61

Re: Alto Line mk(3?)

R5 to ako keby tam ani nebolo wink

Daphile | Customworks DAC1 - HYPA10 - B&W 801-80 series | Topping D10s DAC - DPA380SE - Visaton Classic 200 GF

Web

62 ...editoval TheLastUnicorn (6. 2. 2021 19:07)

Ten problém so smerovosťou je dosť typický pre kaloty bez zvukovodu. Robí to samotné čelo bedne. Čím je širšie, tým sa problém prejaví nižšie. Čím užšie, tým je to vyššie. Preto je ten typický setup "7+1" takmer vždy kompromisom a nie je také jednoduché vybrať meniče, aby sa to aj mimo os chovalo celé mravne.
Holt, vyžarovanie meničov a  odrazy, to je proste veda. Ale človek to časom pochopí a Wili je šikovný. smile

63 ...editoval Wili (6. 2. 2021 23:57)

ad veda... veda to je a bezdozvukova miestnost musi byt parada. Uz asi 2 hodiny tu bojujem s hrbom na 500Hz a zistil som ze to robi podlaha. Ked som medzi reprosustavou a mikrofon vyskladal vankuse zrazu je vsetko pod 1k neuveritelne rovne big_smile asi si kupim do obyvacky koberec roll a psik bude mat tiez radost ze sa ma po com valat big_smile

skusal som sa hrat s vyhybkou a skusal som delit kalotu nizsie, potom vyssie, potom basak vyssie a vsetko bolo len horsie a vyzera to tak ze asi najlepsim kompromisom bude tak ako som to mal s tym ze RLC pojde prec a na vyskaci ostane 4u7. Vtedy to mam relativne pekne rovne aj pod uhlom. Grafy sem hodim zachvilku...

https://i.postimg.cc/W1d52mmw/Alto-Line-mk3.png

Horizontalne vyskovo cca na urovni medzi kalotou a stredobasom:
Cierna: 0°
Modra: 15°
Zelena: 30°
Cervena: 45°

Vertikalne smerom hore je to trochu horsie, ked idem vyssie nad kalotu tak sa zvyraznuje ten prepad na 1,5k co tam je a nejak divne sa tam kruti faza, pretoze v takom pripade ak prepolujem vyskovu vetvu tak je to pri vertikalnom vychyleni ok, ale zase v osi je to blud.

Skusam uz aj pocuvat hudbu a mam pocit ze to hra o dost lepsie ako pred tym, mozno to je placebo po par hodinach pocuvania sumenia big_smile ale je to fakt super smile tiez ak porovnam s druhou neupravenou tak je trochu pocut rozdiel, asi najviac v podani hlasu

64 ...editoval TheLastUnicorn (7. 2. 2021 8:51)

To vyhladenie si nastav max. 1/9, lebo takto tam v podstate nič nevidíš. Ja používam 1/12. smile
To rozšírenia vyžarovania, resp. zmenšenie smerovosti medzi 3 až 7kHz je ten typický fenomén týchto 7+1 setupov, o ktorom som hovoril. S tým už nič neurobíš (bez prekopania tvaru ozvučnice). Ale celkovému vyžarovaniu, poťažmo lepšiemu priebehu vyžiareného výkonu pomôžeš, ak si za referenčnú posluchovú os naozaj zvolíš tých 30° horizontálne.
Čo sa týka vertikál - tam to vyzerá vždy horšie, pretože s každým uhlom sa Ti vzájomne mení fázový posun medzi meničmi. Riešením je len bodový zdroj...ale zase širokopásma majú viac nevýhod, ako výhod a slušné koaxiály asi aj spočítaš na prste jednej ruky. Jednou z možností je aj tzv. synergy horn, ale to už sme zase niekde úplne inde. Výhodu v tomto majú samozrejme aj dvojpásma s veľkým dobrým  zvukovodom (a nízkym delením), kde principiálne tiež nevznikajú fázové chyby (a teda aj defekty vo vyžarovaní, keďže vhodného fázového priebehu sa nesnažíme dosiahnuť kvôli fáze samotnej, ale kvôli želanej vyžarovacej charke) v uchometricky najkritickejšom pásme.