Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 5 z 12)

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Super shunt pro DAC a sluchátkový zesilovač

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 7 ... 12 »»»

RSS

Příspěvky [81 až 100 z 230]

Re: Super shunt pro DAC a sluchátkový zesilovač

Na zeslabovači opraveny odpory. Přidány chybějící pull-up odpory. Ke každému relé přidán kondík.


https://csko.cz/neco/zesilovac/zdroj/attenuator_1.01_small.png


deska 93.4 x 76.1 mm
https://csko.cz/neco/zesilovac/zdroj/attenuator_1.01_pcb.png

(upravil mechanik 5. 2. 2023 3:56)

Re: Super shunt pro DAC a sluchátkový zesilovač

Nespôsobí tých 47uF už nejake spozdenie pri vypínaní? Každopadne je to vysoká hodnota. V prípade že to nemáš pred nejakym spínacím tranzistorom by som tam dal asi klasicky 100N.

Tá rozliata zem je hrozne roztrhaná. Ani v jednej vrstve nevyzerá velmi dobre... Veď ten R4 otoč o 180° a tie dalšie než... Hlavne sa rozhodni v ktorej vrstve chceš zem a v ktorej spoje. Bežne býva zem asi skôr v top. Takže všetky signálové spoje daj do bottom.

Pripadá mi že na tej doske by išlo daleko viac popracovať. Aj okolo logikých obvodov by to išlo lepšie. C1 daj bližšie k IO a prúd ber z C2 a nie pred ním. Sú to také základné veci čo by mal človek čo navrhuje dosky vedieť. Na druhej strane ani PMA neviem dať kondenzátor do cesty prúdu a to pri koncákoch kde už je to fakt blbé...

(upravil kotel 5. 2. 2023 5:44)

Re: Super shunt pro DAC a sluchátkový zesilovač

47uF jsem viděl dávat k velkým relé, ale u miniaturního to asi fakt může být moc. I tak tam někdo dával 22uF. Nejdřív stejně zkusím fungování bez kondíků. 
Rozlitou zem bych asi nemusel pro signál dělat vůbec, protože při takhle osazených odporech stačí 1 trasa zleva doprava.
Zkoušel jsem několik variant osazení a tahle má nejkratší cesty. 
Tak ještě malý edit.


https://csko.cz/neco/zesilovac/zdroj/attenuator_1.01_pcb2.png

Re: Super shunt pro DAC a sluchátkový zesilovač

Trocha inspirace

http://twistedpearaudio.com/control/jt.aspx

Web

(upravil mechanik 5. 2. 2023 13:40)

Re: Super shunt pro DAC a sluchátkový zesilovač

Rozliatu zem na signál by som určite nechal a s dlžkou spojov to nemusíš hrotiť, to sa radšej zameraj na ich náchylnosť na rušenie a indukčnosť...

Ja som s DACmi strávil v eagle asi 1500 hodín big_smile To som navrhol len 6 DACov a z toho len 3 rôzne čipy...

Reeb, mne sa nepáči ako na spínacie kontakty predošléjo relé tlačia elektromagnet nasledujúceho... Aj vedenie vodičov k relé pôjde velmi tesne so signálovými vodičmi... Mám to navrhnuté inak... Ale to je len môj dojem...

(upravil Wili 5. 2. 2023 14:13)

Re: Super shunt pro DAC a sluchátkový zesilovač

mechanik mne sa elmagnet blizko tiez nepaci a sam sa snazim to cim viac separovat, ale ak je tam ciste DC, obzvlast stabilizovane tak je to asi uplne jedno... napr. jazyckove rele v pohode urobis takmer nemeratelne velky odstup...

skor ma zaujima naco su dobre kondenzatory k cievke rele, tomu vobec nerozumiem. Ved to len zhorsuje parametre daneho rele.

Re: Super shunt pro DAC a sluchátkový zesilovač

Wili napsal:

skor ma zaujima naco su dobre kondenzatory k cievke rele

Naprosto k ničemu, jenže kotel se rozhodl že nepůjde zavedenými cestami a chce vše vymyslet znovu a jinak smile

Ona zpomaluje i ta dioda co se tam dává normálně, ne tak ještě kondík big_smile

Re: Super shunt pro DAC a sluchátkový zesilovač

Jo, kondík tam být nemá. Ten se dává k AC relé nebo tranzistoru. Tak všechno zpět.
Posunem 2 odporů jde mít signálovou cestu z jedné strany a zem může být komplet z druhé.

(upravil mechanik 5. 2. 2023 18:35)

Re: Super shunt pro DAC a sluchátkový zesilovač

Že sa tam nedáva by som zase natvrdil. Taký výrobca ako soulution má foliový kondenzátor na každom relé. Keď budem čisto teoretizovať tak tým stiahneš impedanciu cievky pre vysoké frekvencie a teoreticky to zopnutie a rozopnutie by mohlo byť nejake "kultivovanejšie". Ale chcelo by to reálne odmerať. Aj pri napájaní DC motoru je to základ odrušenia, spolu s uzemnením kostry a indukčnostou vo vedení. S odrušením DC motorčekov kvôli audiu som si užil dosť ešte keď som si staval také robotické autíčko keď som mal 9 rokov big_smile Je ale fakt že v motore sa striedajú cievky a práve to robí rušenie. Tak ale teoreticky také môže vzniknutí pri zopnutí/ rozopnutí...

Hlavne si treba uvedomiť že keď sa to urobí na hovno tak je lepšie použiť potenciometer. Ak sa urobí mizerne doska a bude sa tam indukovať nejaky bordel tak je to reguláciu k hovnu big_smile

Wili, tušim som pred rokmi zažil nejaku indukciu bordelu z ochrán kde bolo relé do zosilňovača a to som tam mal aj stabilizátor. Ale len nejaky blbý 78xx. Tie jazyčkové relé sú dobrý nápad. Plánujem ich časom skúsiť. Ja mám napríklad 100db stredovýšky a tam je počuť totálne všetko čo sa v napájaní odflákne...
EDIT: opravujem sa v tých ochranách nebol stabilizátor takže určite má zmysel ho používať a to aj na takúto blbosť.

Re: Super shunt pro DAC a sluchátkový zesilovač

Uvidím, jak se to bude chovat. Když nebude zapojení dle "zavedených cest" fungovat, tak na hotové desce mohu alespoň zjišťovat, co pomůže.
Digitální zem není úplně celistvá, ale to neřeším. Tam nasázení prokovů stejně nic neřeší.

https://csko.cz/neco/zesilovac/zdroj/attenuator_1.02_pcb.png

Re: Super shunt pro DAC a sluchátkový zesilovač

To je omnoho lepšie. Ale nechal by som tam možnosť osadiť 100N paralelne k relé. Prečo ten R2 je na rozdiel od ostatných kondenzátorov vedúcich na zem pripojený pred kontaktom relé a nie až za? kazí to dosku ktorá by inak mohla byť pekná symetrická... Dal by som ho proste nalavo od K1 relé...

(upravil kotel 6. 5. 2023 11:08)

Re: Super shunt pro DAC a sluchátkový zesilovač

První odpor je zapojen jinak, takže je to trochu hlavolam. Ale teď mě napadlo řešení.
Díry si tam pro jistotu udělám.



Zdroj pro arduino. Případně univerzální na cokoliv. Nastavitelný od 1.25V do 25V. Většina traf má 2 sekundární vinutí, takže by byla škoda ji nevyužít, i když pro druhou část zatím nemám využití. Ze zdroje lze udělat symetrické napájení nebo 2 různé zdroje. Menší nevýhoda je, že na pcbway je příplatek $25 za desku větší než 100mm.

https://csko.cz/neco/zesilovac/zdroj/zdroj_universal.png


deska 140 x 80 mm

Spoiler

https://csko.cz/neco/zesilovac/zdroj/zdroj_universal_pcb.png


edit: upravená deska
https://csko.cz/neco/zesilovac/zdroj/zdroj_universal2_pcb.png

(upravil mechanik 5. 2. 2023 23:20)

Re: Super shunt pro DAC a sluchátkový zesilovač

Máš to kus obrátene... Ten R2 a R1 by mal byť blízko regulátoru, naopak ten vstupný a výstupný kondenzátor stačí dalej... Poradie C2 a C1 by som tiež prehodil ale ono pri LM317 na tom velmi záležať nebude. Tak ale technicky správne to môže byť aj tak...

Ale inak celkovo na digitál sa používajú iné regulátory. To skôr HiFisti všade dávajú tie LM317 a 78xx smile Tie 78xx sú na digitál na hovno a celkovo pri 5V to má hrozný drop out keď sa to prúdovo zataží...

Ak je to len na digitál tak 35W trafo nepotrebuješ. Bohate by stačilo 1/3.

Ak sú tie relé na 5V tak nechoď s napätím trafa nad 9V pretože ti ten chladič čo tam máš pri výške do 30mm stačiť nebude...

(upravil kotel 25. 2. 2023 3:20)

Re: Super shunt pro DAC a sluchátkový zesilovač

Menší trafo v nabídce neměli big_smile Ale v desce je díra i pro menší toroid. Budu dělat víc zdrojů a jeden potřebuju pro analogovou aplikaci. Zkusím najít ekvivalent lm317 s menším dropem. Nějaké LDO zdroje mám pro 12V, tak zkouknu, jestli sedí piny a koupím to samé na 5V. Odpory tam jinak narvat nejdou, zkoušel jsem to big_smile Rozdíl 1 nebo 2 cm neřeším.

(upravil mechanik 6. 2. 2023 0:44)

Re: Super shunt pro DAC a sluchátkový zesilovač

Majú, tie modré, rada 700xxK. Tým diodam sa hodí kondenzátor asi skôr na opačnej strane ak sú to klasické... Každopadne ak budeš navrhovať DAC tak tam sú miesta kde je vhodné riešiť aj milimetre smile Diskretny zdroj podobne... Inak to bude mať od simulácie daleko...

(upravil kotel 6. 2. 2023 1:51)

Re: Super shunt pro DAC a sluchátkový zesilovač

DAC navrhovat nechci. Nenašel jsem ani nějaké ověřené schéma. Lutadac mi šel vložit do formuláře pcbway, takže pokud jdou ještě koupit součástky, tak není co řešit. Nebo kdyby někdo prodával desku, tak koupím, ale zatím jsem tu viděl jen velké zesilovače.
Co se týče super shuntu, tak to je skoro replika a tam jsem jel převážně dle schématu zleva doprava, takže mi to přijde ok. Ale konec chci ještě předělat.

Re: Super shunt pro DAC a sluchátkový zesilovač

Myslím že do Luta DACu zoženieš všetko.

Re: Super shunt pro DAC a sluchátkový zesilovač

kotel napsal:

Menší nevýhoda je, že na pcbway je příplatek $25 za desku větší než 100mm.

A nenapadlo tě navrhnout to na násobně levnější a dostupnější 1vrstvou desku? To už dnes nikdo neumí navrhovat 1vrstvé desky?
Mimochodem, navrhovat šikmé rozmístění součástek, to chce hodně odvahy... Asi už patřím do staré školy, kdy se ještě součástky umísťovaly jen vodorovně nebo svisle.

Re: Super shunt pro DAC a sluchátkový zesilovač

Zdroj by šel udělat jednovrstvě, ale rozdíl v ceně je minimální. Lépe vyjde rozdělit desku na 2 části. Ale mohlo by to vypadat lépe, ještě to upravím.

Re: Super shunt pro DAC a sluchátkový zesilovač

Denkez, keď sa navrhuje na jednovrstve tak proste výsledok tomu odpovedá. Žiadna rozliata zem, dlhé spoje. Kto chce kvalitnú dosku tak tie dve vrstvy sú potrebné.

Příspěvky [81 až 100 z 230]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 7 ... 12 »»»

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Super shunt pro DAC a sluchátkový zesilovač

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£