Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » Pomoc se stavbou subwooferu s ARN312

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 33]

Téma: Pomoc se stavbou subwooferu s ARN312

Zdravím, pořídil jsem od kolegy za slušné peníze fungl nový basák TVM ARN312/4 + výhybku značky Pyramid a 2 bassreflexy. Napadlo mě teda, že zkusím vyrobit subwoofer který bych používal v obýváku a sem tam na menších party. Jako materiál mi poslouží 2desky o rozměrech každá 150x60cm z ping-pongového stolu (2,5cm silná dřevotříska). Můj návrh je tedy pasivní subwoofer o velikosti 50x50x50cm (nebo doporučte jiný rozměr !) ale nevím si rady s délkou a průměrem bassreflexů. Rád bych je umístil jako u tohoto projektu: http://audioweb.cz/vase-kritik3.htm
Děkuji za vaše rady, laik Petr

Re: Pomoc se stavbou subwooferu s ARN312

Tak jestli chceš 50x50x50cm tak s odečtením repra a BR asi 120l ladění bych dal 33Hz takže by to hrálo od 30Hz (-3dB). A teď ty BR. Ty aspoň průměr 80mm a 2 kusy. Délka BR 175mm. Napiš ještě kolik má ta výhybka dělící frekvenci a strmost. A jestli máš ty bassreflexy tak napiš průměr/délka třeba by šli použít. A nešel bych do krychle. Zkus vymyslet nějaké jiné rozměry s vnitřním objemem 100-130L. Co třeba 500x400x600 v x š x h. Ale to záleží na tobě. Na zvuk to nějak vliv mít nebude.

(upravil peter8 24. 8. 2009 13:43)

Re: Pomoc se stavbou subwooferu s ARN312

Takže bassreflexy mají průměr 70mm, nátrubky 90mm a délku 200mm. Strmost výhybky 12dB/oct a horní propust 120Hz, dolní bohužel není udaný sad. Proč nejít do kostky?

Re: Pomoc se stavbou subwooferu s ARN312

Kostka je nejnevhodnější tvar. Pročti si teorii tady na webu a pochopíš proč.

Re: Pomoc se stavbou subwooferu s ARN312

Dobře nechám se tedy inspirovat tomvmem. VxŠxH 50x40x60cm. Bassreflexy tedy můžu použít a zkrátit je na těch 17,5cm?

Re: Pomoc se stavbou subwooferu s ARN312

Nějak sem tě s těma BR nepochopil máš vnitřní průměr 70 nebo 90mm? Jestli 70mm tak délka 130mm
                                                                                                                 80mm tak délka 180mm
                                                                                                                 90mm tak délka 240mm
Samozřejmě je nejlepší dát aspoň tech 80mm, nevim jestli by se 70mm nebyl problém s VV. Prostě aby těma nátrubkama při vyšším výkonu nešlo moc vzduchu malejma rourama. Vznikali by pak nepříjemné turbulence sad

Re: Pomoc se stavbou subwooferu s ARN312

Takže bedna je hotová, samotná váží cca 20Kg. Venkovní rozměry tedy VxŠxH 50x40x60cm a vnitřní 44,5x33x55cm.  Vnitřní průměr bassreflexů 70mm. Na kolik je mám tedy zkrátit?

Re: Pomoc se stavbou subwooferu s ARN312

Sakra, ty rozměry měli být vnitřní sad ne venkovní, tak místo 110l máš 75l sad no ale co už. Nátrubky by měli mít délku 200mm. Pokud jsou tam tedy 2 a VNITŘNI!!! průměr bassreflexu je 70mm. Ale shodil si tím malej hrb na 35Hz takže máš pěkně rovnou charku big_smile a pri Xmax 9mm je příkon 300W. Takže zesík můžeš dát třeba těch 300W/4ohm. To by mohla 2'' cívka vydržet.

Re: Pomoc se stavbou subwooferu s ARN312

Jasně taky jsem si uvědomil, že ty rozměry měly být vnitřní ale stejně bych neměl tolik materiálu a už tak je to pěkný macek. Jinak nějaké doporučení na zesík? Zatím ho nechám pasivní ale chcu ho v blízké době předělat na aktivní. Přes týden nahodím pár fotek mého projektu...



A není těch 300W do ARN312 zbytečně moc?

Re: Pomoc se stavbou subwooferu s ARN312

víc jak 200W a to s rezervou bych k tomu viděl jako zbytečnost. ten reprák má psaný příkon 100W RMS.

Web

Re: Pomoc se stavbou subwooferu s ARN312

Aj 200W bude za istých podmienok veľa. 75l je objem plne postačujúci tomu reproduktoru, mne hrá v 72l, a aj to je podľa parametrov čo som mu nameral veľa.

Re: Pomoc se stavbou subwooferu s ARN312

K tomuhle repráku bych viděl jako ideál SPV100 od Aldaxu.

Web

(upravil lexx 8. 9. 2009 17:05)

Re: Pomoc se stavbou subwooferu s ARN312

Ten 100w konec bude stačit,ale použij silný - předimenzovaný zdroj. Ten reprák to potřebuje - je línej. Já použil 1kánál MAMUTA od p.DUDKA.

Re: Pomoc se stavbou subwooferu s ARN312

babakus napsal:

Kostka je nejnevhodnější tvar. Pročti si teorii tady na webu a pochopíš proč.

Rada nad zlato. Není to u SW náhodou dost jedno? Zkus popřemýšlet proč je kostka naopak nejvhodnější. smile

Re: Pomoc se stavbou subwooferu s ARN312

Máš pravdu, u SW je to prakticky jedno, ale i tak kostku prostě nedoporučím. Proč je kostka vhodná opravdu nevím, prozraď.

Re: Pomoc se stavbou subwooferu s ARN312

Když uznáváš, že je to jedno, proč ji stejně nedoporučuješ? To nemá logiku.

Re: Pomoc se stavbou subwooferu s ARN312

Jednoduše proto, že se mi takové bedny nelíbí.

Dobrá jestli chcete, klidně to smažu.

Re: Pomoc se stavbou subwooferu s ARN312

Z hlediska vzniku (resp. nevzniku) stojatých vln je opravdu nejlepší kostka. Někde tady na webu se to probíralo...

Re: Pomoc se stavbou subwooferu s ARN312

Little, jak velka by musela byt ta kostka, aby tam vznikly nezanedbatelne stojate vlny, pokud predpokladame subwoofer s rozumnym filtrovanim treba tretim radem na 100hz?

Re: Pomoc se stavbou subwooferu s ARN312

babakus: Petra ale absolutně nezajímá, co se jiným osobám líbí nebo nelíbí, řešit se tu má obecně technický problém, subjektivní pocity tohodle typu sem opravdu nepatří, je to stejný, jakobys povrchovku nedoporučil třeba v ořechu.

little: Cože?

Příspěvky [1 až 20 z 33]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » Pomoc se stavbou subwooferu s ARN312

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£