Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Dílna » jak na renovaci gum. závěsu starých Tesla ARN ?

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [18]

Téma: jak na renovaci gum. závěsu starých Tesla ARN ?

Zravím, měl bych dotaz ohledně renovace starých "vytvrdlých" gumových závěsů starých basáků Tesla. Chtěl bych vědět jestli nikdo nemáte skušenosti s takovouto renovací. Já mám např. doma 2xARS 845 a každá má po dvou ARN 668 a tak by zajímalo, když je po těch 32ti letech zrenovuju, jestli se nějak výrazně změní TS parametry reproduktoru. Popřípadě jaký je nejlepší postup renovace a čím vůbec jí mám provádět ? (přemýšlel jsem o nějakém silikonovém oleji) Děkuji

Re: jak na renovaci gum. závěsu starých Tesla ARN ?

Změní se to určitě. A během let se to taky nějak někam hne. A není lepší poslat to do Valmezu na výměnu té gumy? Velmi pevně věřím, že dnešní 66xx mají stejnou smile

Web

Re: jak na renovaci gum. závěsu starých Tesla ARN ?

no já si myslim, že to bude moc drahý, nevim, to bych už pak mohl uvažovat rovnou po dnešních 6618 místo 668.

(upravil DeadMAN 10. 6. 2009 14:57)

Re: jak na renovaci gum. závěsu starých Tesla ARN ?

Link

Web

Re: jak na renovaci gum. závěsu starých Tesla ARN ?

Starší ARN měly gumu lepenou zespod, stejná nebude a beztak jen gumu měnit nebudou, vždycky celý kmitací systém. Jsou-li schopni do 668 vsadit kompatibilní systém, pak do toho jdi, v opačném případě koupit 6618.

Re: jak na renovaci gum. závěsu starých Tesla ARN ?

Pozor! Regum je vhodný naozaj len na závesy produkcie ValMez. Skúšal som ho aj na iné reprá, ktoré majú pružný záves vyrobený zo zmesi kaučuku a nejakej plastovej látky.  Po aplikácii začal záves mierne puchratieť, tak som to hneď zotrel, očistil acetónom a zmäkčoval silikonovým olejom (používam tiež prípravok na ošetrenie pneumatík a plastov v spreji, neviem jeho názov). Pri aplikácii regumu na staršie závesy je treba mať trpezlivosť a v prípade, že nedosiahneme predpísané Fs po prvej aplikácii, je treba urobiť to viac krát za sebou. Pred pár týždňami sa mi podarilo dosiahnuť u 26 ročného ARN5604 Fs 36 Hz a Qts = 0,44 (pre renováciou Fs 68 Hz). A poviem vám, posun o 30 Hz je sakramentsky počuť.

Re: jak na renovaci gum. závěsu starých Tesla ARN ?

ja jsem tenkrat svoje 8604 vypucoval,zavesy pekne pretrel silikonovym olejem a jsou jako novy smile jenom clovek nesmi bejt prase a davat bacha,aby tim olejem nevzal i membranu-z toho sem mel trochu vitr,ale katastrofa se nekonala...takze ja urcite doporucuju silikonovej olej.

Re: jak na renovaci gum. závěsu starých Tesla ARN ?

A co glycerin?

Re: jak na renovaci gum. závěsu starých Tesla ARN ?

Staré ARN668 hrajú posluchovo krajšie ako nové 661x. Ja by som kmitací systém nevymieňal. V linku od mrtvoly som popísal čo sa dá, už len to spraviť. Urob jednu bedňu a potom napíš svoje pocity.
Inak skúsil som aj ARN188 takto pretrieť, dostal som sa z 52Hz na 41, Qčká tiež pekne klesli... Stojí to za to.

Web

Re: jak na renovaci gum. závěsu starých Tesla ARN ?

opamp: Nevím, jak bude vypadat guma u dnešních 66xx za třicet let, ale v porovnání s např. ARZ669, ARN664 je úplně jiná. Podstatně tlustší a tvrdší. Na těch mých ARZ a ARN je slabá a hodně měkká.
S tím pohybem máš pravdu, po těch letech je to vidět i okem. Má smysl reproduktor na příštích třicet let otočit, nebo ho nechat tak jak je?

Re: jak na renovaci gum. závěsu starých Tesla ARN ?

Tak se mě konečně povedlo dneska sehnat Regum (ochraný prostředek k ošetření pryže), píšou že obnovuje elastičnost - pružnost - soudržnost. No já to jdu tedka vyzkoušet. Jenom nevim jak dobře se mě povede vyčistit závěs z druhý strany, je tam málo místa (ale vypadá stokrát líp než ze předu)

Re: jak na renovaci gum. závěsu starých Tesla ARN ?

Zozadu to robím vatovými tyčinkami smile
Bacha nech nenasiakne regum do membrány.

Web

Re: jak na renovaci gum. závěsu starých Tesla ARN ?

Pokud to funguje, přemýšlím, co by to udělalo z novým závěsem, třeba všechny ARN-150-73 v KIT1 by to potřebovaly. A kontroloval bych co na to frekvenčka mezi kilem až dvěma, tam se závěs projevuje.

Re: jak na renovaci gum. závěsu starých Tesla ARN ?

Doteraz som to skúšal na 38ročných teslách až neviem koľko ročných TVM ARN188-05/4. A fungovalo to vždy...

Web

(upravil godz 12. 6. 2009 12:24)

Re: jak na renovaci gum. závěsu starých Tesla ARN ?

Funguje to aj na relatívne nových reprákoch. Pred pár dňami som prečistil závesy na zánovných 5MP60N a fs zišlo z 60 na 56 Hz. Totiž aj nové závesy môžu mať na povrchu zoxidovanú vrstvu po lisovaní gumy (alebo inej pružnej látky). Po jej odstránení sa obvykle znži Fs a mierne zlepší Q ts.

Re: jak na renovaci gum. závěsu starých Tesla ARN ?

A jakou to má trvanlivost s tím regumem? Aby to nevydrželo 2 měsíce a nevrátilo se to zase zpět. To máte také odzkoušené?

Re: jak na renovaci gum. závěsu starých Tesla ARN ?

Guma ti nezostarne za 2 mesiace. Ja na starších reprách preventívne zhruba raz za mesiac pretriem závesy silikónovým olejom a ponechávam ich povrch "mastný". To bráni priamemu kontaktu zo vzduchom. Samozrejme keď si ich umiestniš  tak, že ti bude na ne svietiť slnko, znova zatvrdnú.

(upravil spacefrog 12. 6. 2009 21:48)

Re: jak na renovaci gum. závěsu starých Tesla ARN ?

Tak jsem konečně dokončil celou operaci s Regumem smile. Včera jsem vyndal 668čky z beden a byl to hrozný pohled na matný a vytvrdlý závěs membrány (32 let se poznamenalo až až). Gum závěsy jsem vydrhnul ředidlem. Toho hnědého kentusu tam bylo požehnaně, hlavně na přední straně. Poté jsem natřel 2x přední stranu a 1x zadní stranu závěsu Regumem. Regum se do přední strany závěsu neuvěřitelně rychle vstřebal. Na úplný závěr jsem přetrel silikonovým olejem. Závěsy prokoukly neuvěřitelně (krásně lesklé) a výrazně změkly a zpružněly (třeba předtím když jsem se dotkl lehce prachovky tak se membrána ani nehla ale tedka se krásně rozkmitla o možná cca 1mm - no prostě nádhera). Poté jsem dal bednu zase dohromady.

Ale výsledek mě zrovna zezačátku nenadchl, nevím proč ale hrálo to hůře a navíc začly hrát více výšky. Naštěstí asi po 10 hodinách neustálého hraní se ARNka pozvolna rozehrávaly a konečně to hraje jak má smile. Hluboké tóny jsou měkčí a při nízkých hlasitostech "takový monstróznější" než bývaly. BOUŽEL nemohu v tuto chvíly repro odměřit. Ale testoval jsem to na mých hodně naposlouchaných vynilech. (např. Pink Floyd - Another Brick in the Wall - part 2 je basskytara o poznání mohutnější než bývala a Faithless - Salva Mea či Insomnia - no to je slast).

Takže já mohu přípravek Regum jedině doporučit, i když mě to zezačátku vyděsilo. Repro se po chvíly jakoby rozehrálo či sedlo nebo já nevim co a začlo to hrát a basovat tak dobře jak jsem zatím neslyšel. Celkem jsem se divil co tahle 32 let stará 40l uzavřenka ještě dokáže. Za těch 59 Kč za Regum to rozhodně stálo.

Co nevidět se vrhnu ještě na ARS 825ky (ARN664). Chci ještě poděkovat všem uživatelům za nápady a rady. Děkuji vám

Příspěvky [18]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Dílna » jak na renovaci gum. závěsu starých Tesla ARN ?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£