Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Ostatní technika » LT1115/LT1010 preamp

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 38]

(upravil luta 7. 3. 2009 0:38)

Téma: LT1115/LT1010 preamp

Zdravím,
postavil jsem takový jednoduchý preamp s bufferem pro užití jako sluchátkový zes. Funguje na poprve, na škopku jsem nezaznamenal žádne kmitání, přesto mě udivuje značné teplo produkované LT1115 operáky. Podle datasheetu mají typ. spotřebu cca 10mA, tj 0.3W při +-15V ?! Je to tedy normální, že se dosti hřejí ??

schema

foto desky klidně přidám..

Web

Re: LT1115/LT1010 preamp

Taky je otazka,jak mas rychlej skopek.. jo a odber si preci muzes zmerit.

Web

Re: LT1115/LT1010 preamp

jo změřit mě to už taky napadlo, zitra (vlastně už dnes) se na to snad vrhnu. Taky mám v plánu udělat redukci a vrazit tam na test OPA827 co mám doma.Zatím jsem zkoušel jen LT1115 a LT1028. A škopek, ten mám prehistorickej tesla bm370 (5mhz)

Web

(upravil opamp 7. 3. 2009 9:13)

Re: LT1115/LT1010 preamp

Čili kmitání rychlýho operáku někde na deseti MHz taky ani nemusíš vidět smile

Jedna kosmetická vada - na schémtu máš nakreslenej obráceně elyt 47u mezi minus napájením a zemí

Web

Re: LT1115/LT1010 preamp

luta:
Zkusil bych vyhodit nebo alespoň zmenšit ten kond 22pF z výstupu do invert vstupu ... či nahradit RC členem ...  nebo ho alespoň dát až za těch 100R... to by totiž mohlo dělat to že operas kmitá protože tipuju že na vysokejch kmitočtech se dostáváš na gain menší než 1.

Není co dodávat...

(upravil feliz navidad 7. 3. 2009 10:03)

Re: LT1115/LT1010 preamp

Co je to značné teplo? Při ztrátě 0,3W by to LT-čko mělo mít asi o 30C vyšší teplotu než okolí, takže tak 50 stupňů.
EDIT: A bere skutečně těch 10mA?

Re: LT1115/LT1010 preamp

Proč by neměl hřát operák, ve kterým je na čipu narvanejch třeba čtyřicet tranzistorů ???
Je jasný, že NJM4558, ve kterym je plusmínus hovno, hřát asi moc nebude...

Web

(upravil luta 7. 3. 2009 13:06)

Re: LT1115/LT1010 preamp

opamp :
ok díky za upozornění smile to schema jsem čmáral narychlo včera..

dawsoo:
díky že si napsal. vím že máš s LT dost zkušeností. Ok s tím kondem to tedy zkusím.Zesílení na vysokých f nemůže být menší než 1 ne ? když je to neinvert. zapojení. Schema je v podstatě kombinace z datasheetu LT1010 (kde byl ale použit OZ LT1056) a trocha inspirace od zapojení pana Macury u jeho audio bufferu s OPA+BUF

feliz navidad :
sinclair ma asi recht smile nějak nejsem zvyklej na tyhle lepší OZ..taková blbá TL071 s odběrem 1mA skutečně hřát nebude..ten LT1115 si po 5min provozu drží teplotu cca 50°C (okolí 22°C) a takto jsem ho hodinu trápil v provozu
Docela mě to ale zaráží, když to pak zavřu do krabice, kde v létě může být i 40 stupnu, tak ten operák musí jet skoro na hraně provozní teploty..

EDIT:
takže zde jsou nějaké fotky : foto1  foto2  foto3 (chladiče na LT1010 to bude chtít asi trochu větší, PCB je takova fofr deska, navržená a vyrobená za cca 3h, tak prosím bez urážek. I tak nebrumí, nešumí)

samotné OZ berou cca 9mA. Při 15V jsem naměřil nějakých 8.9mA, při 18V 9.1mA (po ohřátí). Měřeno na digitálu za 50kč, takže ty desetiny berte s rezervou. Bohužel ruský analog u4324 (TP 2,5) s rozsahem 60mA na tom s přesností nebude o moc lépe(začátek stupnice).Ukazoval též nějakých 9mA.

Odběr jednoho kanálu je nějakých 31mA při 18V

Z toho bych usuzoval, že kmitat nemusí smile

Web

Re: LT1115/LT1010 preamp

luta: Těch zhruba 50C odpovídá. Léta se neboj, i když bude v krabici 40C, pořád máš tak 30 stupňů rezervu. Pokud by jsi ale kvůli tomu měl špatné spaní, tak na ten operák nalep kousíček chladiče smile

(upravil luta 7. 3. 2009 13:56)

Re: LT1115/LT1010 preamp

no LT1115 má rozsah provoz. teplot 0-70°C, takže v létě řekl bych tak tak na hraně smile tak mě napadá, co takové LT1115 v SOIC big_smile Jinak teď po půl hodině hraní, když dám na něj prst, tak mě po chvíli začne pěkně pálit..jen škoda že tu nemám žádny pořádny tep. čidlo..kua budu muset koupit nějakej dallas snímač a něco s procesorem ubastlit..takhle se nedá rozumně měřit..digitál hartmann píše nad 43°C už jen H. Taky která osoba by měla nad 43 big_smile

Web

Re: LT1115/LT1010 preamp

Dobrej konstruktér se pozná mimo spousty jiných věcí i podle toho, že na desce u vývodů operáků jsou rozšířené spoje, které HLAVNĚ slouží prostřednictvím vývodů k odvodu tepla z pouzdra. Když už nic jiného, tak kromě chlazení vlastního IO ty širší spoje přispívají k soudržnosti spojů s deskou při vícenásobném pájení. 
Pokud se ten šváb takhle ohřívá, tak máš evidentně maličkaté pájecí plošky a tenoučké spoje, jinak by se teplo šířilo po spojích a nezůstávalo by na pouzdře.

A neletujte těma hnojema, co prodávají všude, ale kupte si v EZK půlkilovku Crystalu 505, dokud ještě je.
O cosi dražší cín se vám vrátí v podobě kvalitnějších a vzhlednějších spojů, méně zasrané desce od kalafuny /s Crystalem vůbec není kalafuna potřeba/ a velice snadném mytí.
Posledních deset let tvrdím, že kalafuna už je dnes dobrá akorát tak na prase při zabijačce, nebo na houslový smyčec, ne na pájení.
Crystalem jde hezky pájet i ta niklovaná čínská konektorová bižuterie /bohužel i niklovaný Cliff/, pokud to ještě nějaký blázen používá.

Web

(upravil luta 7. 3. 2009 14:41)

Re: LT1115/LT1010 preamp

na letování mám z německa cín stannol hs10 a nějakou německou pastu felder  lotpaste "e"..netusim co je to zac smile na cokoliv to chyta krasně smile prej made in Germany. to poprskaný atd to je proto, že to bylo pak přetřený kalafunou s lihem aby ta měď neoxidovala..

Web

Re: LT1115/LT1010 preamp

Pozor, aby tá lotfett pasta nebola vodivá..

Re: LT1115/LT1010 preamp

luta: Ano, LT1114 má provozní rozsah teplot 0-70C, jsou to ale teploty prostředí, nikoli pouzdra. Při těch 70C okolní teploty je teplota čipu cca 110C, což odpovídá maximálním 115C. Kdyby jsi měl v té škatulce 70C, tak je něco špatně.  Takže tu rezervu o které jsem psal tam máš.

Re: LT1115/LT1010 preamp

ok to jsem tedy blbě pochopil z toho datasheetu smile momentálně jsem osadil přes redukci SOIC OPA827 a vypadá to, že ho tam nechám..možná až bude čas, tak udělám novou desku..

Web

(upravil dawsoo 8. 3. 2009 22:18)

Re: LT1115/LT1010 preamp

Luta:
Ale může třeba na 4Mhz (bajvoko a jen například) může bejt třeba 0,3x a na vyšších ještě méně kond je reaktance kerá mění impedanci směrem dolů se zvyšujícím se kmitočtem...a ty ho máš natvrdo netlumenej odporem přímo z invert vstupu na výstup... ta LT1115 je operáč určenej spíše pro malý signály a velký zisky, proto nemusí bejt zrovna dvakrát stabilní při malejch ziscích,zvláště  když není optimalizovaná zpětnovazební síť pro tenhle typ ale jinej... ten rozdíl možná právě tkví v tom že v původním zapojení je LT1056 kterej má jiný vlastnosti a jinej průběh OLG... než ta LT1115 ... proto může mít tendence kmitat na velmi vysokejch kmitočtech... ta LT1115  za normálních podmínek hřát jak popisuješ opravdu 100% nemá... chtělo by to prověřit na alespoň 100MHz osciloskopu,nebo na spektráku (při masivnějším kmitání zabíraj tepelný a SOA ochrany uvnitř čipu = vylítnou hodně harmonický) a pak bude jasno.

PS: nedalo mi to a jukl jsem do datashetu... je to jasný ten operák má BW 40MHz a SR=10V/uS takže je myslím nasnadě že v neinvertujícím režimu s gainem pod +10 navíc ještě ve smyčce s bufferem a koďanem přímo -in out kmitat bude a to tak že fest. Stabilní by mohl bejt při invertujícím zapojení při dodržení pár zásad.Použij jinej typ nebo dodrž přesně doporučený zapojení s LT1056 jak jsi psal výše.

Není co dodávat...

(upravil luta 8. 3. 2009 22:24)

Re: LT1115/LT1010 preamp

dawsoo :
ajajaj sad tak takovou techniku jako 100mhz osciloskop či spektrák doma nevedu sad leda bych zašel do školy na UAMT a někoho překecal, ať mě nechá měřit..Teď momentálně tam mám osazené OPA827 a ty jsou ledové. Jsem si myslel, že se tak LT hřejí skutečně kvůli vlastní spotřebě sad Přemýšlel jsem, zda nepředělat celou ZV..přidat k těm 4k7 paraleně ještě RC aby to bylo propočítané na rozumnou DP..nebo přidat k tomu 22pF do serie 1k rezistor by očko ? smile Momentálně mám po ruce na zkoušení jen LT1115 LT1028 OPA827 a AD8022

edit : opa827 ? co ty na to ?

Web

(upravil dawsoo 8. 3. 2009 22:38)

Re: LT1115/LT1010 preamp

AD8022 sou duály ty tam nepudou .... zkus si stáhnout datasheet k tý LT1115 tam je zapojení RIAA preampu s LT1010 a skoukni tu zpětnovazební síť (odmysli si ty RIIA korekce)  ... minimálně bych to zkusil udělat bez toho kondu...  by očko bych jako první hlavně vyhodil těch 22p a místo toho na výstup proti zemi pověsil boucherot 47p+22k a zvětšil zpětnovazební odpor na 8k2 to by mohlo pomoci.

OPA827 je novinka od TI (BB) vím o něm ale neměl jsem ho ještě v ručce... mělo by to bejt troku pomalejší maso typu OPA627 .... rozhodně je lepší než ta LT1115 na danou aplikaci... ale i tak bych vykop ten 22p kond... pro jistotu.Ten 827 je unity gain stable, takže v tvým zapojení (gain kolem 4x) by šlapat měl bez problému.

Není co dodávat...

Re: LT1115/LT1010 preamp

s těmi ad8022 jsem se sekl..leží mi tu a nic jsem s nimi ješte nezkusil (samply)..ty opa827 jsou take samply..co jsem koukal, tak jsou parametrove trochu horsi nez 627..

Dám tedy na tvé rady a příští víkend se na to vrhnu (přes týden bohužel kolej). S OZ tohoto kalibru jsem zatím tu čest neměl, tak jsem se do toho vrhnul, abych se něco přiučil..

Ještě bych se chtěl zeptat, zda by se snížilo zkreslení LT1010 zapojením dvou paralelně (jestli to má cenu s tím laborovat). Nějak tak jsem z datasheetu pochopil, že u něj zkreslení závisí také na vyst proudu.

Ještě jednou díky, že se mnou ztrácíš čas smile

Web

(upravil dawsoo 8. 3. 2009 23:08)

Re: LT1115/LT1010 preamp

V pohodě rád pomohu když mohu... smile Já si myslím že ano že paralelní řazení má smysl u sluchátek s nízkou impedancí ale koukni raději do datashetu zda není třeba ošetřit a spojit výstupy přes malý balastní odpory a zpětnou vazbu uzavřít až za nimi... dále bych rozhodně použil 22R odpory pro zvýšení příčnýho proudu = pin bias proti +V zlepší se i dynamický parametry.jinak LT1010 je lepší než BUF634 ...vybrals dobře samply big_smile Pokud bys chtěl něco v DIP-u tak zkus LT1122... od téhož výrobce smile

Není co dodávat...

Příspěvky [1 až 20 z 38]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Ostatní technika » LT1115/LT1010 preamp

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£