AMPLION.WZ.CZ

Fórum o audiotechnice a elektronice

#76 2006-12-13 14:00:04

redyuri
člen
Z: Sala,NR/Brno
Příspěvků: 300
Web

Re: 1MHz zesilovač

áá..som trochu zalovil v archíve... mno, kto to ASI napísal pôvodne..:

...já jsem skončil tím, že doma hraju mimo vlastního tranzistorového dual mono konce
na dva elektronkové monobloky, KTERÉ NEMAJÍ VÝSTUPNÍ TRANSFORMÁTOR a pracují
PŘÍMO do osmiohmových soustav. Jsou to dosti specificky zapojené dvojčinné AB zesilovače,
které mají na konci v jednom kanálu 2x10 paralelně zapojených triod,
jejichž typ Ti moc neřekne, jde o 12B4A. Jde o malinko vylepšený /co se
stability ss ofsetu týče/ princip jistého pana Futtermana. Nemají extra
velký výkon /45W/, žerou jako svině, ale běží lineárně od 2Hz do 0,5MHz
s THD několika tisícin procenta.

2 Jean: NJ, to máš tak, keď sa študuje na slovenskej škole ešte k tomu s maďarmi (študáci vNR tongue )
mal si ísť do čiech, mne štipko dali...wink

#77 2006-12-13 14:12:07

jean
člen
Příspěvků: 15

Re: 1MHz zesilovač

Redyuri to máš zázračnú školu keď ti vyplatili štipko za veľmi dobré prevedenie DP a si v druhom ročníku big_smile

#78 2006-12-13 15:30:16

zdeněk
člen
Příspěvků: 43

Re: 1MHz zesilovač

stipko má asi za dobré známky...
DP se teoreticky proplácí, prakticky do toho vždy pár tisíc vrazíš. teda pokud něco nesimuluješ v PSpice nebo Matlabu, to pak je zadarmo.

#79 2006-12-13 16:57:50

redyuri
člen
Z: Sala,NR/Brno
Příspěvků: 300
Web

Re: 1MHz zesilovač

2Jean:
nie, dali mi ubytovacie štipko, študijné až za výsledky v 2. ročníku smilesmilesmile ak na to príde

#80 2006-12-13 22:47:11

m@rtin
člen
Příspěvků: 31

Re: 1MHz zesilovač

No jako tak trochu to proplácej, ale nesmím po nich chtít drahý věci, prostě všechno musí fungovat s těma levnýma ...
A když si to vemeš, tak je blbý, aby si sám platil za diplomku, když ta diplomka pak bude sloužit tvýmu vedoucímu a bude stát třeba 20 tisíc i víc (to není zrovna můj případ ale znám takový) ...

#81 2006-12-13 23:29:46

zdeněk
člen
Příspěvků: 43

Re: 1MHz zesilovač

Když si vezmeš kolik za to dáš pěněz aby ses něco málo naučil a dostal titul tak se těch pár tisíc už ztratí. Zní to blbě ale spočítej si kolik dáš za pět let studia. Pak už si rozmyslíš jestli zafinancuješ svůj projekt nebo zůstaneš na škole o rok déle, což stojí mnohonásobně více.

Nehledě nato že je to vždy určitá zkušenost která se ti časem třeba i vrátí.

#82 2006-12-14 00:56:00

kazzatel
člen
Příspěvků: 129

Re: 1MHz zesilovač

Kdyby si zadavatel tématu objednal podobnou práci u firmy, musel by za funkční vzorek + dokumentaci zaplatit odhadem několik set tisíc ( a to by to měl ještě levný )...Myslíš si že to postavíš za dvacku ? To by byl zázrak... ( ovšem v bedně vod rajskejch...)

#83 2006-12-14 09:29:07

sinclair
člen
Příspěvků: 974

Re: 1MHz zesilovač

No mně trvalo půl roku práce skoro obden, než jsem ty lampové sráče vypiplal. Hodiny jsem samozřejmě nepočítal, ale nad 500 určitě. Takže násobte fakturačními x 600-800/hod, k tomu know-how /pokud je 100% Vaše/, výrobu několika druhů vzorků desek+ finální desky, hromadu materiálu a možná se dopočítáte ke strašným částkám.
Pokud bys, Martine, našel tak technicky zdatného VOLA, který by byl ochoten Ti s tím dejme tomu za 20.000 pomoct, tak věz, že ten projekt bude mít v úspěšně funkční podobě hodnotu o řád až dva vyšší.
Což navíc může být důvodem pro to, aby ho za stejnou částku někdo z fakulty někam střelil.
Nechceš si vybrat něco "standardnějšího"? :-)))

#84 2006-12-14 10:11:16

kazzatel
člen
Příspěvků: 129

Re: 1MHz zesilovač

Přesně tak, to právě tuším...

#85 2006-12-14 10:38:30

lotrpotr
člen
Příspěvků: 170

Re: 1MHz zesilovač

Kazzateli jenže na diplomku se třeba těch 20k počítá čistě jen za materiál ostatní věci jako je student, měřící přístroje za statisíce a prostory k bádání poskytne škola. Taky nikde není záruka, že ten student tu diplomku udělá do konce a na závěr předvede fukční vzorek, než to u soukromé firmy se to jaksi předpokládá, když u tu zakázku má.

#86 2006-12-14 14:49:04

kazzatel
člen
Příspěvků: 129

Re: 1MHz zesilovač

OK, počítej se mnou : Krabice s chladiči ( Fischer ) : 9000 Kč. Výroba prototypů plošňáků ( asi tak tři různé druhy ) : cca 15000 Kč. Trafo : 1000 Kč. Ostatní materiál : cca 3000 Kč. Čas, dání dohromady, dokumentaci nepočítám a předpokládám, že se to povede napoprvé...Jsme bezmála na třiceti a to jsem ještě bral dolní hranici...Jo mládenci, vývoj není prdel... lol

#87 2006-12-14 16:27:35

zdeněk
člen
Příspěvků: 43

Re: 1MHz zesilovač

o to právě jde, že čas,dání dohromady a dokumentace jsou "zadarmo" protože je dotuje student ve svém vlastním zájmu. Nějakých 400-600Kč za hodinu studentovi nikdo nedá a to nad tím stráví stovky hodin.
A ještě k tomu student podepíše na začátku studia že všechno co vymyslí patří škole...

#88 2006-12-14 16:55:22

stephunk
člen
Z: ŽILINA.SK
Příspěvků: 49

Re: 1MHz zesilovač

To že to patrí škole má jednu výhodu.
študent vymyslí projekt,nazvem ho P verzia 1.0, vyladí ho tak aby šlapal perfektne-verzia P 4.81, a škole dá verziu P 3.14 ktorá je síce funkčná, ale pri istých podmienkach buchne-škola má prúser.Nikto nevie si s tým na škole rady, pretože nápad len odkukali a prt o tom vedia.Tu už príde skadesi nejaký študent so zázračným riešením.zázračne vec vyrieši tak že predloží hotovú verziu P 4.81.Od firmy dostane milióny, od školy pokoj svätý lol back to reality

#89 2006-12-14 17:10:15

kazzatel
člen
Příspěvků: 129

Re: 1MHz zesilovač

Čili vychcanost...bravo...ať žijí naši mladí perspektivní inženýři...učíte se rychle...

#90 2006-12-14 17:17:18

lotrpotr
člen
Příspěvků: 170

Re: 1MHz zesilovač

Krabice s chladiči ( Fischer ) : 9000 Kč fíha, jak pak asi vypadá takováhle krabice? Samozdřejmostí je, že na funkci zařízení se při diplomové práci ohledy neberou hlavní je pěkná drahá krabice smile
První prototypy plošňáku na pokusy zhotový škola a ten poslední, aby to trochu vypadalo a mělo požadované vlastnosti může zhotovyt nějaká ta externí firma, ale určitě to nebude stát 15k. Jinak třeba u nás to funguje tak, že pokud chce někdo obyčejnou DPS na diplomku tak mu to udělají ve škole zadarmo pokud to má pro sebe tak 1dm2 tuším za 10-20Kč.

#91 2006-12-14 17:30:28

kazzatel
člen
Příspěvků: 129

Re: 1MHz zesilovač

Dvacku dáš za nějakou holou jednovrstvou sračku...to, o čem mluvím já, je vícevrtvá verze s maskou a potiskem...ale proč já vám tady dávám školení...jak jsem vyrozuměl, účelem je stejně jen to, jak to co nejvíc ochcat...

#92 2006-12-14 17:32:46

zdeněk
člen
Příspěvků: 43

Re: 1MHz zesilovač

kazzatel, ano takto to funguje, kdo by podle tebe vymyslel projekt aby za něj schrábla peníze škola? ty bys něco dělal úplně zadarmo? ty jakožto tvůrce bys z toho projektu dostal od školy možná pár procent. Nehledě nato že nevím jakým právem nás škola nutí ten papír podepsat.

#93 2006-12-14 17:35:36

zdeněk
člen
Příspěvků: 43

Re: 1MHz zesilovač

není náhodou vychcaná škola? he?

#94 2006-12-14 17:40:48

kazzatel
člen
Příspěvků: 129

Re: 1MHz zesilovač

Škola, mládenci, je vá " zaměstnavatel " - používáte její vybavení a teoreticky její nouhau...Nebo si myslíte, že až budete u firmy, budete shrabovat hlavní zisk ze svý činnosti vy ? Můžete se o to pokusit - až na to zaměstnavatel přijde, že se o něco takovýho pokoušíte, poletíte na minutu...

#95 2006-12-14 18:01:02

lotrpotr
člen
Příspěvků: 170

Re: 1MHz zesilovač

Ano kazzateli jednostranna obyčejná DPS, která na pokusy bohatě stačí, pokud tam nejsou speciální požadavky. Vy pořát melete o penězech, a jak se škola na tom napakuje, snad když dělám diplomku u nějaké firmy tak mě škola jen pomáhá na závěr to odprezentuju škola mě udělí diplom a pokud ta práce byla dobrá tak bych mohl dostat v budoucnu nabídku práce u té firmy a o to tu de.

To co tu psal zdeněk: A ještě k tomu student podepíše na začátku studia že všechno co vymyslí patří škole... já jsem nic takového nepodepisoval, ale spíš než v tomhle je problém s tím co kde ty ukradneš a použiješ ve své práci.

#96 2006-12-14 18:13:49

zdeněk
člen
Příspěvků: 43

Re: 1MHz zesilovač

to se těžko posuzuje, většina věcí už byla vymyšlena a ty je ve své práci použiješ. Znám jednoho spolužáka co se mi chlubil že použil nějakou starší bakalářku z jiného ústavu, ale jestli mu na to přišli nevím.

Sám bych to nikdy neudělal, v tomhle jsem poctivý.

Ten papír jsi podepsal při imatrikulaci.

#97 2006-12-14 18:24:28

lotrpotr
člen
Příspěvků: 170

Re: 1MHz zesilovač

hmm tak to jsem byl asi pěkně ožralý, no ale je to možné smile

#98 2006-12-14 19:27:16

kazzatel
člen
Příspěvků: 129

Re: 1MHz zesilovač

OK, udělej si to třeba na čtverečkách, když tě to uspokojuje...mě je to putna...

#99 2006-12-15 01:13:52

sinclair
člen
Příspěvků: 974

Re: 1MHz zesilovač

Jednovrstvá 35um deska jako od Bučka Ti Martine bude u 1MHz výkonového zesilovače tak akorát na píču, nebo na opravdu hrubé odzkoušení "životaschopnosti" toho zapojení. Budeš muset udělat desku dvoustrannou, komplet s nepájivými maskami a prokovy jako budou u finálu, protože při těchhle kmitočtech je každý půlpikofarad důležitý. Napíšu to ještě jinak: to, co odzkoušíš a zhruba vykompenzuješ na hrubé desce, Ti na desce s povrchovou úpravou buď bude chodit blbě, nebo to v horším případě rovnou odstřelíš. Kmitočtová nestabilita, spojená se silnými zákmity vede u zesilovačů tohoto výkonu a naznačených kmitočtech zpravidla k destrukci výkonových prvků. Bude to totiž celé ss vázané, v bázích výkonových prvků nesmí být při těchto kmitočtech ochranné odpory /chovají se jako indukčnosti/, takže je toho při takovém maléru na hrst do praku.
Znám několik případů, kdy se na fakultě dokonale vypiplaná věc díky asistentům, ale i několika vedoucím katedry dostala ven a normálně komerčně zpeněžila.
To, co naznačil stephunk by sice bylo možné a je to i podle mě prasárna, ale obávám se, že jim nezavřeš huby nějakou light verzí, ale bude se po Tobě chtít plně funkční vzorek podle zadání.
Dokonce bych si -podle poměrů v tomhle Banánistánu- troufl kacířsky tvrdit, že to zadání nevyšlo z katedry, ale odjinud. Hádej odkud.

naposledy upravil sinclair (2006-12-15 01:23:03)

#100 2006-12-15 08:10:56

kazzatel
člen
Příspěvků: 129

Re: 1MHz zesilovač

Vyprdni se na ně, Leoši...páni skoroinženýři milují jednoduchá levná řešení...

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 3. FÓRUM - 776 témat (8/2006 - 12/2006)