Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » subwoofer-objem/strbinovy br

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 35]

(upravil wancohoff 28. 9. 2012 20:30)

Téma: subwoofer-objem/strbinovy br

ahojte.. mam doma vyrobeny aktivny subwoofer 39x44x40cm s dvomi bassreflexami o priemere 6,5cm.
reprak je alphard 240w rms,4ohm 12 palcov.

zosilovac mam namontovany na zadnej stene, le to zosik s original subwofera TEAC  netusim parametre,vzadu je len 250W ale to nebude asi hudobny smile ma prepinas phaze,aj CUT 100-200 Hz pouzivam ho na polovicnej hlasitosti v zapojeni na sony receiver, a okna a vsetko mozne sa trasie.basy to ma hlboke pekne, hlavne pri filmoch  s DTS (mam digit.optic audio) priznavam ze subwoofer som robil len od oka...

oco by som vas chcel poprosit:
1., chcem prerobit ozvucnicu, cize novu bednu, a ked uz novu, tak podla litráže ako by mala byt. teraz ma cca 69 litrov.cize by ste mi mohli prosim vas napisat  kolko litrov by mala mat. rozmery si navrhnem podla toho..

2.,chcel by som tam štrbinovy basreflex, no netusim  aku velku štrbinu (čiže ake rozmery prednej dosky kde bude osadeny reprak)
asi bude naj, ked mi poradite litre, hodim sem rozmeri a nejak podla toho.

pripajam foto terazjsieho SW- pridam ked zistim ako smile


samozrejme chcem vychadzat z toho co mam doma cize reprak a zosik ostava.teraz som zo zvukom spokojny no chcel by som to pripadne vylepsit ked uz sa bude robit nova bedna

(upravil Zorg 29. 9. 2012 10:45)

Re: subwoofer-objem/strbinovy br

Po tisícáte a prvé: nahoď (tj. změř) TS parametry reproně, jinak je to věštění, a to včetně rozměrů bassreflexu. U takovýhohle reproně bych stejně tipoval uzavřenku.
Osobně, kdybych už se s tím zabýval odznova, tak reprák (aspoň pro mě) je nejmíň nákladná součást subu. Tj. tenhle pochybný alphard bych mrštil na skládku a koupil něco rozumnýho.

Re: subwoofer-objem/strbinovy br

Typ použitého reproduktora? Niečo sa dá vyčítať aj na ofic.stránke výrobcu, pri aj tak nepríliš oslnivých parametroch môžeme tak akurát pošpekulovať  smile

Web

(upravil wancohoff 29. 9. 2012 15:39)

Re: subwoofer-objem/strbinovy br

repro je asi tento: http://www.radiotel.sk/index.php/Reprod … -240W.html


mam ho uz asi 10 rokov takze je problem ho najst. no na stranke pisu 8ohm a na magnete od zadu je 4ohm..

zorg : repro chcem praveze vyuzit ako aj zosilovac. zo zvukom som takmer spokojny. len nie zo vzhladom bedne.preto to chcem prerobit.ako som pisal vyssie, chcem hlavne spravit  bednu s litražou ktora bude naj.

Re: subwoofer-objem/strbinovy br

Pokud posloucháš očima...

(upravil wancohoff 29. 9. 2012 17:29)

Re: subwoofer-objem/strbinovy br

som vedel ze sa tu asi nedockam "normalnej" rady...chcel som poradit len ten objem.aspon priblizne..

(upravil zuki 29. 9. 2012 21:00)

Re: subwoofer-objem/strbinovy br

Pokud nemáš parametry reproduktoru, nikdo ti nemůže seriozně poradit. Nauč se je změřit a pak se zeptej znovu!  Pokud je nezjistíš, nebo nezměříš, tak ti nezbyde nic jiného, než metoda pokus/omyl... A tohle je normální rada smile

Ps: Tvůj přístup mi asociuje dotaz typu: Mám auto, má 4 kola a má celkem pěkný motor. Poraďte, jezdí na benzín nebo na naftu?!?

(upravil wancohoff 29. 9. 2012 21:02)

Re: subwoofer-objem/strbinovy br

vsak som parametre napisal dal aj link. viac info o tom repro nemam..
parametre budu pravdepodobne tieto : 4ohm, 240W RMS, 92dB, 27-3000 Hz. reprak vyzera presne ako ten v linku co som dal. akurat pisu ine W a ohmi .. ja mam na repraku 240w rms a 4ohm

(upravil zuki 29. 9. 2012 21:12)

Re: subwoofer-objem/strbinovy br

Zjisti si co jsou TS parametry ( viz příspěvek od Zorga), pak ti někdo znalý asi poradí. Impedance je důležitá pro zesilovač, ale pro objem a chování bedny je to nepodstatné jestli je tam 4R nebo 8R verze... Takže budeš potřebovat Vas, Qts, Sd (aktivní plocha repra), rezonanční frekvenci fs, Re (skutečný stejnosměrný odpor repra) atd...

Re: subwoofer-objem/strbinovy br

netusim ako dopatram tie parametre.nikde to neviem vygooglit presne na tento repro...

Re: subwoofer-objem/strbinovy br

Viz můj předchozí příspěvek č. 7.  Přečti si ho několikrát, ať to nemusím(me) psát dokola.

(upravil Dalča 29. 9. 2012 21:25)

Re: subwoofer-objem/strbinovy br

Wancohof:
gůglení je pro mnoho rybízků samospásný systém, leč věř, že není všelékem. Zvláště o starších věcech je na internetu prd, nebo dohady.

Máš 2 (vlastně 3) možnosti:
1)Nastudovat si krapet teorie, vybavit se vhodným SW a změřit patřičné hodnoty. Něco o nich zde: https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=15624 , podle změřených parametrů pak lze navrhnout, odsimulovat vyrobit poté i  doladit reprobox k tvé spokojenosti.
2) Najít dobrovolníka, který nastudováno má, má i SW a vše potřebné a toto provede za tebe, dále pak viz první bod
3) pokládat tupý dotazy na mnoho fór a bejt rozladěnej, že na blbou otázku získáš akorát spoustu blbých a často i ostřejších odpovědí

(upravil wancohoff 29. 9. 2012 21:45)

Re: subwoofer-objem/strbinovy br

zistil som toto :
model LW 1200
Maximálny výkon: 240W    
Menovitý výkon: 120W    
Impedancia: 8 ohm    
Citlovosť: 92dB    
Frekvenčný rozsah: 36 Hz - 4000Hz   
CK147
    
koš oceľ, membrána papier, zavesenie guma 12"

QTS = 0,64
QMS = 3,22
QES = 0,79
VAS = 164

http://www.alphard.sk/html/para.html   tu su parametre moj je LW 1200-4

myslim ze to su tie parametre, ktore treba...

Re: subwoofer-objem/strbinovy br

wancohoff: studuj, ať víš co vlastně chceš https://www.audioweb.cz/viewforum.php?id=21

Re: subwoofer-objem/strbinovy br

budu stacit tie parametre v tom odkaze? neda sa mi to sem seriozne prekopirovat..

(upravil zuki 29. 9. 2012 22:48)

Re: subwoofer-objem/strbinovy br

Z parametrů viz odkaz by se dalo vyjít. Minimálně asi stačí Fs, Vas, Qts... Ale ani si je neopsal správně ???

A taky si často výrobci ( jak jsem zde občas zaslechl) něco trochu nadsadí, lepší je si změřit konkrétní reprák...  Nedávno jsem změřil reprák od Logitechu a měl úplně jiné (horší) parametry než se čekalo sad a úplně mě přešla chuť s ním něco udělat, snad časem.

Já ti s tím moc neporadím, sub jsem ještě nedělal... Ale dle krátké simulace v Loud Speaker LAB 3 ( najdi si zde na webu nějaký simulační free SW) by asi stačilo cca od 50L výš. Průměr BR odpovídá co rozměr repra v palcích, to průměr BR v cm. Štěrbina by měla mít cca stejnou plochu jako odpovídající kruhový rozměr. A její délka ti výjde z rezonance BR (třeba pro cca 40Hz pro průměr 10-12cm délka cca 20-30cm)... Ale nech si poradit od znalejších smile , já teď střílím dost naslepo smile

(upravil wancohoff 29. 9. 2012 23:44)

Re: subwoofer-objem/strbinovy br

diky, no bol by som rad keby mi niekto podla tych parametrov vyratal aky objem by bol teda najlepsi, nech si mozem navrhnut rozmery

Re: subwoofer-objem/strbinovy br

Ako si sa dostal k 69litrom pri rozmeroch ozvučnice ktoré uvádzaš 39x44x40cm ? Pri odpočítaní stien rátam priemernú hrúbku dosiek 18mm, nátrubkov a magnetíku mi vychádza objem na maximálne 50 L.

Tak nakoľko máš 4 ohmový reproš držíme sa týchto T/S a basta smile

LW 1200/4ohm
FS: 38Hz
QTS: 0.41
QES: 0.52
QMS: 1.98
Vas: 49L
P: 120w rms
///vo winisd zadávam priemerný odpor typický pri 4ohm basoch Re 3.6ohm (keďže nie je uvedené), Dd=25cm aktívnu plochu membrány 490cm2, ostatné parametre program dopočítava, takže sa dá niekam dopátrať, potom vychádza celkom pekný predpoklad s čistým objemom 60L s ladením BR 36Hz, nátrubok dáš jeden 10cm/24cm alebo dva menšie 8cm s dĺžkou 33cm. Samozrejme bolo by lepšie repro zmerať, celý výsledok by bol reálnejší, avšak to je už nad tvoje sily smile

Web

Re: subwoofer-objem/strbinovy br

wancohoff: Jednoduše napiš odkud jsi a předej někomu v blízkosti nebo případně pošli někomu na změření. Nebo to zkus sám.

(upravil wancohoff 30. 9. 2012 10:33)

Re: subwoofer-objem/strbinovy br

dbmax:  mas pravdu, zle som to vypocital....
OK, takze sa budem drzat tych 60L. akurat ze by som chcel štrbinu, nie trubku/y.tak este by som chcel zistit s akymi rozmermi ju spravit.
ked spravim strbibnu napriklad: 45cmx5cmx20cm, objem tej strbiny mam odratat od celkoveho objemu bedni ??

Příspěvky [1 až 20 z 35]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » subwoofer-objem/strbinovy br

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£