Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 5)

Audioweb.cz » Reprosoustavy » DIY aktivní reprobedny - dlouhodobý projekt - konečné řešení

  Stránky: 1 2 3 4 5 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 89]

Téma: DIY aktivní reprobedny - dlouhodobý projekt - konečné řešení

Zdravím všechny zdejší šikuly a přicházím jak jinak než s prosbou o radu, nebo chcete-li s projektem k širší diskusi, ze které bych rád pochytal nějaké rozumy.

O co jde?
Před časem jsem se rozhodl, že si postavím něco lepšího, než mám doma. Už jsem byl nalomen si objednat repra z hromadky z Madisoundu (viz. pokec k objednávce), ale nakonec jsem od toho upustil (mám rozdělané jiné projekty a než bych se k tomu dostal, leželo by to doma ladem...) Má představa byl kit Thor ( www.seas.no , osazeno Seas Excel), ale má ideální představa je jiná.

Takže ta představa:

Tři pásma, komplet aktiv, líbí se mi dělená konstrukce (ala Mongolovy Focaly) s rozdílem, že středovýšková sekce by byla v d’Appolito uspořádání (netrvám ale ani na d’Appolitu ani na dělené ozvučnici, pokud mi dá někdo pádný důvod...). Na třech pásmech a na aktivu si dovolim trvat... Osazení bych viděl 10" + 2x5" + 1" (příp. 3/4") - ta 10" je maximum, nechci to moc široké. Za měniče bych chtěl dát 30 max. 40 tis. Kč.

Co se elektroniky týče bych rád využil to, co mám již doma - tedy 1x stereo konec Sony 303ES (basy), 2x stereo konec DPA222 (1x středy + 1x výšky, konce jsou zatím ve stádiu velmi velmi pomalé výroby), Preamp Dispre, akt. výhybka DBX 234XL.

Rád bych se tedy dostal ke konkrétnímu návrhu, proto prosím o připomínky, tipy na měniče, poznámky k nutnosti el. korekcí (fáze, baffle step atd.), tipy na co si dát pozor, případně jakékoliv praktické poznámky k vývoji aktivní soustavy. Rád bych za danou investici dosáhl maxima.

Pozn. Nejsem sice super odborník, ale ne úplný laik - simulace si udělám, není třeba mi sem psát sáhodlouhé navody, postačí i odkaz na literaturu. Dílny je k dispozici a chuť do práce mi nechybí... Jenom se občas trošku peru s časem...

Předem děkuji, za veškeré informace.

Re: DIY aktivní reprobedny - dlouhodobý projekt - konečné řešení

můj kandidát na basák by byl visatoní TIW250 středy by mohli bejt nějaký seasy a vejšky směřuj k pistolemu. oddělený bedny mi přijdou divný, když je oddělený sub se satelitama tak je to něco jiného ,ale takhle. záleží na vkusu...
co je ten sony zesík zač?

Web

Re: DIY aktivní reprobedny - dlouhodobý projekt - konečné řešení

to chyna.cz

Díky za první tip, rozhodně jeden z kandidátů. Co se týče dělené konstrukce, tak ta se mi líbí spíš z designového hlediska... Jak jsem napsal rozhodně na ní netrvám.
Zesilovač je Sony TA-N330ES - sorry nahoře jsem se překlep - je to konec 2x120 / 8 (1x350 / 8 v můstku)

http://imagehost.vendio.com/bin/imageserver.x/00000000/allankb/SonyESamp1.JPG

Obrázek ilustrativní, můj má ještě dřevěné bočnice.

Re: DIY aktivní reprobedny - dlouhodobý projekt - konečné řešení

Zapať si konzultace u Velkýho Boba nebo u pistoleho, jestli to myslíš s konečnym řešením vážně...

Re: DIY aktivní reprobedny - dlouhodobý projekt - konečné řešení

to Frank:

Tomu se rozhodně nebráním, spíš naopak, ale napřed bych to tady rád rozebral, udělal si trochu obrázek, prokoumal koncepci a placenou konzultaci bych pak využil na doladění detailů...

Re: DIY aktivní reprobedny - dlouhodobý projekt - konečné řešení

Apolítu se snad radši vyhni, nedoporučuje se to snad kvůli směrovosti.

Ještě nám pověz co za hudbu posloucháš, jaký máš nároky na hlasitost, jestli jsi milovník převelice basů a tak dále.

Re: DIY aktivní reprobedny - dlouhodobý projekt - konečné řešení

Za 40000,- pořídíš osazení na třípásma s Accutony.

(upravil standyf 4. 4. 2008 17:59)

Re: DIY aktivní reprobedny - dlouhodobý projekt - konečné řešení

to frank: Přesně takovej typ debaty jsem měl na mysli. smile  d’Appolitu strhávám bod.

to all:
Poslouchám skoro všechno, ale nejradši mám:

Rock (skoro všechny směry, krom těch nejtvrdších - death, doom, black - to ne, jinak klasika - Deep Purple, Van Halen, Dream Theatre, Porcupine Tree, Pink floyd a další),

Pop (tam už je toho méně, ale mam rád Anastaciu, Peter Gabriela, Madonu a další),

Jazz (spíš komornější, klidnější, nebo jazz trošku lízlý jiným stylem - Leny White, Diana Krall, Norrah Jones, Jana kirschner, Dave Matthews band, je toho víc, teď si nevybavím, mám spoustu kompilací a kolikrát ani nevím, co hraje)

Nároky na hlasitost: To je celkem jasné, musí to hrát dobře potichu, ale musí to hrát dobře i nahlas (ale zase netřeba  žádný extrém)

Basy:Rozhodně nepreferuji kvantitu před kvalitou. Basů by mělo být akorát, neměly by přehlušovat zbytek pásma, nerušit a neunavovat. Málo jich nebude - mám vzáloze subwoofer ala Michal...
http://hifi.slovanet.sk/bb/files/thumbs/t_bedny00_108.jpg
Tohle je už přímo u mě doma.

Jěště doplním informace o místnosti: 20m2, akusticky trochu upravená - tlumící panely na stěnách, závěs (ten teda ještě nemám) a basová past (ta je tak ze 70% hotová)

EDIT:

to 7tech:
Sice vím, že Accuton je špica, ale mě se prostě nelíbí design s tou mřížkou (a design taky zohledňuji - hlavně kvůli přítelkyni), navíc těch 40000 je opravdu strop.

Re: DIY aktivní reprobedny - dlouhodobý projekt - konečné řešení

Jestli to budeš provozovat se subem, tak bych doporučil uzavřenou třípásmovou budku s 8-10" na basech.

Re: DIY aktivní reprobedny - dlouhodobý projekt - konečné řešení

to frank:

Já právě nevím, jestli to budu provozovat se subem, nebo jestli zůstane sub jenom pro kino... Ale je fakt, že máme podobný úvahy (8"-10" closed).

Re: DIY aktivní reprobedny - dlouhodobý projekt - konečné řešení

D´Appolito způsobuje směrovost na středech ve vertikální rovině. Může Ti tedy částečně eliminovat nepříznivý vliv odrazů podlahy a stropu. Vzhledem k tomu, že budeš mít analogovou výhybku bez možnosti korekce předozadní pozice (zpoždění), pomůže Ti navíc vytvořit symetrickou směrovku. Takže mu ten bodík můžeš zase vrátit. big_smile  Jinak máš pravdu, Accutony jsou šeredy, ale lepší budeš těžko hledat.

Re: DIY aktivní reprobedny - dlouhodobý projekt - konečné řešení

to 7tech:

Jasný, proto jsem na to d’Appolito myslel - no uvidíme, jak se to vyvrbí... Co se týče zpoždění, to chci vyřešit hardwarově (proto dělená kostrukce - basy dole, zbytek půjde posunout v jisté míře dopředu/dozadu). Na basech jsem si ještě vymyslel takovou blbinu (snad to neni úplná blbost) - na vstup (tedy mezi zes a výhybku) basového zesu bych dal aldaxí sub senior (tedy jestli mi ho aldax bude schopen vyrobit s přemostitelným filtrem) a tím získám možnost nastavení fáze, subsoniku (ten by se hodil na případné svázání se subem) a parametrický eq na doladění nectností místnosti...

Re: DIY aktivní reprobedny - dlouhodobý projekt - konečné řešení

oddělená basová část (děl. 380Hz) není z estetického, ale akust. + technologického důvodu, ten mrňavý satelit vážící 25kg  má poměrně složitou komoru pro středový měnič a u jednoskříňové konstrukce je už problém vychytat i jiné parametry a ta složitost potom vede u spotřebky a samodomo k jednoduchým a kompromisním řešením ala Acon

www.acon.sk/aconweb/obrazky/divus/velke/10.jpg

Re: DIY aktivní reprobedny - dlouhodobý projekt - konečné řešení

to mongol

Děkuji, že ses zapojil do diskuse. Prosím tě, nechceš se trochu rozepsat o té komoře pro střeďák? Navíc jsem někde postřehl, že jsi použil výhybku podobné konstrukce - mohl bys prosím přihodit ještě pár řádek na toto téma?

Re: DIY aktivní reprobedny - dlouhodobý projekt - konečné řešení

mně neděkuj, ty sis vybral,
spodek komory pro středový měnič je tvořen rovnou MDF, vršek komory opisuje zakřivenou šikminu, která je z 15kg betonového odlitku, řešení  je min. tak dobré jako u tubusu Thiel, umělého šutru B&W, nebo "wilsoního skla"
Na levné behringry  CX 3400 a  DCX 2496 nedám dopustit, říkám jim pro jejich společnou vlastnost "šumítka", jejich plusem je DELAY, bez DELAY jakoby aktivní bedny hrály pasivně

Re: DIY aktivní reprobedny - dlouhodobý projekt - konečné řešení

to mongol:

Děkuji za popis. Jen k výhybkám - DCX 2496 je za ty peníze hodně zajímavá věc - docela by se mi taky líbila... CX 3400 je skoro to samé co moje DBX, ale má navíc zmíněný delay (a limiter), ale jeho význam mi trošku uniká, protože je jenom na basovém pásmu (DCX ho umí na všech výstupech) a v tomto případě, teda jestli správně chápu jeho funkci, mi udělá stejnou službu vhodná vzájemná pozice měniců... Kdyžtak mě někdo zkuste opravit.

Re: DIY aktivní reprobedny - dlouhodobý projekt - konečné řešení

Delay je tam jen na basech, protože se počítá s profi využitím a tedy hornou na výškách. Ta horna má vždycky větší zpoždění než přímovyzařující basák. Bohužel, v hifi je to naopak. Kalota je vždycky "mělčí" než basák.

Re: DIY aktivní reprobedny - dlouhodobý projekt - konečné řešení

7tech:
Jasný, jasný... Takže má úvaha je správná... Tedy vlastně by měl být delay i na středech, protože ty jsou proti horně (když jsi nakous profi - u hifi zas obráceně) taky vystrčený... Když vypíchnu hornu na úroveň ostatních repro, tak delay nepotřebuju, je tak?

Re: DIY aktivní reprobedny - dlouhodobý projekt - konečné řešení

Tak, tak. Jen zvukovod trčící 10 a více cm z čelní stěny nebude zrovna praktický. Jinak horna může být i na středech. Ber to tak, že je to snad nejlacinější výhybka na světě, takže nebude řešit všechno.

Re: DIY aktivní reprobedny - dlouhodobý projekt - konečné řešení

delay na basech je teoreticky v několika centimetrech, v praxi přesným měřením nastaveno 0,7metru

Příspěvky [1 až 20 z 89]

  Stránky: 1 2 3 4 5 »»»

Audioweb.cz » Reprosoustavy » DIY aktivní reprobedny - dlouhodobý projekt - konečné řešení

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£