Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 2)

Audioweb.cz » Reproduktory » Ochrana výškového reproduktoru-poradte prosím

  Stránky: ««« 1 2

RSS

Příspěvky [21 až 38 z 38]

Re: Ochrana výškového reproduktoru-poradte prosím

Michal to presne popísal. V prípade, že skresluje/limituje rádio tak žiarovka nie je vhodným riešením, pretože skreslenie tam bude stále a aj hrozba spálenia - síce nižšia ako bez žiarovky, ale bude tam.

Vždy je korektnejšie riešenie príčiny ako následku. Limiter zabudovaný priamo v rádiu je asi nereálny a preto najjednoduchšie je neísť cez 30 volume.

(upravil NNNTomas 13. 11. 2009 11:19)

Re: Ochrana výškového reproduktoru-poradte prosím

autohifi22: Jo přesně tak..., ono to stejně bude i při překročení "volumu 30" vypadat že nestíhá výškáč/nebo celý koax/ - ale spíš nestíhá rádio, že máš celkově 50 dílků na radiu, neznamená že až na 50tce je max. výkon, ten mužeš "dostat" už o dost dřív - a pak už to jen zkresluje.

Re: Ochrana výškového reproduktoru-poradte prosím

jASNĚ, jasně, no ono to rádio začíná zkreslovat až na 39-41dílcích z 50, ale pro jistotu zesiloji rádio jen na 30. Mohli byste mi ještě odpovědět na dotazi v 11:17?-asi jsme psali současně podle času.  Zajímá mě to i dobudoucna, až budu mít jiný repra, zkrátka mě zajímá i teorie smile, baví mě to.
Ještě že takový fora existujou, je to super, má to smysl. Díky a čus

(upravil NNNTomas 13. 11. 2009 11:44)

Re: Ochrana výškového reproduktoru-poradte prosím

Hele - nemáš na EQ přidané výšky? Případně nehraje to lépe pokud je o něco ubereš? Není to celkově moc "převýškované/ostré" i při menších hlasitostech?
Pokud dáš odpor před kondík, utlumí ti to celé pásmo co hraje výškáč. Takto bych to udělal pokud máš teď na EQ ty výšku ubrané.

Takže:
1, Ano. Hlavně pokud to teď máš na tom EQ vytažený. Tím, že ubereš pár dB na EQ, ubereš i do nich pouštěný výkon - ale pouze na tý frekvenci, a okolí podle strmosti EQ.
2, Ano i ne. Pokud je teď výšek tak "akorát", utlumením výškáče pak budou chybět.

Re: Ochrana výškového reproduktoru-poradte prosím

Pozor - pokud je problémem limitace, tak snížením výšek na EQ si nijak nepomůžeš. Ty šmejdoviny, které obvykle ničíí výškáče vznikají až v koncovém stupni a s původním "množstvím" výšek nemají vůbec nic společného. Jde zejména o vyšší "harmonické" které vznikají jako hrany signálu při limitaci. Sice jsou původem třeba ze středního nebo hloubkového pásma, ale limitací se z nich mohou stát frekvence, které výhybka už pustí do výškáče. Zvlášť, když je tam jenom kondezátor, který má takhle jednoduše použitý mizernou strmost.

Problém není v tom, že pouštíš do repráků moc výšek úmyslně, ale že "vznikají" samy od sebe limitací. I kdybys měl EQ výšek úplně na nule, nebo vůbec žádné výšky v nahrávce nebyly, tak puštěním té nahrávky do limitace můžeš výškáč zničit. To je, viď. smile

Re: Ochrana výškového reproduktoru-poradte prosím

Obdivuji znalosti vás vše, to je teda něco, to čučím. Ale má to něco do sebe, takhle vysvětlený to  řekl bych i docela chápu. Takže 1.mi z toho všeho tady, co již bylo uvedeno, vychází jako optimální, jednoduchý a snad účinný řešení píchnout k tomu kondíku odpor.
2.Jinak se mi zdá, z toho, co tady bylo napsáno, že na ochranu výškáče jsou zkrátka vhodnější komponentní repráky s pořádnou výhybkou, než jenom koaxi s kondíkem.
3.ty Hertz DCX opravdu nemaj pěkný výšky, takový bum cink

Re: Ochrana výškového reproduktoru-poradte prosím

Limitace, je limitace. To už jsem uplně jinde... Člověk nesmí bejt hluchej, dyť to ani pak poslouchat nejde. Nebo "jí" nepoznáš? Poznáš. A tak tomu ubereš.

Re: Ochrana výškového reproduktoru-poradte prosím

Tomasi, to je prave ono. V aute (kdyz nemluvime o S-klasse a podobnych) je radio v limitaci skoro furt, jde jenom o to, jake procento v casu limituje. Problemem je okolni hluk, ktery ma celkem vysokou intenzitu tim jednak nuti pouzit vyssi volume a jednak zakryva projevy limitace. Ten "obal", kde limitace uz je elektricky, ale nemusi mit jeste akusticke projevy (prdeni) je vetsi nez u nejakeho nobl hifi doma... Takze ten prostor, kdy se "vyskac uz kurvi, ale jeste neni slyset prdeni" je proste vetsi a proto taky odchazeji vyskace i u koaxu a sad, ktere maji napsano 100W a pritom je das na radio, ktere ma 4*50-55, coz je v sinusu nejakych +-18W na kanal.
Proto paradoxne, resenim odpalujicich se vyskacu a i nejlepsi ochranou proti tomu je INSTALACE ZESILOVACE, alespon tech zakladnich 4*50. Uz diky konstrukci zacne kvalitni 4*50 zesak limitovat  daleko pozdeji a spise driv nez k limitaci elektricke dojde ke zkresleni od mechanickeho limitu basaku, ktery vydrzi vic a tudiz je vyskac v relativni pohode - jde do nej porad jen to co ma a je tedy termicky mene namahan.

Re: Ochrana výškového reproduktoru-poradte prosím

To má něco dosebe, taky si myslím, že se výškáč může poškozovat dříve, než je slyšet zkreslování, slyšel jsem už o hodně zničených výškáčích vlivem slabého zesiku(např. 120 rms reprák a 20 rms kanál na rádiu). Mám tedy k tomu kondiku nebo celkovýmu koaxu dát ten odpor?

Rozumím tedy dobře tomu, že zhlediska ochrany výškáče je vhodnější komponentní repro s pořádnou vyhybkou než koax s kondíkem? Tak všeobecně

(upravil NNNTomas 13. 11. 2009 17:25)

Re: Ochrana výškového reproduktoru-poradte prosím

Moje rádio v limitaci neprovozuji. Myslim, že většina lidí s toho rádia tahá tak max. pár watů (takovém malém prostoru to stačí), ani na nic jiného to stavěné není, není pak rezerva pro špičky.  Jedno jsem měl na škopku a tuším, že 15W dalo, zkreslení nevím...

V autech i s origo reprákama bude vždycky limitem rádio, repráci jen hrajou co do nich leze...

Jasně, že na využití těch repráků je potřeba zesilovač. Ale když ho ždímeš, jseš na stejnom.

Re: Ochrana výškového reproduktoru-poradte prosím

To sice je lepší, ale signál v limitaci/když to začně kmitat na x10kHz/ ti ho oddělá taky. Proto se nesmíš k limitaci dostat, už je na tobě jak to uděláš...nejlepší řešení bude silný zesík, aby jsi měl dostatečnou rezervu.

Re: Ochrana výškového reproduktoru-poradte prosím

Presne. Rozdil mezi temi dlouhodobymi "par watty" a tou 15-18W spickou je od oka tak 6db a signalove spicky jsou i v hodne komprimovanych skladbach vys...
Samozrejme, ze instalaci silnejsiho zesilovace sice resis zkresleni od limitace, ale zase vnasis riziko skutecneho pretizeni korektnim signalem - i kdyz byva obvykle daleko za hranici toho, co povazujes za bezpecny subjektivne. navic ti to prinasi moznost dat nizsi gain, coz ti snizi celkovy dodany prikon a zaroven zajisti cisty signal, protoze na linkovem vystupu dobre navrzene radio nema proc limitovat.

(upravil NNNTomas 13. 11. 2009 17:54)

Re: Ochrana výškového reproduktoru-poradte prosím

...a jakou tedy máš radu? Ani to nezapínat. Zas bych to tak nepřeháněl wink

Spíš to bude kolem 10dB, a špičky to zvládně i větší, MP3/rádio ani nemluvě/ zas takovou dynamiku nemaj... až na CD.

Přesně - zesilovačem, s dobře nastaveným, ovládaný s rozumem, se "není" čeho bát, z hlediska tohoto problému.

Re: Ochrana výškového reproduktoru-poradte prosím

Dobře, tak ten odpor teda instalovat nebudu. Je tedy jednodušší ochránit výškáč u komponentů s pořádnou, kvalitní vyhybkou než u koaxiálů s jednoduchým kondíkem? Neberme v potaz jak je rádio nahlas. Díky

Re: Ochrana výškového reproduktoru-poradte prosím

To mě zajímá dobudoucna, až budu vybírat dražší repráky. (to že jsou kompa do předu a koax dozadu samo vím) smile

Re: Ochrana výškového reproduktoru-poradte prosím

Sorry, NNNN Tomas v 17.22 mi už odpověděl, že kompa jsou z tohoto hlediska o něco lepší. Přehlédl jsem to :-I
Tak ted nevím, mám tam ten odpor dát nebo ne. Víc vědět nepotřebuji. dÍKY VŠEM

(upravil NNNTomas 13. 11. 2009 19:38)

Re: Ochrana výškového reproduktoru-poradte prosím

Já mám i vzadu kompa smile

"Plnohodnotná" výhybka je lepší než jen kondík, zejména ve zvuku. A často už tam i ten odpor pro utlumení výškáče je. Není ten pocit, že je to jen "bum,cink" středy nikde, lépe to navazuje.

Levnější řešení je kondík.

Podle mě nemusí být. Zajistit, aby limitace nenastala - to je ochrana. wink

(upravil NNNTomas 13. 11. 2009 19:45)

Re: Ochrana výškového reproduktoru-poradte prosím

Pokud máš pocit, že máš moc "výšek"(trhá to uši), možná by to za pokus stálo. Jinak ne.
Odpor sníží citlivost - bude to mín hrát.
Žárovka se při větším/než chceš/ příkonu "až" rozsvítí - vzroste odpor - sníží to citlivost výškáče/neboli teče do výškáče méne.

Příspěvky [21 až 38 z 38]

  Stránky: ««« 1 2

Audioweb.cz » Reproduktory » Ochrana výškového reproduktoru-poradte prosím

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£