k.

Získáš velmi slušnou "vstupenku" do světa kvalitního zvuku.

Web

Re: Stavba prvního zesilovače - asi z hotových modulů

Děkuji vám za cenné odpovědi a rady...

Ještě k mým otázkám a reakcím na ně:
1) Samozřejmě vím, že zvuk nedělá zdroj, ale zesilovač, i když jsem přesvědčen, že zdroj se na výsledném zvuku silnou měrou podílí - počínaje pevností basů, kde bude poddimenzovaný nebo měkký zdroj ve zvuku zřetelně poznat, a taky míra zvlnění napětí zdroje a různé formy rušení produkované zdrojem se myslím na zvuku mohou projevit...

Jsem příznivcem moderních řešení a přijde mi, že spínané zdroje mají některé zřejmé přednosti (přinejmenším teoreticky) pro audio aplikace, ale také zřejmé nevýhody, a chtěl jsem znát názor zkušenějších, zda-li převažují výhody či nevýhody... V naprosté většině komerčních i DIY hifi zesilovačů se, jak vidím, používají zdroje s velkým toroidním transformátorem, tak mě zajímalo, jestli je důvodem jejich objektivně vyšší kvalita či vhodnost pro audio aplikace, nebo jestli v tom hrají roli i jiné faktory, jako např. že na zákazníka lépe působí, když si za svoji spoustu peněz odnáší 20 kilo "železa", než neduživě působící tenkou krabičku vážící sotva 5 kilo... smile Stejně tak musím uznat, že zde na fóru prezentované fotky útrob konstrukcí jako např. DPA330 se dvěma velkými toroidy skutečně lahodí oku smile a že tento dojem je nesrovnatelný s pohledem na 1U rackovou kabici, ve které je pár osamocených malých desek a jinak 90% vzduchu. Někde jsem četl názor, že "hifista slyší co vidí" smile, a jsem přesvědčen, že je na tom velký kus pravdy...
Poradíte mi prosím, kde se dají dobré toroidní transformátory pro audio za rozumný peníz koupit, kde mají široký sortiment?

2) Můžete mi prosím poradit konkrétní typy vhodných (kvalitních a přitom ne moc drahých) silových, signálových a reproduktorových vodičů pro propoje uvnitř zesilovače? Nebo obchod, kde je dostanu koupit?

zuki: ad 4) Mám jednokanálový 12MHz PC osciloskop ze stavebnice Velleman, který jsem si sám před asi 8 lety sestavil. Fungovalo mi to hned napoprvé. smile Není to tedy žádný zázrak (taky stála ta stavebnice necelé 4000 Kč), ale člověk aspoň vidí, co se děje... Generátor mám pouze SW v PC přes zvukovku, takže jen v audio oblasti. Něco se s tím dá udělat, ale samozřejmě je to dost limitované.

Já ale nemám ambice navrhovat vlastní zapojení či desky (protože k tomu je potřeba podle mého názoru kromě rozsáhlých znalostí i kus talentu a jakési alchymie), ale dobře zrealizovat / dát dohromady nějaká existující řešení v podobě řekněme polotovarů s co nejlepším výsledkem.

Re: Stavba prvního zesilovače - asi z hotových modulů

Nevím jestli je dobré, řešit vše za každou cenu moderním způsobem smile spínaný zdroj ano,ale do PA, u zesilovače 2x2kw je to jistě velká úspora na hmotnosti, ale na domácí hifi je naprosto nesmyslné počítat úspory hmotnosti....to je to co by mě nejméně trápilo....

Web

Re: Stavba prvního zesilovače - asi z hotových modulů

Přesně tak, do nějakých 2kW převažují spíš nectnosti a problémy nad výhodami.

12 MHz osciloskop už na problémový zesilovač s 30 MHz koncáky nebo MOSFETy nemusí stačit.

Jinak dobře navržený toroid + kvalitní "kyblíčky" není žádný kompromis, spíš naopak.

Kabely? K repro výstupům víceméně cokoliv o největším průřezu, který ještě vleze do svorkovnic na desce. A na signál úplně klidně obyčejný RG-58, případně RG-62 s nižší kapacitou.

Web

Re: Stavba prvního zesilovače - asi z hotových modulů

ondra Ch napsal:

Nevím jestli je dobré, řešit vše za každou cenu moderním způsobem smile spínaný zdroj ano,ale do PA, u zesilovače 2x2kw je to jistě velká úspora na hmotnosti, ale na domácí hifi je naprosto nesmyslné počítat úspory hmotnosti....to je to co by mě nejméně trápilo....

Díky za odpovědi a rady, i opampovi.

No já jsem nechtěl primárně šetřit na hmotnosti, ale měl jsem za to, že u spínaného zdroje by se dalo (alespoň v určitém omezeném rozsahu) relativně snadno změnit výstupní napětí. To by bylo pro mě výhodou vzhledem k mému záměru experimentovat s několika různými moduly zesilovačů, které vyžadují různé napájecí napětí - někde od 30V až k 60V. V případě zdroje s toroidním trafem bych potřeboval pro každý modul zesilovače jiné trafo, což by moje experimenty dost prodražovalo a komplikovalo.
Chtěl jsem hlavně vědět, jestli je (dobrý) spínaný zdroj kvalitativně srovnatelný s "klasickým" zdrojem - aby výsledky mých experimentů s moduly zesilovačů nebyly degradovány špatným napájením. To by pak samozřejmě nemělo smysl...

Re: Stavba prvního zesilovače - asi z hotových modulů

Těžko říct. Osobními zkušenostmi s napájením zesilovačů spínanými zdroji nemohu sloužit. Pouze při oživování v laborce...

Obecně vzato se v krásné možnosti regulace (stabilizace) skrývá připravení se o hudební výkon (kde by se u stabilizovaného zdroje vzal) smile

Další věcí je odezva regulační smyčky na impulsní odběr. Bude-li to klasická odezva typu "podpětí při zatížení - přepětí po odlehčení", může nastat průšvih.

Osobně bych staromilsky doporučil nechat si u Tronicu udělat na tyto pokusy trafo s odbočkami na sekundáru nebo s přídavnými sekcemi na primáru...

Web

Re: Stavba prvního zesilovače - asi z hotových modulů

opamp: Díky, to s těmi odbočkami mě nějak nenapadlo... No jo, nezkušenost... smile

K tomu mě napadá další otázka - jeden z těch modulů, o jejichž použití uvažuji, vyžaduje cca 200W při napětí +-38V AC, a asi 15W při napětí +-43V AC. A k tomu ještě pár W při napětí cca +-10V AC.
Je v takovém případě možné nachat si navinout trafo řekněme 300 VA s hlavním dvojitým sekundárem 43V s odbočkou 38V, přičemž odebírat hlavní výkon z odbočky 38V a něco málo výkonu z 43V? A k tomu dvojitý pomocný sekundár 10V pro malý výkon?
Pokud bych měl aplikaci, která by nevyžadovala symetrické napájení, můžu použít jen jednu větev sekundáru a druhou nechat nezapojenou?
Pokud budu mít trafo řekněme 300VA a a za ním kapacitu řekněmě 2 x 20 mF / 71V, je už vhodné použít soft start modul na vstupu, nebo to jistič ještě ustojí? Nechci proudovými rázy při zapnutí zesilovače taky ev. trápit okolní spotřebiče, hlavně PC apod.

Díky

Re: Stavba prvního zesilovače - asi z hotových modulů

Pokud jde o ty 38 a 43V sekundáry, je nutno podívat se do schématu, zdali mají společný střed. V některých "exoticky zapojených" zesilovačích mohou být i vzájemně izolované sekundáry a pak by to nefungovalo. Jinak v tom nevidím problém.

Ano, samozřejmě je možno použít jen jednu větev, nebo - elegantně - využít obě a usměrnit je dvojcestně dvěma diodami místo můstku, tím pádem se neošidíš o maximální výkon trafa (a ještě získáš něco malinko navíc tím, že ušetříš dvě diody - jeden úbytek v každé půlvlně).

A pokud jde o softstart, tak těch 300VA bych viděl jako hranici, kdy stojí za to o softstartu uvažovat (ale ještě není nutný). Pokud máš dobrou síť, moc to s ní cvičit nebude (myslím podpětí) a kondy by to ještě měly přežít. Raději ať se vyjádří někdo zkušenější, já se s výkony svých hraček pohybuju kolem 100W...

Web

Re: Stavba prvního zesilovače - asi z hotových modulů

Ve zjednodušeném schématu modulu toho zesilovače jsou ty dva sekundáry 38V a 43V sice nakreslené odděleně, ale za usměrňovačem a kondenzátory jsou jejich středy (GND) spojené, takže předpokládám, že nebude ničemu vadit, když budou jejich středy spojené už na trafu.

To využití obou větví sekundáru s usměrněním diodami pro získání nesymetrického DC je dobrý nápad, díky za tip. smile

Těch 300VA u trafa jsem možná zbytečně nadsadil. Modul zesilovače má uvedený výkon 2x100W do 8ohmů, což je můj případ, ale s reálným výkonem se budu pohybovat určitě mnohem níž - chci poslouchat nikterak moc nahlas v paneláku a bedny nemají nijak mizernou citlivost, takže nevím - můžu si dovolit mít trafo třeba jen 160VA, pokud bude kapacita kondů dostatečná?

(upravil ondra Ch 4. 5. 2010 10:25)

Re: Stavba prvního zesilovače - asi z hotových modulů

Ondro v tomto případě je spíš lepší, když je "sít "horší smile...měkčí, narazový proud při zapnutí bude menší, než když máš distribuční  trafo 10m od baráku na něm RISKU, která je z něj připojená  3x240+120 AYKY smile)) Tam se můžou dít podivuhodné věci ....

Web

Re: Stavba prvního zesilovače - asi z hotových modulů

Jedním z důvodů, proč jsem chtěl použít kvalitní spínaný zdroj, bylo i vyhnutí se problémům vznikajícím po připojení velkého trafa a velkých kondů v lineárním zdroji k síti. Za cenu samotného 300VA trafa bych mohl mít 500VA spínaný zdroj a neřešit softstarty a podobné záležitosti. Asi to s ním zkusím, a když by se to na zvuku nějak negativně projevovalo, tak zkusím i lineární zdroj s trafem a aspoň můžu obě metody napájení porovnat.

Re: Stavba prvního zesilovače - asi z hotových modulů

God bless you smile

Web

Re: Stavba prvního zesilovače - asi z hotových modulů

TCx napsal:

Za cenu samotného 300VA trafa bych mohl mít 500VA spínaný zdroj

Rozepiš se pls; co/kde/za kolik + odkaz nejlépe.

Re: Stavba prvního zesilovače - asi z hotových modulů

No zvažuju vícero alternativ. A snažím se o nich dozvědět víc informací.

Tu levnější představuje řada spínaných zdrojů od této východní firmy:
http://connexelectronic.com/index.php/c … 3a21c209v2
Nevím, jak moc jsou dobré, ale na fóru diyaudio.com jsou na výrobky této firmy docela pozitvní ohlasy...

A pak tyto:
http://www.audiopower.it/index.php?opti … ;Itemid=63
Podle diskuse s jedním z členů fóra na diyaudio.com, který na jejich vývoji pracoval, jak jsem pochopil, by měly být velmi kvalitní.

Docela bych chtěl vyzkoušet i některé moduly zesilovačů z těch dvou webů. Ale chci to brát postupně, nechce se mi za to naráz moc utrácet... A taky uvažuju nad tím, že bych raději podpořil domácí tvorbu a pořídil třeba 2x SPM 250 od Aldaxu a k tomu nějaký šikovný zdroj, a "kejs", a předzes, a ... smile A možná zatím začnu se stavebnicí PA03... Ještě v tom nemám úplně jasno... smile

Mimochodem - na tom prvním webu je několik modulů zesilovačů, kde je jako driver použit IO LM4702 a výkonové tranzistory jsou buď bipolární 2SC5200 a 2SA1943, a nebo MOS-FETy 2SK1530 a 2SJ201. Dá se odhadnout, jak se tyto moduly budou lišit z hlediska charakteru zvuku?

Re: Stavba prvního zesilovače - asi z hotových modulů

Aha, tak aspoň něco, čekal jsem horší věci. No, domů bych to stejně nechtěl, nevidím v tom žádná pozitiva, trafák unesu vždy a A/V stolek taky. Leda možná pro tebe ta změna výstupního napětí... Já bych se bál bordelu, co to může pouštět "ze" sebe. Přijde mi to na podobné kopyto jako Hypex, který je možno koupit i přes EA, navíc není ani moc levný. Uvažoval jsem o celodigitálu do subu nebo třeba do auta, ale i vzhledem k ceně od toho dám radši ruce pryč. Na blind něco kupovat, o čem ani nevím, z čeho je to postavené, a jak to bude spolehlivé... Ale nemám ozkoušeno, vím o tom prd, nechci sejčkovat. Naopak asi tu budeš pvní, kdo to ve svém DYI zesu bude mít. Takže pak můžeš poreferovat, budem ti vděční wink
Podle věcí, na které se ptáš, imho ještě dost studuj a zkoušej než začneš mít jasno, nikdy není všechno hned. A i na "dávání dohromady z polotovarů" se toho dá dost zkazit, no offence...
Schválně mrkněte někdo na grafy THD vs. frekvence prezentované Hypexem (třeba UcD180). Proč ta křivka kolem 10k najednou padá? Nemyslím absolutní čísla, spíš změnu: proč se to celkem skokově změní v řádu násobků? To určitě o něčem svědčí...

Re: Stavba prvního zesilovače - asi z hotových modulů

Já mám jenom pocit že lineární zdroj se se špičkou vyšší než na kterou je dimenzovaný trafo poradí daleko líp než spínák, protože spínanej PWM zdroj nemá kam dál posunout pulz.. Rušení se dá docela slušně potlačit i lidsky zaplatitelnejma filtrama, ale pořád se cenově vyplatí lineár, protože spínák pro hifi musí bejt silně naddimenzovanej a hodně dobře odrušenej, což 90% zdrojů nesplňuje a u PA se na to dívá trochu jinak, tam jde spíš o splnění EMC norem, aby se to mohlo používat a o hmotnost, která se u hi-fi až tak neřeší.

Re: Stavba prvního zesilovače - asi z hotových modulů

Zaleží, jak se to vezme. Zdroj s klasickým trafem sice dodá špičkový výkon, ale při delším přetrvání padá napětí. To u PWM řízeného zdroje nehrozí, nastavím +/-40V a vím, že to napětí tam mám pořád pevné jak skála. Já to beru spíše jako výhodu než nevýhodu - pro 100W koncák nastavím přesné napětí, kterým má být napájen.
Horší je to s tím odrušování, praktické zkušenosti s tím zatím nemám, ale trochu bych se toho taky obával, ale asi tak drastický to nebude.

Web

Re: Stavba prvního zesilovače - asi z hotových modulů

Svým způsobem máš pravdu. Nicméně když jsem stavbu spínáku k zesilovači uvažoval vycházelo to +- na stejný peníze nebo dráž než obyčejnej lineární zdroj, dost to prodražovali vstupní a výstupní filtry, trafíčka, tlumivky. Pokud se to staví z hnoje tak to výjde o dost lacinějš než lineár, ale zas to bude docela slušně rušit. Do auta není jiná možnost v PA se řeší hmotnost, ale na doma mi to ještě pořád nepřipadá uplně nejlepší volba..
Nedávno jsem kdesi četl, že spínací frekvence zdrojů pomalu přesahuje hranici 100kHz. A filtry na PMEC od 100kHz mají už hodně vysokej útlum na symetrický i nesymetrický rušení a nejsou až tak velký, takže třeba jednou ta doba opravdu příjde.. smile

Příspěvky [1 až 20 z 34]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Stavba prvního zesilovače - asi z hotových modulů

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£