Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 3)

Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Navrh aktivnej vyhybky podla pasivnej

  Stránky: 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 58]

Téma: Navrh aktivnej vyhybky podla pasivnej

Rozmyslal som o prerobeni mojich bedni - visaton classic 200 - na aktivnu verziu. co to som o tom precial, ale nie som z toho moc mudry. Chcem sa spytat na volbu deliacih frekvencii. Je nejaky rozdiel pri volbe tychto frekvencii pri navrhu pasivnej a aktivnej vyhybky. Moja predstava pre zaciatok je nastavit deliace frekvencie rovnako ako pri pasivnej verzii, zrovnat faze a citlivosti a pustit:) Alebo to vidim zle a treba to robit zgruntu nanovo? Nebranim sa dat to niekomu spravit profesionalne, ale predtym by somd do toho rad trochu videl.

Re: Navrh aktivnej vyhybky podla pasivnej

Zgruntu znova...

Web

Re: Navrh aktivnej vyhybky podla pasivnej

preco?

(upravil MaBat 30. 3. 2010 21:09)

Re: Navrh aktivnej vyhybky podla pasivnej

Muselo by se ti podařit docílit stejných napěťových přenosů na svorkách měničů, jako u pasivní verze. Pak by to fungovalo stejně. Jak moc je to snadné, nevím, jednodušší asi bude opravdu začít znova - navíc u aktivní výbybky máš o něco větší volnost, možnosti.

Re: Navrh aktivnej vyhybky podla pasivnej

jenže v praxi to asi nepůjde... do přenosu pasivní výhybky totiž kecá impedanční charakteristika repráku, což se bude v aktivu simulovat dost blbě. víceméně by to bylo drbání se levou rukou za pravým uchem. nemá to cenu.

Web

(upravil MaBat 30. 3. 2010 21:11)

Re: Navrh aktivnej vyhybky podla pasivnej

Já vím, že kecá... Musel by to změřit a posoudit. Taky bych to ale nedělal, aktiv se dělá jinak.

Re: Navrh aktivnej vyhybky podla pasivnej

Ano. (ty moje "moudra" byly pro skyda)

Web

Re: Navrh aktivnej vyhybky podla pasivnej

To všichni poslední dobou věří ve spásu aktivem..., zrovna visaton classic 200 má celkem slušnou výhybku, pokud to nehraje, je potřeba hledat proč. Stejně je u aktivu, zrovna tak, jako u pasivu nutnost měření, pokud si někdo myslí, že se tomu aktivem vyhne, mýlí se.

Re: Navrh aktivnej vyhybky podla pasivnej

all: diki. islo mi o to, ze som cital sykorove clanky, linkwitz relley stranky, ale nejako mi vsade uniklo, ako sa tie frekvencie volia, na zaklade coho - teda hlavne u aktivnych rieseni.
Jarous: toto prosim neries. hra to dobre. som spokojny. spasu nehladam. staci?

Re: Navrh aktivnej vyhybky podla pasivnej

Spokojený? Tak proč to chceš předělávat?

Re: Navrh aktivnej vyhybky podla pasivnej

MethMan: a nie je to jedno?

Re: Navrh aktivnej vyhybky podla pasivnej

Takový nabubřelý ješity mám taky nejradši....
Když je to jedno, tak se neptej....

Re: Navrh aktivnej vyhybky podla pasivnej

zuki:
tak mi prosim vysvetli, ako suvisi moje rozhodnutie pre aktvine riesenie s tym, co som sa pytal vyssie. to by ma FAKT zaujimalo.

(upravil zuki 2. 4. 2010 11:19)

Re: Navrh aktivnej vyhybky podla pasivnej

To neřeš, třeba je to jedno... jedno je kolečko u trakaře....

Ps: ale vytočilo tě to co...Začal jsi dobře, ale poslední kecy mě nadzvedly... Stačí napsat, že ti to hraje cca dobře, ale zajímala by tě změna, co to s tím udělá aktiv. A né mlžit... Kouk jsem pak i na jiné tvé příspěvky (spíše poptávky), kde se slušné ptáš a mírně si opravil názor na tebe... Asi budu o něco starší a tak už rád poučuju...

Taky uvažuji o aktivu a nejem ještě rozhodnutý.  Větší odborník jsem přes elektroniku, než přes repra (což je pro mě už skoro mechanika). Ale nemám rád, když se někdo na něco ptá, na jedné straně říká, jsem spokojený, hraje mi to pěkně a v druhé větě se ptá co má dělat, aby to hrálo dobře... Pojmenuj to, co ti na současném řešení vadí a určitě to má nějaké řešení.
Já mám třeba problém s repro 8" Peerless SLS-213, která mi v testovací cca 32L bedně hrála na můj vkus trošku mdle, tak jsem zkusil štěrbinový basreflex a je to trošku lepší. Ale od cca 80W nahoru se tam máchá jak nudle v bandě. Třeba je to zesíkem, třeba vyhybkou a třeba by pomohla uzavřenka a aktiv s lepší kontrolou nad reprákem. Ale nebojím se pojmenovat problém. Může být i subjektivní a chci od toho zázraky. Ale je to můj názor.
A k volbě dělící frekvence: asi to bude obdoba viz pasiv, kde nestíhá jeden reprák nastupuje druhý...  akorát máš snadno možnost strmější např. 24dB vyhybky  a můžeš si posunout dělící frekvenci tak, abys neupekl slabší repro, nebo se snadněji "vyhnul" hrbům na cháře repra, pokusil se vylepšit směrovky, vyrovnal (ne)citlivost repráků atd... atd... Toť mé skromné názory...

Re: Navrh aktivnej vyhybky podla pasivnej

Můj osobní názor je, že je aktivní řešení pro domácí použití zbytečně složité a přínos, byť teoretický, je zanedbatelný. Vynaložené prostředky a čas strávený nad takovým řešením se nevyplatí. Veni, vidi, ale ne vici smile Jeden opravdu dobrý důvod pro aktiv vidím a to je optimalizace výkonu reprosoustavy, ale to nebývá důležitý parametr v domácí reprodukci. Ani argument o nějakých ideálních zesilovačích pro jednotlivá pásma nepovažuji za podstatný. Dají se postavit/koupit zesilovače, které jsou velmi dobré a jejich další vylepšování (i prostřednictvím akt. výhybky) už podstatnou změnu nepřináší. Co ovšem činí podstatný a málokdy využívaný rozdíl je optimalizace spolupůsobení reprosoustavy a poslechová místnost. Proto mi přijde rozumnější vložit čas a prostředky do reprosoustav a poslechové místnosti.

(upravil AlesK 2. 4. 2010 14:24)

Re: Navrh aktivnej vyhybky podla pasivnej

Pokud se použijou dobrý měniče co k sobě pasujou a mají pozvolnej pokles nad pracovním pásmem bez peaků nebo se to jinak ošetří, tak se s aktivem dá udělat dost slušná bedna. To za předpokladu vhodně zvolených dělících frekvencí a odpovídajícího uspořádání měničů. Chce to ale taky dobrý zesilovače a pak celek měřit a dolaďovat. Aktiv ale taky klade vysoký nároky na použitý OZ, protože každej operák v cestě signálu je znát a v tý vyhybce je jich hafo a to má taky přímý vliv na vyšší úroveň šumu. smile Takže je to něco za něco, jako se vším.

Web

Re: Navrh aktivnej vyhybky podla pasivnej

Ale to jde všechno udělat pasivní výhybkou, jednodušeji a lépe. Kde je potom přínos?

(upravil AlesK 2. 4. 2010 12:23)

Re: Navrh aktivnej vyhybky podla pasivnej

Netvrdím že nejde, je to na zvážení a rozhodnutí každého soudruha hifisty. Můžeš se zeptat Dudka proč to dělá (CLC) a Sýkora k tomu napsal taky dost teorie, můžeš prostudovat.

http://www.czechaudio.com/CZ/Theory.htm
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.ph … mp;start=0
http://www.czechaudio.com/Projects/AV01/Popis_CLC.pdf

Přínosem je možnost jednoduše dolaďovat úrovně jednotlivých pásem přímo v konkrétním poslechovém prostoru, přímá vazba mezi zesilovačem a reprákem bez dalších součástek (kapacity, indukčnosti, odpory). Rovněž možnost vyšší strmosti dělení (typ. 24dB/okt) a s tím související vyšší zatížitelnost měničů a menší překryv na dělících frekvencích. Zesilovače zesilují jen příslušnou část pásma a nejsou namáhány celým rozsahem, a další nezanedbatelnou výhodou je, že je to podstatně dražší. smile

Web

Re: Navrh aktivnej vyhybky podla pasivnej

"Kde je potom přínos?"
Jednoznačne v kontrole basu, hlavne v trojpásme.Impedancia basovej výhybky v oblasti kde delí je zrovnateľná s impedanciou reproduktora. Takže DF cca 1, bas sa "plandá" a dokmitáva po tranzientoch. Druhá vec je interakcia premenlivej imopedancie rerpodutora s výhybkou, deliť nízko, napr. na 150Hz pasívne je pekná zábava.. Počuť to je , a to dosť. Basy sú presné , "suché" a bez doznievania.

Re: Navrh aktivnej vyhybky podla pasivnej

BV: Díky za doplnění, to je asi to nejpodstatnějsí. smile
Myslím si, že docela dobrá je kombinace poloaktiv - tj. basy/středy aktivně, středy/výšky pasivně.

Web

Příspěvky [1 až 20 z 58]

  Stránky: 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Navrh aktivnej vyhybky podla pasivnej

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£