Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 2)

Audioweb.cz » Smetiště » Přestavba pokoje

  Stránky: ««« 1 2

RSS

Příspěvky [21 až 30 z 30]

Re: Přestavba pokoje

Nastav si průběh tak do 300 Hz, důležitý je taky rozsah mezi 120 a 200 Hz, tam jsou mnohdy taky značná překvapení.

Re: Přestavba pokoje

Satelity do 1kHz

http://s4.postimg.cc/angbv8qpl/2195_satelity_1000hz.jpg

a sub do 1kHz

http://s4.postimg.cc/k99wbjhvd/2195_sub_1000hz.jpg

Co na to říkáš.. ?

Re: Přestavba pokoje

To místo na sub jsi našel dobře, mimochodem kde je ? S tím propadem okolo 100 Hz u satelitů nic moc neuděláš, jedině použít nějaké EQ. Trochu ti jej srovná subík, ale díra je tam "jako kráva". Lepší někdy nevědět.
Někdy se na Ebay objeví analogové EQ typu Rane GE30 (http://cgi.ebay.de/Rane-GE30-Graphic-Eq … 3cac702956), ale ty bys musel mít dva, nebo GE60 (stereo). Já měl Alesis DEQ 230D a měl jsem jej zapojen v digi cestě, někdy se objeví na našich bazarech (http://www.midi.cz/Default.aspx?s=Alesi … =1&a=7), dá se sehnat i u nás asi za 6.000 Kč v obchodech pro DJ. Raději bych ale volil ty Rane, ať nepřidáváš do cesty další A/D a D/A převodníky, nejdeš-li digitální cestou (za ním DAC).

(upravil check 2. 5. 2010 11:15)

Re: Přestavba pokoje

Chválím snahu.
Ta simulace platí naprosto přesně pro dokonale utěsněný a prázdný pokoj. Tzn v dozvukové komoře by to byla pravda. V reálném pokoji je nábytek, dveře, podlaha/strop pruží, případně nějaká sádrokartonová příčka a už je to všechno jinak. Měřit, měřit, měřit...

Web

(upravil Aleska 2. 5. 2010 11:45)

Re: Přestavba pokoje

Když to jde a je čím, pak ano. S dostatečnou přesností lze ale ten excelový prográmek použít, lepší něco než nic. Když nic jiného, tak dá alespoň obrazovou představu jak to s tou místností vypadá, kdyby (jak správně píšeš) byla prázdná. Když ji zaplníš, pak se výsledek pochopitelně změní, ale ty průsery tam přesto zůstávají, někdy minimalizují, jindy naopak zvětšují. Ty průsery totiž nezávisí na tom, zda je ta místnost holá či zabydlená - ty jsou totiž dány tzv. módy místnosti a závisí tedy jen a jen na rozměrech místnosti (záměrně pomíjím odrazy). Graf jen ukazuje, jak reprobedny v daném umístění budou teoreticky hrát.
Ten prográmek má ještě jednu výhodu: Můžeš si do něj zadat koeficienty  všech stěn, předem dle tabulek spočítané - tím dále zvyšuješ jeho přesnost. Ten jeden graf vydá za tisíc dobře míněných rad a slov.

(upravil check 2. 5. 2010 12:18)

Re: Přestavba pokoje

Místnost se dá měřit zcela jakýmkoliv všesměrovým elektretovým mikrofonem. To je v podstatě antireklama na moje mikrofony. I když ty mají aspoň zaručeno, že jsou všesměrové, což by laik nemusel poznat. Samozřejmě na samotné reprosoustavy je potřeba kalibrace a kvůli tomu jsem je dělal.
Chápu, že je mnohem snazší nabouchat pár čísel do Excelu s vizuálně hezkým výsledkem, než se věnovat přímému měření.
O tom jak se změní módy místnosti prázdná/měřená by se dalo dlouho diskutovat. Já jsem ale hlavně narážel na to, až ani ta prázdná místnost nemusí mít módy jak program vypočte, protože není dokonale akusticky těsná. Například dřevěný strop/podlaha (klidně i s betonem navrch) nebo sadrokartonová příčka a je to všechno úplně jinak.

Web

Re: Přestavba pokoje

check napsal:

Chápu, že je mnohem snazší nabouchat pár čísel do Excelu s vizuálně hezkým výsledkem, než se věnovat přímému měření.
O tom jak se změní módy místnosti prázdná/měřená by se dalo dlouho diskutovat. Já jsem ale hlavně narážel na to, až ani ta prázdná místnost nemusí mít módy jak program vypočte, protože není dokonale akusticky těsná. Například dřevěný strop/podlaha (klidně i s betonem navrch) nebo sadrokartonová příčka a je to všechno úplně jinak.

Ten kdo začíná, obvykle nemá zařízení na měření akustiky místnosti, natož aby uměl s takovým programem pracovat a ve výsledku jeho výstupům rozuměl. Ten graf mu to říká (teoreticky) okamžitě a názorně.
Módy místnosti jsou způsobeny jen rozměry místnosti, a jsou dány matematickým výpočem. Důsledky těch módů lze jen zmírnit, nebo naopak zhoršit. Prostě, fyziku a matematiku nezměníš. Navíc tento prográmek pracuje s materiálem stěn, takže i ta tvá poznámka o dřvěném stropu či podlaze, nebo sádrokartónu odpadá.
Největší průser poslechu je nesymetrické postavení beden v místnosti a to tento prográmek ukáže. Ukáže jak každá bedna hraje jinak, takže předem víš, co tě asi čeká a co tě nemine. Když jsem s ním poprvé pracoval, tak jsem šel tak daleko, že jsem počítal koeficienty všech stěn místnosti a to včetně plochy oken, koberce, sedačky, atd. Po zadání jsem dle jeho výsledku nastavoval EQ pro každou bednu samostatně a poté nevěřil vlastnímu sluchu, taková to byla změna k lepšímu.
Mám jedno motto: Když jde něco jednoduše, udělej to jednoduše. Složitě můžeš vždycky.

Re: Přestavba pokoje

Myslím, že počítač se zvukovkou má dneska každný, ale naučit se to není tak jednoduché a tímpádem atraktivní.
Jasně že módy místnosti jsou od jejích rozměrů. Jenže její ohraničení nemusí být úplně pevné. Kdybys měl například mezi obývákem a kuchyní sádrokartonovou stěnu nebo velké zašupovací dveře, tak se to na nejnižších basech bude chovat jako spojené. To jsem měl celou dobu na mysli.
S materiálem stěn to pracovat klidně může, ale pouze vzhledem k jejich pohltivosti a to ještě ke všemu konstantně s plochou.
Nějakou informaci ti tadle simulace dá a samozřejmě lepší než nic. Je to ale asi jako srovnávat výhybku dělanou podle charek výrobce s skutečně měřenou.

Web

Re: Přestavba pokoje

Checku a neměl by jsi nějaký návod jak místnost změřit? Pokud by jsem to zvládl, rád se do toho pustim. wink Pokud na to jak jsi psal stačí i obyčejný mikrofon

(upravil check 2. 5. 2010 15:13)

Re: Přestavba pokoje

Tak v první řadě si můžes zkusit jestli mám pravdu nebo ne. Na prosté změření fr. charakteristiky na svému webu návod mám. Akorát místo toho, abys naháněl bezodrazové okno, umístíš mikrofon do poslechového místa jako u softwaru a délku okna roztáhneš na maximum.
Jak hledat nejlepší umístění, případně jaké používat akustické úpravy (co ekvalizovat, co už ne) bych sice věděl, ale jak už to nějak srozumitelně vysvětlit, nevím.
Takový opravdu minimalistický návod, jak naměřit a nastavit EQ na basech, má na webu zase mirulu.

Web

Příspěvky [21 až 30 z 30]

  Stránky: ««« 1 2

Audioweb.cz » Smetiště » Přestavba pokoje

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£