Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 2)

Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » Pomoc se stavbou subwooferu s ARN312

  Stránky: ««« 1 2

RSS

Příspěvky [21 až 33 z 33]

(upravil babakus 9. 9. 2009 13:05)

Re: Pomoc se stavbou subwooferu s ARN312

Dobře, mám to smáznout? Nebo to uděláš ty?

Edit: necháme to tady.

Může mi tedy někdo vysvětlit proč je kostka vhodná? Díky

Re: Pomoc se stavbou subwooferu s ARN312

Protože je kapka kulatá.

Re: Pomoc se stavbou subwooferu s ARN312

MethMane nedělej si z toho srandu, mě to vážně zajímá....stačí jenom postrčit tím správným směrem.

Re: Pomoc se stavbou subwooferu s ARN312

Evidentně nestačí big_smile Tak jinak - pro daný objem má koule nejmenší povrch.

Re: Pomoc se stavbou subwooferu s ARN312

No vidíš, to stačilo říct hned, už je mi to jasný. Takže né postrčit, ale kopnout.

Petrovi se omlouvám že ho tady mystifikuji.

Re: Pomoc se stavbou subwooferu s ARN312

Podle mě to s "vhodností" stejně nijak nesouvisí. Osobně kostky rád nemám, protože zabírají zbytečně moc místa na zemi, osobně radši trochu vyšší a užší. Pevná bedna se dá udělat i jako kvádr, stejně jako se dá udělat chatrná krychle. A že neušetřím trochu dřeva...?

"Vhodnost" je dost subjektivní věc. Hlavní je, že na tom u subu prakticky nezáleží, stejně jako na tom principielně nezáleží u žádné jiné bedny, když vynecháme extrémy.

Re: Pomoc se stavbou subwooferu s ARN312

Podle mě rozhodně na poměru stran, záleží. Proč si mislíš,že kvalitnější reprosoustavy mívají různě zakřivené strany? A kvůli vzhledu to není.

Re: Pomoc se stavbou subwooferu s ARN312

A jsou to opravdu subwoofery?

(upravil MaBat 9. 9. 2009 19:34)

Re: Pomoc se stavbou subwooferu s ARN312

Ty seš taky dobrej komik, lexxi. Samotnej tvar uzavřenýho objemu má vliv na rozmístění vlastních módů, nikoli na jejich výskyt samotný, nebo na jejich intenzitu (pokud jde o jinak "srovatelné" objemy a žádný s rozměrů výrazně nedominuje). Když udělám půdorys bedny jako podkovu, je to ve výsledku úplně stejný, jako když to bude obdélník, protože se vlastní rezonance uvnitř toho objemu navenek - skrz membránu - dostanou jen ve velmi malé, dá se říct zanedbatelné, intenzitě, tak jako tak. Je to celý jen hifistický folklór a prostor pro oblbování zákazníků "pokročilými" technologiemi výroby ozvučnic.

Zvenka ten tvar vliv má, především jeho "oblost", zevnitř je to šumafuk, dokud se to celé chová jen jako prostá poddajnost v pásmu, kde na tom záleží. To jsou základní znalosti.

Právě kvůli vzhledu to je, na ten se totiž, kromě jiných věcí, loví hifisti smile

Bedna má jen co nejmíň rezonovat navenek, to je celý.


PS. Aby mě někdo navzal za slovo - dějou se různý věci, jako prolejzání stojáků uvnitř bedny nátrubkem ven, pokud se to tak sejde, ale to s tvarem taktéž vůbec nesouvisí.

Re: Pomoc se stavbou subwooferu s ARN312

Já jsem vždy vycházel z tohoto poznatku: viz teorie zde na webu

Odborníci se při návrhu uzavřených ozvučnic schodli na tom, že optimální minimum rezonanci vzniká při zachování určitých poměrů stran. Mám ověřeny dva poměry - 0.62:1:1.62, nebo 0.8:1:1.25. Pokud si opravdu dáte práci a vypočítáte vnitřní poměry stran podle těchto poměrů, tak jistě vám ubyde problém s rezonancí.

Re: Pomoc se stavbou subwooferu s ARN312

To se traduje. Rezonance nejsou žádoucí, ale tvarem samotným se jich prostě nezbavíš. Stačí ale vhodně tlumit a je po problému, ať je tvar jakejkoliv - a o to jde.

S tou intenzitou jsem to nahoře napsal trochu nešikovně, ale asi to nemá smysl dál pitvat.

Re: Pomoc se stavbou subwooferu s ARN312

babakus: Ty poměry můžou být klidně funkční a třeba těch rezonancí je opravdu nejmíň (nebo spíš jsou nejslabší), ale rozhodně by pak neplatily jen a výlučně pro uzavřené ozvučnice, nutně i pro veškerý zbytek kontrukcí. Těmi rezonancemi jsou myšleny stojaté vlny uvnitř boxu dané vzdálenostmi protilehlých stěn. Měkkým tlumícím materiálem se tlumí jen ty kmitočty a následné kritické stojaté vlny, které se do té bedny svou vlnovou délkou vejdou, to bývají výlučně pásmo kolem středů, tam se projevují a jdou dobře vidět, je-li bedna nevytlumená, na impedanci i frekvenci.

Nejhorší je skutečně kostka, tři vlny ze třech stejně dlouhých stran se spojí v jednu mnohonásobně větší. U subwooferu je to ale jedno, ten svým rozsahem, je frekvenci, která ji způsobuje, hodně vzdálen. A je-li v subu měkké tlumení, je to z jiného důvodu (zvětšení objemu, tvarování amplitudy/účinnosti nátrubku).

Re: Pomoc se stavbou subwooferu s ARN312

Jasný, takhle mi to stačí. Dík

Příspěvky [21 až 33 z 33]

  Stránky: ««« 1 2

Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » Pomoc se stavbou subwooferu s ARN312

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£