Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Vzdálenost trafa od desky a kabeláže

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [7]

Téma: Vzdálenost trafa od desky a kabeláže

Jsou na to nějaké pravidla,vzdálenosti?Vychází mi trochu blbě vnitřní uspořádání v krabici a trafu můžu buď natlačit na fitrační kondenzátory na desce,nebo budou blíž vstupním a výstupním konektorům.Co je menší zlo?Má smysl uvažovat o nějakém, stínění?

(upravil j_paseka 4. 2. 2011 12:00)

Re: Vzdálenost trafa od desky a kabeláže

Ahoj, no osobně bych se snažil trafo dát co nejdál od vstupních obvodů zesilovače (konektory, atd.) . Nic méně si myslím že s kvalitním trafem by neměl být problém. Ale je nepsané pravidlo pokud možno všechna napájení (hlavně 230), dávat co nejdál od obvodů citlivých na rušení.

Ve svém zesilovači, na kt. právě dělám, mi kvůli nedostatku místa na zadním panelu vyšli dva páry vstupních konektorů celkem nešikovně. Mám je vedle napájecí euro zásuvky, za nimi v krabici je vcelku blízko softstart a zaním velký 300W toroid. A při poslechu signálu připojeného právě do těchto konektorů - absolutní ticho. Žádný šum, brum - prostě jen hudba. Takže zase tak tragicky bych to neviděl. Ale je lepší se řídit tím, co jsem napsal v prvním odstavci.

Re: Vzdálenost trafa od desky a kabeláže

Stínění statické u nízkoimpendančních vstupů (cca 10kOhm)nemá prakticky žádný vliv. Ovšem NAPROSTO ZÁSADNÍ vliv má indukovaný brum z trafa. Na kabeláž spíš, než buhvijaké stínění platí zkroucení vodičů (eliminace indukce) a to na vstupech i výstupech. Další, ZÁSADNÍ věcí, je vhodně provedený návrh desky spojů a to tak, aby nebyly vytvořeny velké (jak to popsat..) okruhy, smyčky, plochy.. do kterých se magnetické pole transformátoru bude indukovat. Docela věda, doporučuji použít vyzkoušený návrh spojů. Toroidní trafo dává sice o dost menší rozptylové mag. pole než EI, ale také dává. Hliníková konstrukce dost odpomůže šíření mag. pole do celého systému ale i s ocelovou konstrukcí se dá dojít k pěkným výsledkům, ale mnohem více se projevuje právě správný návrh DPS.
O chybách v návrhu DPS , na straně špatně vytvořených zemních spojů, hlavně už v obvodech usměrñovače a tím vnesenému brumu, zemních smyček atd.. raději ani nebudu  psát, to je na knihu.. A stejně to stojí na desítkách let praxe, zkušeností. To ŽÁDNÁ MBA nikdy nikoho nenaučí.. Takže v současné praxi mladí sopláci ing. produkují sračky, s čímž bych já (a další dědci..) neudělal ani maturitu..

Web

Re: Vzdálenost trafa od desky a kabeláže

"vhodně provedený návrh desky spojů a to tak, aby nebyly vytvořeny velké (jak to popsat..) okruhy, smyčky, plochy.."
== minimalizovat plochy proudovejch smyček, páč každá proudová smyčka funguje jako anténa.

nejjednodušší (avšak né dostačující) je všude vokolo neblejt zem smile

zkus se někde (knihovna) poohlídnout o skriptu Návrh a konstrukce desek plošných spojů od V. Záhlavy.

(upravil zuki 6. 2. 2011 12:11)

Re: Vzdálenost trafa od desky a kabeláže

Já bych neřekl že mladí sopláci, já bych řekl že nepřemýšlivý a nepoučitelní mladý i starý sopláci. Viz např. spotřební elektronika TESLA apod z 80-90let, kdy zdatní amatéri neměli problém se dostat s odstupem koncového zesilovače nad 100dB apod. a profi spotřební výrobky se plácaly někde mezi 60 a 80dB.. Vžyť tehdá vše koupené zde bručelo a bručelo  (vyjma např. starých rádií - lampáču který nedělali soudruzi...).

Je pravdou, že dnes se vše směřuje do digitálu a dobrý filtr je digitální filtr... A pak soudobí umělci neumí udělat analogový vstup aby na VF neměl odrazy a na NF nebručel.... Ale to je převážně chyba systému (i těch starších učitelů), nikoli těch mladých absolventů... Protože pochopit tu problematiku (nám skoro dědkům a dědkům to nepříjde až tak složité) trvá až několik let, tak když jim to nikdo neporadí ve škole apod, tak holt produkují sračky. Do nich je tlačí i firemní politika spousty firem, kdy vše musí být co nejdříve a co nejlevněji...

Např viz zmínka v příspěvku od Dandy: spousta lidí nechápe proč (a za jakých podmínek) by měla hliníková konstrukce odstínit magnetické pole transformátoru, když hliník je přece nemagnetický...
A přitom by stačilo, když by jim polopaticky někdo (ve škole) řekl, že el.proud (střídavé elmag. pole) je taky líný jako lidi (zejména chlapi) a když nemusí, tak se nebude šířit tam, kde musí vykonat nějakou práci (prostupovat přes AL a indukovat tam výřivé proudy a konat práci ohřevem materiálu od těch proudů.) Když nemusí a má možnost se šířit jinam, tak se tam cpát nebude...

Obdobně je to i s nepřesným vyjádřením o malých plochách proudových smyček. Důležité je si uvědomit "dráhu proudů", že proud se nebude cpát tam kam nemusí a klidně můžete udělat velkou plochu pod filtračníma elytama (kůli rozměrům elytů to stejně jinak nepůjde) a i velkou (stínící) plochu pod zesíkem, předzesíkem apod., ale je nutné ten přechod mezi blokama fitrace a zesíku zůžit na minimum. Pak se nabíjecí proudy elytů omezí jen na tu svoji plochu apod... A pokud střední vývod trafa (dvě vynutí na +-Ucc) připojíte (místo k filtračním kondům) někam doprostřed plošňáku nebo ke vstupu, tak i kdyby byly dráhy a plochy spojů minimální, tak to bručet z principu musí...

Edit: Samozřejmě patřičně znalí si mohou definovat signálovou nulu i u středního vývodu trafa a mohou mít i lepší výsledky než méně znalí s předchozím postupem, ale to už je "jiný level" ...

A sorry za předchozí mírné OT. A trafo bych samozřejmě dával spíš k filtraci, než ke vstupům. Uvědomte si jak daleko jsou některé části vynutí = dráty na trafu od jádra a přesto na něj mají dobrou vazbu, zejména na EI jádrech, tak i tak daleko vám trafo bude indukovat rušivé napětí. U filtrace může to rušivé napětí být nepodstatné, u vstupů to bude horší...  To samé platí např i o cívkách, vyhybkách na repro apod. Minimálně 1/2 rozměru součástky je "kritická" a má vazbu do okolí.... Někde je to dle konstrukce (toroid/EI atd.) měně, někde více. Když se jádro přesytí nebo je provozováno na "hraně" sycení, tak pole z něj taky "vyleze" do okolí atd... Vždy nějaké ty centimetry budou problémové . Do 1-3cm nemůžete čekat, že trafo nebo cívka nebude rušit - vyzařovat do okolí....

Re: Vzdálenost trafa od desky a kabeláže

Děkuji zúčastněným za příspěvky.Šlo jen o mechanické uspořádání,s DPS nebude jistě problém,když se jedná o originál DPA220.Jen se mi to v krabici trochu zúžilo.Samozřejmě jsem nacpal trafa na tu filtraci,zajímaly mě hlavně ty vzdálenosti.Jde o to,že v této kombinaci mám trafa jen několik cm od filtračních kondů.

Re: Vzdálenost trafa od desky a kabeláže

Zuki: díky, rozvinul jsi moji myšlenku, ne vždy se dovedu dobře vyjádřit.
Anti: trafo poblíž filtračních kondenzátorů není špatně. A nejlépe umístit tam, kde jsou již zesilovány velké úrovně signálu, tj. v blízkosti výkonového konce. Tam i malé naindukované brumové napětí neudělá příliš velkou škodu.

Web

Příspěvky [7]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Vzdálenost trafa od desky a kabeláže

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£