Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 7 z 7)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Jak navrhnout tranzistorový zesilovač

  Stránky: ««« 1 ... 5 6 7

RSS

Příspěvky [121 až 131 z 131]

Re: Jak navrhnout tranzistorový zesilovač

Sorry ale chtěl bych se ujistit jestli můžu zvolit pracovní bod prvního tranzistoru (viz zapojení Sinclair, nebo jak má Kellner) Uce=15V a Ic=10mA, při použití BC550C, při napájení 30V, nebo mám použít menší napětí Uce a menší proud Ic. Sinclaire promin že jsem nevzal hned tvoje zapojení a neokopíroval, chtěl bych si ten předzesil vypočítat

Re: Jak navrhnout tranzistorový zesilovač

Zdravim soused mě požádal (mckvak) abych mu vypočítal ten zesilovač, který se tady na foru docela hodně probíral. Rampa (strašně se mi tahle hláska líbí) vymyslel, že můj výsledek lízneme na forum. Myslím si že jsem toho ze školy moc nezapomněl (Khirrolfovy záhony a Ohmuv zakon se nezapomíná smile), stejně mě přesvědčil, taže tady je moje snažení koukněte na to. Rampa mi pak řekne a opravil bych to. Jestli bude co, doufám že ne smile Snad dostanu menší sodu, než Rampa mckvak smile

Re: Jak navrhnout tranzistorový zesilovač

Jo ještě sorry , že neni obrázek v jednom příspěvku Rampa mi to vysvetlil až ted jak se davaj obrazky

http://s19.postimg.cc/sd9p3qg33/4080_snc00059.jpg

Re: Jak navrhnout tranzistorový zesilovač

Letmým pohledem jsi zapomněl při výpočtu emitorového odporu Re2 na proud druhým tranzistorem (1mA), od toho musíš odečíst proud do báze T1 a tak tento odpor vyjde cca 1k. Dál jsem se nedíval, ale snad správně. Čísluj odpory vzestupně, ať se v tom dá lépe orientovat.

Re: Jak navrhnout tranzistorový zesilovač

Soused mi ještě vypočítal  toto

http://s19.postimg.cc/aykvhptkf/4080_snc00060.jpg

Na baxandalluv korektor se nedívejte protože to z hlavy neví

(upravil zuki 2. 11. 2009 0:01)

Re: Jak navrhnout tranzistorový zesilovač

Pozn. : Pokud to bude zapojeno a napájeno z "tvrdých 12V, tak to zapojení s singl tranzistorem nemá žádnou stabilizaci pracovního bodu. Jen pro představu - přechod báze má teplotní koeficient lehce přes 2mV/°C a dále změna 60mV na přechodu odpovídá změně proudu v kolektoru o jeden řád (cca platí přes několik řádů kolektorového proudu). To aby bylo jasno co se stane, když se to ohřeje o 30°C...
Řešení - do emitoru dát odpor - tak aby na něm byl úbytek 1-2V a zablokovat ho elektrolytem s meznou pod 20Hz.
Nebo obdobně přidat do přívodu +napájení odpor a ten bloknout na zem, nebo trimt zapojit mezi bázi a kolektor. V tom případě však zasahuje do zpětné vazby a ovlivňuje zdvih (zisk) korektoru. Pokud je řádově podstatně větší než
impedance (odpory) korektoru - nebude to podstatné. Atd...atd...

Add: Pokud ses rozhodl dát odpor do napájení, tak pro stejný kolektorový proud a úbytek min. 1V (aby to mělo nějaký smysl) ti výjde odpor do přívodu napájení 1k5 (odpor v kolektoru je doplněk do 8k2 tj. cca 6k8) a na blokování stačí 220uF-470uF. Těch 2200uF je zbytečně moc.
Časová konstantu RC = 1500x220E-6=0,33sec je dostatečná na přenos 10Hz a výše.

Re: Jak navrhnout tranzistorový zesilovač

zuki: dík po dohodě ze sousedem, jsme se rozhodli dát kondík 2200u a odpor do přívodu napájení

Re: Jak navrhnout tranzistorový zesilovač

Potřeboval bych poradit nějakej operační zesilovač, který je vhodný pro nf. Prohledal jsem katalogy a nic kloudnýho jsem nenašel

Re: Jak navrhnout tranzistorový zesilovač

Spíš bys měl říci za kolik "love" by měl být. Začít můžeš s cenama pod 10kč např. TL072.. NE5532, LM4562,
LME 49710, LMP7732 atd... Dej si tam patici na IO. První dva na počáteční pokusy stačí a ty další v řadě už 10kč nestojí...:-O

Re: Jak navrhnout tranzistorový zesilovač

TL072 ee, pro začátek bipolární NE5532 nebo LME 49710,nebo fetový OPA134

Jinak tipy zde:

http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=400

Web

Re: Jak navrhnout tranzistorový zesilovač

NJM4580, NE5532, OPA2134, OPA2132, ...

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

Příspěvky [121 až 131 z 131]

  Stránky: ««« 1 ... 5 6 7

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Jak navrhnout tranzistorový zesilovač

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£