Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 4 z 7)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Lampový zesilovač s malým zkreslením

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 7 »»»

RSS

Příspěvky [61 až 80 z 126]

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

JAK Z ELEKTRONEK POSTAVIT ZESILOVAČ S MALÝM ZKRESLENÍM?

odpoved:

1)prvy a zaroven najdolezitejsi bod je dobra schema ktora ma logiku pre to aby splnovala tuto poziadavku. Odpadavm z "high-end" schem kde deklaruju nizke skreslenie a pritom v scheme je katodovy sledovac s priamou dc vazbou...(kreslitko) vid. JJ
2)spravne zvolenym napajacim napatim / zatazou pre dany druhy elektronky/elektronok
3)dobry vystupny transformator s UL odbockami
4)na vystupe rozhodne pentody v UL
5)dobry a tvrdy napajaci zdroj
6)jednosmerne zhavene vstupne elektronky
7)spravne nastavena celkova spatna vazba

Ak sa splnia tieto body vysledok je THD pod 0,1%

(upravil PB 18. 3. 2014 17:56)

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

Crifodo napsal:

Tzn elektronky jsou axiom - zde spíš dogma, axiom (postulát) je spíš z oblasti vědy, tedy měřitelných jevů...

Axiom (z řec. axióma, to co se uznává) je tvrzení, které se předem pokládá za platné, a tudíž se nedokazuje.

Axiom moc s měřením nesouvisí.

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

nevite nekdo jak se vymeni zarovka?

(upravil zuki 19. 3. 2014 0:52)

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

Dřív se říkalo, že je na to potřeba 5 policajtů a jeden stůl. Jeden si vleze na stůl a čtyři nadzvednou stůl a pak otáčejí se stolem... smile

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

Šest, ten poslední hlídá u dveří, jestli nejde proud.

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

žárovka? ty asi myslíš tepelnou kouli, žárovky nám EU zakázala....

omlouvám se hranatemu braskovi za OT, ale neodolal jsem...

Web

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

Ale vždyť tam snad musí být nějaký velitel zásahu. Takže spíš 7.

(upravil Sendy 24. 3. 2014 21:17)

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

Drobné měřeníčko, a že prej na plechách do trafa nezáleží lol. Stejné cívky, různé plechy...

Jsou to kytarové výstupáky - repasované - výrobce Dagnall pro zesilovače Marshall JCM600/900/2000, stejný typ, liší se datem produkce.

Na horizontálu je všude 9V ef, na verikálu 50mA/div, 50Hz.
Sekundární vinutí trafa (odbočka 8R) je zapojena přes snímací odpor 1R na regulační trafo, na X je napětí na vinutí, na Y proud.

Trafa...
http://ema.sweb.cz/servis/TR2504_0.jpg


Vzorek FRX... (z JCM600)
http://ema.sweb.cz/servis/TR2504_1.jpg



0,35mm (Z JCM900-50W)
http://ema.sweb.cz/servis/TR2504_2.jpg


0,5mm (Z JCM900-50W starší generace)
http://ema.sweb.cz/servis/TR2504_3.jpg

Web

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

Vzhledem k předchozím obrázkům je vhodné se zamyslet, jak to v reálu dopadá s dolním mezním kmitočtem a teoretickou primární indukčností...

Web

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

indukčnost závisí na magnetický vodivosti plechů, L = lambdaL * N^2, nebo chceš-li to z z mechaniky jádra, tak lambdaL = Sj*mí_o*mí_r / lj

potom: fd = R / 2píL

:-P

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

indukčnost závisí na magnetický vodivosti plechů , které čouhá z kapsy bagr.

Web

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

Jo a víš proč se ten bagr nevejde do okapu?  Protože bagr.

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

Kurdec zrovvna jsem se tu chtěl přeptat na bližší vysvětlení , protože na rovinu přiznávám, že  mi to není úplně jasné a zvrhává se to do diskuze o ničem...

Web

(upravil Hazys 25. 3. 2014 0:11)

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

Od opitého Sendyho se jí dnes asi moc nedozvíš. lol

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

Já "opitý" nejsem, ale i kdybych měl 4 promile v žíle, tak vyprodukuji víc užitečného než pár školometských blábolů.

Web

(upravil Hazys 25. 3. 2014 2:03)

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

Nejsem si vědom toho, že bych něco uvedl špatně. Pokud ty to tam vidíš, tak místo píčovin s bagry uveď jak to mělo správně být.
Indukčnost skutečně závisí na Al a počtu závitů, Al lze vyjádřit jako Sj*mí/lj. Pokud tvrdíš, že to tak není, tak prosím bez urážky, by ses měl vrátit ke studiu těch školometských blábolů.

A co se týká dolního konce přenosu, tak obecně, f = 1 / 2píTau, pro daný RL obvod je pak Tau = L/R.

Když už sem se tu pustil do drobného vysvětlování...
ty obrázky nahoře jsou dynamická VA charakteristika trafa, přibližně to při zavření oka a zanedbání několika věcí odpovídá BH charakteristice. Z plochy křivku v součinu s frekvencí lze určovat ztráty. Ty si pak lze představit jako odpor paralelně k té L magnetizační. Dojde ke zkrácení Tau, zvýšení dolního mezního km.
R v tom vzorci je pak stejnosměrný odpor vinutí, případně navýšený o odpor budiče.


Takže už se ten bagr vejde do okapu, i když mu svítí světla? smile

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

BH charakteristice to neodpovídá ani náhodou, to by jsi musel aspon integrovat napeti.

(upravil Hazys 25. 3. 2014 14:34)

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

..

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

Konec hibernace!

Projekt se pozastavil kvůli zkouškovému na škole a situaci se změnou mého bydliště a zařizováním bytu. Nyní můžu zase pokračovat..

Rozhodle jsem se kromě ekvivalentů EL500 vyzkoušet i ruské 6P3S-E, jsem zvědav na výsledky. Také došlo ke změně buzení koncových lamp a tím se vzhled zapojení začal nezadržitelně blížit McIntoschům. Je mi to sice líto, ale ač jsem si k finálnímu schématu došel v podstatě svojí cestou, výsledek je podobná topologie jako McIntosch. Avšak to jen při prvním přiblížení. Je mi to blbé, ale další zlepšování zapojení budu provádět na simulátoru, protože možných variant drobných nuancí (a někdy i fatálních změn) je obrovské množství a oměřovat vše na odbastleném zesilovači je sice fajn a přesné, ale bylo by to neúměrně náročné. Mára ověřil, že simulace se co do zkreslení příliš od reality neliší. Teď budu muset přesne odměřit indukčnosti jednotlivých vinutí toroidního VT a stvořit SPICE model. A dál už je to relativně cajk..

Web

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

vítej zpět do světa bláznů smile

Jsem zvědavý, kam se s tím dostaneš, pro flašky EL/PL50x mám slabost. Taky jsem se dostal konečně k finalizaci RIAA preampu, prakticky mě už čeká jen ověřit parametry měřením a trocha mechaniky. Tato verze je na ruských 6n16b-v, ještě mě čeká další verze na 6f12p. Proč to ale píšu -  překvapil mě souběh těch flašek, kupoval jsem je jako NOS na ebay z Moskvy, 10ks, namátkou jsem vytáhl 4 kousky a odchylky prac. bodu jsou v řádu procent (podotýkám, že tam není kromě slabých lokálních žádná globální NFB, korektor je pasivní). Na druhou stranu mám vyzkoušené, že u simulace THD hodně závisí na kvalitě modelu konkrétního typu flašky (hlavně její nelinearity), a pak v reálu závisí navíc na parametrech konkrétního kusu, jak dalece se liší od modelu. Pokud ovšem použiješ dostatečnou NFB, tak tohle výrazně potlačíš, a nemusíš si s tím dělat příliš starosti smile Já simulaci používám pro první nástřel, případně pro ověření spočítaných prac. bodů, ale pak to stejně ještě proměřím na prkně.

Každopádně držím palce a těším se na výsledky, PL500/PL504 mám vybíraných na stejný prac. bod od Bobobroda víc než 20ks smile

Web

Příspěvky [61 až 80 z 126]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 7 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Lampový zesilovač s malým zkreslením

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£