Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » 2.p Peerless+VifaXT25

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [20]

Téma: 2.p Peerless+VifaXT25

Ahoj.
Okopcil som tento projekt http://www.troelsgravesen.dk/Peerless_HDS830860.htm ale nejde mi do hlavy ako prisiel konstrukter k ladenu portu 58Hz v objeme 8,7L s priemerom prtu 5cm dlzka 12cm?Mne to nevychadza nech to pocitam akokolvek vychadza mi to niekde okolo 65Hz.Mam z toho chaoz aj kvoli tomu ze moj port ma priemer 4,5cm a z toho mi vysla dlzka 9,5cm ale rozhodne nie na 58Hz.Robim nieco zle?Aka ma byt teda dlzka na kolko je ladeny ten port?Zvukovo mi to nepripada nic moc.Basy do hlbky ani nahodou a co ma najviac mrzi a prekvapuje ani hudobny objem a priestorovost sa nerovna ani komercnym reprakom co som mal predtym a to Yamaha NSG40.Sice su vacsie ale podanim detailov a priestorovosti by sa snad mohli porovnavat.Navyse tie Yamahy mali vyhybku obycajnu (obycajne elektroliticke kondenzatory).
Snad niekto poradi.

Re: 2.p Peerless+VifaXT25

Aky program pouzivas na ladenie? kolko mas tlmenia vnutri boxu?

Porovnat basy z jedneho 5" voci 2x6" v tych Yamahach je mierne povedane odveci.

Vyhybku mas urcite spravne zapojenu? lebo ked mas problem s tym, co popisujes, je problem v prvom rade v nej.

(upravil angulos 19. 9. 2010 21:16)

Re: 2.p Peerless+VifaXT25

Dakujem za reakciu.Neporovnavam basy ale celkovy prejav.Proste tie Yamahy mali priestorovy zvuk lavy pravy dokonca aj predo-zadny sa dal pocut.Tieto vsak hraju ako dual mono:)
Ale aj tak v tom projekte je ladeny port na 58Hz a to nevychadza v nijakom programe od LSPcadu az po winbox.To mi nejde do hlavy a to ma zauima najviac ako na to borec prisiel smile
Vyhybka je zapojena dobre kondiky su kavltne ako aj cievky.Snazil som sa dodrzat co najviac projekt.Tlmenie je akurat po stenach je mineralna vata.Rpero zapustene bas ako aj vyska.

(upravil Benazi 19. 9. 2010 21:48)

Re: 2.p Peerless+VifaXT25

programy a vypočty jsou orientační, mi vyšlo dle výpočtu 65 hz 5/ 16 cm,ten dáš do bedny změříš,zjistiš na kolik je naladěno a upravujěš na skutečných 65 hz. ja zpravidla proti výpočtu dost zkracuji a to by odpovídalo těch 5/12cm.

Re: 2.p Peerless+VifaXT25

Aha takze meranim to moze vyst inak.Merat sa mi ale neda kedze nemam mikrofon.Asi zakupim lebo takto je to o nicom.Takze v projekte je bud priemer 5cm a dlzka 12cm alebo 4cm dlzka 7cm a ja mam priemer 4,5 bude dlzka 9,5cm?Takze to mam dobre ze?

(upravil Benazi 22. 9. 2010 20:24)

Re: 2.p Peerless+VifaXT25

https://i.postimg.cc/JsppVkVf/1869101.jpg

všimni si grafu jeho měření má naladěno na 65 hz!asi tam chtěl udělat malinký zdvih.
mikrofonom se něměři ladění!!!
o 58 hz ladění tam je zmínka,ale že by ho to zajímalo,ale ne že to naladil .
Jinak ses netrfil do správné volby reprosoustav,jsou to pičinky tak na ozvučení záchodku.opravdu tak k pc .

Re: 2.p Peerless+VifaXT25

Ano to som si pozeral ale mi to neslo dohromady s tim co pisal.Dakujem ti velmi pekne.Ked nie mikrofonom ako teda merat?Ci si to mam nastudovat? yikes

Re: 2.p Peerless+VifaXT25

... a co ma najviac mrzi a prekvapuje ani hudobny objem a priestorovost sa nerovna ani komercnym reprakom co som mal predtym ...

Zkontroluj si ještě jednou jestli není něco v řetězci zesilovač-výhybka-jednotlivé reproduktory přepólované.

Re: 2.p Peerless+VifaXT25

Nebo trochu jinak, rovnou zkus jednu z beden přepólovat a pak zkus popsat změnu ve zvuku ...

Re: 2.p Peerless+VifaXT25

http://www.youtube.com/watch?v=iC3yunRP … re=related

(upravil angulos 28. 9. 2010 20:21)

Re: 2.p Peerless+VifaXT25

Takže problem s podaním priestoru vyriešený spôsobený mojím nedopatrením.Bol to potenciometer od PC ku koncaku(teda ak to nazvat koncak).
Nátrubok po znovu premeraní mal priemer 4,65 a podla toho znovu odrezaný a naladený na 65Hz.A hneď idú aj basy.Odskúšane sluchom a generatorom okolo 35Hz počuť.Som prekvapený.Aj priestorovosť celkom fajn pekne pocuť detaily proste všetko čo v nahrávke je.
Aj tak to este nie je ono ale to už bude asi hardwarom(zosilovac a pc karta).Planujem vymenit zdroj na ktorom to ide zatial provizorne na AZS223 za vykonnejsí a toroidny.Takisto novy plosak na "koncak" ale neviem ci sa zaoberat LM-kom co mam alebo radsej zbušiť niečo lepšie?Zatial mi zvuk Lm-ka nepride az tak dobry ale to moze byt aj zdrojom.Alebo nie?
Este by som chcel premerat to naladenie basreflexu ale mam linux a nejako mi to vyhadzuje nezmysli.Zapojil som schemu so 100ohm odporom.
Inak hraju fajn ale zdaleka nie som este spokojny myslim ze dokazu zahrat lepsie.Otazne je co skor vylepsit?Urcite by pomohlo mojej dusi premerat repraky a az potom laborovat zo zosikom a PC kartou.Inak pri pridavani hlasitosti pocut praskanie a na plne to v repro dost sumi.Celkom divne sa sprava ta onboard karta je to AC97.Mozno to sposobuje smejd zdroj v PC lebo ten kvalitny co som mal odisiel a nahradil som ho len takym obycajnym smejdom.Takze moze byt ze je to zdrojom.
No snad to niekto precita. smile
Inak mam ASZ223 bez koncaku a neviem co s nim?Dostal som ho zadarky ale cely koncak bol vylasovany inak vsetko funkcne.Som sa tesil na zvuk teslicky a ked som to otvoril bol tam napajcovany tda2040.Skoro ma slahlo.Oplati sa porobit ten koncak?

Re: 2.p Peerless+VifaXT25

Ahoj, nejslabší místo řetězce máš určitě ve zvukovce. On board nebrat...

(upravil zuki 28. 9. 2010 23:28)

Re: 2.p Peerless+VifaXT25

Ahoj, také jsem před 3/4 rokem dělal podobné 8L bedničky (8R) k PC a hrají celkem pěkně. Krátká zmíňka o nich v "Hromadky a co z nich postaveno + všeobecně co kutíme?"/#96 a s D5cmm/L17,5cm byla rez. frekv. 56Hz...
IO LM1875 mám v přímo v bedničkách a pro ozvučení PC je to OK.

Šum a brum celkem taky OK. S brumem jsem měl na malé desce mírné problémy, ale po dosažení cca -90dB jsem  to tak už nechal.  Šum na tom bude ještě o něco lépe (i s mírně zvednutejma korekcema v bedničce). Zisk jsem snížil až na asi 11x (stabilní je dle pdf ještě 10x, ale nemá cenu to moc pokoušet). Šum je velmi malý i s hlasitostí na max i s integrovanou zvukovkou na dvou PC s boardem ASUS P5K/EPU a i s menší deskou P5K/CMP (nebo tak nějak...). Ale zapnutí PC je při větších hlasitostech a úplném tichu velmi mírným zvýšením šumu registrovatelné. Při normální hlasitosti je ale nepostřehnutelné a nic rušivého není slyšet...

LM3886 mám na větší cca 60-70W/4R bedničce a hraje na IO taky "přiměřeně" . Ale na výkony do 20W jsou asi LM1875 o něco lepší. Oba IO je lepší spíš zatěžoval 8R bednama (IO se chová o něco lépe), nebo nejít na maximální napájecí U (s dostatečnou rezervou)... A k PC 10-20W(s citlivostí repráků cca 90dB) bohatě stačí... Na větší výkony než cca 50W bych volil zesík z diskrétních součástek (tranzistorů).

Re: 2.p Peerless+VifaXT25

Benazi napsal:

Jinak ses netrfil do správné volby reprosoustav,jsou to pičinky tak na ozvučení záchodku.opravdu tak k pc .

No to máš pravdu sú to fakt pičinky.Čakal som od toho viac.Ale 5" stredobas v 8 litrovej ozvučnici nie je žiadny zázrak.Ja som potreboval nejaké repro čo bude hrať vyrovnane aby som mohol aspoň niečo solídnejšie počúvať a viac penazí ako na toto som nenahrabal.Pôvodne som chcel 2 pásma s SPH 170C+seas alebo monacor na výškach.Monakory SPH170C mi však prišli s odliepajúcimi sa gumovými závesmi a aj celkové prevedenie bol hnus tá čierna lepivá hmota bola nakydaná všade po membráne  proste děs.Hneď som ich vrátil a radšej som už Monacor neobjednával.Dlho som na ne čakal asi 2 mesiace a keď prišli boli aj tak nekvalitne vyrobené.Možno iné typy Monacor sú lepšie kvalitatívne prevedené neviem.

Ale môj zámer bol taký že ich použijem a prerobím do 3 pásma.Čiže chcem dokúpiť nejaké vhodné basáky pravdepodobne asi 10" Peerless?Neviem.
Alebo aspoň subwofer ale to už je asi o ničom to sa mi vôbec nepáči.
Najhoršie na tom je že neviem odladiť výhybku. smile Skúsiť by som to síce mohol ale nemám vybavenie a niekto by ma musel "zaučiť".
Rozhodne som nie spokojný a niečo musím vymyslieť.
Za nejaké nápady či rady budem vďačný.

(upravil zuki 29. 1. 2011 20:31)

Re: 2.p Peerless+VifaXT25

Check dělal "projekt" s 10" Peerless a byl s ním spokojen. S 8" se zde často prezentuje názor, že 8" reprák a 10" reprák potřebuje skoro stejnou bednu a  10" je na doma minimum...  Checkův projekt (jen stručný popis) byl k nalezení zde na webu, v současné době je na jeho web. stránkách.  Dále tam má projekt s  Dexon IRB20...

Já jsem chtěl "střední" bednu a tak dokončuji kombinaci 8"SLS213+5"HDS134 (Peerless 830667+832873)+ 0,75" Vifa xt19 - do bedny 42L bas+5,5L střed s výškou. Rozměry bedny cca 68x27x36cm (v,š,h), ale zkusil jsem to předtím zkusmo nacpat do bedny 55x27x34cm a rozdíl není až tak velký... Obě bedny jsou s basreflexem, ta větší (finální verze) na cca 34Hz. U té menší byl BR o něco výš...
Díky asi o něco většímu hrbu (převýšení na frekvenčce) u menší bedny a i jiné frekvenci BR se mi asi BR trefoval do rezonance místnosti a při větší hlasitosti (50-100W) začínaly rachotit skříně apod... U té větší je asi i na první pokusné vyhybce frekvenčka vyrovnanější a projev je klidnější a vyrovnanější... Ten 8" Peerles by měl jít asi i do "menší" uzavřené bedny bez BR, ale při zkoušce v 30L uzavřence bez a s BR se mi víc líbil jeho projev s BR...

Pozn.:
1) Jak jsem psal výše, tak k PC jsem dělal asi 8-9L bedničky s 5" 830656 Peerless + výšky. A hraje to na PC bedny dost slušně a i nahlas...  Pokud chceš něco většího - je nutné tu potřebu tak i nazvat. Nemůžeš čekat, že 5" Peerless ti bude masírovat bránice a vyrážet okna... 
A počítej s tím, že větší beny výjdou časově a i materiálově (včetně vyhybek) minimálně 2,5x dráž než ty dvoupásma v malé bedničce...

2) Nepochopil jsem na jaké LM hraješ?  Šum by ani z integrované zvukovky neměl být moc znatelný (výjma nějakých totálních šitovek) a se zdrojem to moc nesouvisí. Jedině, že by lezlo rušení ze zdroje do konce... Pak se vyplatí  (já to dělám vždy) mít na vstupu konce filtr proti "VF"  80k-150kHz. Záleží to na horní mezné toho konce. Filtr by měl být frekvencí mírně pod, aby konec stíhal sledovat vstupní signál....

Špatně provedené zdroje, země apod. způsobují spíše brum od 50Hz.

Re: 2.p Peerless+VifaXT25

Ahoj zuki.
Tie tvoje repro som si pozeral už dávno vyzerajú velmi dobre a určite aj dobre hrajú.Dobrá práca páčia sa mi veľmi.

S tým šumom je to už vyriešené.Problém bol že som vyradil potenciometer medzi zvukovkou a koncákom.To znamená že koncák išiel naplno a signál som si reguloval zo zvukovej karty.A to bol problém.Namiesto zvuku bolo počuť šum z PC.Po namontovaní potenciometra som signál na zvukovke dal naplno a regulujem to tým potenciometrom.Zvuk je čistý a bez šumu.Proste bez regulácie priamo zo zvukovky počuť šum a takéto zapojenie neodporúčam.Nevyužijú sa parametre zvukovky tj. signál odstup/šum.
Lm-ko mám LM3886 napájaný s AZS 223.

Inak nehrá to zle je to celkom fajn no potrebujem niečo vačšie.Ano potrebujem basy.To bol aj môj zámer že keď budú financie prerobím ich na 3 pásma.
Preto chcem zakúpiť este 8" až 10" bas.Čo však nie som schopný je odladiť výhybku a neviem ako to urobiť.Iba ak mi niekto s tým pomôže.

(upravil zuki 29. 1. 2011 21:44)

Re: 2.p Peerless+VifaXT25

Nedělej si iluze, že ti někdo navrhne, změří a upraví vyhybku přes web... Buď  se to budeš muset naučit sám, nebo někomu zaplatit, nebo si najít hotový zveřejněný projekt včetně vyhybky a ten přesně zopakovat.

Možná tak se s někým v blízkosti dohodnout, že ti osazené bedny změří, nebo si je změřit sám... Ale to bys aspoň musel zveřejnit město odkud si.... atd.
např. viz Index » Měření » Meranie frekvencky nad 30cm vzdialenost

(upravil angulos 29. 1. 2011 21:53)

Re: 2.p Peerless+VifaXT25

Nerobím si ilúzie už dávno nie. smile Skúsim to sám i keď neviem aký bude výsledok.Ak by bol niekto ochotný samozrejme rád zaplatím.

PS: Mesto pôsobenia doplnené.

Re: 2.p Peerless+VifaXT25

Plánujem postaviť niečo takéto.Takto si to predstavujem.
http://www.adelaidespeakers.com/summoners.html

(upravil zuki 6. 2. 2011 22:15)

Re: 2.p Peerless+VifaXT25

Já jsem na 8" bedně (Peerless + Vifa) ve středu (2.2.11) fréznul otvory pro repra. Frézoval jsem otvory i zezadu čela (sražená hrana zevnitř bedny), lépe pak proudí vzduch ze zadní strany repra. U výškáče je to navíc, jen z důvodu stejného "výrobního postupu". Bedna bude lakovaná, takže jsem to mohl udělat před nalepením čela bedny.  BR bude ve formě štěrbiny zepředu a dofrézuje se načisto až po slepení bedny.

http://s4.postimg.cc/mdrv6q5rt/3167_dsc06039k.jpg http://s4.postimg.cc/wmkccjttl/3167_dsc06034.jpg

Bohužel jsem si před rokem, když jsem chtěl začít s touto bednou, ošklivě zlomil ruku. Naštěstí jen levou a 3-4 měsíce mi trvalo než jsem udržel pinzetu a mohl ji trochu zmáčknout... Naštěstí jsem jí do konce r. 2010 plně rozhýbal. Měl jsem v ní kus titanu (a plno šroubů) a teď v pátek mi ho brali ven. Takže pokračování až se to zklidní a sroste 8cm jizva...

Příspěvky [20]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » 2.p Peerless+VifaXT25

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£