Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Ostatní technika » Zlúčenie audio kanálov

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 26]

(upravil FoXiK 11. 5. 2009 10:56)

Téma: Zlúčenie audio kanálov

PLS dajú sa dva signály ( ľavý a pravý .. napr. z PC ) spojiť do jedného ? Teda dajú ale ako? stačí ako to mám spravené na výhybke od ezk? kde ide jeden kanál privedený cez kondík 1mikro a odpor 4k7 a druhý takisto a na konci sú spojené. Hľa

http://img185.imageshack.us/img185/4664/24696028.jpg

Re: Zlúčenie audio kanálov

ok.

Web

Re: Zlúčenie audio kanálov

A do jaké míry se zhorší přeslechy mezi kanály...?

Re: Zlúčenie audio kanálov

??? Snad z nich dělá mono, tak jaký přeslechy? nebo je cílem hry aby zůstaly oba kanály a vznikl ještě sloučený pro sub? V tom případě budou přeslechy přibližně daný poměrem výstupního odporu zdroje signálu, který slučuješ, a součtu těch slučovacích odporů. Pokud je dejme tomu výstupní odpor 100 ohmů a slučovací rezistory 10k každý, budou přeslechy 100/20000 = 0,005 = -46dB.

Fajnšmekři proto použijí pro každý kanál oddělovací zesilovač (sledovač) a sloučí to až na jeho výstupu, takže původní kanály zůstanou nedotčeny.

Už se to tu omílalo několikrát.

Web

Re: Zlúčenie audio kanálov

Asi jsen na to nenarazil, dík.

(upravil opamp 12. 5. 2009 10:52)

Re: Zlúčenie audio kanálov

Další řešení je slučovat pomocí invertujícího zapojení s operákem, díky "virtuální zemi" na invertujícím vstupu přeslechy taky nehrozí. Součtový signál má ovšem pochopitelně opačnou polaritu, což může a nemusí vadit.

Web

Re: Zlúčenie audio kanálov

no ja mám predzosík a má vstup invertujúci aj neinvertujúci, no keď to pripojím na oba tak na jednom sa to vytvorí a na dtuhom sa to zároveň zruší pretože má opačnú polaritu...
Avšak má význam to spájať? teda chcem tým powedať, že keď hrám len na jednom kanále či to bude alebo nebude silnejšie keď ich spojím.,. jedná sa o subwoofer. Mám taký dojem že u basov to je jedno, no viem že občas napr. gitara býva iba v jednom kanále.. ale sú basy rovnako v oboch? Posilní to vstupný signál a tým aj kvalitu výstupného alebo nie?

Re: Zlúčenie audio kanálov

Basy nejsou vždy v obou kanálech, takže spojit bys je měl. Určitě získáš kvalitnější basový výstup smile

Web

Re: Zlúčenie audio kanálov

To som teda rád ale dá sa to teda jak som písal? lebo tato mi powedal že určite minimálne cez nejaké odpory a keď tak tam mám dať aj tie kondíky? či je nejaké kvalitnejšie riešenie.. nemyslím tým sledovač a pod. big_smile také jednoduchšie ako spojiť Vstupné. Dík

(upravil opamp 12. 5. 2009 22:35)

Re: Zlúčenie audio kanálov

Dej tam ty 10k odpory a neřeš. Kondík pravděpodobně nepotřebuješ. Pokud máš voltmetr, změř si, zda je na těch drátech který chceš sloučit nějaký stejnosměrný napětí nebo ne. Pokud ne, nepotřebuješ kondík. Pokud ano, použij cca 10u elyt, bude stačit.

A už s tím dej pokoj smile

Web

Re: Zlúčenie audio kanálov

rozkaz šéfe big_smile

Re: Zlúčenie audio kanálov

OPA jaký nastavit zesílení toho sumátoru (0,5 nebo 1 pro každý kanál)? předpokládejme tři stejné zesilovače a také to, že mají všechny reproduktory stejnou citlivost

Web

Re: Zlúčenie audio kanálov

V tom případě by měl ten jediný basák dodávat stejný výkon jako by měly dva ve stereu (předpokládejme že jsou oba kanály buzeny cca stejně). To znamená dvojnásobný příkon do subu než do satalitů. To znamená 1,4142x vyšší napětí na vstupu subzesu než na vstupech L a P zesů. To znamená že ani 1x (L+P) ani 0,5x (L+P) ale 0,707x (L+P).

V praxi dej zisk 2x - 3x a regulátor - každej si ty basy nakonec rád trochu oroštuje smile

Web

(upravil wwsly 21. 5. 2009 8:33)

Re: Zlúčenie audio kanálov

OPA, dneska jsem tuto otázku řešil s docentem- vedoucím mé práce a nevěděl sad tak se ptám tady smile

kolik by měl být teda odpor R204=7k ? viz 2. obr

PS: basy neřeš

Web

Re: Zlúčenie audio kanálov

nějak se podělal ten link.

Web

(upravil wwsly 21. 5. 2009 0:29)

Re: Zlúčenie audio kanálov

bohužel se mi nepodařílo sweb nalikovat takže viz zde

http://www.postimg.cc/PqgpOUS.jpg
http://www.postimg.cc/PqgpWoi.jpg

Web

Re: Zlúčenie audio kanálov

Neříkej že tu R204 neumíš spočítat! Máš to za domácí úkol smile

Jinak to vypínání loudness máš blbě. Podívej se jak je dělaný třeba v AZS222 a předělej si to. Takhle bude při vypnutí/zapnutí loudness jiná hlasitost.

Web

(upravil wwsly 21. 5. 2009 8:34)

Re: Zlúčenie audio kanálov

R204= 7.07 kohm viz #14
Loudness už nepředělám, protože deska je hotová a není tam místo, abych do toho rejpal.
Ale, proč by se měla měnit hlasitost, při jeho VYP/ZAP?

Web

Re: Zlúčenie audio kanálov

Jak vypadá náhradní schéma toho loudnessu někde ve středním kmitočtovým pásmu? A co to udělá s přenosem odporovýho děliče (potenciometru) když se to tam připojí?

Odpor Ti vyšel stejně jako mně smile

Web

(upravil wwsly 21. 5. 2009 10:11)

Re: Zlúčenie audio kanálov

náhradní schéma sem nějak neřešil. převzal jsem to jednoduše od sinclaira a úpravu toho vypínání jsem udělal podle HILLa

tohle už se řešil v threadu korektor, ale tam se došlo pouze k závěru, že původní zapojení je lepší pouze v tom, že ten spodní odpor, který je tam připojen furt, pouze zlepší chování toho potáku při vypnutém loudness

Web

Příspěvky [1 až 20 z 26]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Ostatní technika » Zlúčenie audio kanálov

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£