Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Sluchátka » Sluchátkový zesilovač s 6N1P

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [20]

(upravil hranatybraska 1. 3. 2009 15:58)

Téma: Sluchátkový zesilovač s 6N1P

Ahoj, přemýšlím o stavbě nějakého sluchátkového zesilovače a nedávno mě napadlo, že by šlo kromě kat. sledovače také použít zapojení single ended push pull. Netuším, jak se tomu říká česky. Líbí se mi jednoduchost toho zapojení, a myslím si, že by mohlo jít i s impedancí dost nízko.  A taky mám doma zrovna dvě 6N1P. Pracovní verze schéma je tu:
http://img9.imgup.eu/SLUCH.JPG
Nevím ale jak vypočítat odpor R. Od oka z charek jsem střelil 200ohm, mělo by tam švihat kolem 10mA kliďáku.
Po chvílich zkusím postavit zkušební verzi a poreferuju.

Web

Re: Sluchátkový zesilovač s 6N1P

Ahoj. Důležitý údaj - napájecí napětí -jsi neuvedl. Od něj se odvíjí proud kaskádou. A zvolenému klidovému proudu  přináleží katodový odpor R. S kvalitní elektronkou jsem se do zvoleného proudu a výpočtu R podle charakteristik z grafů strefil s dostatečnou přesností. Poreferuj smile

Web

Re: Sluchátkový zesilovač s 6N1P

Jej, zapoměl jsem smile Z tarfa vytáhu po usměrnění 325V, filtraci bych použil RC, tlumivku prostě neseženu a motat nemám odvahu. Takže Ua bych viděl tak 300 - 310V  Pokud bych z toho chtěl vytáhnout max. tak bych musel mít něco kolem 400V, ale je otázka, zda je to vůbec potřeba.

Ještě si to nasimuluju v TINY - ale zatím se mi nedaří najít nějaký model 6N1P.

Web

Re: Sluchátkový zesilovač s 6N1P

Výborně...výstupní impedance teoreticky dobrá, pro malý zkreslení ale potřebná zatěžovací řádu kiloohmů, čili s normálníma sluchátkama zkreslení jako prase....ale hifistu flašky přitahujou jako můru světlo, nedá pokoj, dokaváď si nespálí hubu... lol

Re: Sluchátkový zesilovač s 6N1P

…šak hifista hubú neposlúchá big_smile

a když nic jiného, tak alespoň si může za bezesných nocí svítit a zároveň dát vydělat těm chudákům z ČEZu, čímž zabije několik much jednou ranou big_smile

(upravil hranatybraska 2. 3. 2009 23:00)

Re: Sluchátkový zesilovač s 6N1P

Myslím, že se mi líbí zkreslení sudými harmonickými smile

Hmm, tak model pro 6N1P se mi nepodařilo rozběhat, ale zkusil jsem to s ecc82. Sice má menší strmost a zesílení, ale byla nejblíž z těch co byly k dispozici. Tohle zapojení pošlu asi k šípku. Obyčejný katodový sledovač dává do zátěže 32 ohm několikrát větší rozkmit napětí.

edit: Takže se vrátím ke klasice: http://img5.imgup.eu/SLUCH.JPG

Web

(upravil danda 3. 3. 2009 21:14)

Re: Sluchátkový zesilovač s 6N1P

Já myslím, že by ses měl asi vrátit na Zem a stavět něco prověřenýho a FUNKČNÍHO. Taky v rozsahu svých znalostí.I další zapojení má výstupní impedanci 200 ohm. I pro něj platí poznámka Kazatele. Obvyklá dnešní sluchátka jsou nízkoimpedanční, obvykle desítek ohmů. Připojením takovýchto sluchátek dojde ke snížení výstupního napětí v poměru výst. impedance vs. impedance zátěže. Obvod bude brutálně přetížený, signál slabý a zkreslený...bohužel ale nejen "oblíbenou (??)" sudou harmonickou.. Používám do svých konstrukcí osvědčené zapojení s OZ posíleným komplementárními tranzistory s velkým klidovým proudem (cca 15 mA ). Zkreslení v setinách %.

Zkus si tu slávu přepočítat, alespoň ss poměry, je to úplně jednoduchý. Taky je úchvatný ten namalovaný anodový proud..50 mA! S bídou asi deset mA..Probírá se to asi ve třetím ročníku průmyslovek. Nebo: Sláva Nečásek, Radiotechnika do kapsy. Dokonalá kuchařka, neměla by chybět u žádného elektronika.

Web

Re: Sluchátkový zesilovač s 6N1P

Požádej Betarona, ať ti dá schéma toho sluchátkáče, kde je na konci katodový sledovač s dvěma paralelně zapojenými systémy vybrané 6N1P. Hraje to výborně.
Nebo si sežeň výkonové dvojité triody 6N6P, vyber kus se shodnými systémy, spoj je paralelně a můžeš to ve sledovači valit do 8 ohm sluchátek jako já.

Web

(upravil hranatybraska 3. 3. 2009 22:34)

Re: Sluchátkový zesilovač s 6N1P

Danda: Jj, kliďák je 10mA. Těch 50mA je tam pojistka. Spočítaný to mám fakt jen stejnosměrně.. Myslel jsem ale, že když to zatížím menší impedancí, že se mi jen zmenší výst. napětí v poměru výst. a zatěžovací impedance. Ale že naroste zkreslení, to jsem nevěděl. Po té knížce se poohlédnu. Díky

sinclair: Chtěl bych využít zásoby, co mám doma. Mám jen dvě 6N1P, tak nemám z čeho vybírat, ale v krabici se mi válí asi deset PCL86. A Betatron si ten pentodový sluchátkáč dost pochvaloval.. Šlo by to?

Web

(upravil danda 6. 3. 2009 21:08)

Re: Sluchátkový zesilovač s 6N1P

No, ta trioda-pentoda už je lepší.. Ale bacha, je tam opravdu "P"CL?? Protože "P" elektronky byly určeny do starých elektronkových televizí, kde, kvůli úspoře síť. trafa, byly žhavicí vlákna všech flašek zapojena do SERIE, S KONSTANTNÍM PROUDEM 300mA s rozdílným žhavicím napětím, čili ZCELA OPAČNĚ než běžné elektronky (ECL) se žhavením PARALELNÍM S KONSTANTNÍM NAPĚTÍM  (6,3V) a rozdílným proudem!! Vhodný trafo to vyřeší.

Sakra, chlapi, co vás k těm flaškám tak táhne jak žárovka můru??? U kytarovýho komba to má opodstatnění, ale tady..Slušně udělaný zesilovač s operákem a posílením výstupu tranzistory bude mít většinu parametrů asi o řád lepší, o dalších věcech ani nemluvě..

Web

(upravil hranatybraska 6. 3. 2009 21:28)

Re: Sluchátkový zesilovač s 6N1P

Jj, vím to. Ono to v reálu je u obou typů žhavení s tím proudem a napětím někde mezi, v rmci tolerancí, samozřejmě. Sice se také u PCL uvádí jiný pracovní bod, ale to proto, že je určená do TV přijímačů, kde bylo anodové napětí získáváno usměrněním sítě. Jinak je PCL86 a ECL86 konstrukčně naprosto shodná, až na žhavící vlákno.

Jinak co se týče parametrů, nemůžu posoudit.. Uchu se to líbí, no..

S pcl86 jsem si postavil malé kombíčko ve tř. A na hraní doma a hraje pěkně, pentoda v pcl86 kreslí hezky, když se přebudí..

Web

(upravil Betaron 6. 3. 2009 21:33)

Re: Sluchátkový zesilovač s 6N1P

..už jsem tento text psal začátkem týdne do fora elektrobastlírny..

Doufám, že už mám kapitolu se sluchátkovými zesilovači, jak třemi typy elektrokovými, tak i s „Bastlecsovým“ prototypem za sebou. Myslím to v dobrém slova smyslu.
Všechny jedou už řadu měsíců a jsem s nimi vcelku spokojen po zvukové stránce. Nevím s čím bych je porovnal, neboť žádný profi sluchátkáč jsem neslyšel, ale za těch 35 let, co se pohybuji v oblasti HiFi, určitě už mám jakousi soudnost a cit pro naši věc.
V podstatě nejčastěji poslouchám přes úplně ten první sluchátkáč s flaškami 6N2P a 2x 6N1P, který mám v činžáku u mé ženy (kde občas bydlím). Ikdyž je ze všech sluchátkáčů výkonově nejslabší, je jeho hlasitost s bohatou rezervou dostačující.
U sebe v chalupě (naproti činžáku) zase víceméně nejraději poslouchám před spaním sluchátkáč se sdruženou tridopentodou PCL86, který jako jediný jsem si troufl doplnit korekcemi basů a výšek ve zpětné vazbě triodové části elektronky.
Vlajkovou lodí je u mne sluchátkový zesilovač s pentodami 6P14P (6P15P), který má opravdu slušné grády a společně s „Bastlecsovým“ tranzistorovým je v pohodě zapínám i na 90-ti ohmové rarity ARO665 (za postelí u hlavy), pokud nechci mít laple na uších
Nemohu říci, že by tranzistorový sluchátkáč byl zvukově horší než elektronové a naopak. Prostě oba typy mají svůj charakteristický zvuk a mám je rád oba. Poslouchalo u mne i několik kolegů hifistů a vyjádřili se pochvalně včetně Sinclaira, který mě tehdy při konstrukci elektrokových sluchátkáčů byl nápomocen.

Tož tak slavný súde… big_smile

Re: Sluchátkový zesilovač s 6N1P

PCL86 a ECL86, ač by se to mohlo na zběžný pohled zdát, nejsou zcela shodné. Teď nemyslím druh, způsob a napětí žhavení.
Hlavní rozdíl je v tom, že PCL86 má Ua max pouze 250V oproti 300V u ECL86.
PCL86 má také poněkud nižší vnitřní odpor a vyšší strmost, vycházející z faktu, že je konstruovaná pro nižší anodové napětí, při kterém ale musí odevzdat shodný výkon s ECL86, takže PCL86 má stěsnanější systém.

V praxi se Vám tedy může stát, že pokud nahradíte ECL86  PCL-kou při současné změně žhavicího napětí a beze změny anodového, může se Vám z PCL-ky začít hulit díky anodě do červena, pokud byla ECL86 provozována při Ua max 300V.

Jsou to skutečnosti, které před pár lety vytrestaly i mě a které jsem zjistil až po PEČLIVÉM prostudování 2. a 3. dílu trilogie "Československé miniaturní elektronky" autorů Zuzánek-Deutsch-Kubát-Musil. V běžných příručních katalozích a datasheetech to příliš vidět není.
Postavil jsem 25W kytarový konec se 2+2 polskými elektronkami PCL86 s Ua 300V, pevným předpětím na trimrech a výstupákem s Raa=3,5kOhm. Jako odměnu za vykonanou práci jsem obdržel sekundární a mřížkovou emisi a nutnost vyměnit síťový transformátor.
Převážná většina PCL86, vyskytujících se na našem území je totiž polského původu POLAM, TELAM, v menší míře maďarské TUNGSRAM /ty to nedělají/, semotamo Ei Niš /Jugoslávie/ a velmi málo se vyskytují žlutě potištěné Tesly. Tesla totiž krátce po spuštění výroby celou produkci ECL86 a PCL86 předala v rámci RVHP do Polska. 

A jak už někteří víme, kam Polák strčí nos, tam sto let neroste tráva, ženy potrácejí a víno kysne...

Web

Re: Sluchátkový zesilovač s 6N1P

Já jsem tohle vyčetl právě z Miniaturních československých elektronek Zuzánka-Deutsche.. Psali tam, že  ta pcl86 má Ua 230V a příslušně k němu jinak zvolený pracovní bod, jen proto, že se toto napětí běžně vyskytuje v čs. televizních přijímačích. A jinak je konstrukčně shodná s ecl86. Čili i těch 300V by měla dávat, Uamax je u obou 550V.. Ovšem klidně ty flašky mohli soudruzi z Polska šulit a dělat tak, aby při běžném použití při Ua 230V - a nižší mřížkové a anodové ztrátě jely v poho. No a pokud jsi jim dal trochu pohulit, tak to použitý materiál na povrchu  mřížek už prostě nedal.. O polákách mi nemluvte, doví na čem všem šetřili.

Web

Re: Sluchátkový zesilovač s 6N1P

tahle kniha? http://www.aukro.cz/item574454636_cs_mi … nky_3.html

Web

Re: Sluchátkový zesilovač s 6N1P

Jojo, to je třetí díl. Druhý jsou novalové elektronky řady E a první díl jsou heptály včetně popisu technologií. Všecky tři svazky by neměly chybět v knihovně žádného "lampaře".  Kromě toho samozřejmě také Věrný zvuk a  Příručka radiotechnické praxe.

Web

(upravil hranatybraska 17. 3. 2009 18:15)

Re: Sluchátkový zesilovač s 6N1P

Stále čekám na tráfko, tak jsem si z dlouhé chvíle postavil alespoň takový buffer s jednou 6N1P.. mám doma dva druhy 6N1P. Jeden s křidélky na anodě (rok výr. 68 a 69 a druhý spíš podobný naší ecc82 (rok výr. 58).Ten starší hraje lépe. Při těch 12mA klíďáku a 32ohm sluchátkách to dává hlasitost pro mě víc jak dostatečnou. To jsem zvědav, s těma pcl86 mi to utrhne uši. lol

Web

Re: Sluchátkový zesilovač s 6N1P

Padej někam do sběrného dvora a kuchni tam pár starých ruských Rubínů atd., ať máš flašek na výběr. Takhle se nedá skoro nic dělat, s dvěma flaškama uděláš leda hovno. Děláš to totiž přesně opačně - máš flašku a snažíš se k ní vymyslet zapojení, místo toho, aby to bylo opačně. Přeci nemůžeš vzít do hrsti dvě BU508, co doma najdeš a "zkuste mi s nima vymyslet zesilovač" - takhle se to prostě nedělá.

Web

Re: Sluchátkový zesilovač s 6N1P

Vždť píšu, že čekám, až mi vyrobí tráfko, abych mohl udělat ten sluch. s pcl86.. smile

Ovšem i tohle hraje fajně.. Buď se odlehčilo výstupu zvukovky nebo je psychoakustika větší sviňa, než jsem myslel cool Ale máš pravdu.. Kdyby aspoň v těch sběrných dvorech něco bylo. Za mladejch let to bylo lepší..
Btw ty flašky mám z Rubínu smile Eště mi doma někde z něj leží tlustá 6P45S.. smile

Můžu se zeptat na něco k tomu schématu sluch. s pcl86? Nebylo by dobré do napájení anod triody doplnit filtrační rc člen, jak se to běžně dělá proti brumu?

Web

(upravil hranatybraska 23. 3. 2009 18:09)

Re: Sluchátkový zesilovač s 6N1P

Pořídil jsem si nové Porty, a hned jsem je vyzkoušel na tom lampovým hokuspokusu, co jsem si ubastlil. Už mi nejspíš došlo, proč je třeba kliďák alespoň těch 40mA.. Co se týče hlasitosti, ten kliďák 12,5mA bohatě stačí, ale s těmi sluchátky cítím oproti připojení napřímo na výstup zvukovky zkreslení na výškách, jakoby sykavky zněly slaběji, a jsou pískovité. Má to asi dost společného s rychlostí přeběhu, že? Při vyšších frekvencích už nestačí lampa při tomhle prac. bodě ten koďour krmit.. Vysvětluju si to správně? Jinak ten hocouspokus je obyč. katodový sledovač s 6N1P a sluchátka jsou vázána konďourem 100uF/400V s fóliákem 1uF/450V paralelně.

Web

Příspěvky [20]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Sluchátka » Sluchátkový zesilovač s 6N1P

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£