AMPLION.WZ.CZ

Fórum o audiotechnice a elektronice

#1 2006-11-17 19:27:51

m@rtin
člen
Příspěvků: 31

1MHz zesilovač

Aloha všichni!
Chtěl bych se zeptat všech odborníků tady, jestli má někdo z vás zkušenosi ze stavěním stejnosměrně vázanýho širokopásmovýho a výkonovýho zesilovače. Potřebuji postavit 100Watový zesik z pásmem 0-1MHz... Mohl by mě někdo poradit jakou koncepci zesilovače vybrat? Nebo by stačilo doporučení nějaké knihy a jiných materiálů, které se toho týkají... Teď zkouším zesilovač s proudovou zpětnou vazbou, bez výkonových koncových tranzistorů šlape celkem dobře ale s výkonovýma už je to celkem bída, tak by mě zajímalo, jakým jiným způsobem zesilovač postavit...

#2 2006-11-17 20:58:05

sinclair
člen
Příspěvků: 974

Re: 1MHz zesilovač

Proč ho chceš postavit?

#3 2006-11-17 23:10:18

Mates
člen
Příspěvků: 396

Re: 1MHz zesilovač

Určitě na ňákej hájkonec, zajdi si pokecat se Šrollem. On má zkušenosti se stavbou zesíků do MHz.

#4 2006-11-17 23:12:17

Frank
moderátor
Příspěvků: 1629

Re: 1MHz zesilovač

To šrollítko hraje do mega?

#5 2006-11-17 23:21:51

Mates
člen
Příspěvků: 396

Re: 1MHz zesilovač

Jestli se nepletu tak 1,7MHz.

#6 2006-11-17 23:25:26

Frank
moderátor
Příspěvků: 1629

Re: 1MHz zesilovač

Cha, to moje prdítko (to SEčko) dělá neplechu při 100 kilech lol (nebrat vážně)

#7 2006-11-18 00:06:13

Pavlik
člen
Příspěvků: 376

Re: 1MHz zesilovač

Nebylo by lepší počkat až se tazatel vyjádří?

#8 2006-11-19 18:04:54

m@rtin
člen
Příspěvků: 31

Re: 1MHz zesilovač

No potřebuju ho sestavit protože to je součást mé diplomky, bude to jako měřící zesilovač do laborek a mám docela problémy k tomu sehnat jakýkoliv materiál, nebo i někoho kdo tomu rozumí...
Hele Mates co je to to šrollítko? Vůbec neznám...

#9 2006-11-20 01:43:06

kazzatel
člen
Příspěvků: 129

Re: 1MHz zesilovač

A k čemu to bude v těch laborkách sloužit ? To totiž není žádná prdel...nemysli si, že to je jen o rychlosti koncáků...

#10 2006-11-20 12:08:16

m@rtin
člen
Příspěvků: 31

Re: 1MHz zesilovač

No bude to sloužit k měření různých piezoelektrických nebo feromagnetických materiálů, ale já si zase myslím, že je to jedno, na vstupu zesilovače budu mít operák AD8004, takže nějakej rozkmit +-4V může vstupovat už do samotnýho zesiku a vstupní impedanci taky nemusím řešit, tu si mohu zvolit právě díky velké impedanci operáku. Takže záleží jen na rozkmitovým stupni a výkonovým konci. A podle mě ta rychlost koncáků je dost důležitá, zvlášť u takovýho výkonu jako je 100W. Nejsem ale žádnej expert, takže těžko můžu něco z jistotou tvrdit. Ještě jsem dostal typ, že jako výstupní tranďáky by se měli použít fety, že bipolární se už nehoděj, tak bych rád slyšel, viděl vaše názory, hlavně by mě zajímalo, kde v čechách sehnat rychlé výkonové fety...

#11 2006-11-20 13:02:12

Mates
člen
Příspěvků: 396

Re: 1MHz zesilovač

Podle mě by jsi to neměl dělat, podle toho co zde píšeš na to nemáš. Rozhodně to nebude sranda a vývoj takovýho přístroje potrvá rozhodně dýl, než to budeš muset odevzdat.

#12 2006-11-20 13:14:30

m@rtin
člen
Příspěvků: 31

Re: 1MHz zesilovač

Tak Mates dík za podporu, možná máš pravdu, ale na vycouvání z toho je docela pozdě. Samozřejmě, že my s tím ještě pomáhá vedoucí, který takovým věcem rozumí, ale s takovýmhle zesilovačem jsme se ještě nesetkali, tak by jsme potřebovali radu... a jak jsem už psal, zkoušeli jsme zesik s proudovou vazbou a ten bez koncáků fungoval dobře a koncáky jsme použili jenom IRF640, takže je možný, že to s jinýma fetama pujde... to se ještě musí vyzkoušet... ale právě by mě zajímalo, jestli by se to dalo postavit jinak a líp a jeslti je na to někde nějakej materiál...

#13 2006-11-20 14:22:37

Mates
člen
Příspěvků: 396

Re: 1MHz zesilovač

Materiál na to určitě je, ale levnej nebude. Hoď sem schéma toho co jsi postavil a návrh desky na který jsi to zkoušel, jinak ti asi nikdo přímo neporadí.

naposledy upravil Mates (2006-11-20 14:22:54)

#14 2006-11-20 15:38:59

m@rtin
člen
Příspěvků: 31

Re: 1MHz zesilovač

No schema zesiku mám přesně jako zesik se dvěma stupněmi na týhle adrese http://www.analog.com/library/analogDia … dback.html
Místo toho bufferu jako budič mám kvazikomlpementární zapojení tranzistorů a na výstupu jsem zkoušel mosfet. Prostě ten konec je klasika... A já jsem nechtěl poradit s mým konkrétním zapojením, ikdyž na to možná taky dojde, ale chtěl jsem hlavně poradit s materiály a jestli náhodou někdo něco nedělal a že by se o to podělil, nebo třeba někdo viděl na netu zapojení s kterýho bych mohl vycházet apod. Prostě něco co je už ověřený...
A i ten drahej materiál Matesi by se hodil, ale já nenašel ani ten víš...

#15 2006-11-20 19:20:09

sinclair
člen
Příspěvků: 974

Re: 1MHz zesilovač

Docela ostrej byl konec s IGBT z AR, co jsem na něm dělal úpravy, ale šel jsem s ním jen asi do 350kHz, dál nevím. Jako bipolární konce by bezesporu šly použít MJL4302A/4281A, který při proudech, tekoucích v dané aplikaci budou mít Ft okolo 45-50MHz. Ale kvůli příčnému proudu budeš muset použít několik párů paralelně i přesto, že se jedná o poměrně malý výkon.

#16 2006-11-20 21:09:53

m@rtin
člen
Příspěvků: 31

Re: 1MHz zesilovač

Dík sinclaire, zrovna před chvilkou jsem na tyhle tranďáky narazil, akorát jsem nenašel v čechách obchod, kde by je měli, asi si je objednám přímo od ONSemiconductor...
Jdou tam objednat jako vzorky, bohužel stejně to vypadá, že se musí zaplatit poštovný a to nějakých 21 dolarů...

#17 2006-11-20 21:25:50

Džihád
člen
Příspěvků: 53

Re: 1MHz zesilovač

Prosímtě, škola ti přece všechno zaplatí. Hlavně objednávej rychle, protože kolikrát se toho není možné dočkat. A když to máš na takovou věc jako je diplomka, je to o to víc kritičtější. Vím o čem mluvím. Sám jsem se na diplomku nedočkal dvou tranzistorů z USA ani z Německa do půl roku.

#18 2006-11-20 22:29:47

Tex
člen
Příspěvků: 3

Re: 1MHz zesilovač

Ryze profesní dotaz:jaké parametry a na jakých materiálech míníte měřit v oblasti pieza?

#19 2006-11-20 22:39:31

kazzatel
člen
Příspěvků: 129

Re: 1MHz zesilovač

Nezlob se na mě, ale žasnu, jaký neznalosti má " skoroinženýr "... potěšpánbu naše školství, kdy diplomanti jsou nucený pracovat na věcech, o nichž je škola nic nenaučila...

#20 2006-11-20 23:16:28

m@rtin
člen
Příspěvků: 31

Re: 1MHz zesilovač

JJ Džiháde objednávat budu rychle...
Texi, na to ti přesně neodpovím, mě bylo řečeno, že se bude měřit jen na těchto materiálech a nic víc, musím se na to ještě zeptat... mělo by to snad mít nějakej vliv na zesilovač?
No Kazzateli nezlob se na mě, ale jak můžeš vědět jaký já mám znalosti? Copak mě znáš? Jasný, že se domníváš z toho co tady čteš, že zesilovačům nerozumím a taky aby jo, my jsme se nikdy zesilovače neučili, kromě zakladního zapojení s jedním tranzistorem ve třídě A, kdyby jo, tak nepotřebuju poradit že jo. Ale z toho snad neůžeš usuzovat jaký mám znalosti! Ale ikdyž vůbec nevíš, kde jsem na škole a jak tady škola funguje, tak si se náhodou trefil, tahle vejška mě opravdu moc nenaučila a už vůbec mě nenaučila udělat 1Mhz zesilovač. Tak si asi říkáš, proč jsem si vybral zrovna tuhle diplomku... chtěl jsem těm zesilovačům porozumět a naučit se je a mimochodem ten zesilovač má být řízený počítačem, má mít řízený zesílení, offset a vstupní impedanci a to je taky důvod, proč jsem si to vybral, protože tohle nebude pro mě problém...

#21 2006-11-20 23:17:14

zdeněk
člen
Příspěvků: 43

Re: 1MHz zesilovač

kazzatel - situace je taková že se vypíše 120 témat, student nemá možnost si vybrat vlastní, leda že by byl za dobře s nějakým profesorem a měl červený diplom. Takže na něj nakonec něco "zůstane" a to co zůstane to se musí během jednoho a půl roku naučit. Takže se Martinovi nedivím že teprve shání informace. Můj minulý projekt stál za nic, nedalo se na to téma nic najít a můj vedoucí si téma vybral protože se mu zrovna v pohnutí mysli na internetu zalíbilo. Takže o něm také nic nevěděl.
Teď už to je lepší, mám alespoň něco co mě baví. Ono je to hlavně otázka toho že se vybírají moderní témata co ještě nikdo nezpracoval, takže student se nejen o nich ve škole neučí, ale nemá k nim ani žádnou literaturu.

#22 2006-11-20 23:40:00

kazzatel
člen
Příspěvků: 129

Re: 1MHz zesilovač

Tos mě nepochopil - to, o čem mluvím, jsou parametry transistoru vs. jeho aplikace a tam platí vztahy, který jsou už asi půl století známé...Předpokládal jsem, že toto základní povědomí o fungování aktivních prvků by měla škola vtlouct do hlavy každému...nečiní-li tak, je něco na našem školství špatné...

#23 2006-11-21 00:57:01

zdeněk
člen
Příspěvků: 43

Re: 1MHz zesilovač

Martine a jak jsi vlastně zapojil na výstup ten FET? Se Vzrůstajícím Cl ti padá frekvenční charakteristika. A Jaké jsi nastavil zesílení?

#24 2006-11-21 01:55:19

m@rtin
člen
Příspěvků: 31

Re: 1MHz zesilovač

Dobře kazzateli, možná by si mohl osvětlit, jaký vztahy, který už jsou půlstoletí známé, neznám. Jestli se to týká koncových výkonových tranzistorů a moje otázka keré použít, pak věz, že tady mi sinclair doporučil (no spíš než doporučil jenom nabídnul možnost) bipoláry a známý pan Šroll mi zase doporučil fety a to jsou lidi, který postavili už mnoho zesilovačů a dost tomu rozumí, tak mi prosím vysvětli co si mám pak vybrat... Prostě jde o to, přesně jak říká zdeněk, taky mu děkuji, že jsem na výběr s diplomkou moc neměl a potřebuju k tomu sehnat materiály nebo nějakou radu a kdybych byl tak světaznalej, tak se tady vůbec neptám a hlavně kdybych tomu rozuměl a někdo se mě ptal, tak mu neřeknu, že žasnu nad jeho neznalostmi, ale budu se mu snažit poradit...
Zdeňku, zkoušel jsem to jenom na jednom páru IRF640/9640 který byly zapojený jako sledovače a budiče byly dva kvazikomplementární tranzistory. Byla to jenom jedna zkouška a bylo vidět, že ten budič je nedostatečnej, že nedokáže ty fety v tý rychlosti dostatečně vybudit... asi ti to takhle moc neřekne a jestli se sem dá vložit i obrázek, klidně to zapojení sem vložím...ale jak říkám, byl to jen jeden pokus a asi i ne moc dobrej ale hlavně jsem chtěl původně poradit v teorii a v materiálech a jakou cestou se vydat a nechtěl jsem slyčet kritiku mýho dosavadního experimentování...

#25 2006-11-21 02:09:04

m@rtin
člen
Příspěvků: 31

Re: 1MHz zesilovač

Jo ještě jsem zapomněl napsat, že zesílení mám zatím nastevený na deset, ale chtěl bych a stačilo by mi zesílení 20 ...

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 3. FÓRUM - 776 témat (8/2006 - 12/2006)