AMPLION.WZ.CZ

Fórum o audiotechnice a elektronice

#26 2006-11-21 09:19:28

kazzatel
člen
Příspěvků: 129

Re: 1MHz zesilovač

Ne, já se ti neposmívám, je to spíše povzdechnutí, tak se hned nečerti...podívej se na tyhle stránky, tam máš ultrarychlý mosfeťák www.cordellaudio.com ...

...a je tam taky podrobný vysvětlení, o co jde...

Bob Cordell je eso mezi konstruktéry zesilovačů, doporučuju si to přečíst všem...

#27 2006-11-21 11:25:46

m@rtin
člen
Příspěvků: 31

Re: 1MHz zesilovač

Jj dík kazzateli, to je přesně to co jsem chtěl... poradit smile
Ale jinak s tebou musím souhlasit, že se školstvím je to na pováženou. Některý věci třeba na týhle škole opravdu nechápu, ale to je zase téma na jiný forum...

#28 2006-11-21 13:53:15

Džihád
člen
Příspěvků: 53

Re: 1MHz zesilovač

Co to je za školu? Brno, Praha, Ostrava?

#29 2006-11-21 14:41:45

stephunk
člen
Z: ŽILINA.SK
Příspěvků: 49

Re: 1MHz zesilovač

no ak niekde zozenies PMI databook vol.10-Analog integrated circuits.je to asi najlepsia kniha co mam doma.podla tuto toho ten zosik ma zisk 27 az po 400kHz a na 1MHz klesa
na 25.

#30 2006-11-21 15:00:16

sinclair
člen
Příspěvků: 974

Re: 1MHz zesilovač

Martine, měl bys jednou provždy zapomenout na fakt, že co Tě nenaučili za čtyři roky ve škole, doženeš na jednom, nebo i deseti internetových fórech za měsíc. Jistě, dá se tu opatřit spousta cenných rad a připomínek, ale ten základ Ti tu do hlavy nikdo nenatluče.
Píšeš, že ten zesilovač by měl mít nastavitelný zesílení. Dobrá. Víš třeba to, že čím větší zisk uzavřeš do smyčky zpětné vazby /jedno, zda lokální, nebo celkové/, tím větší jsou nároky na stabilitu a linearitu jednotlivých stupňů i celku? On zesilovač jako celek /a ještě k tomu tak rychlý/ se bohužel nechová jako imaginární blackbox, se kterým lze provádět a nastavovat na něm téměř cokoli.
Ale i kdybych vynechal tyhle "podružnosti", tak zůstávají dva velké Problémy. Jeden pro Tebe bude vlastní obvodový návrh, druhý-ten daleko horší, realizace funkčního vzorku na konkrétní desce. Rozhodně se Ti to nepovede napoprvé ani obvodově a už vůbec ne realizačně. Všecky tyhle skutečnosti je třeba vzít v úvahu, neber to jako nějaký strašení. I zkušeným konstruktérským mazákům, jako je Pavel Dudek /zde Kazzatel/ by se při realizaci takového superstroje pěkně zapotila prdel:-)))

#31 2006-11-21 19:33:33

Tex
člen
Příspěvků: 3

Re: 1MHz zesilovač

Martine,co se týká feromagnetik,tak nevím,ale u piezomateriálů je to,jaké parametry se mají měřit a na jakém materiálu zásadní a má to pochopitelně i vliv na Tebou uvažovaný zesilovač.Pokud má jít skutečně o měření parametrů a ne výkonové testování,je zesilovač 100W s největší pravděpodobností zbytečný nesmysl,ta měření se dělají trochu jináč.Pokud nemáš ponětí,jaké parametry se u piezomateriálů měří,mrkni na stánky např.Morgan Piezo,ty mají solidní sortiment,a můžeš si počíst v příslušných katalogových listech.Tam se dočteš i to,že piezoměniče pro různá použití mají impedanci od jednotek ohmů do kiloohmů,takže se optej autora zadání,do jaké impedance si těch 100W vysnil.A pokud je zařízení určeno pro výkonové testování,je to ještě horší.Kromě problémů mj.s příčným proudem,o kterém se tu již zmiňovali povolanější, se Ti objeví další a to s jalovou složkou proudu.Pokud bys chtěl narvat těch 100W do pieza,které to spolehlivě vydrží,bude mít v případě výkonové keramiky typu PZX a pod.kapacitu MINIMÁLNĚ 5nF.Co to znamená pri různých kmitočtech snad rozepisovat nemusím.A v případě testování pieza pro svařování potřebuješ zase napětí až 1000V.Takže zadání jak za korunu p... .(náhodou,nejsi na TUL,tam měli chutě do podobných ptákovin)

#32 2006-11-21 20:22:42

m@rtin
člen
Příspěvků: 31

Re: 1MHz zesilovač

No jasný sinclaire, já jsem nikdy netvrdil, že na foru se můžu naučit to co ve škole, stále musím připomínat, že jsem chtěl jen poradit tak nějak jako mi poradil např. stephunk (dík stephunku). Prostě čekal bych radu jako např. kdybyste mi napsali, že se mám mrknout na stránky www.100w-zesik.cz a tam že je to dobře rozebraný a popsaný, nebo kdybyste mi doporučili jakoukoliv knihu, která se takovým problémem zaobírá. Je možný, že žádná taková literatura není a to právě chci zjistit.
Ano vím, že s větším zesílením rostou problémy, ale vem si např. že dám operák, který bude mít říditelný zesílení od 0-10, před výkonový zesik a výkonový bude mít pevný zesílení 10, což mi dává dohromady říditelný zesílení 10-100. Takhle by se to přeci dalo vyřešit ne? Nebo se snad pletu? Neříkám ale že to tak chci dělat, jenom to vidím jako jednu možnost... No a výkonovej zesik by měl zesílení "jenom" 10 a to není zase tak hrozný zesílení.
No a co se týče té realizace funkčního vzorku, to mě samozřejmě trochu strašíš, ale asi je to na místě, asi to není taková prdel...
No a pak jsem zatím sesmolil na nepájivým poli zesik, který zesiluje přibližně do 1,5Mhz a samozřejmě místo výkonových koncáků jsem použil obyč tranďáky, takže je to bez výkonu. No je to prasárna, sestavovat to na nepájivým poli ale myslím si, že s toho můžu vycházet...


Dík texi za info, zeptám se přesně co tím chce měřit, minimálně při obhajobě to budu potřebovat... Doufám ale, že vedoucí ví co chce měřit a udělal to zadání, tak jak to potřebuje... Jsme taky domluvený, že když to nepujde, budeme z jednotlivých požadavků na zesilovač slevovat...
No a co se týče TUL, tak máš pravdu, jsem tam smile
No a vypadá to, že ty máš o týhle škole taky nevalný mínění smile

#33 2006-11-21 20:36:42

m@rtin
člen
Příspěvků: 31

Re: 1MHz zesilovač

Dík texi za info, zeptám se přesně co tím chce měřit, minimálně při obhajobě to budu potřebovat... Doufám ale, že vedoucí ví co chce měřit a udělal to zadání, tak jak to potřebuje... Jsme taky domluvený, že když to nepujde, budeme z jednotlivých požadavků na zesilovač slevovat...
No a co se týče TUL, tak máš pravdu, jsem tam:)
No a vypadá to, že ty máš o týhle škole taky nevalný míněnísmile

#34 2006-11-21 20:39:16

stephunk
člen
Z: ŽILINA.SK
Příspěvků: 49

Re: 1MHz zesilovač

ako uz bolo tu niekde spomenute-samotna schema je ti skoro naprt.dobry navrh dps na tak vysokych frekvenciach a s takym vykonom je věc mnoha pokusuu a omyluu.na nepajivom poli skusat veci ktore nejakym sposobom pracuju so striedavymi velicinami je teda fakt prasarna,islo ti to vobec?ja som nerozbehol oscilator cca 300kHz(na kapacitny spinac) kym som ho nedal na plosak.musim sa spytat-neplanujes vysielat na dlhych vlnach nahodou??? tongue

#35 2006-11-21 20:42:43

m@rtin
člen
Příspěvků: 31

Re: 1MHz zesilovač

Ne neplánuju vysílat na dlouhých vlnách:)
Právě že mi to na tom nepájivým poli fungovalo fakt dobře, sám jsem se divil, ale je možný, kdybych to dal na tišták, tak to fungovat přestane smile

#36 2006-11-21 20:50:02

zdeněk
člen
Příspěvků: 43

Re: 1MHz zesilovač

v radiamatérských konstrukcích byla konstrukce čítače do 10MHz postavená na univerzální desce plošných spojů ale to nebyla analogovka, uznávám.
Autoři psali že špatné rozložení spojů může maximálně mírně snížit maximální kmitočet :-)

#37 2006-11-21 20:54:23

stephunk
člen
Z: ŽILINA.SK
Příspěvků: 49

Re: 1MHz zesilovač

aj ked neplanujes,tak stejne by si pri plnom vybudeni do zataze nieco vyslal-ak teda nebude PA a zataz v plechovej skrini yikes

#38 2006-11-21 20:54:47

zdeněk
člen
Příspěvků: 43

Re: 1MHz zesilovač

martine, nejlépe asi budeš regulovat zesílení podobně jako v milivoltmetru - nízkoimpedančním děličem za nímž je zesilovač s konstantním zesílením. Teda pokud to nechceš regulovat plynule.

naposledy upravil zdeněk (2006-11-21 20:56:34)

#39 2006-11-21 21:10:29

Tex
člen
Příspěvků: 3

Re: 1MHz zesilovač

mohl bys mi prozradit jméno toho vedoucího?Pokud to je neveřejné,tak třeba do e-mailu?Mám jisté podezření...

#40 2006-11-21 21:30:17

m@rtin
člen
Příspěvků: 31

Re: 1MHz zesilovač

JJ vysílat to asi bude, ale vono, jaký zařízení ti nevysílá...smile
Zdeňku, to právě chci regulovat plynule... mám 10MHzový násobící DA převodník, který bych chtěl k tomu využít...

#41 2006-11-21 21:50:46

zdeněk
člen
Příspěvků: 43

Re: 1MHz zesilovač

poslal jsem ti e-mail.
Jo jasně jestli budeš amplitudu řídit jedním D/A a výstup přivedeš na Vref druhého D/A pak nemusíš nic řešit...

naposledy upravil zdeněk (2006-11-21 21:52:03)

#42 2006-11-21 21:56:41

m@rtin
člen
Příspěvků: 31

Re: 1MHz zesilovač

Jj já tobě taky poslal email Zdeňku...
Právě že to budu dělat tím D/A převodníkem, snad to nebude problém, uvidíme až se to zapojí...

#43 2006-11-22 01:29:39

sinclair
člen
Příspěvků: 974

Re: 1MHz zesilovač

Martine nestraším. Když jsme dělali Aldax SPM250, což je pro audio poměrně rychlý, výkonný a kompaktní zesilovač, tak slušně chodící funkční vzorek byl na šesté desce.
Není to tak, že se namaluje teoreticky správné schéma, v simulátoru projede a pak se některým z mnoha návrhových systémů natahá deska /třeba i s dodržením všech možných doporučených zásad, o kterých ale Ty-předpokládám-nic netušíš/ a bude to chodit. Nebude. Na 99% nebude, to jedno procento ponechávám na naprostou náhodu podle pravidla, že blbci mají největší štěstí:-) Nic osobního:-)

U podobných zapojení k totální katastrofě může dojít i tak, že např. některý budicí tranzistor, který má mít podle datasheetu 300MHz, bude prostě a jednoduše levným plagiátem z Číny či Koreje a uvnitř pouzdra bude něco jen velmi přibližného s Ft pod 100MHz. A ještě hůř může být, pokud jeden z budičů bude rychlým originálem a druhý tím plagiátem. Zamotá to palici na pěkných pár desítek hodin.
Takže pokud se do toho přece jen pustíš, používej zásadně materiál renomovaných výrobců a hlavně nakupovaný u seriózních obchodníků.

naposledy upravil sinclair (2006-11-22 01:35:59)

#44 2006-11-22 10:51:28

m@rtin
člen
Příspěvků: 31

Re: 1MHz zesilovač

Sinclaire máš určitě pravdu, že návrh desky je boj... no vypadá to, že jsem si přeci jen vybral docela blbý téma...
Navrhovat desku budu tak, aby všechno bylo pěkně na hromádce, aby cesty byly přímé a co nekratší, jinak nevim, jak ještě tomu pomoct, samozřejmě až desku budu navrhovat, snad někde nějaký zásady najdu a budu se jimi držet, minimálně zajdu za "odborníkem" na naší škole smile No a kdyby se to povedlo napoprvé, tak rád tím blbcem budu:)
O těch plagiátech z Činy či Koreje vim, dám si na to pozor...
No a ještě k tomu simulátoru, já používám Tinu, teda alespoň doteď, není to zlý ale nenašel jsem na ní moc knihoven, tak se chci pustit do PSPice. Docela by mě zajímalo, nakolik ty simulace odpovídaj reálu, já jim teda moc nevěřím. A kdybyste někdo věděl o nějakým lepším simulátoru, tak jsem s ním.

#45 2006-11-22 19:59:20

sinclair
člen
Příspěvků: 974

Re: 1MHz zesilovač

Co jsem si všiml, tak některé simulátory např. vůbec nerespektují třeba SOA výkonových tranzistorů. Tak se klidně může stát, že se někdo zaraduje nad stovkami wattů z jednoho páru konců a ono hovno...:-)

#46 2006-11-22 20:08:29

m@rtin
člen
Příspěvků: 31

Re: 1MHz zesilovač

Jo tak to už se mi taky stalo...smile

#47 2006-12-02 18:13:16

petr
člen
Příspěvků: 29

Re: 1MHz zesilovač

Není to zadání náhodou toto?

16. Návrh a realizace lineárního zesilovače pro buzení piezoelektrických měničů Vedoucí: Ing. Martin Černík, Ph.D. Obvod je schopen se zpětnou vazbou výstupního napětí v rozsahu 0–250 V. Možnost práce s kapacitní zátěží. Návrh, simulace a realizace obvodu, základní měření. Literatura: Dostál, J. Operační zesilovače. BEN 2005 firemní literatura International Rectifier.

#48 2006-12-02 20:46:18

sinclair
člen
Příspěvků: 974

Re: 1MHz zesilovač

??? Kde to zadání najdu?

naposledy upravil sinclair (2006-12-02 20:46:50)

#49 2006-12-04 20:27:12

m@rtin
člen
Příspěvků: 31

Re: 1MHz zesilovač

No tak jsem to zadání hledal na webu a není tam. ale zadáno je realizovat zesik s mezní frekvencí 1Mhz, s rozpětím výstupu min. 60V a trvalým výkonu 100W do zátěže a má být řízen digitálně zisk, offset a možnost přepínání vstupní impedance.
To zadání Petře není je jiný než uvádíš...

#50 2006-12-04 20:42:51

m@rtin
člen
Příspěvků: 31

Re: 1MHz zesilovač

No a když jsam ještě u toho, nevíte někdo, co je komplement k BUZ90 nebo k BUZ900?
Nebo nedoporučil by mi někdo z vlastní zkušenosti, jaký fety na koncák použít?
Kazzatel mi radil nějak od motoroly, ale už jsem je zapoměl, jak se jmenovali...sad

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 3. FÓRUM - 776 témat (8/2006 - 12/2006)