Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 5)

Audioweb.cz » Reprosoustavy » DIY aktivní reprobedny - dlouhodobý projekt - konečné řešení

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 89]

Re: DIY aktivní reprobedny - dlouhodobý projekt - konečné řešení

to mongol:

0,7m? To je víc než bych čekal... Mohl bys prosím napsat, jakým postupem bylo měření realizováno? Tedy pokud to není tajemství šéfkuchaře.

Re: DIY aktivní reprobedny - dlouhodobý projekt - konečné řešení

tajemství šéfkuchaře, zde bych podotkl šéfkuchaře světové extratřídy  B.Sýkory žádné není, pro něj pouhá rutinní práce, žádné teoretizování, ovšem i u něho platí jap. přísloví, že " lepší jednou vidět, nežli tisíckrát slyšet či číst" a pokud se dívám na tvůj subík a snažim se pochopit Tvou koncepci, ačkoli sem pouhý laik, domnívám se, že asi Ti nic jiného nezbyde, jak Ti již shora radil Frank, aspoň rámcová konzultace o řešení basů v konkrétní místnosti

Re: DIY aktivní reprobedny - dlouhodobý projekt - konečné řešení

to mongol:

No já s tou konzultací počítám na 100%, ale jak název vlákna napovídá, jedná se o dlouhodobý projekt (jak se znám, tak min 1-2 roky, se nebude nic dít a pak se pomalu začne něco vyrábět smile ) a chci si napřed ujasnit některé věci... No bude to ještě veselé... Btw. vůbec nevim, co se ti nelíbí na mém subu... smile

Re: DIY aktivní reprobedny - dlouhodobý projekt - konečné řešení

Když už jste u těch zpoždění, co umístění vývodu basreflexu? Tam se to neřeší, protože se jedná o tak dlouhé vlny? Jen by mě zajímalo, jaká je ta hranice, za kterou přestává být zpoždění zanedbatelné, řekněmě v procentech vlnové délky na dané frakvenci?

(upravil Frank 8. 4. 2008 15:39)

Re: DIY aktivní reprobedny - dlouhodobý projekt - konečné řešení

Myslim si, že bude nejlepší i pro začátek jít pokecat za Bobem. Myslim, že to uvedení do problematiky nebude museet bejt drahý. Lepší než tu kecat s blbečkama jako jsem já.


Umístění basáku a basreflexu se taky řeší se Sýkorou. Sakra, já se mu chtěl taky zezačátku vyhnout, ale jestli stavíš dlouhodobku, vyser se na všechno a jeď za nim. Basák by měl bejt u země kvůli odrazům, ale zas je tam problém se směrovostí vejš... basreflex taky, případně směrovat do dna bedny...


Edit: aha, to by MaBat smile

Re: DIY aktivní reprobedny - dlouhodobý projekt - konečné řešení

Po delší době opět zdravím.

Trošku jsem sháněl informace a nabyl jsem dojmu, že jsem si pro začátek vzal docela velké sousto. Rozhodl jsem se tedy jít cestou ještě trošku trnitější, ale zároveň na této cestě posbírat zkušenosti. To znamená, že před stavbou ultimátního projektu bych se zaměřil na problématiku aktivu jako takového a udělat napřed levnější projekt na kterém si vyzkouším možnosti a úskalí této koncepce i za cenu toho, že bych ve finále měniče prodal nebo s nimi jinak experimentoval.

Má současná představa je následující:
1. Každopádně třípasmo
2. Klasická sloupová konstrukce
3. Osazení zatím jasné úplně není ale předběžná představa ano (basy 8", středy 5" nebo kalota, výšky kalota 1" nebo 3/4")

Předběžný výber měničů:
Basy: Seas L22RN4X/P - kvůli pevné membráně, pěkná charka do 1k
Středy Morel MDM-55 - líbí se mi středové kaloty, slušná zatížitelnost, velká cívka, min. problémy se směrovostí
Výšky Scan speak D2010 - viz. pistoleho vlákno top tweetery

Tak co vy na to pánové?

Re: DIY aktivní reprobedny - dlouhodobý projekt - konečné řešení

kdyz uz to delas, neni moc rozdil, jestli si hrajes, nebo delas "ultimatni" projekt. Teda beru to tak, ze cena menicu se bude menit v celkovych nakladech nepatrne. Udelej to hned jak nejlepe umis, nezbude Ti pak bedna, nebo repraky kdyz budes chtit neco lepsiho. Celkove naklady pak budou jen vyssi. (pokud naklady jsou tim duvodem ke kompromisum)

Re: DIY aktivní reprobedny - dlouhodobý projekt - konečné řešení

spis pokud si to chces jen osahat, zkus nejdriv nejaky jednoduchy aktivni 2p (teda da-li se cokoli aktivniho povazovat za jednoduche smile )

Re: DIY aktivní reprobedny - dlouhodobý projekt - konečné řešení

Díky za postřehy. Jde o to, že výše vypsané osazení je zhruba na třetině ceny původního záměru, na druhou stranu jsem nechtěl na pokusy použít vysloveně levné měniče. Jak jsem podotkl, volím tuto trnitější cestu víceméně z pokusných důvodů - takže pokud něco zbyde, jsem s tím smířen (reproduktorů by neměl být problém se zbavit, když zbyde bedna, nic tak hrozného se neděje). Jednoduchý dvoupásmo si můžu doma snadno vyzkoušet na továrních bednách odpojením stávající výhybky a zapojením do aktivu, ale já chci jednoznačně třípásmo...

Pokud by někdo měl bližší informace ke mnou vybraným měničům (měření, data do simulací atd.) byl bych rád, kdyby byl ochotný je poskytnout.
Pokud má někdo negativní zkušenosti, také je uvítám. Uvítám i tipy na alternativy v podobné cenové skupině.

(upravil Richard_Majer 3. 9. 2008 15:25)

Re: DIY aktivní reprobedny - dlouhodobý projekt - konečné řešení

ja ted jedny delam, osazeni Eton a Neo. Bedny delam sam, myslel jsem si ze menice budou palka a zbytek uz "nejak" udelam. Docela omyl. Radsi uz nepocitam co vsechno jen ty bedny a vyhybky staly, ale je to hodne. Skoro kazdy vikend tisicovku (jednou lepidla, pak zase laky, dyha, drevo, nozicky, terminaly atd...) BEdnu jsem puvodne taky chtel jen cvicnou a kdyz to nahodou bude hrat, ze ji objednam u Quise. Ted to delat nebudu, protoze ta moje uz stala vic nez kdybych Quise objednal uz na zacatku. Takze to co pises o zbyle bedne ja jsem v teto fazi uz zamitl. Pravda, uvazoval jsem ale stejne jako ty. Nevim kolik mas zkusenosti, pokud jsi zdatny, tak se omlouvam za poucovani, jen se snazim popsat moji situaci.
zaver: uz nebudu delat polovicni reseni a premyslet o lepsim zitrku.

Re: DIY aktivní reprobedny - dlouhodobý projekt - konečné řešení

Richard Má pravdu !
Co je pro tebe konečná ? a jakou by to jako mělo mít úroveň?  Popiš to, pak ti můžu říct jestli je to na cestě - nebo úplně mimo....

Re: DIY aktivní reprobedny - dlouhodobý projekt - konečné řešení

to Richard_Majer
Já ti rozumím, co chceš říci. Zkušeností nemám přehršel, nicméně nějaké jsou. Prostory a vybavení pro výrobu nejsou problém, mám přístup k materiálu zalevno atd. takže cvičná bedna (klidně víc prototypů) není takovým problémem. Finanční zátěž to bude, ale ne nějak výrazná.

to pistole
Co je konečná? To je dobrá otázka. Chtěl bych bedny, které zahrají detaily, mají dobré podání prostoru, neutrální nezabarvený zvuk. Především se chci dostat dál, než jsem teď (momentálně hraji na sloupky Xavian Gran Collona II). Co se týče úrovně, nevím přesně co máš na mysli. Na výstavě Hiend jsem slyšel spoustu aparátů různých (hlavně cenových) úrovní, ale cena se subjektivní kvalitou příliš nekorelovala (nejvíce se mi zvukově líbily Nautily, Wilson Benesh, Dynaudio a Noble Audio). Původně jsem chtěl postavit něco ze špičkových měničů, ale teď mám představu si spíše pohrát s různými druhy měničů a postavit něco zajímavého (líbí se mi nepříliš obvyklé kostrukce). A teď babo raď. smile

Re: DIY aktivní reprobedny - dlouhodobý projekt - konečné řešení

Vem špičkový neobvyklý smile  šel bych ale aspoň do 10"...

Re: DIY aktivní reprobedny - dlouhodobý projekt - konečné řešení

to Frank

Neobvyklým jsem myslel koncepce, které nejsou moc často k vidění. Na výstavě mě mimo jiné zaujaly sloupky PMC - 3p. transmission line s kalotou na středech, hrály moc pěkně.
10" by bylo dobrá, ale bedna bude větší (chci trošku šetřit místem), navíc na malou kalotu se lépe naváže 8"

(upravil Frank 3. 9. 2008 23:03)

Re: DIY aktivní reprobedny - dlouhodobý projekt - konečné řešení

No, když bych stavil malý pasivně dělený bedny, šel by dolů desetipalec, spíš dva nebo 4 osmičky... S desítkou se dá dostat třebas na 30cm šířky, což je sranda. Na kalotu na středech bych se docela vyprd, dělil tak na 400Hz s nějakym pětipalcem, nad to se dá narvat prakticky cokoliv - keramika, pásek...


..obávám se, že kalota na středech zapříčiní takovej úzkej zvuk díky tomu, že nebude na nižších středech plocha....

Re: DIY aktivní reprobedny - dlouhodobý projekt - konečné řešení

to Frank

Je fakt, že 10" mi bednu do šířky tolik nezvětší, to by se dalo ještě překousnot (já osobně bych neměl problém mít doma bedny třeba s 15", ale manželka je poněkud odlišného názoru). S tou kalotou je to zajímavej postřeh - to mě nenapadlo a něco na tom je. Mé další úvahy se při použití 10" ubíraly směrem ke 4pásmu s pasivně dělenou aktivně napájenou středovýškovou sekcí (10", 6,5", větší+menší kalota (ev. pásky)).

Jedním z důvodů, které jsem nezmínil, je ověřit použitelnost mé aktivní výhybky.

(upravil Zorg 4. 9. 2008 13:21)

Re: DIY aktivní reprobedny - dlouhodobý projekt - konečné řešení

Frnaku mlč! Podněcuješ mojí fantazii a tudíž prázdnou peněženku lol ale mluvíš mi z duše. Doufám, že dolů půjde sladit 300KEP s 135KEP...

EDIT: s tou kalotou to pls rozveďte, mě to přijde divný, podle mě bude mít směrovku lepší. Zaph 2" dělí 850 a prej spíš nestíhají ty dva 7" pod ní...

Re: DIY aktivní reprobedny - dlouhodobý projekt - konečné řešení

to Zorg:

Směrovka by měla být lepší určitě, ale Frank uvažuje správně - s klesající frekvencí se zvyšuje požadavek na plochu při stejné výchylce pro dosažení stejného ak. výkonu. Nicméně při dělící frekvenci 750-900Hz by to nemělo být tak kritické - když srovnám Frankův návrh 5" a dělička 400Hz, tak mám pocit, že se budou oba typy reproduktorů namáhat podobně. Ještě podotknu, že toto teď střílím od boku, nepočítal jsem to.

(upravil Frank 4. 9. 2008 22:26)

Re: DIY aktivní reprobedny - dlouhodobý projekt - konečné řešení

Zas je docela prasárna hnát desetipalec do kila smile

Mně se středový kaloty nelíběj.

(upravil standyf 5. 9. 2008 9:10)

Re: DIY aktivní reprobedny - dlouhodobý projekt - konečné řešení

to Frank

Já chci tahat do kila osmipalec. Resp. ne do kila, ale do 800Hz možná maličko níž.

Mě se kaloty líběj, ale nemusím je mít za každou cenu.

Příspěvky [21 až 40 z 89]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 »»»

Audioweb.cz » Reprosoustavy » DIY aktivní reprobedny - dlouhodobý projekt - konečné řešení

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£