Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Projekty PA » 12" Subwoofer (the box 12-280/8-W)

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 25]

Téma: 12" Subwoofer (the box 12-280/8-W)

Určení: kompaktní PA subwoofer
realizace: podzim 2019
Technická data: Rozměry: (š x v x h) 440 x 380 x 450 mm, Ozvučnice: Bassreflex, 43L, ladění: 43Hz, Materiál 15mm březový multiplex. Osazení: the Box 12-280/W, Hmotnost: 21 kg (vč. podvozku).

Subwoofer vznikl ve dvou kusech jako menší a kompaktnější alternativa k 15" subwooferům (https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=22918).
Nejprve vznikl v průběhu léta prototyp na kterém byla odladěna ozvučnice. Podle ní pak byly postaveny dva finální kusy.

Ozvučnice se dvěma bassreflexy kruhového průřezu jsou vedle reproduktoru, docílilo se tak nízkého profilu, stejně jako u větších sourozenců, ze kterých koncepčně i designově vycházejí. Spousta věcí je tedy shodná nebo podobná

Subwoofer je z 15mm březového multiplexu. Naformátované díly byly zpracovány na CNC (drážky pro přesné a snadné sesazení dílů, madla atd.). Lepeno bylo opět stejně jako u předchozí 15" verze bez použití vrutů či sponek (do zatvrdnutí lepidla byl sub pouze stažen svorkami a kurtami). Stejně tak dostaly i tyto subwoofery připínací podvozky se 75mm kolečky (dvě bržděná, dvě ne). Přestože vzhledem k váze a rozměrům by to nebylo nezbytné, osvědčilo se mi toto řešení. Při transportu z/do auta lze subwoofery takto snadno použít jako "vozík" pro další věci. Povrchová úprava je warnex. Před reproduktorem je mříž z 1mm ocelového plechu s 63% volnou plochou opatřená komaxitem a doplněná na vnitřní straně o průzvučný molitan. Vytlumení je po všech stěnách vatelínem. Horní strana je osazena přírubou pro distanční tyč. Na zadní straně je zapuštěný terminál se dvěma paralelně zapojenými speakon konektory.

Zvukový projev subwooferu je ve spojení se satelity s Deltou 10A a B&C DE10, se kterými bude nejčastěji používán, naprosto dostačující jak charakterem tak výkonově. Už od prvních pokusů s tímto reproduktorem mě velmi mile překvapil. Umí jít opravdu hodně nízko, oproti některým jiným PA měničům, se kterými jsem měl tu čest, hraje velmi dobře i při relativně hodně nízké hlasitosti. Co do výkonu, nechá si líbit překvapivě hodně, první "testovací" kus jsem rozhodně nešetřil a bez problémů vše přečkal. V páru tyto suby dle prvních pokusů mírně překonávájí jeden kus 15" verze, což naplňuje to, co jsem od menších subwooferů očekával, tedy lehčí, skladnější a kompaktnější variantu převážně pro aplikace kde jsem doteď používal právě jeden větší subwoofer.

Prototyp a stavba:

https://i.ibb.co/C6ZkDyR/2.jpg https://i.ibb.co/4KcMNB1/1.jpg https://i.ibb.co/r4NSqkW/1.jpg https://i.ibb.co/N3Lqcvf/2.jpg https://i.ibb.co/LQF2yGf/3.jpg https://i.ibb.co/dmPcSx0/4.jpg https://i.ibb.co/JkSPSss/5.jpg https://i.ibb.co/RyfQGHn/6.jpg https://i.ibb.co/TkNZ7VR/7.jpg https://i.ibb.co/jMLHCXD/8.jpg

Hotové subwoofery:

https://i.ibb.co/9Hb5m3L/1.jpg https://i.ibb.co/fdFBw58/2.jpg https://i.ibb.co/kqNYXKv/3.jpg https://i.ibb.co/G9PMLzR/4.jpg https://i.ibb.co/VmxLz0H/5.jpg https://i.ibb.co/Yh54QZS/6.jpg

Re: 12" Subwoofer (the box 12-280/8-W)

Šikovně malé, jen jsem se trochu škrábal za uchem nad výběrem repra.
Já jsem obvykle maximalista, snažím se vybrat nějaké top na trhu, přitom lehké a vytěžit zvukové maximum. Tady bych se ohlížel po něčem s Xmax kolem 9 mm, v neodymu a přitom, aby to nemělo těžkou membránu (stylem mne napadá Kappalite 12LF, 12NW76 apod.).

Pro sebe bych nepoužíval kolečka, bo to vozím ve větším osobáku a tam pak překážejí. Ale ve větším autě (třebas střední dodávka) to bude určitě šikovné.

Jednoznačně pozitivně hodnotím pozice basreflexů, které zajistí velmi dobré chlazení repra.
O kvalitě mechanického provedení je snad už zbytečné hovořit a opakovat se; je to skvělé jako vždy od Tebe, profická krása, prostě nádhera.

(upravil kaed 1. 11. 2019 17:13)

Re: 12" Subwoofer (the box 12-280/8-W)

Mě zaujaly ty zámky pro připevnění podvozků. Co to je a kde/ za kolik se to pořídí? Ty basreflexy jsou z trubek od koberce, nebo co je to za materiál?

Re: 12" Subwoofer (the box 12-280/8-W)

Odsimulované a vymyšlené to bylo původně pro Beymu LX60V2 (cca o 2cm kratší bassreflexy), ale říkal jsem si že zkusím nejprve tuhle nízkorozpočtovou variantu a ejhle... ono to hraje překvapivě hodně slušně. A když to nevydrží, tak repro za 1300,- v kopru není zas tak velká škoda. Na anglickém DIYaudio foru jsem se dočetl že x-max by mělo být 9,5mm, oficiálně to ale nikde neuvádí, ať už to pravda je nebo není, hraje to takto dostatečně. Od neodymu v subech jsem byl před časem, když jsem řešil osazení 15" subů odrazován, pak jsem vyzkoušel vedle sebe ve stejné ozvučnici a na stejném zesilovači Beymu 15P1000Fe (které používám) a Nd. Ta neodymová byla při velkém vybuzení znatelně jiná, chyběl jí takový ten výrazný attack, celkově byla prostě taková "nudnější" a méně průrazná. Takže nelituju, že jsem zůsal u ferritu, i přes ta kila navíc. Tady u toho je hmotnost úplně v pohodě i s ferritem, takže neodym opravdu netřeba.

Ty zámky se sehnat nedají... Jsou vyfrézované z hliníkového profilu a prohnané komaxitem. Semtam se něco více či méně podobného sehnat dá, ale nic nesplňovalo moje požadavky úplně. Nechtěl jsem nic co by jakkoliv trčelo ven atd., takže takhle to sice bylo trochu pracnější, ale funguje to a vypadá to i inteligentně.

Bassreflexy jsou z nějakých podobných trubek, nevím od čeho, ale mám toho tu asi 10m celkem, tak to používám. Má to vnitřní průměr 80mm, vnější asi 83, takže pevné je to dostatečně a zvenku i zevnitř natřeno warnexem, aby to do sebe nenatáhlo vodu. Když bych někdy potřeboval změnit ladění, tak to jde s trochou práce vyndat a dát delší/kratší podle potřeby.

(upravil Otas 2. 11. 2019 12:19)

Re: 12" Subwoofer (the box 12-280/8-W)

K těm parametrům, našel jsem dvě verze, včera v jedné bylo 5,8 mm Xmax a tady to od frantíků vypadá ještě hůře:
http://www.petoindominique.fr/php/mysql … 12-280/8-W

Nicméně v subu se snese zkreslení podstatně vyšší, než je obvykle v pásmu Xmax (což je zpravidla stejně jen výpočet z Hv a Hc).

K feritu a neodymu je to srovnání složité. Vím, jak jsem se divil, že mi hrály dva repráčky Kappalite 15LF zcela jinak na basech (záznam z ekvalizace místnosti měřícím mikrofonem). Pak ale stačily dvě ostré akce a srovnalo se to na tom větším výkonu. Mám rád basáky, které mají vyšší Cms a nižší Mms, bohužel trend postupuje k vysokým výkonům a tím k těžší kmitající hmotě. A tam už je vcelku jedno, jaký je magnet (viz různé magnety na RCF, tam už někdo prý upřednostňuje neodym i kvůli zvuku).
Já si jen se slzou u oka smile vzpomínám na Alnico magnet Tesla a předělávku 15" ARO (před téměř 30 lety) od A. Cimbaly: Ts parametry si pamatuji dodnes: Fs 33 Hz, Qts 0,27, Vas 227, Cms 0,27 , Mms 75, Bl 21, SPL 96,4  (měřeno u Huberta na Mellise), Xmax cca 6 mm. To pasovalo do všeho a hrálo to dobře ve všem (však možno simulovat). Výkon byl jen cca 300W (AC tvrdil 500 W, ale tomu jsem raději nevěřil), jenže to pro rachot stačilo.

Re: 12" Subwoofer (the box 12-280/8-W)

Právě, jak jsem psal, to x-max mně netrápí, protože to hraje zcela dostatečně ať je jakékoliv. Možná ve fullrange režimu by se měnič k tomu limitu dostal snáze, ale mám HPF na 35Hz, takže tam se určitě něco "našetří".

Věřím, že tyto retro měniče dokázaly hrát slušně. Sám jsem před nedávnem byl u "likvidace" techniky jednoho starého kulturáku, právěže taky obří basovky s 15" ARO, hrálo to překvapivě slušně. Kouzlo se ale vytrácí už tím, že bedna měla cca 200L a otázka je jak použitelně by se to chovalo v něčem, co bude rozměrově srovnatelné s moderním subwooferem. Podle mě se dneska asi nemá význam držet za každou cenu těchto vintage věcí, když watty zesilovačů dnes tak drasticky drahé nejsou abychom si nemohli dovolit "těžké" a na výkon relativně žravé měniče wink

(upravil Otas 2. 11. 2019 18:49)

Re: 12" Subwoofer (the box 12-280/8-W)

Mno, to předělávané ARO mi hrálo ve fullrange cca 70 litrů (Tesla Vráble) a pak ve W-binech, kde nemělo více, než 40 litrů uzavřených. ARO od Tesly bylo více typů. I náhled projektantů prodělával vývoj.
Aby nepřišlo nějaké nařízení z EU smile. Výrobci vysavačů si také mysleli, že budou sací výkon dohánět příkonem. Teď hold museli chudáci investovat do vývoje účinnějších vývěv, respektive do marketingu big_smile.

Re: 12" Subwoofer (the box 12-280/8-W)

Pěkný subík! Má ten reprák gumový závěs?

Web

(upravil mechanik 3. 11. 2019 13:55)

Re: 12" Subwoofer (the box 12-280/8-W)

To by mohla byť alternatíva k starej 12LX60 na doma... Takmer zhodná sila pohonu. O malý kus lahšia membrána. Vysoké Cms a nízke Fs, aj oproti 12LX60... Pod stredičkou je to odvetrané tak pekne ako HiFi...  Na PA to nemá ktovie aký príkon. Divné je že nikde nepíšu Xmax. Za tú cenu je to super.

EDIT: tak až teraz som si prečítam všetky príspevky a vidím že si to ako náhradu za beymu použil.

Re: 12" Subwoofer (the box 12-280/8-W)

lineárna výchylka  pre ten 12-280/W bude cca 2,5mm,

„„ Winding depth: 15.1 mm
„„ Magnetic gap depth: 10 mm

(upravil Otas 3. 11. 2019 18:58)

Re: 12" Subwoofer (the box 12-280/8-W)

Většina výrobců profi repráků neuvažuje při Xmax naměřené zkreslení. A k deklarování Xmax používá vzoreček (doufám, že si ho vybavím správně), že k těm +- 2,55 mm, při kterých se pohybuje cívka v magnetické mezeře, připočítává ještě 1/4 délky magnetické mezery. Čili standardem by bylo deklarovat u tohoto repráku Xmax 0-peak 5 mm. Ještě by těch vypočtených 5,05 zaokrouhlili nahoru (fakt to dělaj smile) na 5,1 mm.
Edit: Teď ale zrovna testuji plasťáky s PD912 (jiná repra se do průměru 311 mm nevejdou) a ty mají deklarována různá Xmax: 2,5 mm a 4,3 mm. A to přesto, že Hvc mají 15 a Hag 8 mm. Podle moderního marketingu by byla repra deklarována s Xmax 5,5 mm....

Re: 12" Subwoofer (the box 12-280/8-W)

Nebyly by naměřený skutečný T-S parametry? Za ty prachy by to mohlo být zajímavý jako domácí subwoofer, otázka v jak velké bedně by to šlo rozumně naladit někam ke 30Hz.

(upravil antonio 7. 7. 2023 10:39)

Re: 12" Subwoofer (the box 12-280/8-W)

Tady někdo měřil 4R verzi, ale už z origo datasheetu jde vidět, že změřené je to dobře.

ondra: zase jeden hezký projekt!

Re: 12" Subwoofer (the box 12-280/8-W)

Asi to má být fakt jenom PA reprák. K LAB12 ve 100l se to podle simulace ani neblíží...

Re: 12" Subwoofer (the box 12-280/8-W)

Bude to velmi podobné beyme 12LX60, čo je najhlbšie chodiaci PA 12". Na LAB12 to fakt mať nebude... To je zase extremne nízko chodiaci HiFi smile

Re: 12" Subwoofer (the box 12-280/8-W)

Jak je vlastne dlouhy ten BR natrubek.

(upravil messyl 7. 7. 2023 17:10)

Re: 12" Subwoofer (the box 12-280/8-W)

ahoj
tento projekt mě nadchl tak, že si ho musím postavit taky. Spíš na doma sem tam na malý pa akce k ohni nebo na dvorek k 10 topům.
Akorat rozměry musí být jiný aby se mi to vešlo do obýváku(musí být co nejužší). Jelikož to chci hlavně na doma a už jsem utratil opravdu hodně peněz za jiný audio tak to musí stát co nejmíň. Podle projektu chci dodržet objem a ladění BR kde podle popisu nátrubků 80mm v amplionu s vytlumením na 25% my vychází 30,6cm. k=0.73 pokud jsem to zadal správně.
https://i.ibb.co/NK90GD6/the-box-Speaker-12-280-8-W-12-LP075-W8.png
Tady mi dělá problém rozměr BR nejde mi sehnat 80 trubka. Jasné je že to jsou trubky co autor použil protože je prostě doma měl. Tak jsem začal řešit alternativy co mám dostupné. Mám možnost trubky 50mm z kartonu silná stěna 5mm. Podle simulace bych musel dát 4 a 25cm dlouhý se stejným vytlumením.

https://i.ibb.co/FzDDL8V/the-box-Speaker-12-280-8-W.png

Zkoušel jsem i jiný varianty br 4x v trojúhelníku.

https://i.ibb.co/QfShz8D/the-box-Speaker-12-280-8-W.png

Nebo štěrbinu pro rozměry co mi dovolí reproduktor vnitřní rozměry (Š x V x H) 31 x 42 x 34 cm.

https://i.ibb.co/qmmS3Xp/the-box-Speaker-12-280-8-W.png

Který z těchto variant by bylo možno použít?
Není problém s takhle úzkou skříní?
Nevim jestli je 43L počítáno jako čistý objem se započítáním všech instalovaných věcí (repro, ucha, br) dal jsem trochu víc podle rozměrů na 44,27L
f podle amplionu je 555/410/560 Hz
Mám k tomu doma
Behringer CX2310 Super X Pro V2
https://www.thomann.de/cz/behringer_cx2310_v2.htm
zesilovač je levná hračka za pár korun
Malone DX1500
https://www.manua.ls/malone/dx1500/specifications
díky předem za odpověď smile
Strašně rád bych ten děrovaný plech s 63% tohle za boha nejde sehnat. Našel jsem max 58% s kulatou dírou.

(upravil Otas 6. 7. 2023 16:09)

Re: 12" Subwoofer (the box 12-280/8-W)

Trubky, trojúhelník a štěrbina. Vždy otázka. Všechny tři budou fungovat. Jaké jsou rozdíly? Já si vybavil zatím takové smile, kolegové jistě doplní.

- 4 trubky (v každém rohu) umožňují čelní stěnu nejvíce zmenšit. Určitě budou potřebovat ještě jednou podepřít, jsou dlouhé. Lze je snadno zkrátit, jistě se začíná delšími, než vypočtenými, po doladění se upevňují natvrdo. Ono simulace je jen simulace.

- dva trojúhelníky nejvíce zpevní konstrukci

- štěrbina podle mého pohledu vypadá nejvíc proficky

(upravil messyl 6. 7. 2023 16:47)

Re: 12" Subwoofer (the box 12-280/8-W)

pro přidaní podpěry pro trubky můžu přidat objem. To by neměl být problém. Jen mu přidám na výšku. Ono to stejně bude vypadat spíš jako sloupovka.
S tím že bych mohl udělat hnízdo ze strany, pak ho položit na bok a na tyče přidat ty satelity, ale prioritně to bude stát jako sloupovka a na něm ten satelit.
Ono to co tam bude za br zas nebude vidět. Chtěl bych to pak stejně zakrýt mříží jak to je v tomto projektu.
Když jsem hledal kde se ještě používá toto repro, tak mě velice zaujal LF-Sub212W což je slabší verze JM-Sub212 s Eminence Kappalite 3012LF. Potom jsem našel asi nejvíc používanou MTH-30 na PA.
Zatím co na MTH-30 jsem bez problémů plánek našel tak na LF-Sub212W nikoliv a ten se mi teda hodně líbí za ty peníze.
Souhrn informací pro LF-Sub212W pro představu
LF-Sub212W Data:

Data
Jmenovitá nosnost                            560 W r.m.s.
Program odolnosti                             max. 1000 W
Doporučený                                      100-400W rms
Součásti                                           2x box reproduktor 12-280/8-W
Hladina hluku*                                 93dB (1W/1m) +-1dB 50-100Hz
Max. hladina akustického tlaku**       121 dB (560W/1 m) 124dB program/1m / 127dB špičkový/1m
Impedance                                       5 ohmů (Rmin: 4,50 ohmů @ 42Hz)
Akustická mezní frekvence                 -
Záření (-6dB)                                   360°
Frekvence ladění                               41,5Hz
frekvenční rozsah*                            41 Hz - 310 Hz (-5dB)
Nižší mezní frekvence*                      37 Hz (-8 dB) / 45 Hz (-3 dB)
Hmotnost                                         32-36kg
Rozměry                                          (Š x V x H)    360 x 680 x 582 mm
Doporučení HP/TP                             Plné zatížení: min. 40Hz 18-24dB/okt.[/column2]* 4pi fullspace @ 1W/1m 5 ohmů, průměrná hodnota

** Teoreticky určeno na základě 1w/1m. 4pi plného prostoru

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRSA9v5NjgI3eCLv_d8phFOrnRMWYsvLV4vis5z83TJgOlLXn0GtpHTjiMebRhGXIuxnd4&usqp=CAU

(upravil Otas 6. 7. 2023 17:45)

Re: 12" Subwoofer (the box 12-280/8-W)

Dva jsou fajn, 3 dB jen za plochu membrány v kapse smile. A další 3 dB za dvojnásobný výkon, s tím uhraješ i vinárnu. 36 kg se dá ještě unést.
Ladil bych tak na 38 Hz (i za cenu zvlnění kmit. charky - to se dožene), na důležitých kmitočtech se do toho nebude tolik plést basreflex a basy mohou znít zodpovědně smile - to je hezké na doma.
Koukal jsem se na t-s parametry a lehce podezřívám výrobce reproduktoru z marketingového optimismu...

Příspěvky [1 až 20 z 25]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Projekty PA » 12" Subwoofer (the box 12-280/8-W)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£