Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 6 z 7)

Audioweb.cz » Reproduktory » Jaký výškový reproduktor k IRB16

  Stránky: ««« 1 ... 4 5 6 7 »»»

RSS

Příspěvky [101 až 120 z 140]

(upravil BlackRider 17. 2. 2013 10:24)

Re: Jaký výškový reproduktor k IRB16

Anti> Nebo je bedna moc přebasovaná... Ale nejvíc se nahoněná charka umístěním do místnosti změní v pásmu 20 - cca 200 Hz. Nicméně čím menší průměr basáku, tím víc bych BS kompenzoval. Jde spíš o to zbavit se toho převýšení na vyšších středech, to je pak při reprodukci dost poznat. IMHO.

Marcel> Myslel jsem to trošku jinak, pravděpodobně jsem to špatně pojmenoval... smile Přece to převýšení, které vznikne, není POUZE na osové charce. Viz měření 0-75°
http://s7.postimg.cc/vmv5biutn/13cm_st_edobas_0_75.png
To by pak znamenalo, že mimo osu by plně kompenzovaná bedna měla ~ kolem 1 khz propad, nebo ne?
Protože rayer si myslel, že se + 6dB vlivem BS projeví pouze na měření v ose, ale tak to není...

Web

(upravil MaBat 17. 2. 2013 12:58)

Re: Jaký výškový reproduktor k IRB16

Pouze v ose jistě ne, ale zároveň ne všude, takže např. vliv na výkonovou charakteristiku není zdaleka jednoduchý. Když se podíváš na mé měření 2" v malé kouli, které jsem kdysi dělal, je to z toho dobře vidět:

http://s4.postimg.cc/71wm03hvd/148_spx_20tb_fr3.jpg

Do cca 4 kHz jde o bafflestep, tj. vliv ozvučnice na směrovost, výš k tomu začíná ještě směrovat membrána. Jak je vidět, na 500Hz to ještě nesměruje vůbec, na 4 kHz už je chára v ose cca +6dB oproti 90deg. Obecně čím je to frekvenčně výš, tj. u menších ozvučnic, tím lépe je to vidět, ale princip je pořád stejný.

Re: Jaký výškový reproduktor k IRB16

Snad to chápu dobře. Tzn. hlavně rozlišovat mezi směrovými vlastnostmi samotné ozvučnice se zdrojem zvuku (dle rozměrů a tvaru) a reproduktorem (vyšší středy a výšky). Na té kouli je to doopravdy vidět líp. Tvar dost akustický výhodnej.. smile

Web

(upravil rayer 17. 2. 2013 15:42)

Re: Jaký výškový reproduktor k IRB16

OK, na ty serii charek ve smerech je to pekne videt, tak sem si opravil svou mylnou domenku. Ve vysledku to ale bude superpozice obou jevu (i rust smerovosti samotnyho repro). Vzhledem k ruznymu umistovani beden sem cetl i nazory, ze se na BS ve vyhybce vykaslat (nebo jen lehci korekci) a zkorigovat to proste elektronicky (nepatrim mezi puristy, keri se stiti tonovych korekci ci ekvalizeru).

Web

(upravil check 18. 2. 2013 1:06)

Re: Jaký výškový reproduktor k IRB16

Vykašlete se na tyhle zbytečný úvahy o nesmrtelnosti chrousta a běžte měřit. Pak si prostudujte manuál k slušnějšímu měřícímu nebo simulačnímu programu jako je Arta, Leap, SoundEasy, kde je všechno popsáno s obrázky od člověka, který tomu rozumí natolik, že je schopen ten měřící program naprogramovat... A pak běžte měřit znova.
Jedině úvahy nad reálnými daty vás někam posunou.

Web

Re: Jaký výškový reproduktor k IRB16

No já si ještě na měření počkám. Venku je zatím zima a doma mám malý wokno. smile

Web

Re: Jaký výškový reproduktor k IRB16

Někdo tu kdysi psal, že bedna přidělá na zábradlí balkónu a mikrofon pak vystrčí na tyči do vzduchu před barák. Docela srandovní představa.
Za zimního spánku si můžeš vyzkoušet near-field měření, tam není problém 300-500ms okno.

Web

Re: Jaký výškový reproduktor k IRB16

Není to už trošku deviace? To by mě snad ani nenapadlo. Počkám si, až bude teplo, vytánu komponenty na dvorek a bude se měřit.
Zatím jsem ve fázi návrhu boxu, na tom se dá taky pěkně vyřádit. Jen teď nemám na čem hrát, to mě trošku štve.

Web

Re: Jaký výškový reproduktor k IRB16

Zajimave, to bych mohl vyzkouset smile
Za NF mereni se povazuje jak daleko od repro? Zhruba 20cm jako pri mereni toho zkresleni?

Web

Re: Jaký výškový reproduktor k IRB16

NF = 2 - 5 mm od prachovky. V případě BR je nekde lepší mikrofon zanořit až k vnitřnímu ústí BR kvůli odstupu od měniče.

Web

Re: Jaký výškový reproduktor k IRB16

A je lepsi to merit v HOLMu nebo ustalene STEPSem? Otazka jak moc se bude lisit takovy NF mereni od realny poslechovy vzdalenosti. NF mereni treba nezahrne vliv desky ozvucnice, bafflestep... ?

Web

Re: Jaký výškový reproduktor k IRB16

Změř to a pak se zeptej znova.

Web

(upravil rayer 21. 2. 2013 3:50)

Re: Jaký výškový reproduktor k IRB16

Jo, neco jsem si zkusil zmerit tady dole (NF z 1cm), docela se to i podoba datasheetu, tak mlcim... smile

Web

Re: Jaký výškový reproduktor k IRB16

Vejskac uz je zamontovanej v bedne, tak sem se pokusil zmerit charky obou repro v bedne (mistnost mi nedovoluje moc dlouhy okno ale aspon neco) v ose a ve 45 stupnich. Filtr pro vejsku jsem upravil na 3.rad, polarita vychazi lepe souhlasne s basakem

http://rayer.g6.cz/1tmp/dt300mod/xover4.png

http://rayer.g6.cz/1tmp/dt300mod/xover4z.png

http://rayer.g6.cz/1tmp/dt300mod/xover4ng.png

http://rayer.g6.cz/1tmp/dt300mod/xover4f.png
Tak co. je to pouzitelny?
(ty hrboly dole sou spis artefakty kratkyho okna, gating kolem 400hz)

Web

(upravil check 25. 2. 2013 12:20)

Re: Jaký výškový reproduktor k IRB16

Nad tím se už dá diskutovat. Chce to napojit měření bassreflex, nearfieldu, simulaci bafflestepu k farfieldu. Dále to chce změřit směrovky komplet, vertikální i horizontální +-90°. Pak můžeš něco optimalizovat.
Zatím to je jako kdybys organizoval nábytek v pokoji ze dvou fotek a neprošel se po něm a nekouknul ze všech stran.

Web

(upravil rayer 25. 2. 2013 21:45)

Re: Jaký výškový reproduktor k IRB16

Bassreflex delat nebudu, stejne bych toho pri tom objemu 15,5l dole moc nenahonil (co sem koukal podle simulace), a ty repraky s Qt 0,55 - 0,58 sou uz podle kriteria za hranou (i kdyz Dexon je do BR cpe). Nejaky dalsi mereni urcite udelam, potreboval bych udelat naky mobilni reseni s NTB (tam mam zas shitozni zvukovku) abychto nemusel stehovat (to mereni na balkone me laka smile...
Vyhybku udelam zatim nak provizorne, vzadu na bedne mam na svorkach vyvedeny samostatne obra repro, takze v klidu muzu ladit externe.
Ale zas pro me nema cenu se s tim prilis piplat, protoze poslechova mistnustka ma do do idealu daleko a sebevymazlenejsi charky mi stejne asi rozbije okolni nabytek a vybaveni (holt udel panelaku i kdyz zas lepsi nez pod mostem smile... Ale zas sem to nechtel odflaknout, aby nekde nebyly velky diry/boule.

Web

(upravil check 25. 2. 2013 22:58)

Re: Jaký výškový reproduktor k IRB16

Bassreflex by tomu velmi pomohl, ladit na 42Hz.  Nějaký obecný kriteria jsou jenom kecy, něco jako iluze průměrnýho platu průměrnýho ovčana.
Zvukovku v NTB může stačít, pokud má dedikovaný linkový vstup a výstup (třeba na doking station), ty různé sdílené mic/linein/digi stojí za prt. Vzdávat to s repráky s komentářem, že místnost je na nic je celkem o ničem. Lepší repráky jsou lepší i v blbý místnosti. Třeba je jednou vezmeš na grilovačku ven a tam je akustika dobrá.

Web

Re: Jaký výškový reproduktor k IRB16

Změř T-S těch basáků, odsimuluj je třeba v Amplionu a pak můžeš říct, zda je repro vhodný do basreflexové ozvučnice, nebo ne...

Příklad:
RFT 2621 4R_A
Qms: 5,68; Qes: 0,75; Qts: 0,663; fs: 63,32 Hz; Mms: 17,425 g; Cms: 0,363 mm/N
Dd: 12 cm; Sd: 113,1 cm2; Vas: 6,51 l; Re: 3 Ohm; Bl: 5,27 N/A or 3,04 N/sqrt(W)
SPL: 85,28 dB; USPL: 89,54 dB; Pe: 40 W; Le: 0,318 mH; Xmax: 6,5 mm; Zmax: 25,7 Ohm

http://s16.postimg.cc/v4dy1tmvp/RFT_2621_4_R_A.png

Web

(upravil rayer 26. 2. 2013 0:31)

Re: Jaký výškový reproduktor k IRB16

Me to nepripada jako velka vyhra, to uz raci dotahnu korekcema...
http://rayer.g6.cz/1tmp/dt300mod/closed_vs_br.png

Tak jsem koukal notas ma bohuzel jen mic in a sluchatkovy vystup, to je nepouzitelny, jedine s nakym kodekem pres USB...

EDIT: TS zmereny mam (zavazicko 10g)

Thiele-Small parameters:

Fs  = 58.07 Hz
Re  = 7.25 ohms[dc]
Le  = 151.28 uH
L2  = 357.56 uH
R2  = 9.82 ohms
Qt  = 0.55
Qes = 0.81
Qms = 1.76
Mms = 13.64 grams
Rms = 2.833588 kg/s
Cms = 0.000551 m/N
Vas = 11.65 liters
Sd= 122.72 cm^2
Bl  = 6.684228 Tm
ETA = 0.27 %
Lp(2.83V/1m) = 86.87 dB

Added Mass Method:
Added mass = 10.00 grams
Diameter= 12.50 cm

Taky mam pevne dany proporce bedny (menil jsem jen celni desku) - hruba hloubka jen 20cm, na BR je asi lepsi spis hluboka bedna, ale to nemuzu.

Web

Re: Jaký výškový reproduktor k IRB16

Kde je problém? Qms samo o sobě je nic neříkající parametr, podívej se jak je nízké Vas.

Web

Příspěvky [101 až 120 z 140]

  Stránky: ««« 1 ... 4 5 6 7 »»»

Audioweb.cz » Reproduktory » Jaký výškový reproduktor k IRB16

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£