Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 3 z 5)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » 100W konec - navrh DPS

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 »»»

RSS

Příspěvky [41 až 60 z 89]

Re: 100W konec - navrh DPS

Anti, Tobě by neškodila kapka pokory...

Web

Re: 100W konec - navrh DPS

Tá ochrana ako je navrhnuta funguje nič netreba prehadzovať, Zaberá od cca +/-1,5-2V

Web

(upravil j_paseka 17. 6. 2010 22:21)

Re: 100W konec - navrh DPS

Do prvního příspěvku jsem nahrál finální podobu DPS a upravené schéma o popisky součástek + opraven tranzistor (ten T16), na který jste mě upozornili. Doplnil jsem jěště kondenzátor C16 k rezistoru R11 ve zpětné vazbě za účelem její stability.

Re: 100W konec - navrh DPS

C16 je super, když jej zapojení snese smile Přinejhorším jej nezapojíš.

Ještě mě napadlo (ano, cítím Tvoje nadšení, když jsi dodělal layout), dát do emitorů diferáku degenerační odpory, 0R propojky tam můžeš vrznout vždy. Dost často mi vytrhly trn z paty, když došlo na lámání chleba při řešení stability.

ještě bych dal do kolektorů diferáku proudové zrcadlo (2x BC) a před rozkmitové BFko sledovač s BC a při dobře navržený desce bys mohl mít 10x nižší THD smile

Web

Re: 100W konec - navrh DPS

Ještě jsem si všiml, že zem k C9 (blokování +V)  vedeš přes vstupní NF konektor. Múže to způsobovat nestabilitu na vyšších frekvencích. Vedl bych zem (i k C8  -V) po levé straně desky a k C9 bych ji dovedl pod výkonovýma tranzistorama. Pak bude zem pro konec odvozená (napojená) od napájecího konektoru a nebudou se proudy přes blokovací kondenzátor konce míchat do vstupní části. Ty emitorové odpory do vstupního diferáku cca 47-100R tam určitě dej.

Přes T6 můžeš dát kondenzátor, stačí ta keramika 22N co je na desce použitá. A pro možnost lepšího "zkrocení" = stabilita konce bych počítal s RC členem z kolektoru rozkmitu T4  do báze T2. Stačila by i malá keramika cca 4,7-22pF. Ale s odporem cca 470R-2k2 máš lepší šanci tam prokličovat mezi spojema. Většinou dávám na tyhle místa všude RC členy. Nemám rád, když se možný signál +-30-50V vede (bez omezení proudu a fáze R složkou) přímo na vstup tranzistoru. To platí i pro C16.

Re: 100W konec - navrh DPS

Zuki dík. Pomalu se z toho stává slušný 100W konec smile

J_paseka nám jistě za dobré rady věnuje každému jednu desku, abychom si ten zázrak mohli postavit a oměřit smile (opamp je držka nevymáchaná)

Web

Re: 100W konec - navrh DPS

Klucí, to víte že vám desky pošlu a rád! Za Vaše rady jsem nesmírně vděčný a vážím si jich.

Už se v tom zase vrtám a vylepšuji smile . Až bude o něco znovu vylepšenější zase sem to vyvěsím ať se můžete pokochat. A jestli opravdu chcete, hotové-finální desky vám rád pošlu.

Re: 100W konec - navrh DPS

Nelíbí se mi umístění R11. Zpětná vazba by se měla brát až za bodem "kde se obě půlky dají dohromady". Mělo by to dělat takové T. R14/15 by se nechal sloučit do jednoho jen mezi budičema.
Já vím kulový, opamp mě určitě opraví "o).

Re: 100W konec - navrh DPS

Neopraví, jenom upozorní, že to tady už psal a byl nevyslyšen.

Někdo má holt zbytečně vyšší sudé harmonické rád smile

Web

(upravil j_paseka 18. 6. 2010 12:02)

Re: 100W konec - navrh DPS

Na ten zpětnovazební track jsem se díval ale moc možností tam není jak ten rezistor R11 přiblížit k tomu RL článku na výstupu. Tak jsem ten track aspoň přetáh silnější mědí - za účelem snížení jejího odporu, když už teda nic.
Nepustí mě tam tranzistor T2.

Re: 100W konec - navrh DPS

Neříkej, že tam tu nudličku nějak nenapasuješ:

http://s4.postimg.cc/7fani83ll/56_5850_dps_100w.jpg

Web

Re: 100W konec - navrh DPS

Jj, takhle, to jako táhnout tento extra spoj? Není problém napasuju ho tam.

Re: 100W konec - navrh DPS

lepší takhle než nic smile nepletu se?

Web

Re: 100W konec - navrh DPS

Tak určitě, jestli to tu složku má pomoct eliminovat tak to tam klidně dám.

Re: 100W konec - navrh DPS

Zdarec lidi,

mám trošku zcestný dotaz nebo spíše upřesnění pro mě. Tento zesilovač má ochranu proti zkratu na výstupu? Taky bych to chtěl postavit jako univerzálí stereo zes, když bude potřeba někde udělat trochu rachot. Chtěl bych, aby to mělo ochranu proti zkratu, protože když se stím často mele může se stát, že se tam zkrat udělá a pak se musí rozdělávat zes měnit konce a pojistky.

Díky za odpověd BOSS

Re: 100W konec - navrh DPS

Ano, nadproudovou (tedy i protizkratovou) ochranu to má. Má to i ochranu reproduktorů před upečením stejnosměrným napětím při poruše zesilovače.

Web

(upravil j_paseka 18. 6. 2010 21:21)

Re: 100W konec - navrh DPS

Tak jsem tu desku zase poléčil (#1) smile . RC člen z C T4 do B T2 jsem nedal, z důvodu toho že zpětná vazba by měla být zavedena pouze v jednom místě.
opampe: s tím Boucherotem jsi měl pravdu, tak jak byl zapojený v originále neměl moc opodstatnění, tak jsem jej zapojil před ten výstupní RL článek.

(upravil joži 18. 6. 2010 21:31)

Re: 100W konec - navrh DPS

Ale nepovídej. zložené výstupne PI članky su potom podla teba zbytočné, ked RC clen za RL pozdlžnym členom nemá význam.

Web

Re: 100W konec - navrh DPS

Tak neměl opodstatnění, měl, horší když by tam nebyl vůbec, ale tak jak tvrdil opamp to je lepší. Bude účiněji eliminovat vysoké kmitočty do ZV.

Re: 100W konec - navrh DPS

boucherot ma podporiť stabilitu zosilnovača, predsa je to útlmový članok, a zvlášť na vyšších kmitočtoch je zaťažovaný značnou výkonovou stratou. Schválne, si skús ako sa to chová ked ho umiestniš pred a za cievku, a budeš to vediet aj z vlastnej skusenosti. Možeš takisto laborovať aj s hodnotami odporu a kondenzátoru v tomto člene, a doladťiť si to na optimum.

Web

Příspěvky [41 až 60 z 89]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 »»»

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » 100W konec - navrh DPS

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£