Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 5 z 12)

Audioweb.cz » Projekty sloupových reprosoustav » Tesmax 61 (TESLA ARN 567, ARV 161)

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 7 ... 12 »»»

RSS

Příspěvky [81 až 100 z 237]

Re: Tesmax 61 (TESLA ARN 567, ARV 161)

V tomto lze s kaedem v podstatě jedině souhlasit. Pokud je snaha využívat nějaké zbylé/získané tesly, je potřeba, aby to celý mělo nějaký ekonomický rácio. Jinak v tom nevidím praktický význam. Jedině, že si chce člověk hrát - vůči tomu nelze říct ani ň. S kvalitou ARV161 taky souhlasím. Stačí se kouknout na směrovky. I při veškeré snaze to prostě bude nad 6kHz blbý.

(upravil Bentley 25. 7. 2019 9:49)

Re: Tesmax 61 (TESLA ARN 567, ARV 161)

Antonio, diky za post, muj postřeh k vysledku je, že jsem asi měsíc poslouchal dokola, a ladil, měnil součástky, až byl zvuk bez jakehokoliv peaku, nebo díry. Na výšce jsem musel dost bojovat s filtrem, protože jednou to vylezlo moc, podruhé se udělala díra jak debil, a stačilo o chlup změnit hodnotu. Proto mám i v každé bedně rlc jiné. Ten propad jak píšeš v reálu není, z té díry - BR lezou dost středy (asi dano tqwt konstrukcí) a je to doplněné. Právě to se mi ale na tom líbí, zvuk je otevřenější, a mnohem lepší na poslech než obyč BR.
Ladil jsem zvukovým generatorem a uchem, vychazel jsem ze zakladu simulace ve lspcad, kde jsem si hodnoty ověřoval v grafu.
Jinak jsou to 35let staré repra, a každému již budou hrát jinak, proto i ty vyhybky by se měly doladit na konkrétní kusy. Možná i každou bednu zvlášť.

Re: Tesmax 61 (TESLA ARN 567, ARV 161)

Mne tie frekvenčné charakteristiky potvrdili to, čo som si o tesláckych dvojpásmach tejto koncepcie (ARN 567/5604 + ARV 161) myslel vždy - diera v strednom pásme a vysoké tóny odtrhnuté od zvyšku prenášaného pásma. Preto som sa časom už ani nečudoval, ak niekto tvrdil, že mu viac vyhovujú jednoduché dvojpásma s kondenzátorom, napr. 1PF 067 33 alebo RK 09. Ale ako vidno z tej charakteristiky 33ky, ani to nie je v pôvodnom stave rozhodne nič extra.

Ak niekomu veľmi záleží na pôvodnom vzhľade a nechce robiť veľké zásahy ani do konštrukcie, dá sa aj s jedným kondenzátorom pre ARV dosiahnuť dobrý výsledok. Už som takto s veľkou spokojnosťou majiteľov poopravil niekoľko 33 a RK 09 - pre ARV 161 treba použiť namiesto 8 uF kondenzátora, s ktorými je až nebezpečne preťažený, 3,3 - 4 uF a reproduktory vzájomne prepólovať.

Pri tejto príležitosti je nutné upozorniť ešte na jednu vec ohľadom ARN 56x, ale najprv musím trochu zájsť do histórie smile - reproduktory ARN 567 / 568 boli vyvinuté koncom roka 1971 špeciálne do prvých kompaktných dvojpásiem triedy hi-fi ARS 820 / 821 na kvalitný prenos hlbokých tónov v malom objeme, ale zároveň s tým, že ich membrána je optimalizovaná aj na kvalitný prenos stredného pásma. Takto nejako to oficiálne tvrdil výrobca. A ono je to aj pravda, pretože ak je ARN 56x v poriadku, tak hrá stredné pásmo skutočne veľmi príjemne, v podstate ako širokopásmo. Ale nie vždy to tak je, pretože mnohé kusy (možno aj celé série) majú od výroby vadu, skrytú a veľmi zákernú - zle zalisovaný spoj nosiča cievky a membrány, čo spôsobuje nepríjemné skreslenie v pásme vyšších stredov. Jeden ARN kričí a skresľuje viac, druhý menej, alebo vôbec - preto často hrá pri ich použití každá bedňa inak a pre každú treba ladiť extra výhybku. V prípade, že sa to opraví, alebo že je ARN 56x od výroby v poriadku, naozaj sa netreba prepadnúť od hanby ani za zrekonštruovanú RK 09 alebo 1PF 067 33.

Web

Re: Tesmax 61 (TESLA ARN 567, ARV 161)

Charky tady ukazují chování výhybek z čela Tesmaxů, tzn. v konkrétních bednách s přidanou látkou/plastovou mřížkou/ovlivněné hrubým rámečkem..., budou ta měření podle situace trochu jinak. Průběh filtrů ale sedět bude, jen se směrovky nějak rozhodí a nahoře látkou utlumí.


paf/Bentley: docela rozumím tomu, že ve vašem případě mohlo být energie na středech až moc a tou dírou, která tam změřitelná opravdu bude, jste to udělali poslouchatelnější; 161 měly na 1,1 kHz ne stejně tlumenou rezonanci a tam i různě povylezlé harmonické. Tu úpravu přidám jako tip do úvodu, díky za podnět!

https://i.postimg.cc/vxwXQQd0/161-RIvs-DC.gif


Jinak ale platí i to, co píše ciplox. Ať už 567 nebo 5604, oba můžou zazvonit někde kolem 1,3 kHz a někdy i pořádně; taky jsou kousky, které mají celkově zvednuté zkreslení. Pak 5604 na rozdíl od 567, měly zvednuté pásmo lichých harm. kolem 150 Hz, což při 5. a 7. harm. je zrovna pásmo dělení, kde středobas hraje stále s plnou parou a když se to ještě mělo sejít s rezonancí kolem 1,3...

https://i.postimg.cc/gxdhGNBq/567-NGvs-SP.gif

(upravil Jindrich_On 10. 3. 2020 23:45)

Re: Tesmax 61 (TESLA ARN 567, ARV 161)

Ahoj,

rád bych představil své zpracování Antoniova návrhu reprosoustav T61.
Po dřívější, ne zrovna dobré zkušenosti se stavbou ozvučnic typu TQWT s reproduktory ARZ6608, soustavy byly lehce problémové na basech, a také z prostorových důvodů, jsem se rozhodl pro stavbu uzavřených regálových soustav o objemu 13L. Materiál pro stavbu jsem použil surovou dřevotřísku, uvnitř přepážka a tlumení filcem. Povrchová úprava lazura s přiznanou strukturou dřevotřísky. Reproduktory ARN 567 a ARV 161 po lehkém faceliftu. Výhybka je umístěna na překližce, osazena MKT kondy Tesla a Wima a metalox odpory Tesla. Tlumivky vlastnoručně navinuty a odměřeny, basová je z reproobchodu. Propojení součástek je drátovými propojkami. Připojení na zadní stěně je k šroubovacím terminálům. Výhybka byla postavena podle Antoniova návrhu, následně byla upravena dle doporučení přispívajících. Kondenzátor 5,6uF byl upraven na hodnotu 4,4uF a tlumivka 0,22mH byla odmotána na 0,18mH. Se zvukem jsem nyní spokojen, přeztože se jedná o uzavřené regálové soustavy. Poslech je pohodový, neúnavný i po mnoha hodinách. Podání prostoru při instrumentální hudbě je taky slušné, např. Allan Taylor, nebo Chris Jones.
Na závěr bych rád poděkoval autorovi projektu a ostatním přispívajícím za podněty.
PS.: jsem si vědom, že regálovky do projektů sloupovek nepatří, přesto jsem rozhodl je přidat do tohoto vlákna.

Přikládám pár obrázků ze stavby k případné diskuzi, nebo inspiraci.


https://i.postimg.cc/C5DfDGpp/IMG-4228-1.jpg https://i.postimg.cc/SK8DGvFJ/DSC-0286-1.jpg
https://i.postimg.cc/fW555dFj/DSC-0297-1.jpg https://i.postimg.cc/XY5fMB2P/DSC-0307-1.jpg

Re: Tesmax 61 (TESLA ARN 567, ARV 161)

Tak i mne toto téma pohltilo a stavbu budu realizovat. Ve sklepě jsem vyhrabal dvě 1PF 067 62. Zbohatl jsem tedy o černý ARV161 a ARN5604.

Otázky pochopitelně jsou:
1) Který středobas bude lepší: ARN5604 vs ARN165-60/4
2) To ARN5604 bude chtít asi už nějakou tu péči, takže co vím (snad dobře), tak umýt gumový závěs (jar + voda) a aplikovat regum...?
3) Zkoušel jste někdo zafrézovat ARNko i s ušima?

Zatím děkuji

Re: Tesmax 61 (TESLA ARN 567, ARV 161)

1/ 165-60 snesou lepší příkon, a měly by mít malinko sníženou citlivost, to jsem ale vzájemně si nikdy neporovnal, verze "60" by měly být ještě o něco slabší tím, že mají jinak uspořádaný magnet

Re: Tesmax 61 (TESLA ARN 567, ARV 161)

Děkuji za názor, ja to pak zkusím zmeřit a poslechnout, co se bude jevit lépe smile

Re: Tesmax 61 (TESLA ARN 567, ARV 161)

Ahoj, Tesmax som objavil niekedy pred dvomi rokmi, a zaujal ma. Rôzne Tesly som počúval 40 rokov a nejaký ARN 565 som mal v 11 litrovej uzavrenke a tak mi zvedavosť nedala a chcel som to na basoch počuť. Na otestovanie som kúpil 3cm hrubý XPS Extrudovaný polystyrén a odporovým drôtom narezal na rozmery tak aby vnútorné sedeli. Za 2,5 hod. bolo zlepené. Keď som tam na druhý deň dal ARN tak som sa nestačil čudovať. Na basoch neporovnatelné s pôvodnou bedňou. Neskôr som tam testoval aj napr. Monacor SPH 174KE, potom ARO 6608 ako pokus o širokopásmo ( 8Z1 ) A teraz tam mám SICA 6,5H 1,5CP. Na nemeckých stránkach gazza diy som našiel projekt Lewis, zakúpil repro, narýchlo zbúchal výhybku, a teraz sa teším z toho ako to hrá. Ale červík pochybností tu je či to urobiť z dreva v týchto rozmeroch. Porovnával som parametre všetkých ARN 5604/567 v Amplióne ( Každý je inakší, velké rozdiely ) s parametrami tej SICA 6,5 čo namerali ako priemer tí chlapci z gazza je to približne podobné, Qms 4,05, Qes 0,585, Vas 20,9, fs 48,5, Qts je málinko nižšie 0,511 a Mms 14,5g asi o 2gramy väčšie. A tak by som mal otázku na antonia ako autora Tesmaxu či by to bolo použitelné riešenie alebo to nieje dobrý nápad a radšej mám použiť bedňu s basreflexom podla Ampliónu. Rozmery Tesmaxu by mi vcelu vyhovovali.

Re: Tesmax 61 (TESLA ARN 567, ARV 161)

tyhle sica 6.5H 1.5CP  mám v BR 25l laděném na cca 40Hz a skutečně se to s ničím od tesly nedá srovnat. I v poměrně malé uzavřence to na basech přehraje cokoliv od tesly.
Moderní středobas ve spojení s kalotou ve zvukovodu je jiná liga než tohle využítí historickejch repráků, který má každej doma, tak proč něco nezbastlit.

Re: Tesmax 61 (TESLA ARN 567, ARV 161)

zdenobajer: V dřevu to klidně udělej, ta bedna je univerzální.

Re: Tesmax 61 (TESLA ARN 567, ARV 161)

Tak dík, si ma potešil.

Re: Tesmax 61 (TESLA ARN 567, ARV 161)

Ahoj, už mám připravenou a nařezanou MDF. Potřebuji někde přístupný box pro výhybku, můžu vzadu dole přepažit prostor jak je na nákresu? Rád bych tam zkoušel různé kombinace meničů a tak potřebuji vnější přístup smile

https://i.postimg.cc/jLgRrzfM/Tesmax61.png

Re: Tesmax 61 (TESLA ARN 567, ARV 161)

A ta výhybka nemůže být pohozená v tlumení pod basákem? Pro měření stejně budeš tahat dráty ven, nejlíp zvukovodem, tak o co jde?

Re: Tesmax 61 (TESLA ARN 567, ARV 161)

Nevím co to udělá, nějak to pozmění výstup, jak, to ti nikdo neřekne. Proč dole neprodloužit stěny a mít ji dostupnou vespod?

Re: Tesmax 61 (TESLA ARN 567, ARV 161)

Už mám nařezáno. No tak to asi hodím, jak je to navržené, jen holka asi bude zabalená v nějaký vatě a volně vložená...

Re: Tesmax 61 (TESLA ARN 567, ARV 161)

Proč volně vloženou, dej ji prostě pod nebo za středobas. Co tam budeš zkoušet za repra?

Re: Tesmax 61 (TESLA ARN 567, ARV 161)

Dve verze ARN 5604, ARN 567, ARN 165, Visaton WS 170. Výšku bych rád zkusil jak ARV 161, tak ARV 104, jinou tam asi rozměrově nezkusím. Možná bych tam na pokus upnul RFT L 9801 smile

Myslel jsem, že bude lepší, když za tím středobasem nic nebude.

Re: Tesmax 61 (TESLA ARN 567, ARV 161)

antonio napsal:

Nevím co to udělá, nějak to pozmění výstup, jak, to ti nikdo neřekne.

To přece naprosto jasně ukáže jakýkoliv program na simulaci TL (hornresp,LA) ne vituix,stačí zadat parametry...kdo chce vytvořit v této koncepci něco solidního,ne jen že to nějak hraje tak stejně musí nějaký z těchto programů,nebo známých vzorců použít.Odhadovat to nelze.
A stejně jasně to ukáže i rozdíly když se použije na danou délku kanálu různé repro od Fs 35 až 48 Hz

EsoRimmer - když už máš nařezáno tak nejmenší možné zlo je vyhybku umístit bud' do dodatečně vytvořeného podstavce,nebo alespon co nejvíce dolů pod středobas kde je tlumení

Re: Tesmax 61 (TESLA ARN 567, ARV 161)

Tyhle softy určitě dobře navedou, ale dokonale přesný celkový výstup, zvlášť, když je vedení ohýbané, a to je reálně snad vždycky, nedají (jak se ale vyvíjejí nesleduju). Ale pro porovnání konkrétní změny, jako tohoto, stojí za to si tu simulaci udělat. Tragické to nijak nebude, počítám zvlnění do 2 dB.

Příspěvky [81 až 100 z 237]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 7 ... 12 »»»

Audioweb.cz » Projekty sloupových reprosoustav » Tesmax 61 (TESLA ARN 567, ARV 161)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£