Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.

Audioweb.cz » Projekty stojanových reprosoustav » Tesmax 61 (Tesla ARN 567 + ARV 161)

Stránky: 1

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

RSS

Příspěvky [16]

1 ...editoval antonio (17. 2. 2017 15:11)

Téma: Tesmax 61 (Tesla ARN 567 + ARV 161)

Jedná se o první projekt série Tesmax s osazením ARN 567 a ARV 161, krom něj existuje i 3p verze Tesmax 861.

http://s16.postimg.org/3sc215fap/61s.jpg

Možné osazení
Jako středobas lze krom ARN 567 použít i ARN 565 a jakoukoli verzi ARN 5604. Časem se víceméně modifikovaly, ale funkčně si zůstaly stále dost podobné. Co se měnilo: u 567 jsem se setkal s přehozením polarity, červený bod u kontaktní destičky nutně neznamená +kontakt! Pak, pomineme-li změnu barvy koše (z modré a jejich odstínů na černou), měnil se i způsob výroby magnetu (k tomu doporučuji zajímavý sinclairův post #21 v archivu). Počínaje přeznačením na čtyřciferný systém se změnil hlavně materiál středičky za méně prodyšný a použila se silnější přívodní lanka, později se lanka doteď vedená po kónusu vně, elegantně svedla na druhou stranu a vyměnil vrchlík. Modifikace neustaly, po čase se změnil koš, původních 10 otvorů nahradilo 8 - pro zajímavost jsem přepočítal "větrací" plochu a klesla z krásných 79,1 cm² na 60,4. Dále se zvětšil vrchlík, změnil materiál středičky, gumový závěs se začal lepit k okraji kónusu shora... V nejvyšších oktávách se sice různé verze samozřejmě nechovají úplně stejně, ale shodnou impedanci si drží a tak pod filtrem výhybky jsou rozdíly malé a všechny bezpečně použitelné. Krom nejvyššího pásma se různí i citlivostí a zvlněností středového od 1 kHz výš, kde kupodivu poslední verze je nejrovnější, nejstarší nejhrbatější a kolem 2 kHz citlivější o cca 2 dB.

http://s2.postimg.org/fvywgtdbp/Tesla_ARN_5604_V5_5_87.jpg http://s11.postimg.org/bnceahfhr/DSCF0180.jpg http://s11.postimg.org/3kitcwka7/DSCF0186.jpg

Na ukázku jak poslední typy (v mém případě ošklivé dvoubarevné, nevím proč...) dokázaly měřit absolutně nádherně.

Co do zkreslení jsou na tom všechny zdravé modely v oblasti středů prakticky stejně, pod 500 Hz ale všechny 5604 mají zkreslení zvýšené - nejspíš projev středění. Myslím, že ještě víc mi kreslily ARN-165-01/8 a nenapadá mě důvod, proč by se podobně neměly chovat všechny ostatní modernější odrůdy TVM. Zkrátka a dobře starší Tesly, zvlášť 567, byly lepší krom zatížitelnosti ve všem!

Taky je potřeba poznamenat, že během výroby byly jednotlivé verze různě namagnetované a hýbala se i Mms, u těch nejstarších co jsem kdy měl (SR 3/76) naměřeno 11,5 g, později až 13,5, ve výsledku to všechno s citlivostí hnulo ale jen kolem 1 dB. Poslední věc, všechny Tesly s gumovým závěsem je mívají po čase tužší nejsou-li v provozu, beru na ně líh a pak Regum.

Výškové ARV 161 se objevily taky v mnoha podobách, spíš ale s obměnou provedení magnetu než kmitacího systému, impedančně i frekvenčním průběhem (do určitého kmitočtu) jsou si různé generace podobné s tolerancí citlivosti do 2 dB. Zkreslení začíná podle zatížení růst pod cca 2 kHz, dál je to normálně použitelný výborný nízkozkreslující (ano, čtete dobře big_smile) výškáč. Nesetkal jsem se s modelem, který by výrazně kreslil za rezonancí. Pokud už je hůř vystředěný, ovlivňuje to rezonanci a pásmo pod ní, a protože oblast rezonance je pod filtrem výhybky na cca -15 dB, neměl by být problém ani s horším kusem. Pro kontrolu doporučuju projet pásmo kolem rezonance (1 kHz) sinem o dostatečné amplitudě a porovnat dva kusy.

• Se zkreslením má spojitost taky nýt kontaktní destičky, ten býval někdy dutý, takže vzduch stlačovaný uvnitř koše se jím dostával ven, takhle ARV zkresluje víc samo od sebe (pod rezonancí) a ještě k tomu je ovlivňováno středobasem, je-li ve stejném objemu. Ucpat!

• Kontaktní destička bývá občas odpadlá, pak se část nýtu, někdy i barvy či lepidla co v nýtu bývala, dostane do koše a uvnitř šelestí. Odstraněním pěnové průchodky pro lanko se dá s trochou trpělivosti všechno vyklepat.

• Lanka mohou být v koši volná, to přidává zkreslení, nebojte se je povytáhnout.

• Další věc je opět polarita, u modrých verzí s celoplastovým magnetem byl, v mém případě, pól označený červenou tečkou ve skutečnosti minusový!

http://s2.postimg.org/6o22mdgvp/output_jv_Qx_Zw.jpg http://s2.postimg.org/o2maune0l/DSCF0125s.jpg http://s2.postimg.org/pberu0vcl/DSCF0131.jpg

1. GIF ukazuje srovnání zkreslení dobrého ARV s kalotovým Seas 29TF/W a driverem B&C DE120 v horně P.Audio PH-170.

2. Nečistoty vypadlé z koše.

3. Způsob, jak řešit odpadlou destičku.

Konstrukce
Nákres výš je převzat z verze 861, počítá s MDF 18 mm. S rozměry desky lze v rozumné míře s hýbat, není problém prodloužit desku pod středobasem, klidně až k zemi a udělat tak sloupy. Co se týče hloubky bedny, je potřeba ji prodloužit, aby vyšel objem níž. Bassreflexový nátrubek možno dát pod středobas nebo vyvést dozadu. Nepodcenit tuhost ozvučnic, krom repráků a výhybky hraje i bedna! Možné verze:

• 15 l uzavřená, plně nahusto vytlumená vatelínem

• 15 l bassreflex, nátrubek BR-45TR, tlumit stěny a střed bedny, +magnet

• 23 l bassreflex, nátrubek BR-60TR, tlumit stěny a střed bedny, +magnet

Uzavřená verze je základní, doporučuji poslední, kde nejlíp vyniknou basy (tady se ale přímo nabízí stavět 3p verzi 861). V posledních dvou případech se počítá s přidaným feritovým prstencem, který je potřeba k původnímu magnetu středobasu situovat tak, aby se odpuzoval.

Výhybka, měření, zvuk
Zapojení je soufázové, takže + patří na +. Znovu: nespoléhat na značení výrobcem a testnout baterkou! Kondy ideálně MKP a odpory keramické 10 W. Bude-li se vám zdát málo středů, lze je posílit zvýšením kondenzátoru 5,6 µF až na cca 8,2; bude-li se vám zdát málo výšek, lze je posílit snížením rezistoru 3,9 Ω, min. ale 2,2.

https://s27.postimg.org/qusk1x44f/tesmax61v3g.png https://s27.postimg.org/axts57bq7/tesmax61v3s.png

2

Re: Tesmax 61 (Tesla ARN 567 + ARV 161)

Uvažuji, že bych postavil klasiku ARS 820 z nostalgie a pustil si na tom Queen big_smile
A nebo jsem ještě zvažoval nad TM265 od TheLastUnicorna. Repráky bych nejspíš koupil od Tebe, tedy pokud ještě nějaké zbudou wink

Web

3

Tahle kombinace sama o sobě nebyla špatná, ale asi vždy tak hrála, nikdo ji nedal co potřebovala. Tehdá to evidentně ani nešlo, i ARS 824, které už obsahovaly "plnohodnotnou" výhybku, bývaly uječené. No ale tvoje Seasy to ale asi nenahradí. big_smile

4 ...editoval TheLastUnicorn (11. 12. 2015 14:10)

Výhybku na tuhle kombinaci (ale pro ARN bez přidanýho magnetu) kdysi odlaďoval godz. Těch jeho výhybek se udělalo mraky (já pak odlaďoval ještě 8 ohm verzi). Já sám tu výhybku vyzkoušel a moje postřehy jsou asi takový: Oproti původním ARS9204 nebo 824 to lze konečně poslouchat, sice to nemůže nijak oslnit (zejména ta výška má svý limity), ale ani to neuráží a hraje to docela příjemně. Do ložnice apod. ideální a za pár drobných.
Já to pak celý posunul ještě trochu dále konstrukcí "TM265", kde místo ARV161 figuruje DT-300 ve WG-300 a jsou k dispozici verze pro ARN567/5604 ve starší verzi, ARN5604 v novější verzi/ARN5614 a ARN188-03 a 05, 8 ohm verze s novějším ARN5608/5618 a konečně i bassreflexová verze pro ARN567/5604 s přidaným magnetem.
No a krom TM265 pak vznikly TM280 (ARN664 + DT300WG), TM380 (ARN664 + ARE5808 + Mirage 5DR51441), TM3110 (ARN738 + ARE5808 + 5DR51441), TM3120 (ARN8608 + ARN5608 + DT300WG), maličké T240 (ARZ368 + ARV167) a T365 (ARN567 + ARZ3604 + ARV165)...
Můžu říct, že o teslácký projekty je mezi lidma velký zájem, protože těch repráků je pořád všude dost, lidi to znají, věří tomu (i když samozřejmě ty měniče nejsou na dnešní poměry nic moc).

5 ...editoval Kritik (11. 12. 2015 18:49)

Abych pravdu řekl, tak Seasy jsem neměl zapnuté tak půl roku. Zesák jsem nedávno rozebral a vyfoukal vzduchem a je jak nový. Ještě jsem ho ani nezapojil, protože se mi nechce big_smile
Zpět k Teslám, hrával jsem na nich jako puberťák a zvukově jsem byl nadšený. Samozřejmostí bylo to, že jsem odpálil několikrát výšky, naštěstí bez výprasku lol
Pokud seženu truhláře, který postaví krásnou budku, tradičně z masívu tak jdu do toho. Antonio, ty modré ARNka a ARVčka jsou originál z ARS 820?

Web

6

TheLastUnicorn: To byla pro mě novinka, nevěděl jsem, že jsi tak činný, zadal jsem tady do vyhledávání "TM265" a vyplivlo to jen tady Kritikův post, je to na repromanii, ale tam neregistrovaní nevidí grafy. Zkoušel jsem hledat tu godzovu výhybku a našel tohle, podle simulace je ale celé středovýškové pásmo o 5 dB výš než zbytek, špatné, ale lepší než původní tovární.

Tesmaxy jsem na začátku plánoval i jako 2,5p, ale zase kdo sežene 4 stejná repra... to ani já nemám.
V plánu byla i verze s 8", ale po změření ARN 665 jsem od toho upustil.

Kritik: Nevím už odkud je mám, ale zrovna jeden z těch modrých ARN má horší zkreslení ve středovém pásmu, ty střelím mimo projekt, kde to kupující stejně nepozná. Tobě bych vybral extra bezvadné kousky.

7

Antonio: Jo, o tom zdvihu vím a když jsem pak dělal 8ohm modifikaci, tak jsem to zachoval, aby to hrálo tak nějak stejně.
Co se týče samotných repro tesla, tak tam je jeden problém, že jiný ročník výroby znamená jiný reproduktor , i když označení je stejné. první ARN5604 jsou v podstatě stejné, jako ARN567. Kdežto poslední ARN5604 jsou už vlastně ARN5614 a zvukově jsou tedy první a poslední 5604 úplně jiný. Proto jsem v žádném projektu nepoužil třeba ARO667. Obrovské rozdíly mezi kusy s šedým, modrým a černým košem - musel bych ladit defacto znovu 3 rozdílný výhybky. I když ARO667 jako takový není úplně nejhorší reprák.
ARN665 do dvoupásma moc není. V TM280 to dělím s DT300 ve WG někde kolem 1,6kHz a stejně to nehraje nijak extra. S ARV161 to nemá smysl vůbec. Šlo by to s nějakým šikovným širokopásmem, nebo pak už jedině 3-pásmo. Úplně ideálně si to sedlo s ARE5808, který ač vypadá velice hnusně považuji zvukově za jeden z nejlepších tesláckých měničů.

8

TheLastUnicorn napsal:

Co se týče samotných repro tesla, tak tam je jeden problém, že jiný ročník výroby znamená jiný reproduktor , i když označení je stejné.

Tohle už zaznělo tolikrát, že jsem si to donedávna taky myslel. Mě se nic takového nepotvrdilo, k tomu už jsem ale psal výš.

http://s2.postimg.org/41vqwx4fp/376587.jpg

Proto jsem v žádném projektu nepoužil třeba ARO667. Obrovské rozdíly mezi kusy s šedým, modrým a černým košem...

To já mám změřené modré 75 a černé 81, starší jdou lehce výš a různí se propad na středech, jako střed jsou ale zaměnitelné. Máš pech asi nebo já štěstí. smile

9 ...editoval TheLastUnicorn (13. 12. 2015 20:25)

Je to možný. Já dokonce dělal i mírně odlišný výhybky...jinak když jsem měřil samotné jednotlivé verze, taky mi to vycházelo do těch 2,5kHz stejný...a při simulaci už to tak jednoznačné nebylo. Taky musím říct, že ARN567 mi zněl poslechově rozhodně nejlépe...takže nevím. big_smile

10 ...editoval Benazi (14. 1. 2016 12:51)

http://s14.postimg.org/6yhpdfkz1/image.jpg
narychlo změřeno, jedná se o ars 824+Tesmax 61
prozatím s vyoseným výškačem,nechám udělat nové čelo.Rozdíl k lepšímu je znatelný,vyplatí se stavět.Dnes testuji, momentálně jede
TAROT-gravity, nemají problém.

11

Asi hloupá otázka, ale i tak by mě zajímala odpověď. Mám doma 2x arv 165 a 4x arn 5604 a napadlo mě z toho postavit dvě bedny (30l, 2x arn 5604 v serii) a použít výše uvedenou výhybku. Je to smysluplné nebo naprostá hloupost?

12

Je to hloupost. ARV165 je úplně jiný reprák. S výhybkou pro ARV161 to nebude rozumně fungovat....navíc budeš tu 165 trochu přetěžovat. Sežeň si ARV161...je jich všude hromada. Kdybys byl ze SR, tak Ti je vyměním za ty ARV165.

13

Není třeba, arv 161 mám taky. Postavim 15l uzavřenku podle návodu. Měřit nemám čím, tak nebudu vymyslet big_smile

14

Díky zukimu jsem zapracoval na nové výhybce s lepším chováním impedance. Pro 861 už je taky.

15 ...editoval pet007 (13. 3. 2016 11:12)

Jelikoz jsem tez stastnym dedicem ARS820, tak sem se jim ciste z edukativnich duvodu podival trochu na zoubek smile
Potrvrzuji Antoniovo mereni (mam modry ARN567, 10der, polarita byla samozrejme prehozena, stejne tak u ARV161 + duty nejtek, takze asi vsechny mozne neduhy byly pritomny smile Takze bylo to vlastne zapojeno dobre, protoze oba repro byly oproti cervenym teckam prepolovane smile

PS: na druhe fotce je videt vliv prepolovaneho ARV161
PS2: simulovana originalni vyhybka - samozrejme ze to tak nezustane a probehne modifikace celni desky + vyhybky
http://www.mervart.eu/!projects/!audio/ARS820/ARS820_orig_xover.png
http://www.mervart.eu/!projects/!audio/ARS820/ARS820_orig_inv_norm_0.png

16

Aktualizován první post o (určitě už poslední) třetí verzi výhybky.

Příspěvky [16]

Stránky: 1

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

Audioweb.cz » Projekty stojanových reprosoustav » Tesmax 61 (Tesla ARN 567 + ARV 161)

Podobná témata

~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£