Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 3)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Předzesilovač, ano či ne?

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 46]

Re: Předzesilovač, ano či ne?

Hlasitost reguluju přímo v DACu. Předpokládám(možná mylně), že kvalita regulace je přímo úměrná zbytku přístroje  Pokud je převodník mnohem kvalitnější, pak má možná cenu řešit to jinak.

(upravil Otas 19. 11. 2023 13:25)

Re: Předzesilovač, ano či ne?

Pokud bych chtěl stavět zesilovač, pak bych ho vybavil i předzesilovačem. Nelíbil by se mi stav, kdy výstup ze standardního zdroje signálu určuje citlivost vstupu. Zesilovače s citlivostí výkonové části cca 0,3 V na plný výkon mi připadají divné.  S většinou dalších výše uvedených důvodů bych souhlasil.
Jistě, trochu jsem ujetý z profi, kde je správná hladina 0,775V nebo násobek a potenciometr hlasitosti dává možnost provádět manipulace s kabeláží na zapnutém zesu hmm2 .

(upravil orhore 19. 11. 2023 14:11)

Re: Předzesilovač, ano či ne?

Pasívní regulace (potenciometr) před koncem je tedy špatné řešení jak už bylo napsáno. Jenže pokud se použije aktivní preamp, tak ten potenciometr tam stejně bude. V tomto případě to naopak preampu vadit nebude? Nebo jde o to, že má konec daleko větší zesílení?

Re: Předzesilovač, ano či ne?

Preamp má výstupní buffer s konstantní impedancí a předtím by měl být relátkový attenuator také s téměř konstantní nízkou výstupní impedancí. A možná ještě před ním buffer, pokud není známa impedance od zdroje. Akorát že to už jde těžko ovládat diskrétně, takže k tomu musí být programovatelné relé jako arduino apod... Proto je jednodušší ovládat hlasitost rovnou z DAC, když jde jen o digitální vstup.
O zesílení ani úplně nejde. Když jsem simuloval změny hlasitosti otočného potenciometru u zesilovače na sluchátka se zesílením 1-2x, tak to i tak rozhodilo frekvenční charakteristiku. Ale čím větší má koncák zesílení, tak tím více je to patrné.

Re: Předzesilovač, ano či ne?

To by svádělo k regulaci ve ZV předzesilovače.... (to mi docela pěkně pasuje do profi smile )...

Re: Předzesilovač, ano či ne?

Je potřeba zakoupit kvalitní predzesik, a ne spekulovat.

Re: Předzesilovač, ano či ne?

firemní big_smile

(upravil dawsoo 19. 11. 2023 16:00)

Re: Předzesilovač, ano či ne?

Jo dobrejch předků je jako šafránu,je to podceňovaná část řetězce za kterou se nikomu moc nechce platit. Když i bez toho to nějak hraje že...

Namátkou parametrama je neprůstřelný třeba toto a nemusí to stát statisíce:
https://www.tpdz.net/productinfo/551297.html

Z levnějších či realizovaných slušných řešení jsem viděl topo (vstupní buffer-potenciometr-oddělovací buffer-gain zesilovač-výstupní buffer) a u levných ale rozumných konfigurací (invertující zes-potenciometr-invertující zes s posíleným výstupem). Tohle už věděli v 80 letech kdy hifi bylo ještě hifi a ne snobská debilita s provařeným názvem "High-End" plná podvodníků a často reálnou technickou kvalitou mizerných obskurností s cílem jen z lidí tahat prachy experti co s tím začali byli a jsou zejména v UK a USA s různými naimy,carry audio apod..

Není co dodávat...

(upravil Benazi 19. 11. 2023 18:04)

Re: Předzesilovač, ano či ne?

Dobře hrající je starší model od Rotla rc 1580,poctivý analog, novsi je horší, výborné komunikuje s vytunenym Dpa, is velkým bratrem DK audio.

https://i.postimg.cc/1VpXjwx8/RC1580-Front-Silver-RGB-1-25x.png

Re: Předzesilovač, ano či ne?

Pár tipů i s diskusi:

https://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=3224

https://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=18849

https://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=28754

Web

Re: Předzesilovač, ano či ne?

Anti napsal:
kal napsal:

c) ovlivnit zvuk konců...

A není to trochu proti podstatě HiFi?

není. tzv. hi-fi (mimochodem, zastaralá norma 60.let) nemá co kecat do osobního vkusu

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Předzesilovač, ano či ne?

A co něco, co si člověk sám doma poskládá? Když DIY zesilovač, pak i DIY předzesilovač. hehe


Dříve možnost byla udělat si třeba Dispre a LutaDac, tak snad někdy v budoucnu ještě něco podobného bude.

Re: Předzesilovač, ano či ne?

Dispre jsem jeden čas měl. Akorát jsem řešil zemní smyčky a že by byla víc slyšet blána v bubnu, to ne smile

Re: Předzesilovač, ano či ne?

A co třeba Hypa 1?: https://www.customworks.cz/predzesilovac-1/hypa1
nebo finální provedení: https://www.customworks.cz/predzesilovac/hypa-1-full

Re: Předzesilovač, ano či ne?

Nesedí k Dpa.

Re: Předzesilovač, ano či ne?

Ja by som tú diskusiu najskôr trochu zúžil.
Kto používa analógové zdroje signálu, ten predzosilňovač potrebuje. Túto kombináciu môžeme z ďalšej diskusie vylúčiť.
V prípade čisto digitálnych zdrojov má zmysel diskutovať.

Môj názor je, že k digitálnym zdrojom je predzosilňovač zbytočný a väčšina "klasických" predzosilňovač výsledný zvuk iba zhorší.
Dnešné DA prevodníky majú reguláciu hlasitosti priamo v čipe DAC a tá je bežne s 32 bitovým rozlíšením. Nevidím dôvod na zhoršenie kvality zvuku pri tichom posluchu, a tiež nič také nepočujem.
Diaľkový ovládač je bežnou súčasťou DAC s reguláciou.
Korekcie sú zbytočné. Digitálne prehrávače majú oveľa väčšie možnosti ekvalizácie zvuku a s lepším výsledkom. Bežne tiež v 32 bitovom rozlíšení.

Nespochybňujem, že v špecifických prípadoch môže mať kvalitný predzosilňovač (atenuátor s buffermi, ako spomínal dawsoo) prínos.
Otázkou je, či má väčší prínos investovať do predzosilňovača, alebo do kvalitnejšieho DAC?

Re: Předzesilovač, ano či ne?

Poruchovost takových dáců je veliká, lidé couvaji a vrací se k kvalitnímu analogu.

(upravil emge 20. 11. 2023 0:08)

Re: Předzesilovač, ano či ne?

Gramofóny tiež nie sú bezporuchové a prenosky a mechanické časti sa opotrebovávajú.
Magnetofóny sú zriedkavé a platí to pre nich podobne.
Povedal by som, že DA prevodníky majú výrazne vyššiu životnosť. Skracuje ju skôr vývoj a "morálne opotrebenie".

Gramofónové platne a megnetofónové pásy sa opotrebovávajú a časom degradujú.
Digitálne súbory nie. Nikdy sa neopotrebujú a dajú sa ľahko zálohovať.

Dnes sa hudba nahráva a mixuje digitálne. Vydávať ju na LP nemá žiadnu logiku.
U starších nahrávok je to diskutabilné, ale len kvôli hlúposti Loudness War. Napríklad Supraphon však digitalizuje archívne nahrávky zo štúdiových magnetofónových pásov v rozlíšení 24bit/192kHz a tomu sa žiadna gramofónová platňa nevyrovná.

Ja som s analógovými nahrávkami definitívne skončil. Zbierku LP som z časti nahradil dostupnými digitálnymi súbormi a zbytok som si sám zdigitalizoval. Už by som sa k tomu nevracal, digitálny záznam dnes ponúka oveľa lepšie možnosti. A pri ich využití aj kvalitu.

Re: Předzesilovač, ano či ne?

Mám to podobně, jen jsem napsal postřehy z okolí.

Re: Předzesilovač, ano či ne?

sem se díval na schéma... pěkný monstrum. Co mě fakt zaujalo, tak 470uF+100n na vstupu do 47k zátěže. Časová konstanta přes 20s!!! Proč?
Už tohle by mě odradilo to stavět.
Matně si vzpomínám, jak jsem z Actidampu odstraňoval dva ze tří paralelních vstupních kondenzátorů, protože to houpalo membránama na basácích. Tohle už nehoupe, to už je trvalá výchylka smile Takže jako jeden z požadavků bych staromilsky doplnil subsonic, ti, co hrají z LP, ví proč. Na druhou stranu, stejně mám většinu muziky v digitální podobě, takže tohle jde trochu mimo mě.

Příspěvky [21 až 40 z 46]

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Předzesilovač, ano či ne?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£