Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Profi a PA » Aku kombo s FANE Sovereign 12-250TC

  Stránky: 1

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

RSS

Příspěvky [18]

1

Téma: Aku kombo s FANE Sovereign 12-250TC

Zdravím místní odborníky. Chtěl bych si udělat kombo pro aku kytaru s výše popsaným širokopásmáčem (parametrově vypadá super).
Krmit to budu Sinclairovým SPV 100P+. Rád bych samozřejmě, aby to kvuli tahání nebyla velká kysna.
A co bych potřeboval poradit je, do jaké bedny to dát? Uzavřená (vytlumená hodně / málo / vůbec), nebo zadek oddeklovaný, jak se s oblibou dělá u komb pro el. kytaru? Nepoznám dle parametrů do čeho se to hodí. Neprahnu po nějakém hlubokém basu (jsem realista), takže basreflex není důležitý. Ale kdyby si to o to vyloženě koledovalo, tak se bránit nebudu. Prostě primárně na aku kytaru, občas někdy na zahradu ke grilovačce mjuzik pouštět.

https://www.prodance.cz/sovereign-12-250tc-8ohm.html

2

Re: Aku kombo s FANE Sovereign 12-250TC

Nechápu, jak to výrobce změřil. Podle Hubertova měření na Prodance je to spíš tragédie. Jestli to má věrně přenášet akustiku a občas nahrávky, nebál bych se třeba nějakého koaxiálu nebo širokopásmové 10".

3

Re: Aku kombo s FANE Sovereign 12-250TC

U takových měničů je potřeba brnknout do kytary a poslechnout, grafy bych moc neštudoval. Jestli to chceš často přenášet, připlať si za neodym.

4

Re: Aku kombo s FANE Sovereign 12-250TC

OK. Takže zavřenka.

5

Re: Aku kombo s FANE Sovereign 12-250TC

Nevím, to se chce zeptat kytaristů, co by mohlo dobře fungovat, každopádně pokud budeš mít v uzavřence problém s basy (totiž zvedneš už tak vysoké Qts), dá se to hezky léčit.

6 ...editoval Otas (10. 10. 2018 19:55)

Re: Aku kombo s FANE Sovereign 12-250TC

Jo,jo, když se člověk podívá na speciály repra pro kytary, tak to není o vyrovnané charce.
Viz např.: https://www.prodance.cz/files/dl/9/1754 … _16ohm.pdf
Muzikanti to prostě slyší jinak. A potřebují i aby reproň dobře zkresloval (nejen od lampových zesů).
Uzavřenka to trochu zatlumí, plně otevřená dá hutnější zvuk. Šel bych určitě do otevřené bedýnky. Kytara (není to doufám baskytara  - vlastně aku - sorry) začíná na cca 80Hz (malé e? hudební školo, dávno tobě již).

7

Re: Aku kombo s FANE Sovereign 12-250TC

To vím, že kytarové repra jsou jak nepálské Tatry. Hraju i ele guitar. A že je na výškách citlivější vlastně zase tak nevadí, neb se stejně neposlouchá v ose ucha a tedy výšky jdou brzy do kopru.
Jen jsem Antonio nepochopil, jak zachránit uzavřené repro?

8

Re: Aku kombo s FANE Sovereign 12-250TC

Ale dotaz zní na věrný přenos akustické kytary a reprodukované hudby.

9

Re: Aku kombo s FANE Sovereign 12-250TC

To není HiFi. Věrný zvuk u citlivých beden / komb je stejně utopie. Studiový monitor hraje rovně jako prkno a je to nezáživný.
Ale to je filozofování. Prostě ať to hraje hezky a k možnostem hardwéru co nejlépe wink

10

Re: Aku kombo s FANE Sovereign 12-250TC

Lachim napsal:

Jen jsem Antonio nepochopil, jak zachránit uzavřené repro?

Holt zkus ještě jedno kliknout na ten link, máš k tomu všechno. Jinak neznamená nutně, že s touto úpravou musíš dávat repro do uzavřené bedny.

11

Re: Aku kombo s FANE Sovereign 12-250TC

Tak to já klikal, PDF stáhnul a pročetl a furt z toho nejsem moudrý. Nejsou tam obrázky, na který patent okazuje. To PDF je obrázkuprosté. Pak nevim, co která veličina znamená a nevím tedy, co s čím počítat.

...Tak obrázky už jsem našel (jsa až v příloze), ale moudrost, jak s patentem naložit se nedostavila sad
Poradí někdo?

12

Re: Aku kombo s FANE Sovereign 12-250TC

No jo. Tak udělám nějakou polootevřenku. Takovej hodně vytlumenej basreflex (škvíra přez celý dole a vytlumim to). Na výpočty nemám, když to nějak nemožu pobrat :-/

13 ...editoval Otas (4. 11. 2018 10:22)

Re: Aku kombo s FANE Sovereign 12-250TC

Abys od nás neslyšel jen theoretická moudra, hodil jsem zmíněné repro do simulačního programu na tvorbu bedýnek:
1. Basreflexová ozvučnice (kupodivu výrobce uvádí i tuto možnost) 75 litrů a ladění BR na 50 Hz dle výrobce
2. Uzavřená ozvučnice 60 litrů (od 60 litrů do 75 litrů se výsledky lišily minimálně).
Vcelku je obojí možné, v obou případech je zdůrazněno pásmo (3 - 5 dB převedeno do řeči normálních smrtelníků téměř dvojnásobně smile) kolem 120 Hz, což si myslí, že není u kytary na škodu. Raději bych sice zdůraznil 90 Hz, ale k tomu jsem v rozumných objemech nedošel, tam mne to dle skutečně naměřených parametrů vůbec nepustilo.
Podle charky bych trošku preferoval basreflex 75 litrů, na nejnižší struně (E - 80 Hz) přidával ještě 2 dB. Lze i zmenšovat objem až ke 40 litrům, ale BR zdůrazní hrb na cca 130 Hz o 2 dB proti uzavřence, na to by si člověk musel zvyknout a nedá se to bez parametrického ekvalizéru srazit.
Naopak uzavřenka principem trochu lépe na ucho hraje a stačí 60 litrů (v nouzi i 50, výrobce píše od 40 litrů, což ale ukradne spodní tóny), což lze nosit.

Vzal jsem v úvahu i otevřenou ozvučnici (výpočet dle Svoboda-Štefan: Reproduktory a reproduktorové soustavy, vzorec 24), ale vycházely mi strašné objemy (a= 0,35m , h přes 0,6 m), tak jsem tuto variantu pustil z úvah.

14

Re: Aku kombo s FANE Sovereign 12-250TC

Dívej, nejjednodušší bude to udělat takto:

1/ Fane umí udělat své datašíty někdy pěkně prasácky, zato u prodance je jistota, že jisté parametry by přesně být měly, ovšem u takového Mms a mu odvislých tomu tak být už nemusí; no a protože v Mms je velký rozdíl a taky všechny parametry se rozehráním změní, počítal bych s tímto:

Qms=8,5; Qes=0,89; Qts=0,806; fs=55 Hz; Mms=40 g
Dd=25 cm; Sd=490,87 cm^2; Vas=71,86 l; Re=7,2 Ohm; Bl=10,57 N/A

2/ Má to sloužit jako přenositelné kombo, takže kompaktní rozměry - pokud to dáš do 40l uzavřených, bude z toho červená. Pokud do BR, zelená. Jak vidíš, bassreflex způsobí větší doznívání kolem 100Hz, navíc i kdyby jsi prostor uvnitř tlumil, budeš stále mezi zelenou a červenou.

3/ Prozkoumej 2AN 632 00; sežeň vhodný filc, pokud jím vhodně překryješ všechny otvory v koši, v BR se dostaneš na modrozelenou, v uzavřené na růžovou. Jak vidíš, BR doznívá ještě míň než červená a navíc jím ubereš na výchylce, což se zvlášť při tomhle řešení hodí.

4/ Aby to hrálo ještě níž, potřebuješ, podle patentu, mít dodatečný volný otvor nebo nátrubek, tohle bych ale zatím nechal stranou.

https://i.postimg.cc/cvdJbSTj/12-250TC.png

15

Re: Aku kombo s FANE Sovereign 12-250TC

Vy jste kluci šikovný. To bych sám nedal. Děkuji pěkně smile
Takže 40L, vhodně zaslepit koš repráku a uzavřenka s basreflexem. A jaký průměr délka? Z obrázku to není patrno a ten simulační softík je pro WIN, že? Jsem na Linuxu, tak leda pod Wine zkusím. Problém je právě v tom, který parametry vlastně použít. Nakonec vlastně i firemní nejsou správný. Pak se v tom vyznej  :-/
Vzpomínám si, že vlastně takto je zaslepenej basovej reprák v mý vintage 3p Grundig bedýnce a ještě hustě vytlumený. Já se divil, proč to je tak utemovaný. Přehršel basů to ale nemá sad

16

Re: Aku kombo s FANE Sovereign 12-250TC

Průměr/délka tam uvedená jest; jestli chceš štěrbinu, spíš ti to přepočítám.

Mícháš hrušky s jabkama, u tvých Grundigů to určitě nebude ten princip. Tam je jemná prodyšná vrstva sloužící jen jako blokant proti kouskům roztrhaného napěchovaného filcu kolem, aby se nedostaly k membráně. Basy to nemá spíš z principu - lehká membrána/malý objem.

Ty potřebuješ vybrat materiál "ne vyloženě prodyšný", a to nejlíp ověříš měřením impedance. Nehledej v tom ale vědu, třeba u ARO 689 fungují čtyři běžné molitany, velikostně jako houbička na nádobí, takhle:

https://i.postimg.cc/DWRsTFty/ARO-689.png

Jde o to srazit hrb - snížit Qms až cca k 1, fs se bude pohybovat s tím. Omrkni to 2AN pořádně, ten materiál je taky vhodný pevně přichytit - viz ty mřížky.

17

Re: Aku kombo s FANE Sovereign 12-250TC

OK. Tak pohledám nějaký materiál na to upchání děr v koši. Budu dělat tedy 40L, a basreflex jsem vykoukal L=11,4 a plocha 63,6 cm2.
Tak jest?
Štěrbina by ale taky šla. Vhodná roura asi zrovna nebude někde k mání. To by se pak asi muselo zase přepočítat, že?
Nebo jde o objem nátrubku, takže pak jde počítat s poměry délka vs. plocha/průměr?

18

Re: Aku kombo s FANE Sovereign 12-250TC

Rozmysli si rozměry bedny, podle toho určíme štěrbinu.

Příspěvky [18]

  Stránky: 1

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

Audioweb.cz » Profi a PA » Aku kombo s FANE Sovereign 12-250TC

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£