Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 3 z 4)

Audioweb.cz » Projekty stojanových reprosoustav » Stojanové reprosoustavy HARRIS MKII

  Stránky: ««« 1 2 3 4 »»»

RSS

Příspěvky [41 až 60 z 64]

(upravil dhaman 10. 9. 2023 11:59)

Re: Stojanové reprosoustavy HARRIS MKII

Podla mna ten problem, ze to hra ako pod dekou je v pasmu 1k5 - 4k. Ale cele mi to pride nejak divne ladene.
https://i.ibb.co/3dwpH3T/harris.png

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

Re: Stojanové reprosoustavy HARRIS MKII

ako vyzera power response / priemer vsetkych uhlov / ?

(upravil 4mike 6. 9. 2023 14:47)

Re: Stojanové reprosoustavy HARRIS MKII

dhaman
daleko větší propad najdeš u kterékoliv verze Unibudek a zní oproti tomuhle "normálně"
Ty Harrisky mi nepřipadají "pod dekou" ale suchý a sterilní

Re: Stojanové reprosoustavy HARRIS MKII

Co zkusit ubrat pár dB mezi 200-2000Hz?

Re: Stojanové reprosoustavy HARRIS MKII

Wili, takto, hor+ver. Grafy jsem opravil, gain nf kombinace jsem přepočítal přesněji.

https://i.postimg.cc/W3G4zC5v/shot001.png


Postřehy z poslechu:
Je zajímavé, jak se prvotní dojem může otočit. Ty "lehké detailní" výšky začaly lézt rychle na nervy - je to takový specifický sykot, něco jako když se přesívá písek. Původně jsem si myslel, že tyhle výšky používá Xavian, ale při bližším pohledu je to jiná kalota a čelo, z popisu i jiný motor... evidentně zakázkový typ. Hodně bych se totiž divil, protože pro dlouhodobý poslech to není, třeba orchestr v Ella Fitzgerald - Too Darn Hot je rozladěný a zní nepříjemně.

Bedny jsou "zadušené", chybí střední pásmo, basy dominují, tranzienty nejsou vykreslené - bicí v ATW - Diamond, luskot a prostor v Suduaya - 555.

9 l je pro 5,5H moc - plocha membrány je vzadu zmenšena velkou cívkou a proto nesedí se simulací, i v menším objemu to kvůli vyššímu Qts není ideál.

(upravil ransom 11. 9. 2023 12:01)

Re: Stojanové reprosoustavy HARRIS MKII

Dovolím si laickou poznámku, bo tuhle akci sleduju dálkově mimo fórum.

Ten zub je, zdá se, relativně běžná věc. Pro spoustu lidí na hranici slyšitelnosti nebo dokonce už nad ní. Není problém ho srovnat miniaturním/laciným RLC jako u jiných kalot.

To zdechlý nic ve středním pásmu (podle popisu) znám i od některých továrních soustav slovutných značek. Podle grafu co nahoře orámečkoval Dhaman vůbec nesedí navázání pásem s ohledem na směrovky.

Za měsíc budeme mít tenhle pár na srazu. Bylo by skvělé, kdyby někdo, kdo Harrisky má doma déle, vzal též svůj pár staršího data. Aby se postavily vedle sebe a porovnaly. Protože buď je to vlastnost projektu, kterou uživatelé tolerují, nebo nekonzistence ve výrobě repráků. Nebo že by se až takhle moc projevila nevelká variabilita v rozmístění repráků na čele...?

(upravil Benazi 11. 9. 2023 12:40)

Re: Stojanové reprosoustavy HARRIS MKII

Ten zub je běžná věc,ale ne u toho reproduktoru.
něco mi tu smrdí.

Gazza píše:

Sica TMT poskytuje čistý a jistý basový základ. Středy jsou naprosto vyvážené a HT kreslí tak krásně jemně, že se nemusí schovávat za dražší kupole svého druhu. Celkově vzato, krabice, kterou všichni zúčastnění na posledním setkání DAU potvrdili, že má „vysokou úroveň muzikálnosti“.

ANTONIO piše:

Postřehy z poslechu:
Je zajímavé, jak se prvotní dojem může otočit. Ty "lehké detailní" výšky začaly lézt rychle na nervy - je to takový specifický sykot, něco jako když se přesívá písek. Původně jsem si myslel, že tyhle výšky používá Xavian, ale při bližším pohledu je to jiná kalota a čelo, z popisu i jiný motor... evidentně zakázkový typ. Hodně bych se totiž divil, protože pro dlouhodobý poslech to není, třeba orchestr v Ella Fitzgerald - Too Darn Hot je rozladěný a zní nepříjemně.


Ten zub na konci máš co? 10 db rozdíl ?

Re: Stojanové reprosoustavy HARRIS MKII

ransom, díky za podnět, zkusil jsem v Audacity LPF na 12 kHz/24 dB a opravdu to pomůže, takže filtr se tam hodí; pomůže i srazit to pásmo ekvalizérem.

https://i.postimg.cc/YvW7pvp8/12khz-24db.png

Máš pravdu, fázově to horizontálně mimo úhel přestává sedět, ale zase vertikálně je to velmi dobré a to bude nejspíš důsledek právě toho; otázka co je menší zlo.

Benazi, ten zub tam opravdu je.

Re: Stojanové reprosoustavy HARRIS MKII

Já ho mám 5db jak gazza.

Re: Stojanové reprosoustavy HARRIS MKII

antonio napsal:

Postřehy z poslechu:
Je zajímavé, jak se prvotní dojem může otočit. Ty "lehké detailní" výšky začaly lézt rychle na nervy - je to takový specifický sykot, něco jako když se přesívá písek. Původně jsem si myslel, že tyhle výšky používá Xavian, ale při bližším pohledu je to jiná kalota a čelo, z popisu i jiný motor... evidentně zakázkový typ. Hodně bych se totiž divil, protože pro dlouhodobý poslech to není.

Trvalo mi to trošku dlhšie aby som zareagoval, pretože až teraz som mal možnosť si vypočuť svoje Harrisky #24  Repro som kupoval ešte pred príchodom kovidu a neviem či sa niečo zmenilo vo výrobe, ale ja si dovolím tvrdiť že ich považujem za velmi dobré. Zdvih nad 10k nejak kopíruje nedokonalosť môjho dôchodkového sluchu takže to nepotrebujem riešiť. V posledných rokoch mi stále viac vadí skreslenie hlavne na výškach a tieto bedničky považujem za velmi dobrý kompromis čo sa týka velkosti, ceny a kvality. Podla "dibirama" je skreslenie týchto výšiek lepšie ako u ich drahších výšiek Sica LP110.28 alebo dokonca LP90.28  Jednoznačne lepšie sú asi len SS D2608/913000
https://www.dibirama.it/home-page/tweet … -wmax.html
Stredobas je na tom tiež velmi dobre
https://www.dibirama.it/home-page/mid-w … -wmax.html
V súčasnosti vlastním asi 9 párov reprobední takže keď chytím šajbu, nemám problém si ich prehadzovať a porovnávať. Keď niesom doma zo dva týždne a potom prídem domov, tak všetky hrajú velmi dobre. Po týždni počuvania od rána do večera ani jedny, na každých mi niečo vadí.

Ak by som chcel na Harriskách niečo riešiť tak možno ten pokles okolo deliaceho kmitočtu ak tam je aj na mojich.

Re: Stojanové reprosoustavy HARRIS MKII

zdenobajer, 9 párů beden není málo, jestli je z toho něco lepšího, čekal bych větší kritiku. hmm2 Souhlasím, že když je k poslechu více beden, ukáže se, že ideál neexistuje a každá něčím otravuje. Při nedávném poslechu se u Harrisek ukázalo názorně, že hrají celkově blbě, nejen výšky. Bez nadsázky. Tyto byly k poslechu i v Dolních Loučkách tento rok.

Zkreslení přes dibiramu tak nepoměřuj a měniče neselektuj, přeceňuje se, snadno tak vyškrtneš reprák, který může být poslechově dobrý a práce s ním na výhybce jednodušší.

Re: Stojanové reprosoustavy HARRIS MKII

Pravděpodobně měl asi něco zle, mám toho dost naposlouchne, ale toto bych si nedovolil říct. Také jsem slyšel názor na ty tesmaxy,skoncily v popelnici.

Re: Stojanové reprosoustavy HARRIS MKII

Neměl, měření je zde ve vláknu. V přímém porovnání byly Akyly, TM380 od TLU a 2p s RS150+ND25FW od pet007.

Pokud někomu nevyhovují Tesmaxy, je to úplně v pořádku. Třeba mně. smile

Re: Stojanové reprosoustavy HARRIS MKII

antonio napsal:

zdenobajer, Při nedávném poslechu se u Harrisek ukázalo názorně, že hrají celkově blbě, nejen výšky. Bez nadsázky. Tyto byly k poslechu i v Dolních Loučkách tento rok, čekal bych větší kritiku.

Nechápem čo má táto inkvizícia znamenať, ale chceš kritiku máš ju mať.

1. Dovolím si citovať z Reprománie k stretnutiu v DL:

"Super bolo porovnanie harisov co mali br zozadu a z predu, pritom rovnake repro, vyhybka a ale uplne iny zvuk (aj v stredovom pasme), totalne som nechapal."

"Co sa tyka Harrisov mne sa pri priamom prepinani viac pacili I.regiho ... sorry 4mike. Ale ten rozdiel nebol na maslu, keby som pocul len jedny alebo druhe, neriesil by som nejak. Takto pri priamom prepinani je to trochu riziko no smile."

Takže ukázalo sa že keď dvaja robia to isté nie je to to isté!

Neviem kde urobili súdruhovia chybu, ale napr. 4mike tam mal úplne inak urobené tlmenie. Ja som to na svojich niekolkokrát menil pokial som nebol spokojný vzhladom k miestnosti a umiesteniu.

Je celkom možné že v priebehu času došlo vo výrobe k nejakým zmenám u výrobcu, (covid, šetrenie) netuším.
Je ale nevyvrátitelné že si nepočul a nemeral moje bedne.

Ja som síce už dôchodca a možno nepočujem tie najvyššie výšky ale sluch mám stále nadpriemerný čo som si nedávno overil pri účasti na slepom teste dvoch vynikajúcich zosilovačov. Svoje názory som tež musel trošku korigovať po zakúpení Topping E50. Na stretnutie som chcel ísť sa aspoň pozrieť, ale stalo sa to že v rovnaký dátum bola v Bratislave výstava "Ochutnaj zvuk" a to som si nemohol nechať ujsť. Trošku som si ujasnil kam sa dostal svet a čo ešte chcem ja.

Názor ludí na to, ako chcú aby to hralo býva niekedy velmi odlišný. Prirovnal by som to k ženám, ak by sa nám páčila iba jedna určite by nás nebolo 8 miliárd.

Re: Stojanové reprosoustavy HARRIS MKII

Tlumení má velký vliv. Nesmí se to přehnat. Pocitově ti to ubere středy..

Re: Stojanové reprosoustavy HARRIS MKII

Opravuji tučně můj předešlý post:

Při nedávném poslechu se u Harrisek ukázalo názorně, že nám hrají celkově blbě, nejen výšky. Bez nadsázky.

Takže to neber nijak osobně nebo jako flame, je to suché konstatování skutečnosti tak, jak to na nás, ve srovnání s jinými bednami ve 4mikeho místnosti, působilo. Výhybka byla totožná s návrhem. Konstrukce ozvučnice poctivá. Další detaily třeba dá 4mike. Každopádně jsme se po jejich odpojení shodli, že kdo nemá možnost srovnání, tomu se můžou jevit jako dobré bedny.


Názor ludí na to, ako chcú aby to hralo býva niekedy velmi odlišný.

V tom jsme zajedno.

Re: Stojanové reprosoustavy HARRIS MKII

tlumení: je důležité nejen kolik, ale i čím...otvírat bednu a zkoušet je pruda, ale nasimulovat to nejde, je nutno to odedřít ručně...jednu subíkovou uzavřenku jsem tlumil starým mgf. páskem smile

(upravil 4mike 10. 12. 2023 19:41)

Re: Stojanové reprosoustavy HARRIS MKII

Po konzultaci s někým kompetentním jsem na jeho radu vliv tlumeni zavrhnul a odstranil zmiňovaný RLC filtr,
leč bez valného přínosu.
Filtry kontroloval Antonio a sedí skoro v 1%, budky jsou prakticky přesně podle originálu,
určitě ne ošizené.
Docela mne mrzí, že se negativni recenze mých bedýnek někoho snad mohla dotknout,
leč nezbývá mi než z celé veci vyvodit závěr, že projekt zřejmě převyšuje schopnost vyrobce měničů
dodrźovat konzistentní parametry.

(upravil zdenobajer 11. 12. 2023 10:13)

Re: Stojanové reprosoustavy HARRIS MKII

4mike napsal:

Po konzultaci s někým kompetentním jsem na jeho radu vliv tlumeni zavrhnul a odstranil zmiňovaný RLC filtr

Milý 4mike, ja tiež cítim nejaký podiel zodpovednosti za to že niečo odporučím a ty s tým potom niesi spokojný. U tejto bedne by som vplyv tlmenia určite nepodceňoval. Proste to na prvýkrát trafiť správne nieje jednoduché. Ja som vychádzal s pôvodného návrhu a aj potom to bolo asi na 3-4 pokus.
kým som bol ako tak spokojný. Zjednodušene- vela tlmena málo basov a naopak. Už som sa stretol aj s tým že sa mi nepáčili výšky, menil som najprv odpory pred výškou potom som skúšal meniť hodnoty kondíkov a nakoniec raz pri výmene BR si hovorím, dokelu jak je to možné že zrazu vyšky hrajú dobre...
https://www.gazza-diy-audio.de/speakers … n-gehäuse/
Aj BR som najprv použil Monacor BR_45TR a neskôr podla ich návodu nejakú inštalatérsku trubku s vnútor. priem. 35mm o doporučenej dĺžke 130mm. Asi ten Monacor viac pridáva.
Možem ti dať aj tip na jednoduchú zmenu dĺžky a posúdenie ako  sa to može prejaviť na zvuku. Zober si dve rolky od toaletného papiera, po dĺžke ich prestrihni, zastrč do BR a potom ich možeš postupne vyťahovať a posúdiť ako sa mení ich prejav.
A ak máš dosť času určite sa pohraj s tým tlmením, hlavne by som odtial vyťahal ten molitan a nahradil niečím vhodnejším.
U výhybky ten vplyv RLC filtra sa dá jednoducho odskúšať tak že ho prerušíš, na to prerušenie naletuješ nejakú dvojlinku, vytiahneš cez BR, v mieste posluchu si dáš dva prepínače a pri počúvaní prepínaš. Nieje nad to počuť okamžitý rozdiel. Uši a mozok si po dlhšej dobe radi domýšlajú veci čo niesú pravda. Rozdiel je minimálny (39R) ale mne sa to zdalo s ním krajšie.
Tak prajem nech a sa ti darí.

(upravil 4mike 16. 12. 2023 17:15)

Re: Stojanové reprosoustavy HARRIS MKII

Kombinace Zdenova naléhání, mýho volnýho času a zvědavosti vedla k vyškubáni nopenu (ktery byl přesně podle originálu) a jeho nahrazení za 40mm rouno z Dexonu.
S přestávkou mi to tu hraje už pár hodin, kytary i vokály už nejsou tak zastřený a z nahrávek je patrný i prostor.
Zdeno dík

Příspěvky [41 až 60 z 64]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 »»»

Audioweb.cz » Projekty stojanových reprosoustav » Stojanové reprosoustavy HARRIS MKII

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£