Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Úprava výhybky pro subwoofer na symetrické napájení

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 22]

Téma: Úprava výhybky pro subwoofer na symetrické napájení

Zdravím
Prosím o radu zda by šla předělat tato vyhýbka: http://svetelektro.com/clanky/vyhybka-p … u-221.html
na symetrické napájení?

Děkuji

Re: Úprava výhybky pro subwoofer na symetrické napájení

Vyhoď R6, R7, R1, C5, Vývod 12 IC1 zapoj na zem, to samý udělej s vývodem 12 IC2. Potom můžeš napájet operáky symetryckým napětím proti zemi, pokud jsem nic nepřehlídl. Jenom ta výhybka samotná není zrovna zázrak.

Re: Úprava výhybky pro subwoofer na symetrické napájení

Ok
a co vývod 10 u IC1 a R5 to mám taky spojit se zemí?

(upravil pepsimus 2. 8. 2014 15:32)

Re: Úprava výhybky pro subwoofer na symetrické napájení

jo
edit: nelíbí se mě ten poťák v luftě.

(upravil Dohnalik 2. 8. 2014 19:10)

Re: Úprava výhybky pro subwoofer na symetrické napájení

R5 vyhoď, ten poťák v luftě je docela hnus no, můžeš spojit 4-6 a 1-3 piny u toho potíku.

Re: Úprava výhybky pro subwoofer na symetrické napájení

Taky se mi ten poťák v luftě nelíbí ale už to je hotové.
R5 tedy vyhodím.

Děkuji za rady.

(upravil rabora 7. 8. 2014 20:49)

Re: Úprava výhybky pro subwoofer na symetrické napájení

Tak jsem to předělal na symetrické napájení, ale nějak to blbne. Na výstupech OZ IC1 výstup 1-7-8 signál je v pořádku, ale na výstupu 14
chvíli signál( zkreslený) je pak zmizí a opakuje se to v cca 5s intervalech.
Kde by mohl být problém? Je divné že ta výhybka na nesymetrické napájení fungovala.

(upravil Otas 9. 8. 2014 18:15)

Re: Úprava výhybky pro subwoofer na symetrické napájení

Nikdo se k tomu nemá, no, dovolím si tipnout.
Pokud je vše zapojeno, jak má (divné, podezřelé, předtím to nedělalo, jsou doopravdy na IO1 piny 5 přes R, 10, 12 spojeny s novou zemí????), že to může být vliv ss napětí předchozích OZ, což R12 nestačí srovnat a přes C8 to dělá KO. Zní to ale i pro mne málo pravděpodobně.  Pak bych zkusil kondík cca 1 uF mezi spojnici R9 a 11 na jedné straně a na druhé straně spojnici C8, R12 a invert. vstupu 13.
V úvahu připadá rovněž svod od napájení na pin 5, který rozhodí výstup.

Re: Úprava výhybky pro subwoofer na symetrické napájení

Ahoj, R 5 jsem vyhodil jak mi radil "Dohnalik" viz. výše. Piny 10,12 jsem spojil s novou zemí. Kontroloval jsem to snad desetkrát.
Teď jsem to zas předělal na nesymetrické napájení a opravdu to zas funguje.

Důvod proč bych to potřeboval na symetrické napájení je ten, že jsem při návrhu zdroje předzesilovače opoměl že nemohu vzít oněch 30V ze symetrického zdroje jelikož se mi tloukly země. Zatím to napájím z koncáků +50V přez odpor.

Re: Úprava výhybky pro subwoofer na symetrické napájení

Tomu nerozumím, R5 je předpisovou vypočtenou součástí horní propusti (čili filtru, který ořezává nejnižší, podzvukové kmitočty) a přes něj je vedena zem na vstup OZ, bez něj to s TL084 nemůže podle mne fungovat korektně. 
Pokud po něm "zůstala díra", pak je to příčina té galiby. Vrať ho tam.

Re: Úprava výhybky pro subwoofer na symetrické napájení

Aha, tak já to ještě vyzkouším a dám vědět.
Zatím díky.

Re: Úprava výhybky pro subwoofer na symetrické napájení

Máš pravdu, nevšiml jsem si, vrať ho tam, ale místo vref ho připoj na zem.

Re: Úprava výhybky pro subwoofer na symetrické napájení

Lidi, nestavějte to, je to úplně blbě. Odpálí vám to reprák, protože ho to nutí pracovat v oblasti, pro kterou není konstruovanej.

Re: Úprava výhybky pro subwoofer na symetrické napájení

Gavin Milarrr:
Trochu silné tvrzení na to, že nevíš, co je tam za reprák smile ani v jaké je ozvučnici. Takovou kuráž jsem neměl.
Pásmovou propust (respektive laditelné zdůraznění) naladěné o něco výše (60 Hz, asi + 10 dB) jsem používal ve W-binech i v profi.

Re: Úprava výhybky pro subwoofer na symetrické napájení

Jenže tady to je totálně sprzněný a dá se to použít jako zdůrazňovač basů (hučák-bučák), ne jako opravdová výhybka.

Re: Úprava výhybky pro subwoofer na symetrické napájení

Chlapi vy mě děsíte! To zapojení vyšlo i AR nevím teď v kterém, tak jsem předpokládal, že je to OK.
Nic méně asi tam bude Beyma 12LX60 V2 kvůli velikosti boxu (Basreflex). No když tak tam dám Aldax SubJunior.

Re: Úprava výhybky pro subwoofer na symetrické napájení

Subjunior je rozhodně lepší. V AR vyšla spousta kravin, to bych vůbec nebral v potaz.

Já o tom napsal pár řádků na Svetelektro, nechce se mi tady zbytečně tapetovat... http://svetelektro.com/modules.php?name … 51#p523051

Re: Úprava výhybky pro subwoofer na symetrické napájení

Vezmu tedy SubJunior.
Nevíte někdo jak je tam řešen výstup? Jestli má dva výstupy 0 a 180 popřípadě jestli má přepínač umístěn na výstupu?

Re: Úprava výhybky pro subwoofer na symetrické napájení

Nemyslím, že by 40 Hz hučelo - bučelo. Hučení - bučení bývá parketa pro ty kmitočty, které to omezuje.
Ale je fakt, že to zapojení není šťastné a pro BR s profi 12" je naladěním zcela nevhodné. Pro srovnání bych ho ale zprovoznil, ten odpůrek R5 už bych obětoval.
Popřípadě bych pásmovou propust přeladil na 65 Hz a subsonic na 45 Hz.
Já jsem ve výše popsaném případě použil něco velmi podobného a přesto zásadně jiného, od Alana Krause stavebnici A99328 (zkusím najít odkaz - je asi z AR). Má to parametrický ekvalizér, na kterém si člověk nastaví, jaký kmitočet chce ovlivnit (30 - 190 Hz +- 12dB) a samozřejmě je laditelná horní propust 40 - 200 Hz/12 dB, subsonic filtr 20 Hz/18 dB - ten jsem ale posunul na 40 Hz, bylo to pro profi. Pohodlné, účelné, bezvadné.
Od Aldaxu se mi líbí Subsenior, kde je snad dokonce posuv fáze 0 - 180° plynule, pokud jsem návodu správně rozuměl, to jsem ještě v analogu neviděl, neslyšel a může to být hodně šikovné.

Re: Úprava výhybky pro subwoofer na symetrické napájení

Můj názor -- subsenior používá nejspíš dva fázové filtry paralelně, laděné v jistém intervalu tak, aby se podařilo vykrýt pracovní pásmo výhybky. Já sám takové věci nemám rád, je lépe, když je celé zařízení fázově koherentní. Já bych se fakt nerad opakoval, v tom článku na SE to je napsané jasně.

Příspěvky [1 až 20 z 22]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Úprava výhybky pro subwoofer na symetrické napájení

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£