Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Denon PMA980R - Tuning/Repas 30letého stroje aneb jaké (audio) kondíky

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 36]

(upravil Power of Bass 9. 3. 2022 15:21)

Téma: Denon PMA980R - Tuning/Repas 30letého stroje aneb jaké (audio) kondíky

Ahojte,

Tak jsem po letech vytáh tohoto Denona z krabice (poslouchám na svém druhém Denonu PMA-1315R).
Primárně jsem tento zesík schoval do krabice poté co se mi podařilo druhý jmenovaný sehnat i s CD a TUNERem a přestalo mě bavit haprování přepínačů na 980tce... tehdy jsem neměl podmínky na takovou rozborku a repas.

Tak jsem se konečně hecnul ho teda vytáhnout a že ho v práci proměříme,když je ten přístup ke generátorům a osciloskopům atd..
Tak jak mi na poslech přišel OK, tak se hned při prvním připojení ukázal zašuměný výstup a 1sec.pulzy na konci... (takové to překvápko kdy zjistíte ,že je to horší než jste si mysleli big_smile -nakonec ale dobře ,že člověk přijde i na to o čem neví a vyhne se připadným horším poruchám)
šel jsem po kondíkách kolem neanalogové části.. a protože bylo třeba demontovat desku s procesorem co je pod předním panelem zrovna s oněmi nemocnými přepínačí (návod  https://joes-tech-blog.blogspot.com/201 … olume.html ) ,tak jsem po výměně 3 elytů, které sice měly stejnou kapacitu jako nové (90uF) ale dvojnásobný RS 5,5 místo 2,7ohm u nových,které jsme dal 25V protože na 6,3 jsem neměl .. zrovna jsem tedy přepínače repasoval dle návodu,nebyl to takový porod jak jsem se roky obával..
následně jsem při vypisování všech elytů a kontrole desky objevil uplně uvolněné TR843/844 v napájení operáků na hlavní desce.. (schema komplet zde : https://www.eserviceinfo.com/pdfview.php?fileid=180996 )   propájet to šlo pohodlně díky demontovatelnému spodnímu deklu jsem to nemusel cele vykuchávat ven..

Ale znáte to,když už se v tom člověk vrtá.. je tam ještě tohle a tamhleto (vyčistit ,šustí poťák balancu atd,atd... )..

No a tak jsem se dostal k tomu,že když vidím všechny ty elyty ve vazbách,u operáků, v signálové cestě... tak se člověk nevyhne uvaze na komplet RECAP .. tongue

takže když jsem vypsal těch 20elytů a 1bipolár na hlavní desce (nějaké jsou pak zespod a na ostatních deskách-viz schema a BOM)
tak jsem koukal co se používá a celkem jsem se rozhodl pro ELNA SilmicII.. https://eu.mouser.com/c/?q=elna%20rfs https://eu.mouser.com/datasheet/2/129/rfs_e-606.pdf  https://www.elna-america.com/tech_audio_series.php
vyšly by z Mouseru na asi 450kč a už je asi jedno jeslti jich vemu 5+5levnějších nebo 10 a vyměřím si na kritické místa páry, nebo jestli někdo pohledem do schematu ví,že by někde nebyl vhodný a je lepší dát jiný,tak jsem otevřený udělat to co nejlépe aby na správných místech byly správné kondíky.. nejlíp kdyby šly dát do signálu WIMY-foliáče jeslti mají v audio grade aspon 1uF-10uF (ne kazda wima je dobra na audio a asi ty co jo misto elytu nevejdou velikostne?)

pak např C841-844 mají v poznámce "metal film",přitom jsou to stejné elyty jako ostatní ..dnes jsou všechny hlinikove,tak si nejsem jistý jak to brát,jaký tam dát.. je to 33 a 220uF (jsou ve vazbach těch dvou výše zminovanych tranzistoru co asi nastavuji uroven volume (přiznám se uplně tomu kompletně detailně nerozumím co je co za blok a jak to funguje..)

další věc jsou zdrojové filtry, ty prý mají taky hodně zasadní vliv,ikdyž se mi nechce věřit,že by mohly ovlivnovat zvuk jinak než "silou na basech" ( https://audiokarma.org/forums/index.php … 961/page-5 ) .. navic v tehle kapacitě nevím jaký vybrat a zda třeba nenahradit 4x6800UF/63v za 4x10000 (dle velikosti aby se vešly)- patrně také s co největším riple currnetem/nejnižší rs? ..

říká se kopiruj ,nezlepšuj.. ale já myslím,že u něčeho tak starého (25-30let), se vyplatí při výměně koukat i po lepších komponentech smile nakonec te prace  je s tím stejně,protože udělat je to třeba tak jak tak a těch par korun navíc už se stratí,navíc to snadno vykompenzuje případné zlepšení kvality přednesu a teoreticky tak stoupne na ceně i zes samotný (protože už to nebude poruchový 30roků vypálený kus co bude vyžadovat peči..) a člověk z toho může mít pak lepší pocit a je to lepší motivace se s tím vůbec pitvat tongue ... nakonec to člověk dělá pro sebe,tak je třeba to udělat pořádně,na stavbu nového nemám a věřím,že tenhle je dost dobrý i na lepší bedny než momentálně mám.... (a hudba je pro mě hodně zásadní - někdo chlastá nebo se zhuluje,já si užívám hudbu big_smile)



Snad jsem to napsal apsoň trochu srozumitelně.
Předem děkuji všem za přínosné komenty a podělení se o drahocené know how.
Myslím,žeto je sice starý ,ale kvalitní zesík co si zaslouží oživit a vymačknout z něj maximum smile


(ještě budu tento přispěvek v případě potřeby editovat)

Re: Denon PMA980R - Tuning/Repas 30letého stroje aneb jaké (audio) kondíky

Vypucovat výstupní relé..

Web

(upravil Power of Bass 14. 3. 2022 13:18)

Re: Denon PMA980R - Tuning/Repas 30letého stroje aneb jaké (audio) kondíky

reeb napsal:

Vypucovat výstupní relé..

? jedno už jsem kdysi vyměnil za Finder ,protože to byla první věc co tehdy blbla,druhé je původní,podle mě čisté (bylo vylouplé-sundaná krytka kvuli kontrole kontaktů (teď tu nedám fotky..)

kdysi jsem tam dal Fnider 40.52. z ezk , ještě je mají v nabídce a jsou to ty s 650mW civkou, ikdyž se dělá i sensitive 500mW co odpovida hodnotě originalu od DEC (7cka nebo 9tka za typovym označením - 900 vs 1200ohm odpor civky) .. bylo mi doporučeno použít ty silnější,že silněj přirazí kontakty a rychleji reagují (přecijen jsou to relatka pře ktere jde vystupní plny vykon a slouží jako ochrané)

(upravil Power of Bass 14. 3. 2022 13:13)

Re: Denon PMA980R - Tuning/Repas 30letého stroje aneb jaké (audio) kondíky

vyhlíd jsem si tyhle kondíky,nebo má někdo lepší tip - typ? smile
https://cz.mouser.com/ProductDetail/Nic … Ur5Q%3D%3D ..
do signálu kde se nevejdou foliáče (na výstupech OZ je 10uF/16V) musím dát elyty... ,takže ELNA Silmic (RFS), jinde chci takové co za dva roky nevyschnou a tyhle jediné měly deklarovanou takovou životnost...
nebo ještě tyhle.. https://cz.mouser.com/ProductDetail/Nic … BIRO0Yep6o

Re: Denon PMA980R - Tuning/Repas 30letého stroje aneb jaké (audio) kondíky

Vešel by se polymer, co se dává do spínaných zdrojů?

Re: Denon PMA980R - Tuning/Repas 30letého stroje aneb jaké (audio) kondíky

jakesi misto kolem asi bude (tak do 10mm prumeru),jen ta MKP kostka asi by tam byla hodne hulvatska, bezne jsou tam vyvody RM5mm a upřimně nevím jaky kam je nejlepší dát,někde je lowESR to nej,jinde je to špatně, tady žadnou spinačku nemám jen vazby operáku a tranzistorů (viz schema a BOM výše)

Re: Denon PMA980R - Tuning/Repas 30letého stroje aneb jaké (audio) kondíky

Tak vydrž. Třeba se někdo ozve. Já to taky nijak zvlášť nestudoval. Akorát ten polymer snad tak rychle nevyschne.

Re: Denon PMA980R - Tuning/Repas 30letého stroje aneb jaké (audio) kondíky

Delaji se i svitky s rm5

https://www.tme.eu/cz/details/mks2-10u_ … A1EALw_wcB

http://www.ezk.cz/e-shop/select.php?sad … p;rozsah=1

Web

Re: Denon PMA980R - Tuning/Repas 30letého stroje aneb jaké (audio) kondíky

ezk nefachci, tme, ano koukam na wimy,ale ne polyester... polypropylen..
nebo mi někdo vyvrátí,že na audio do signálu budou i polyestery lepší jak sebelepší elyt? (např kdyby někdo koukl do schematu kde jaký kond-z elytů plní jakou funkci a co je tam nejlepší)

(upravil Wili 15. 3. 2022 11:01)

Re: Denon PMA980R - Tuning/Repas 30letého stroje aneb jaké (audio) kondíky

Ano kvalitny polyester bude vzdy lepsi ako hocijaky elyt. Wima robi prevazne tieto male len polyestery. Pp len malicke kapacity. Osobne si myslim ze do zostavy ktorej to planujes osadit nerozoznas zvuk medzi elytom a polyesterom. Ak by si chcel dobru cenu existuju audio nichicony elyty za asi 3kc ks. Pochybujem ze by si pocul rozdiel medi tymto a wimou. Len bacha na foliaky a kontroluj pri objednavani rozmery, niektore mozu byt tak velke ze ti nemusia vojst do dosky vedla seba aj ked budu rm5.

Problem polypropylenu je ze je drahy a folia je hruba takze sa tazko robi velka kapacita v rm5 pre nizke napatie. Jediny ktory som objavil robi Kemet 1uF ale stoji myslim okolo 100kc za kus. Ak robim nejaku zvukovu lahodu a idu tam dva kusy tak to obetujem, ale ak by sa jednalo o nejaky preamp co ma mnozstvo vstupov tak by ta kondy stali viac ako ten zosilnovac kam to ide smile

Re: Denon PMA980R - Tuning/Repas 30letého stroje aneb jaké (audio) kondíky

blbé je,že ty polyestery mají tragickou zatižitelnost... na 10-20khz už to jsou ze 63V třeba jen 2!  https://cz.mouser.com/datasheet/2/440/e … 139746.pdf  tak sem z toho fakt blbej... cokoli nad parset nano se jevi nepoužitelné (a většinu co potřebuju nahradit je 1 nebo 10uF -na yvstupu OZ v signalu..

(upravil jardag69 16. 3. 2022 14:46)

Re: Denon PMA980R - Tuning/Repas 30letého stroje aneb jaké (audio) kondíky

Jestli myslíš "Permissible AC voltage in relation to frequency" tak se podle prvního grafu nedostaneš pod 10V. A v zesilovači, čím vyšší frekvence, tím nižší úbytek na kondíku.

(upravil Wili 16. 3. 2022 14:49)

Re: Denon PMA980R - Tuning/Repas 30letého stroje aneb jaké (audio) kondíky

power of Bass asi si nevsimol tu desiatku dole, to su nasobky 10

Re: Denon PMA980R - Tuning/Repas 30letého stroje aneb jaké (audio) kondíky

Kverulantská otázka zní, zda při tom množství ellytů a jiných kondů jen nejít od konce: Nejprve zesilovač proměřit, zda dosahuje toho co je napsáno a zda na obou kanálech. Podle toho vyhodnotit další postup.
Nejsem si jist, zda pouhé výměny součástek (kondenzátorů) stejných hodnot musí přinést kýžený efekt. Mně by se nechtělo se hrabat na vstupech s trandy, řízenými polem, chybička se snadno vloudí.

Re: Denon PMA980R - Tuning/Repas 30letého stroje aneb jaké (audio) kondíky

No jo. To je jako koupit sestavené puzzle.

Re: Denon PMA980R - Tuning/Repas 30letého stroje aneb jaké (audio) kondíky

Power of Bass, graf, který postuješ, je pro MKP2, což jsou polypropyleny... Pro MKS2 16Vdc při 20kHz je to jen cca 1.5Vrms...  Nejspíš bych k tomu přistoupil tak, jak píše Otas Pokud nemáš možnost to změřit, tak bych šel cestou slušných elytů.

Web

(upravil Power of Bass 19. 3. 2022 12:02)

Re: Denon PMA980R - Tuning/Repas 30letého stroje aneb jaké (audio) kondíky

no joo,u těch MKP jsem fakt přehlíd tu desítku,takže jsem nějaké vybral v MKP2 (5mm) do korekcí kde je pár 100nF 220,330 a 470,ten sem musel vzit elyt  ELNA Silmic II (RFS)  a 10UF na vystupech OZ v signalu taky..

OK.. teď bych přeskočil k hlavním "flaškám" .. podle známího jsou ty původní Nippony, ještě jsem je nevyndal a neměřil, 4x 6800uF/63V (60x30mm)
Protože Elna neděla takové děla v řadě RFS (Silmic -audio) a i (audio) řada Lao končí 6800/63 .. koukal jsem po Nichiconech - KG by měly být lepší jak KS .. parametrově se tváři i líp jak ELNA a zároveń bych tam rád narval 10mF .. jenže KG jsou ve 3 řadách a jen ta poslední končí 10mF .. https://cz.mouser.com/datasheet/2/293/e_lkg-875808.pdf vesměs jsou všechny 35x50 tak mě velikost netrápí, zvyšovat voltage rating asi nemá smysl a vyšší jak těch 60mm bych tam nedaval- nevejde..   deska umožnuje snapiny  a místa je tam dost,jen kopa propojek co by ale neměly překážet.... https://i.postimg.cc/xTyWNdCk/IMG-20220317-130557-1.jpg
taky jsem propájel všechny ty dratem omotavene kontakty(hranate kolíky) v sitovem napajeni a na vykonovych propojich hlavni desky s vystupni a reorganizoval to dratove hnizdo co tam bylo,což si vyžádalo i otočení trafa a přeložku vedení ke sluchátkovému výstupu. Taky došlo na výměnu i druhého vystupního relátka za ač stejný ale konstrukčně poněkud očividně jiný Finder 40.52.9.0000 (vnitřní pár vývodů zahnuty pod rele,nezapojen),zajímavé,že obě byly z EZK s rozdílem několika let (5+)

do ostatních míst pujdou kondíky zaměřené na životnost s porovnáním parametrů podle původních (nippon SME, SMT)

jo a pokud byste někdo myslel,že si vymyšlím krávoviny s kondíkama.. tak mám ještě  druhý Denon PMA1315R a ten má uvnitř 2x 15000uf Elna Audio a u koncáků Elna Silmicy... jen co ted vidím přes dekl... pochybuju ,že to někdo někdy menil viděl jsem i u "1500"vky ,že tam měl borec Elny.. spíš si říkam,ok,ale proč nejsou v datasheetech dostupne ke koupi a čím to teda nahradit,když je potřeba..

(upravil Power of Bass 23. 3. 2022 22:02)

Re: Denon PMA980R - Tuning/Repas 30letého stroje aneb jaké (audio) kondíky

no.. kondy jsou objednaný, šel jsem do Nichicon KG (4x 10mF), taky není snadné v tehle době vubec něco sehnat skladem,takže si člověk moc specialit nenavymýšlí...  fakt by mě zajmalo,ale čím teda se maj nahrazovat ty Elna audio 15mF co jsou v tom druhým Denonu (1315R) a ani v datasheetu výrobce prostě nejsou.. tak doufám,že ten kuchat nebudu muset...

Re: Denon PMA980R - Tuning/Repas 30letého stroje aneb jaké (audio) kondíky

Ty "audio" filtrační zdrojové kondy velkých kapacit jsou často rozměrový "speciál".Výrobci si je nechávali vyrobit na zakázku.Přímá náhrada velice často neexistuje.Častokrát jsem to řešil.Zaměř se na maximální proud a na ESR.Samotná hodnota kapacity není ve zdroji zesilovače ten nejdůležitější údaj.Přeji hodně štěstí při hledání:-)

(upravil Power of Bass 23. 3. 2022 23:24)

Re: Denon PMA980R - Tuning/Repas 30letého stroje aneb jaké (audio) kondíky

dik za tip,slyším o nich prvně a těžko bych je sehnal jak koukám.. nicmeně stojí víc jak dvojnásobek a v čem sou lepší? ripple maji jen 3,5A vs 4,8A těch "japonců"... taky jsem se nedočet,že by používali spešl elektrolyt nebo dielektrikum.. a zrovna v tomhle Denonu si snad z teplotním ratingem nemusím dělat starost,tam nebude víc jak 50stupnu ani v letě... schálně se nemužu dočkat až vyndám a změřím někery ten puvodni jeslti sou vyschle..ty co byly v desce v čelním panelu u procesoru tak krom dvojnasobneho ESR měly kapacitu jak nové.

Příspěvky [1 až 20 z 36]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Denon PMA980R - Tuning/Repas 30letého stroje aneb jaké (audio) kondíky

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£