Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 12)

Audioweb.cz » Projekty sloupových reprosoustav » Tesmax 61 (TESLA ARN 567, ARV 161)

  Stránky: 1 2 3 ... 12 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 237]

(upravil antonio 20. 2. 2018 17:16)

Téma: Tesmax 61 (TESLA ARN 567, ARV 161)

Jedná se o první projekt série Tesmax s osazením ARN 567 a ARV 161, krom něj existuje i 3p verze 861.

https://www.audioweb.cz/proj/antonio6.jpg


Možné osazení
Jako středobas lze krom ARN 567 použít i ARN 565 a jakoukoli verzi ARN 5604. Časem se víceméně modifikovaly, ale funkčně si zůstaly stále dost podobné. Co se měnilo: u většiny 567 je přehozená polarita, červený bod u kontaktní destičky nutně neznamená +kontakt! Pak, pomineme-li změnu barvy koše (z modré a jejich odstínů na černou), měnil se i způsob výroby magnetu (k tomu doporučuji zajímavý sinclairův post #21 v archivu). Počínaje přeznačením na čtyřciferný systém se změnil hlavně materiál středičky za podstatně méně prodyšný a použila se silnější přívodní lanka, později se lanka doteď vedená po kónusu vně, elegantně svedla na druhou stranu a vyměnil vrchlík. Modifikace neustaly, po čase se změnil koš, původních 10 otvorů nahradilo 8 - pro zajímavost jsem přepočítal "větrací" plochu a klesla z 79,1 cm² na 60,4. Dále se zvětšil vrchlík, změnil materiál středičky, gumový závěs se začal lepit k okraji kónusu shora... V nejvyšších oktávách se sice různé verze samozřejmě nechovají úplně stejně, ale shodnou impedanci si drží a tak pod filtrem výhybky jsou rozdíly malé a všechny bezpečně použitelné. Krom nejvyššího pásma se různí i citlivostí a zvlněností středového od 1 kHz výš, kde poslední verze jsou nejrovnější, nejstarší kolem 2 kHz citlivější o cca 2 dB.

https://s18.postimg.cc/59l94n7lh/DSCF2231s.jpg https://s18.postimg.cc/e4m3f7ttx/Tesla_ARN_5604_V5_5-87.png

ARN 567 z roku 81 / měření ARN 5604 z roku 87

Co do zkreslení jsou na tom všechny zdravé modely v oblasti středů prakticky stejně, 5604 mívá klidnější 2. harmonickou, pod 500 Hz ovšem všechny 5604 kreslí trochu víc, to lze nejlépe vidět při měření na volno, v bedně se to trochu eliminuje, protože je to projev ze zadní části - nejspíš neprodyšného středění. Myslím, že ještě víc mi kreslily ARN-165-01/8. Taky je potřeba poznamenat, že během výroby byly jednotlivé verze různě namagnetované a hýbala se malinko i Mms, ve výsledku to všechno s citlivostí hnulo ale jen kolem 1 dB. Poslední věc - všechny Tesly s gumovým závěsem je mívají po čase tužší, nejsou-li v provozu; beru na ně vodu, líh/petrolej a pak štětcem Regum a jako poslední fáze Ferdus Tyre Black.


Výškové ARV 161 se objevily taky v mnoha podobách, spíš ale s obměnou provedení magnetu než kmitacího systému, impedančně i frekvenčním průběhem (v rámci konstrukce) jsou si různé generace podobné s tolerancí citlivosti do 2 dB. Zkreslení začíná podle zatížení růst pod cca 2 kHz, dál je to normálně použitelný nízkozkreslující (ano, čtete dobře) výškáč. Nesetkal jsem se s modelem, který by výrazně kreslil za rezonancí. Pokud už je hůř vystředěný, ovlivňuje to rezonanci a pásmo pod ní, a protože oblast rezonance je pod filtrem výhybky na cca -15 dB, neměl by být problém ani s horším kusem. Pro kontrolu doporučuju projet pásmo kolem rezonance (1 kHz) sinem o dostatečné amplitudě a porovnat dva kusy.

  • Se zkreslením má spojitost taky nýt kontaktní destičky, ten býval někdy dutý, takže vzduch stlačovaný uvnitř koše se jím dostával ven, takhle ARV zkresluje víc samo od sebe (pod rezonancí) a ještě k tomu je ovlivňováno středobasem, je-li ve stejném objemu. Ucpat!

  • Kontaktní destička bývá občas odpadlá, pak se část nýtu, někdy i barvy či lepidla co v nýtu bývala, dostane do koše a uvnitř šelestí. Odstraněním pěnové průchodky pro lanko se dá s trochou trpělivosti všechno vyklepat.

  • Lanka mohou být v koši volná, to přidává zkreslení, nebojte se je povytáhnout.

  • Další věc je opět polarita, u modrých verzí s celoplastovým magnetem byl, v mém případě, pól označený červenou tečkou ve skutečnosti minusový!

https://s18.postimg.cc/3lqp3u69x/cy1s.jpg https://s18.postimg.cc/idqth3ufp/output_jv_Qx_Zw.gif

ARV 161 z roku 81 / srovnání zkreslení dobrého ARV s kalotovým SEAS 29TF/W nebo driverem B&C DE120 v horně P.Audio PH-170


Konstrukce, výhybka, měření
Nákres počítá s DTD nebo MDF 16 mm. Prvně jsem projekt udělal jako klasickou uzavřenou 15l stojanovku, později jsem ale zkusil různé verze Transmission Line a Tapered Quarter Wave Tube. Zkoušel jsem nejrůznější modifikace jak desky, tak vyústění, tak tlumení, protože simulace v tomto případě není úplně spolehlivá a něco ani neumí. TQWT se mi osvědčilo více, jak na středech, tak dole - je schopno jít velmi hluboko, ARNka jsou parametrově do takového boxu dobře vhodná.

Spodek pod měničem stačí vyplnit vatelínem, za něj nic nedávat a pak molitan o síle 2, případně 4 cm, po obvodu s volným místem na výztuhách jako je v náčrtku; na bocích nic není. Středové pásmo je neovlivněné, prakticky jako v dobře vytlumeném uzavřeném boxu, při měření TL a BR bylo trochu pozměněné. Taky z vyústění jde nejmíň rezonancí a ta vlastní nátrubku kupodivu jakoby ani neexistovala. Vyústění je řešeno otvorem přes celou šířku bedny, takže 188x40 mm + deska hluboká 100 mm. Zamýšlíte-li dát bedny těsně ke stěně, je možno situovat vyústění dopředu.


https://i.postimg.cc/fk1Fx401/Tesmax-61.png https://i.postimg.cc/2LLKPGgH/Tesmax-61-bez-RLC.png https://i.postimg.cc/ThhfHjM0/Tesmax61.png


  • Měření pod 500 Hz ovlivňuje použitá bedna z RK09, TQWT jde mnohem hlouběji a nemá problém na 350 Hz

  • Zapojení obsahuje 10 součástek - 3 vzduchové cívky, 4 kondenzátory a 3 keramické 10W odpory

  • + patří na +, nespoléhat na značení výrobcem a testnout 1,5V baterkou: plus kontakt = membrána jde ven, u výškáče se není absolutně čeho bát

  • Šedé odpory před cívkou reprezentují její ss odpor, 1 mH je vinuta 1,2mm drátem; 0,1 a 0,22 mH pak 0,8mm drátem

  • Odpor 2,3 Ω je ve skutečnosti odpor 2,2 Ω, je k němu připočten ss odpor cívky 0,1 mH/0,8 mm, nějakých 0,1-0,15 Ω

  • Kondenzátory použijte svitkové MKP nebo MKT, ten největší 27 µF bipolární (klidně 100 V DC)

  • Na RLC u výšky je potřeba mít zvlášť přesné hodnoty

  • Cenově vyjde výhybka u prodance/dexon/all4music +/- na tisícovku


Zvuk

  • Bude-li moc středů, dej místo kondenzátoru 5,6 µF menší, 2,7 - 3,3 µF

  • Bude-li moc výšek, dej místo rezistoru 3,9 Ω větší, až 6,8

Kdo zná tuhle kombinaci doposud jen z ARSek apod., ví, jak hraje, ví co od ní může čekat, doporučuji jistit si bradu a oči! smile

Re: Tesmax 61 (TESLA ARN 567, ARV 161)

Archiv starších příspěvků ještě k prvotní stojanové verzi:

Spoiler
Kritik napsal:

Uvažuji, že bych postavil klasiku ARS 820 z nostalgie a pustil si na tom Queen big_smile
A nebo jsem ještě zvažoval nad TM265 od TheLastUnicorna. Repráky bych nejspíš koupil od Tebe, tedy pokud ještě nějaké zbudou wink

antonio napsal:

Tahle kombinace sama o sobě nebyla špatná, ale asi vždy tak hrála, nikdo ji nedal co potřebovala. Tehdá to evidentně ani nešlo, i ARS 824, které už obsahovaly "plnohodnotnou" výhybku, bývaly uječené. No ale tvoje Seasy to ale asi nenahradí. big_smile

TheLastUnicorn napsal:

Výhybku na tuhle kombinaci (ale pro ARN bez přidanýho magnetu) kdysi odlaďoval godz. Těch jeho výhybek se udělalo mraky (já pak odlaďoval ještě 8 ohm verzi). Já sám tu výhybku vyzkoušel a moje postřehy jsou asi takový: Oproti původním ARS9204 nebo 824 to lze konečně poslouchat, sice to nemůže nijak oslnit (zejména ta výška má svý limity), ale ani to neuráží a hraje to docela příjemně. Do ložnice apod. ideální a za pár drobných.
Já to pak celý posunul ještě trochu dále konstrukcí "TM265", kde místo ARV161 figuruje DT-300 ve WG-300 a jsou k dispozici verze pro ARN567/5604 ve starší verzi, ARN5604 v novější verzi/ARN5614 a ARN188-03 a 05, 8 ohm verze s novějším ARN5608/5618 a konečně i bassreflexová verze pro ARN567/5604 s přidaným magnetem.
No a krom TM265 pak vznikly TM280 (ARN664 + DT300WG), TM380 (ARN664 + ARE5808 + Mirage 5DR51441), TM3110 (ARN738 + ARE5808 + 5DR51441), TM3120 (ARN8608 + ARN5608 + DT300WG), maličké T240 (ARZ368 + ARV167) a T365 (ARN567 + ARZ3604 + ARV165)...
Můžu říct, že o teslácký projekty je mezi lidma velký zájem, protože těch repráků je pořád všude dost, lidi to znají, věří tomu (i když samozřejmě ty měniče nejsou na dnešní poměry nic moc).

Kritik napsal:

Abych pravdu řekl, tak Seasy jsem neměl zapnuté tak půl roku. Zesák jsem nedávno rozebral a vyfoukal vzduchem a je jak nový. Ještě jsem ho ani nezapojil, protože se mi nechce big_smile
Zpět k Teslám, hrával jsem na nich jako puberťák a zvukově jsem byl nadšený. Samozřejmostí bylo to, že jsem odpálil několikrát výšky, naštěstí bez výprasku lol
Pokud seženu truhláře, který postaví krásnou budku, tradičně z masívu tak jdu do toho. Antonio, ty modré ARNka a ARVčka jsou originál z ARS 820?

antonio napsal:

TheLastUnicorn: To byla pro mě novinka, nevěděl jsem, že jsi tak činný, zadal jsem tady do vyhledávání "TM265" a vyplivlo to jen tady Kritikův post, je to na repromanii, ale tam neregistrovaní nevidí grafy. Zkoušel jsem hledat tu godzovu výhybku a našel tohle, podle simulace je ale celé středovýškové pásmo o 5 dB výš než zbytek, špatné, ale lepší než původní tovární.
Tesmaxy jsem na začátku plánoval i jako 2,5p, ale zase kdo sežene 4 stejná repra... to ani já nemám.
V plánu byla i verze s 8", ale po změření ARN 665 jsem od toho upustil.
Kritik: Nevím už odkud je mám, ale zrovna jeden z těch modrých ARN má horší zkreslení ve středovém pásmu, ty střelím mimo projekt, kde to kupující stejně nepozná. Tobě bych vybral extra bezvadné kousky.

TheLastUnicorn napsal:

Antonio: Jo, o tom zdvihu vím a když jsem pak dělal 8ohm modifikaci, tak jsem to zachoval, aby to hrálo tak nějak stejně.
Co se týče samotných repro tesla, tak tam je jeden problém, že jiný ročník výroby znamená jiný reproduktor , i když označení je stejné. první ARN5604 jsou v podstatě stejné, jako ARN567. Kdežto poslední ARN5604 jsou už vlastně ARN5614 a zvukově jsou tedy první a poslední 5604 úplně jiný. Proto jsem v žádném projektu nepoužil třeba ARO667. Obrovské rozdíly mezi kusy s šedým, modrým a černým košem - musel bych ladit defacto znovu 3 rozdílný výhybky. I když ARO667 jako takový není úplně nejhorší reprák.
ARN665 do dvoupásma moc není. V TM280 to dělím s DT300 ve WG někde kolem 1,6kHz a stejně to nehraje nijak extra. S ARV161 to nemá smysl vůbec. Šlo by to s nějakým šikovným širokopásmem, nebo pak už jedině 3-pásmo. Úplně ideálně si to sedlo s ARE5808, který ač vypadá velice hnusně považuji zvukově za jeden z nejlepších tesláckých měničů.

antonio napsal:

Tohle už zaznělo tolikrát, že jsem si to donedávna taky myslel. Mě se nic takového nepotvrdilo, k tomu už jsem ale psal výš.
http://s2.postimg.cc/41vqwx4fp/376587.jpg

To já mám změřené modré 75 a černé 81, starší jdou lehce výš a různí se propad na středech, jako střed jsou ale zaměnitelné. Máš pech asi nebo já štěstí.

TheLastUnicorn napsal:

Je to možný. Já dokonce dělal i mírně odlišný výhybky...jinak když jsem měřil samotné jednotlivé verze, taky mi to vycházelo do těch 2,5kHz stejný...a při simulaci už to tak jednoznačné nebylo. Taky musím říct, že ARN567 mi zněl poslechově rozhodně nejlépe...takže nevím. big_smile

Benazi napsal:

http://s14.postimg.cc/6yhpdfkz1/image.jpg
narychlo změřeno, jedná se o ars 824+Tesmax 61
prozatím s vyoseným výškačem,nechám udělat nové čelo.Rozdíl k lepšímu je znatelný,vyplatí se stavět.Dnes testuji, momentálně jede
TAROT-gravity, nemají problém.

joohny.hoo napsal:

Asi hloupá otázka, ale i tak by mě zajímala odpověď. Mám doma 2x arv 165 a 4x arn 5604 a napadlo mě z toho postavit dvě bedny (30l, 2x arn 5604 v serii) a použít výše uvedenou výhybku. Je to smysluplné nebo naprostá hloupost?

TheLastUnicorn napsal:

Je to hloupost. ARV165 je úplně jiný reprák. S výhybkou pro ARV161 to nebude rozumně fungovat....navíc budeš tu 165 trochu přetěžovat. Sežeň si ARV161...je jich všude hromada. Kdybys byl ze SR, tak Ti je vyměním za ty ARV165.

joohny.hoo napsal:

Není třeba, arv 161 mám taky. Postavim 15l uzavřenku podle návodu. Měřit nemám čím, tak nebudu vymyslet big_smile

pet007 napsal:

Jelikoz jsem tez stastnym dedicem ARS820, tak sem se jim ciste z edukativnich duvodu podival trochu na zoubek smile
Potrvrzuji Antoniovo mereni (mam modry ARN567, 10der, polarita byla samozrejme prehozena, stejne tak u ARV161 + duty nejtek, takze asi vsechny mozne neduhy byly pritomny smile Takze bylo to vlastne zapojeno dobre, protoze oba repro byly oproti cervenym teckam prepolovane smile

PS: na druhe fotce je videt vliv prepolovaneho ARV161
PS2: simulovana originalni vyhybka - samozrejme ze to tak nezustane a probehne modifikace celni desky + vyhybky
http://www.mervart.eu/!projects/!audio/ … _xover.png
http://www.mervart.eu/!projects/!audio/ … norm_0.png

Re: Tesmax 61 (TESLA ARN 567, ARV 161)

Tak jsme právě probudili ze zimního spánku tchyni s tchánem bydlící pod námi a spolu s nimi minimálně půlku ulice k tomu. Zatim jsme se synem postavili pouze první kus tohoto sloupu, vyloženě z odřezků různých skříní, které synátor přitáhnul domů, ale rozhodně to není poslední kus co se bude stavět. Tohle je fakt mazec. Postavili jsme vedle toho RK15 a ARS824 a zkoušeli co a jak hraje. Přišla si poslechnout i manželka a musela konstatovat, že to hraje fakt pěkně. Opravdu nám spadla brada a vylezli oči z důlků. Na to že to je opravdu osazeno ARN5604 a ARV161 je to pecka. Ještě teď to tu s malym rozdejcháváme. Euforie nezná mezí. Možná někdo namítne, že to jsou vykopávky a že jsou lepší měniče. Určitě má pravdu, nepopíráme to, ale tohle hraje fantasticky. Takže nám prosím neberte tu radost ze života a ze synovo první reprobedny, kterou jsme společně postavili, je mu 16 a je z toho nadšenej, stejně jako já. Takže si jdu dát panáka na oslavu. Dneska asi jen tak nepůjdu spát, než vstřebam ty dojmy. Tak zatím hezký večer ......

Web

Re: Tesmax 61 (TESLA ARN 567, ARV 161)

je hele 27mikro píšeš bipolár, já tam dal svitek z Dexonu, co jsem objednal, nějak jsem prostě klikal na součástky do té výhybky a naklikal tam všechno co jsem potřeboval, tak jsem to neřešil, prostě tam je, akorát to bylo dražší, já ho složil ze dvou kondů - 22m a 4m7 paralelně, v poslední době dělam s tou bednou psí kusy, nosim to různě po místnostech  a zkoušim jak to kde v který místnosti hraje, taham s tim i zesilovač a CD přehrávač, na gramec si netroufam, i tak to vyjde váhově docela dost, no a užívam si, dokonce i u mě dole v pracovně, kde o nějakém poslechovém prostoru nemůže být řeč to hraje naprosto skvostně, což mě překvapilo, protože nějak rozumně ozvučit původní garáž, kde je od ponku počínaje, přes různé police a soustruhem konče tak málo místa, že uličkou sotva projdu, byl docela oříšek, takže teď si užívam chvíli pohody a krásně čisté hudby, spousty basů a čistých výšek a nemůžu se toho nabažit, už jsem si začal kreslit díly pro truhláře, protože budu dodělávat ne jednu, ale stavět hned další dvojici k tomu, stojí to za to

Web

(upravil pet007 26. 5. 2017 17:21)

Re: Tesmax 61 (TESLA ARN 567, ARV 161)

Jinak ted jsem premeroval pred prodejem oba ARV161. Polarita na obou samozrejme obracena + na jednom vypadla gumova pruchodka od privodu + dira v nejtku. Na foto rozdil, pri ucpani techto der pred/po (prvni pic ARV161-B), druhej uz oba potuneny a jejich soubeh...asi netreba  komentare (viz potvrzeni co psal Antonio nekdy v minulosti)
http://www.mervart.eu/!projects/!audio/AV161/arv161A_B_compare_imp_pred_ucpanim_pak_oba.png
http://www.mervart.eu/!projects/!audio/AV161/ARV161_TUNING.jpg

(upravil hofik 26. 5. 2017 20:54)

Re: Tesmax 61 (TESLA ARN 567, ARV 161)

já jsem teda ten balík ještě nerozbalil co mi dneska přišel se dvěma kouskama ARV161, ale nebyla ta zásilka náhodou směřovaná do Stříbra? to by mě pobavilo teda smile

jsem teď zrovna na zahradě a stříham si tlumení do bedny a postupně lepim vrstvu za vrstvou na zadní panel, takže předpoklad je, že za pár dní bude už i druhá bedna a pak to můžu začít srovnávat naplno, mezitim jsem se pustil i do TESMAXu 861, takže budu mít dvojí srovnání, tak můžu potom poreferovat a poslat sem pár fotek ze stavby

tak to potom jo, ale díky za info, je to vypovídají dostatečně

Web

Re: Tesmax 61 (TESLA ARN 567, ARV 161)

Nene, ja mam ty svoje zatim tady na stole a budou se posilat v pondeli do Prahy wink

Re: Tesmax 61 (TESLA ARN 567, ARV 161)

Tak, protože už delší dobu jsem neměl potřebu co vymýšlet, dokreslil jsem poslední kóty a poupravil text. Hotovo.

Re: Tesmax 61 (TESLA ARN 567, ARV 161)

pet007: To měření a komentář mě fakt pobavilo, takovej brutál už jsem zažil jedině u Monacoru DT300, že se netrefili s cívkou do magnetu a membrána výškáče zůstala vyboulená zaseklá nahoře cívkou na pólovém nástavci. Ale vypadlá průchodka alá bassreflex a obrácená polarita je taky dobrý big_smile.

Web

Re: Tesmax 61 (TESLA ARN 567, ARV 161)

check napsal:

pet007: obrácená polarita je taky dobrý big_smile.

Pokud jde o polaritu, tak repra z Valmezu s modrou barvou koše mohou být pólovaná různě, protože v průběhu jejich výroby došlo ke změně normy. Takže pokud potřebujeme modré repro do reprosoustavy, je nutno pomocí baterie zjistit skutečnou polaritu. Repra s černou barvou koše jsou již zapojená jednotně podle nové normy, takže pokud přiložíme +baterie na červeně označený vývod , anebo na + označení, tak membrána se musí vychýlit směrem ven.

Re: Tesmax 61 (TESLA ARN 567, ARV 161)

Hele já se s obrácenou polaritou setkal i u současných výrobců někde. Nicméně aby to výrobce měnil v průběhu výroby, to je mi teda novinka big_smile. Upřímě jsem rád, že už Tesla a TVM není, bylo to těžce mimo a po revoluci TVM nic moc nového nevymyslela, nikam se to neposunulo, z mého pohledu to technologicky zamrzlo v 70. letech.

Web

Re: Tesmax 61 (TESLA ARN 567, ARV 161)

Check: no nevim, jestli jsi ted nerozpoutal flame big_smile (byt ja si myslim, da se rict, to samy big_smile

Re: Tesmax 61 (TESLA ARN 567, ARV 161)

Checku, jsi to ty nebo ti nějaký soplák naboural profil, nebo jsi požil elixír mládí? big_smile

Viz vluz, kdysi jsem někde četl článek o dohodě ve značení polarity, zdaleka to nebylo tak jednostranné jak se na první pohled zdá, žel nevím kde to bylo. To je asi ten důvod, proč to někde bylo "přehozené", v té době to ale dávalo smysl.

Re: Tesmax 61 (TESLA ARN 567, ARV 161)

Elixír mládí by se hodil. To ale vymsleli akorát slivovici smile.

Jedna definice je stejnosměrná , + baterka na + terminálu  a membrána leze ven. Druhá definice by byla podle impulsní charky - na kterou stranu charka nejdřív kmitne nebo na kterou stranu má největší vrchol. Pak se to taky dá definovat jako otočená baterka, protože nad rezonancí basáku se fáze otočí. Nicméně ona se fáze točí pořád, takže to není vůbec jednoduché. Každopádně baterkový standard se snad už drží, jinak se to musí změřit. Ze starých beden jsem na obrácenou polaritu narazil u JBL. Z nových měničů mají obrácenou polaritu tuším výškáče Eton.

Web

Re: Tesmax 61 (TESLA ARN 567, ARV 161)

Prosím o radu, mám kombinaci reproduktorů ARN5604+ARV161 a tento projekt mě zaujal a teď má otázka - jak se tyto bedny budou chovat v rozích místnosti u zdi. Bohužel jediné místo pro umístění.

Re: Tesmax 61 (TESLA ARN 567, ARV 161)

V tom není problém,  stačí jen vyvést výduch dopředu.

Re: Tesmax 61 (TESLA ARN 567, ARV 161)

Tzn. že by se ta šikmina nedala až dolů a tam se přesunul ten výdech ?

Re: Tesmax 61 (TESLA ARN 567, ARV 161)

Zdravím, jen doplním po zhruba půlročním provozu těchto beden, že synovi se zdálo, že málo slyší činěly, tak jsem upravil hodnotu odporu u výškového měniče na 2R2 a rázem zavládla spokojenost, je to lepší na ucho a syn spokojený. Bedny má postavené v místnosti tak, že jsou cca 40cm od zdi a hraje to parádně

Web

Re: Tesmax 61 (TESLA ARN 567, ARV 161)

Dobrý den, mohl bych se prosím zeptat na pár maličkostí? V doporučené ozvučnici která je zde na obrázku, má být molitan i na bočních stěnách? pokud je to hloupá otázka předem se omlouvám ale jsem naprostý laik. Potom si ještě vzpomínám že zde autor zmiňoval jiné možnosti, byl to basreflex v 15? a 22? litrech. Byli k tomu doporučeny i konkrétní basreflexy od Monacoru. Chtěl jsem postavit i menší verzi synovy, už jsem ty roury i koupil. Zapamatoval jsem si prosim ty objemy správně? Předem děkuji za odpověď. Zoufalek.

Re: Tesmax 61 (TESLA ARN 567, ARV 161)

xrey: přesně tak

Zoufálek: Ne, na bočnicích být nemá, v náčrtku je jasně vidět kde je. Před upgradem šlo o bassreflexové stojanovky (15l s nátrubkem BR-45TR nebo 23l s BR-60TR), bylo počítáno ale s přidaným feritovým prstencem, k původnímu magnetu situovaným tak, aby se odpuzoval. Tlumit trochu stěny a obalit třeba vzpěru uprostřed.

Příspěvky [1 až 20 z 237]

  Stránky: 1 2 3 ... 12 »»»

Audioweb.cz » Projekty sloupových reprosoustav » Tesmax 61 (TESLA ARN 567, ARV 161)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£