Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Reproduktory » Dobrá cca 10" horna

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 37]

Téma: Dobrá cca 10" horna

Koukám po dobré 10" horně, kruhovém waveguidu, lépe ale elipse v rozměru 18Sound XT1086, případně trošku větší. Nevíte ještě o něčem? Musí mít 1" nešroubovatelné hrdlo.

Rád bych to takhle zapustil:
http://www.hifi-selbstbau.de/images/stories/Lautsprecher/littlewatt/lwundhl_kl.jpg

(upravil MaBat 21. 7. 2011 12:47)

Re: Dobrá cca 10" horna

Nechat vyrobit, sám se na to chystám. Vzít profil OS a vyústění mírně zdeformovat do elipsy. Z MDF na CNC, což má výhodu mj. ve snadné montáži driveru. Jen cena by asi nešla pod tisíc za kus - při malém množství je vůbec dobré, že to někdo vyrobí. To, co nabízí Dayton, bych si nekoupil.

10" myslíš k desítce repráku, nebo vnější rozměr zvukovodu? To není úplně to samý.

Akorát bych nezůstával u desítky. Už si nedělám iluze o nějaké hromadné objednávce, ale pokud by se ještě někdo našel, lze to zorganizovat.

Re: Dobrá cca 10" horna

+/- 1k je dobrá cena, jen si nedokážu představit ladění tvaru, předpokládám, že od oka to nikdo nedělá, nakonec po tom, co jsem viděl rozdíly mezi jednotlivými drivery ve stejné horně to nemůže být sranda a je nutno ladit na konkrétní driver, nevím. Celkový vnější rozměr elipsy max. 340 na 250mm, bude to k 8", driver mělký mylarový neodym RCF, B&C, BMS...

(upravil MaBat 21. 7. 2011 13:31)

Re: Dobrá cca 10" horna

Co si nezměřím sám, tomu už nevěřím, ani to nijak nekomentuju - nikdy nevíš, kde mohli udělat chybu, a že jich jde udělat spousta.
Neladí se na konkrétní driver, ale používají se jen dobrý drivery smile Jediná drobnost je hladké napojení zvukovodu pod úhlem vyústění, v čemž se drivery bohužel navzájem liší.

Zvukovod je třeba plynule zakončit, čímž se odchýlíš od každého ideálního tvaru tak, jako tak. Mírnou deformací vyústění nic dramaticky nezměníš - změna je plynulá a u hrdla, kde na tom záleží nejvíc, se to skoro nehne. Jediná motivace je trochu rozhodit koherenci difrakcí pro osu a omezit tak zvlnění cháry v tom směru, nic víc. Ono to eliptický nakonec být ani nemusí, ten propad v ose je nepodstatnej a mj. dokazuje, že vlna je přesně kulová, a tedy že zvukovod je konstantně směrující. Stejně by patrně pomohlo větší zaoblení, ale to zas zvětšuje rozměry.

Ale hlavně, pro 8" basák bych tím vůbec nemarnil čas...

Re: Dobrá cca 10" horna

Který z nich není dobrý a jak to poznat předem? Z původních datasheetů to není možný, koho by napadlo, že třeba 18Sound ND1030 z obrázku bude mít tak hroznou díru na 3kHz a celkově podivný přenos, až mě to opravdu hraničí s něčím někde špatně. Ty 8" budou dva v d'Appolitu v desce.

(upravil MaBat 21. 7. 2011 14:02)

Re: Dobrá cca 10" horna

Z takovýho obrázku nic nepoznáš, potřeboval bys to vidět v celém poli, ne jen v jednom směru - pak se dá říct, co je driverem, a co ne.
- Pokud jde o tu černou čáru, na první pohled to nevypadá na driver.

Proč D'Appolito? Tím se vzdáváš užší směrovosti v horizontální rovině a nic jiného tím IMHO nezískáváš - zvášť, když použiješ tak malej basák. Vertikálně to bude dělat psí kusy, nechtěl bych to ladit.

- V desce, jako že dipól v rovný desce? Nezapomeň, že se zvukovodem už potřebuješ konkrétní kardioidu na něj "naroubovanou", a to už zdaleka není tak snadný. Je to asi ideál, ale IMHO těžký sousto.

Re: Dobrá cca 10" horna

A tady bych právě čekal, že v ose se to bude podobně chovat jako u výrobce, kdo by čekal, že jeden driver se bude pod úhlem hrbit a u druhého tomu bylo snad naopak...

Proč D'Appolito? Protože jsem levně koupil tyhle krasavce, těch hrůz nakonec díky OB bude na papíru daleko víc, hlavně, že to bude hrát a vypadat. smile

(upravil MaBat 21. 7. 2011 14:42)

Re: Dobrá cca 10" horna

A co pod to? smile

- Mimochodem, v tom jejich měření jsou ty impedance naprosto příšerný... už proto bych takovýmu měření nevěřil, takhle to má vypadat.

A, tak zpět, v tom grafu uvádějí průměr (píšou výkon) pro 0-60deg. Pak by to mohl být opravdu driver, ale jak říkám, co si sám nezměřím,...

(upravil MethMan 21. 7. 2011 15:16)

Re: Dobrá cca 10" horna

Hodila by se ti horna z QSC HPR-122i jako náhradní díl. Má průměr 10 a 1/4 palce a stojí asi 8 USD. Driver do toho byl Celestion CDX1-1425, ale jde upravit na jakýkoliv 1". Problém je v tom, že na to přišlo už spousta lidí a QSC je dodává jen proti sériovému číslu koupeného výrobku. Jedině se dohodnout s někým kdo to vlastní nebo s někým z prodance.
Myslím, že ale není třeba vymýšlet vymyšlené - tedy pokud to nechceš jako velmi dobrý surround DK - a sáhnout po state-of-the-art, tak jako to udělal Marcel.
Dobrý driver se pozná tak, že má minimum vlastních rezonancí a breakupů a ty by měly být co nejlépe zatlumeny. Je to dobře vidět na měření na trubce (PWT), kdy by to měl být hladký "kopeček". Tak by měly i vypadat frekvenční charakteristiky na WG.  Taková měření, ale výrobci málokdy dávají k dispozici (výjimkou je Celestion). Dobří výrobci driverů jsou právě Celestion, B&C a jistě i nějací další, neměl jsem potřebu zajímat se. CDX-1425, DE250, DE500, CDX-1430 jsou dobrý drivery a to mi ke štěstí stačí. smile  Obloukem bych se vyhnul Seleniu, Monacoru, Obertonu a Eminenci.

Re: Dobrá cca 10" horna

Nespekuluj. Pokail by ti 18Sound XT1086 vyhovovala tak jednoducho kup k nej adapter - redukciiu http://eshop.prodance.cz/DetailPage.asp?DPG=89350 a mas vybaveno ...

Re: Dobrá cca 10" horna

Mabat: Pod to 12". Ta DE250 se ti chová fakt pěkně, mimochodem z čeho je u ní kryt? Hliník či plast?

Methman: Možná bych to dokázal sehnat, ale nakonec kruhový vidím jako druhou možnost. Který Oberton tě zklamal?

djmayo: Kdyby byla ta 1086 super, nespekuluju. Redukce není třeba, je to 1".

Re: Dobrá cca 10" horna

Hliník, taky má ten driver přes dvě kila.

Re: Dobrá cca 10" horna

Oberton je tam omylem, zapomněl jsem ho smazat. Ale bude to stejný případ jako všichni nonames. Kdo chce být pokusný králík?

Mabat napsal:

A, tak zpět, v tom grafu uvádějí průměr (píšou výkon) pro 0-60deg. Pak by to mohl být opravdu driver, ale jak říkám, co si sám nezměřím,...

Mohl, ale nemusel. V případě CDX1430 bych to driveru nepřičítal.

(upravil marcin 23. 7. 2011 6:17)

Re: Dobrá cca 10" horna

MaBat napsal:

- Mimochodem, v tom jejich měření jsou ty impedance naprosto příšerný... už proto bych takovýmu měření nevěřil,

Marcel: podobne príšerný priebeh impedancie som tiež nameral:driver + horna, nezdá sa mi, že by išlo o chybu merania.

http://s4.postimg.cc/yr3gw2u61/1329_screenhunter_01_jul_23_0607.jpg

(upravil MaBat 23. 7. 2011 9:24)

Re: Dobrá cca 10" horna

Když tohle nameříš, znamená to, že to je prolezlé rezonancemi, ať už driveru, nebo zvukovodu (prostě, že jich je tam víc, než je nutný smile). U dobrého driveru v dobrém zvukovodu bys měl vidět dvě impedanční maxima a široko daleko nic víc (je to tvoje vůbec kompresní driver?). Pokud to není chyba měření, ani driveru, musí to být chyba zvukovodu, a pokud naměřím různě špatný výsledky na jednom a tom samým zvukovodu, zbývá už jen chyba implementace, tj. rezonance ze špatného uchycení / šroubovací montáže, apod. Co z toho mají oni blbě, nevím, ale testované drivery nepůsobí jako veteš.

Re: Dobrá cca 10" horna

Jde o to o jakou hornu se jedná, u jednoduchého kruhového waveguidu se tlačený sloupec vzduchu z hrdla rovnoměrně rozprostře a výsledek je podobný jako bez horny, u komplikovanějších tvarů s přechodem na čtverec nebo obdelník hned u hrdla se ten vzduch "bije" - zarezonuje, nejde tomu pomoct.

(upravil MaBat 23. 7. 2011 14:35)

Re: Dobrá cca 10" horna

Pokud zvukovod přidá další, na impedanční cháře zřetelnou, rezonanci, tj. ve výsledku jich bude víc, nez dvě (dvě jsou vlastní driveru), není to IMO dobrej zvukovod, jelikož se to dá udělat i bez rezonancí.

Re: Dobrá cca 10" horna

MaBat napsal:

Nechat vyrobit, sám se na to chystám. Vzít profil OS a vyústění mírně zdeformovat do elipsy. Z MDF na CNC, což má výhodu mj. ve snadné montáži driveru. Jen cena by asi nešla pod tisíc za kus - při malém množství je vůbec dobré, že to někdo vyrobí. To, co nabízí Dayton, bych si nekoupil.
Akorát bych nezůstával u desítky. Už si nedělám iluze o nějaké hromadné objednávce, ale pokud by se ještě někdo našel, lze to zorganizovat.

O co by šlo? Včera jsem detailně prohlížel ten polskej WG a jsem velmi nespokojen s přesností. Stejně ho asi použiju, ale byl jsem rozladěnej, že nemám do budoucna žádnej "source"

Re: Dobrá cca 10" horna

Jestli jde o hrdlo, u svých dvou kusů jsem si to nakonec upravoval. Stálo to celkem dost práce a znova už bych to asi nedělal. Tolerance ruční výroby se ukázala jako příliš veliká. Jinak jsem s tím spokojenej.

Tohle by bylo frézované do MDF, což má zase svoje specifika, např. je to po obrobení trochu chlupatý, takže je to potřeba ručně zbrousit a nastříkat/nalakovat, zas to není úplně hotový výrobek, to je třeba říct narovinu. Odpadá ale dodělávání uchycením driveru a celkově je s tím práce asi jednodušší. Chce to formu a odlévat, no.

Osobně nemám ohledně toho žádné časové plány a nijak na to nepospíchám. Pokud by měl někdo zájem to rozjet, stačí ho projevit. Osobně ale nejdu do ničeho, co by se nedalo použít s 10" reproduktorem. Jestli to bude elipsa nebo kruh, je mi celkem jedno.

Re: Dobrá cca 10" horna

Možná se nakonec spokojím s Faital LTH102, prodává ji i Monacor, desítka to sice není, ale nevypadá vůbec zle. Co na ni říkáš, Marceli?

Příspěvky [1 až 20 z 37]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Reproduktory » Dobrá cca 10" horna

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£