Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 3 z 7)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Lampový zesilovač s malým zkreslením

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 7 »»»

RSS

Příspěvky [41 až 60 z 126]

(upravil Dalča 7. 4. 2014 13:55)

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

Odstraněno pro nevhodnost.

(upravil PB 13. 3. 2014 13:03)

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

Proč by to nemohlo oscilovat někde okolo 200 kHz?
Jeden můj zesilovač vysílal na VKV. Soused mě na to upozornil - docela dobře tam chytil mýho Hendrixe. No docela jsem čuměl.

(upravil Dalča 7. 4. 2014 13:54)

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

Odstraněno pro nevhodnost

(upravil PB 13. 3. 2014 13:10)

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

Pokud je dostatečně silná celková NFB a transformátor má na stovkách kHz větší rezonanční hrb, tak šance na oscilaci je asi docela slušná.

(upravil danhard 13. 3. 2014 16:03)

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

Z pohledu trafa je nejlepší OTL smile

ps. myšleno s trafem, které je ale jednoduché, bez dc sycení a s maximálním využitím medi.

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

Tady máte článek o zesíku s trafama Edcor, jak to v ultralineáru krásně oscilovalo.

(upravil hranatybraska 13. 3. 2014 19:03)

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

To není lampáč to je hybrid!
Můj názor je nechte lampy lampám a polovodiče polovodičům.
Hybridy mi sem nedávejte. Moje pokusy s hybridy vždy skončily nevalnou kmitočtovou charakteristikou a umělým divným zvukem.

Mimochodem se podívejte na obdélník 20kHz. To je slew rate smile S toakovouhle slew rate musí mít SID zkreslení i na 1kHz. A proto nejsou oblíbené celkové zpětné vazby u lampáčů.
Když to stojí za hovno, a neumíme si s ním poradit, tak to hovno necháme, nebudeme se v něm hrabat, ať nesmrdí a pozlatíme ho. big_smile
Kdo neví co je SID, ať si to nastuduje. Google ví všechno.

To že tam je napsáno ultralineár ještě neznamená, že to musí kmitat.
A když to kmitá jsou blbě navržené výstupáky.
Od určitých výkonů už se nejen v ultralineáru už musí používat kompenzace.
Když mu to kmitalo, měl je použít. Jestli to neuměl, nejde z toho uvozovat jakékoli závěry o ultralineáru.


http://www.users.on.net/~glenk/pp20/wiring.pdf

Web

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

Ty oscilace tam byly kvůli mizernému trafu, ne protože ultralieár.

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

Tak jsem přidal nějaké materiály ohledně zkreslení výstupáku a toho co je opravdu podstatné. U výstupáků se řeší šířka pásma..ale ostatní věci kolem jsou taky důležité. Čím se to budí, jak se to budí, a co výstupák "pohání". blog

Web

(upravil hranatybraska 14. 3. 2014 13:33)

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

A pak, že s lampama to nejde. Chcete lampový zesilovač 400W/1kHz a 0,03% THD?

Na blogu jem přidal info o tomhle macíčkovi. smile

Web

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

Ještě se vracím k nějakému rezonančnímu hrbu v nadakustické oblasti, u všech zesilovačů - nejen UL - to může být problém. Dá se to IMHO dost omezit vhodným tlumícím členem. Ono k tomu ještě přistupuje i to, že v této oblasti bývá impedance zátěže už značně vysoká.

Web

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

Jj to se musí zatlumit. Ještě by mě zajímala rezonance trafa s výhybkou.. možná nebude od věci použít na výstupu klasický LR člen a možná i boucherott..

Web

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

V čem by vlastně měla spočívat výhoda použití elektronek? Zatím jsem slyšel o jediné, což je líbivý charakter zkreslení- to zde není záměrem. Jako hlavní nevýhodu bych zde viděl stárnutí elektronek během provozu... Takže co mi uniklo?

(upravil Dalča 7. 4. 2014 13:43)

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

Odstraněno pro nevhodnost

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

https://en.wikipedia.org/wiki/Valve_sound

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

Dalča napsal:

Tzn elektronky jsou axiom

zde spíš dogma, axiom (postulát) je spíš z oblasti vědy, tedy měřitelných jevů, no a měření mají někteří lampovščiki dost neradi.
Jinak proč elektronky, no jednak je v tom velká porce marketingového umění, jindy přesycení integrovaností a miniaturizací, u někoho možná výzva, dokázat s těma flaškama to, co je jim upíráno, jindy možná nostalgie a truc, asi jako přetechnizovaný člověk natruc utíká na chalupy k dřevu, kůži, slámě, a rád se vrtá v kompostu. Na tom není nic špatného. Nažhavená přímožhavená trioda připomíná v genech zafixované pocity útulnosti u společného ohně v jeskyni. Pocity jsou u elektronek velmi důležité.
Jinak mají elektronky jistou přednost v lepší odolnosti proti mžikovým překročením parametrů a impulsním přepětím. I když je to výhoda pochybná, když všechno okolo by se stejně při blízkém zásahu blesku odporoučelo.

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

Crifodo: ještě jsi opomněl odolnost proti radiomagnetickému impulsu při jaderném výbuchu s následným zotavením. Nicméně ani to asi není ten nejdůležitější důvod smile neb majitel se nejspíš stejně nezotaví....

Web

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

PMA psal o odolnosti elektronek na rušení do vstupu (podobně jako jfet).

Web

(upravil hranatybraska 18. 3. 2014 13:09)

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

smile V jedom díle Simpsonových přežili jako jediní jaderný výbuch Simpsnovi, protože Homer natřel stěny omylem jakousi olověnou barvou. smile
Ano, výhoda elektronek oproti křemíku je jednoznačná: Žádná. smile

Mojí motivací je v podstatě dětský sen, postavit si lampový zesilovač a zároveň, když už ho postavím, chci, abych to vydržel poslouchat a používat a ne aby mě začlo to zkreslení po nějaké době štvát. Více v úvodu blogu.

Web

(upravil Dalča 7. 4. 2014 13:43)

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

Odstraněno pro nevhodnost

Příspěvky [41 až 60 z 126]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 7 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Lampový zesilovač s malým zkreslením

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£