Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 3)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač ála texan (Zas další šlápnutí vedle :-) )

  Stránky: 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 42]

(upravil Jan16 4. 5. 2013 10:30)

Téma: Zesilovač ála texan (Zas další šlápnutí vedle :-) )

A už je tu zase Jan se svými kašparskými dotazy! Zas nemám co užitečného dělat a tak vymýšlím blbosti:
Představte si zesilovač, topologií tak trochu jako texan.  Byla by tahle část schopná provozu? Zleva přijde výstup OZ, doprava pak výstupy pro emitorové sledovače a drát označený "výstup" je připojen k výstupu zesilovače.  Zde bych měl dotaz, zda by nebylo z hlediska stability lepší uzavřít lokální zpětnou vazbu přímu z kolektorů T7-T8, místo tahání vedení z výstupu přes spoustu dalších zpožďujících prvků.
(ZD "KLIDAK" označuje prvek řídící kliďák koncovým stupněm.)
http://i41.tinypic.com/6t0lde.gif
Schéma je o hodnoty očesané naschvál. Hrajte si.

Díky za pomoc nebo případné postřehy k tomuto pseudonápadu kterak znova vymyslet kolo.

//Ze zvědavosti jsem to strčil do falstadu, no výsledek až tak pořekvapivý nebyl. Dvoujádro vytížený nadoraz a výsledky simulace v nedohlednu. Java pitomá...
//Tak už jsem tu javu přesvědčil aby něco ukázala. No tak jako funguje to nějak, ale v reálu si ten obvod bude myslet určitě něco jinýho.

(upravil right13 1. 5. 2013 19:05)

Re: Zesilovač ála texan (Zas další šlápnutí vedle :-) )

musím ti pripomenúť čo si mi napísal

Jan16 29. 4. 2013 14:05
Pokud se chceš bavit o skutečné profesionalitě, udělej z toho exe aplikaci. Nebo třeba v Javě

Jan16 29. 4. 2013 14:17
righte, copak máš proti javě?


teraz

Dvoujádro vytížený nadoraz a výsledky simulace v nedohlednu. Java pitomá...
//Tak už jsem tu javu přesvědčil aby něco ukázala


https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=17985&p=2

Web

(upravil Dohnalik 1. 5. 2013 19:03)

Re: Zesilovač ála texan (Zas další šlápnutí vedle :-) )

OT
Java je největší sračka a ten, kdo neustále platí za to, aby ji všude protlačil, by měl být vyhoštěn z naší planety.
(nemyslím jazyk, ten je v pohodě, ale aplikace v ní napsaný, to je prostě síla)

(upravil The_P 1. 5. 2013 19:07)

Re: Zesilovač ála texan (Zas další šlápnutí vedle :-) )

right13: Ale, tady se nekdo citi byt dotcen ze mu neodkyvali Matlab? Achjo...
dohnalik: A bude hur wink

Jan16: Zmensi krok a rychlost simulace, sice si trochu pockas ale Java se alespon nebude zakuckavat

(upravil right13 1. 5. 2013 19:19)

Re: Zesilovač ála texan (Zas další šlápnutí vedle :-) )

The_P : vobec nie, je mi to uprdele co kto bude robit, iba som chcel poukazat na to ze v jednom vlakne na to nadava, v druhom "obhajuje". Tak nech sa rozhodne. Uznal som potom ze pouzit matlab pre tak jednoduchu vec by bolo zbytocne, mali ste pravdu,staci na to excel,mylil som sa a nemam problem to priznat

Web

(upravil Jan16 1. 5. 2013 19:30)

Re: Zesilovač ála texan (Zas další šlápnutí vedle :-) )

righte, kde to obhajuju ?  Akorát sem se tě ptal, co proti tomu máš. To že se zeptám, je nějaká obhajoba?  Jak malí jardové... A ještě mě tu sviní thread javoflejmem, ve kterém máme snad všichni jasno, místo aby se zamysleli nad tou lokální zpětnou vazbou. roll
Navíc asi podruhé v životě, co sem ten falstad otevřel. Čistě ze zvědavosti, jak to ne/bude běhat.

(upravil right13 1. 5. 2013 19:37)

Re: Zesilovač ála texan (Zas další šlápnutí vedle :-) )

ok,mier, nechajme to tak Jan16, nebudeme sa naťahovať ako malé deti, nech to tu antonio premaže alebo ak sa dá zmaž celé vlákno a založ znova

Web

(upravil Rozkop 1. 5. 2013 19:42)

Re: Zesilovač ála texan (Zas další šlápnutí vedle :-) )

Jestli můžu doporučit, tak na simulace tohodle typu je skvělý Microcap. Není to vůbec náročný program, jak na počítač, tak na nějaké učení se práce v něm. Ve free verzi se nachází poměrně dost součástek i na odsimulování takového obvodu. Doporučuji si ale zajistit plnou verzi, kde se dá i ukládat rozdělaná práce. Na internetu se pak dají dohledat knihovny s modely součástek, dokonce jsem dohledal i teslácké polovodiče (jen bych doporučil brát pofiderní modely s rezervou)

Ještě zkušenější program je Pspice, kde se mimo jiné dají dělat i šumové analýzy nebo tepelné závislosti. Je to však oproti Microcapu složitější. Jde opět sehnat free verze, ta je ovšem omezena počtem součástek v obvodu. Opět bych doporučil si zajistit plnou verzi.

Re: Zesilovač ála texan (Zas další šlápnutí vedle :-) )

Mazat to nebudu, stejně nikdo k tématu neodpoví, akorát by to tu zelo prázdnotou a já bych si připadal, že se ptám na nemožné.

Re: Zesilovač ála texan (Zas další šlápnutí vedle :-) )

preco to neodskusas v reali ? to uvidis najlepsie ako sa to sprava

Web

Re: Zesilovač ála texan (Zas další šlápnutí vedle :-) )

Na to ti odpovím vcelku snadno: Musel bych na to udělat nějakej plošák, neb zes osazený highspeed polovodiči se zbastlený "na prkýnku" zkouší blbě. Proto sem sem se ptal, jestli to, co sem vymyslel je k něčemu dobré nebo je to spíš jen nějaká kravina bez užitku. Jsem si jistý, že je tu dost lidí, co to zapojení dovedou posoudit na dvě doby, jestli k něčemu je, nebo neni, jen jsou asi líný mi napsat pravdu.

Re: Zesilovač ála texan (Zas další šlápnutí vedle :-) )

tak ale ked chces nieco vyvinut tak sa bez toho nezaobides

Web

Re: Zesilovač ála texan (Zas další šlápnutí vedle :-) )

Hele neřikej, že sám jdeš hned zrobit plošák na kdejakou kravinu tě napadne...
i když, odpovím si zase asi sám:

jestli je prvořadý zvuk (zvolíš renomovanou stavebnici) nebo radost z vlastní tvorby ( ušmudláš nějaký bastl plný elementárních chyb).

Většina lidí zde akorát jezdí na stavebnicích a vývoj už přece vymyšleného tu moc lidem nevoní.

No nic, myslel jsem, že mi někdo dovede aspoň říct, jestli má smysl a přínos v tom texanu udělat takovýhle komplikovaný VAS a za to klasicky emitorové sledovače (budič-koncák), nebo nechat konce jako v originále se společným emitorem (kolektory k sobě a do výstupu) a VAS učinit přímo z budičů.

Re: Zesilovač ála texan (Zas další šlápnutí vedle :-) )

Nejsem žádný obvodář a ani nemám vystudovanou elektrotechniku, ale proč tam chceš ještě dávat další stupeň s emitorovými sledovači? Vždyť to zapojení ala texan má díky tomu zapojení koncáku SE + lokální zpětná vazba dobré vlastnosti (na to jak je jednoduchý). Jestli by to šlo nějak vylepšit, tak snad ještě před výstupními tranzistory. Takhle to vypadá zbytečně komplikovaně. A v tom java simulátoru to jede stejně jestli zapojíš lokálni zpětnou vazbu až z výstupu a nebo z kolektoru T7 a T8. Jen bys musel upravovat některé rezistory kvůli klidovým proudům.
A "Circuit Simulator" mi vždy fungoval bez problému, dokonce i na plečce s celeronem. Akorát při velké složitosti obvodu se to samozřejmě zpomalovalo a cukalo. Možná stačí upravit "Time Step Size".

Re: Zesilovač ála texan (Zas další šlápnutí vedle :-) )

Jan16 , cudoval by si sa ale ano big_smile je to jednoduchsie a rychlejsie ako sa srat s kontaktnymi poliami a hlupostami. Teraz som uz ale dost dlho nebol doma tak vsetko robim na kontaktnom poli a dost ma to serie lebo je s tym mrdacka

Web

Re: Zesilovač ála texan (Zas další šlápnutí vedle :-) )

Původní schéma texanu je sice celkem fajn, ale už neni moc fajn tam dopasovat obvody chránící SOA koncáků.
K tomu kusu schématu co sjem poslal nahoře, patří akorát už jen budič a koncák oba v zapojení SC (sledovače), se snadnou aplikací ochranných obvodů. V podstatě tímhle zapojením můžu ušetřit těch několik malých BCček, co by se motaly v diferenciálním stupni. Bohužel s tím nejsem zatím moc spokojen, stále přemýšlím, jak by to šlo ještě očesat se současným zachování všech požadavků.

Re: Zesilovač ála texan (Zas další šlápnutí vedle :-) )

Aha, ale i u takového typu uspořádání jako texan je možné aplikovat podobné ochrany. Třeba jak bylo popsáno v RK 1/75 u zesilovače 55W. Nicméně, přehlédnul jsem odpory v emitorech T7 a T8, takže pokud bys pak zapojil odpory lokální zpětné vazby na jejich kolektory, tak se dost hodně zmenší celkový rozkmit výstupního napětí. Po zapojení odporů až na výstup zesilovače, to bude celkem v pořádku. Tak to aspoň ukázal simulátor. Stále mám ale pocit, že to bude takový kočkopes smile.
Kdyby ses chtěl podívat na jednoduchou simulaci: http://www.falstad.com/circuit/#%24+1+5 … -5+2+-1%0A

(upravil Jan16 2. 5. 2013 12:44)

Re: Zesilovač ála texan (Zas další šlápnutí vedle :-) )

Zisk VASu bude docela stejný, ať ty R19-20 zapojím na kolektory, nebo na výstup. Kočkopsa si mi z toho udělal ty, pracuje ti to celé v takových prapodivných pracovních bodech.
..že zisk VASu klesne.. To je přece účel ne?  Veškeré zesílení má dělat ten operák, to schéma nahoře je pouze rozšíření rozkmitu výstupu z OZ.
Oceňuju trik se 150ohmovými odpory na vstupu, zamyslím se nad tím, k čemu je to tam dobré. (ale nejspíš kvůli těm 22ohmovým odporům, které by měly být asi tak od dva řády větší.)

" RK 1/75" máš/oscanuješ prosím?
//Nebo to teda scanovat nemusíš, pokud víš, jak do toho originálu doplnit SOA ochrana (typický obvod 1 tranzistor, 2 diody, 2 odpory a kond)

Re: Zesilovač ála texan (Zas další šlápnutí vedle :-) )

Napěťový zisk VAS samozřejmě silně spadne, protože ho zatížíš.

Re: Zesilovač ála texan (Zas další šlápnutí vedle :-) )

To nejspíš záleží jak silně ho zatížíš, a pokud mě tam za VAS věší 220ohmové odpory, tak pak bude zisk asi tak prd smile

Příspěvky [1 až 20 z 42]

  Stránky: 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač ála texan (Zas další šlápnutí vedle :-) )

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£