AMPLION.WZ.CZ

Fórum o audiotechnice a elektronice

#101 2006-12-15 10:34:50

lotrpotr
člen
Příspěvků: 170

Re: 1MHz zesilovač

Takže kazzateli, docela mě mrzí, že nekdo jako ty sem tohle píše a dává přednost designu před funkčností. Není to tak dávno, co jsem na aldaxu viděl nějakou ukázku zesiku na FR4 s svět se nezbořil.

Sinclair má opět zase pravdu, až na to "Dokonce bych si troufl kacířsky tvrdit" sinclaire to zařízení je určené do laboratoří na kterém budou ostatní studenti nejspíš měřit. M@rtin to někde psal, ale jinak dobrá paranoia.

naposledy upravil lotrpotr (2006-12-15 10:45:17)

#102 2006-12-15 10:59:23

kazzatel
člen
Příspěvků: 129

Re: 1MHz zesilovač

Nedávám přednost dyzajnu, ale nikdo nekoupí sebelepší výrobek, když bude v bedně vod rajskejch. Ale řeč nebyla o dyzajnu, ale o tom, že pro některá zapojení nějaký amatérsky udělaný plošňák nestačí...Přístup typu " to stačí, to je dobrý " má své meze...

#103 2006-12-15 14:44:30

sinclair
člen
Příspěvků: 974

Re: 1MHz zesilovač

Lotře, na žlutý FR4 děláme jen funkční vzorky, pokud to chodí tak, jak jsme původně chtěli /když napoprvý, tak je to krajně podezřelý:-)/, dělá se černá deska se vší úpravou a kompenzace se definitivně dolaďují až na černém vzorku.
Žlutý vzorek je jen avízo, něco jako plakát "tohle chceme dělat".
Sebelepší design Ti bude akorát na píču, když bude uvnitř technicky vzato sračka. Naopak technicky dokonalý přístroj totálně deklasuješ tím, že ho namontuješ do kastle od QSA600 z EZK.

#104 2006-12-15 15:28:17

m@rtin
člen
Příspěvků: 31

Re: 1MHz zesilovač

No samozřejmě škola bude chtít plně funkční vzorek a protože mi s tím vedoucí pomáhá, přesně ví o co kráčí, takže ikdybych chtěl, tak je neošulim...
To kolik zařízení bude stát, nezáleží na mě ale na škole, já si přidělit peníze nemůžu.
S tím tišťákem mě docela strašíte... proč musím dělat oboustranej tišták?

#105 2006-12-15 15:47:17

lotrpotr
člen
Příspěvků: 170

Re: 1MHz zesilovač

Ale nemusíš prosimtě dělej co ti říká vedoucí. Jinak dvoustranou desku potřebuješ hlavně na to abys tam naskládal odpory pěkně vedle sebe aby to trochu vypadalo, jo pak se ještě nezapoměň zeptat vedoucího jestli nemáš naleštit měděné spoje na desce kvůli skinefektu smile. Nebo se pokus od sinclaira zjistit jaké používá on materiály na DPS pro nf zesilovače, ehm teda skoro vf zesilovače, že?

#106 2006-12-15 16:12:00

kazzatel
člen
Příspěvků: 129

Re: 1MHz zesilovač

Oboustrannou desku nepotřebuješ kvůli " skládání odporů vedle sebe ", ale z důvodu optimalizace propojení ( kratší spoje atd... ). Že to pak většinou i líp vypadá, vyplyne jaksi samo od sebe...

#107 2006-12-15 16:13:47

zdeněk
člen
Příspěvků: 43

Re: 1MHz zesilovač

oboustranýho plošňáku se neboj, budeš mít desku menší a můžeš ji víc optimalizovat. V podstatě stojí jen o trochu víc jak jednostranný.(beru FR4) Pokud budeš mít k dispozici i lepší materiál tak se poraď s vedoucím.

Prokovy se dají jednoduše nahradit propájeným drátkem, to je to nejmenší.

tohle všechno je v těch skriptech z ČVUT... tam dokonce radí že máš používat vícevrstvé spoje a některé vrstvy použít jako napájecí, což není také od věci.

naposledy upravil zdeněk (2006-12-15 16:20:46)

#108 2006-12-15 17:24:06

m@rtin
člen
Příspěvků: 31

Re: 1MHz zesilovač

Jo, že maj být cesty co nejkratší je jasný, já myslel ještě kvůli jinejm blbostem a to, jak deska bude vypadat vzhledově už je pro mě nejmíň důležitý. Hlavně si myslím, že vzhledově ta deska ani udělat nejde, když budu dělat nejkratší spoje, tak snad nenastane situace, kdybych mohl dát odpory pěkně vedle sebe. Chci to udělat aby se piny jednotlivých součástek téměř dotýkali.

#109 2006-12-15 17:57:28

lotrpotr
člen
Příspěvků: 170

Re: 1MHz zesilovač

Jo zdenku oboustranou desku můžeš víc optimalicovat, otázkou je, a to si konstruktér zvolí sám, jestli mu nestačí jednostraná optimalizovaná deska. A to že, někdo doporučí více vrstev je sice hezké, ale používá se to u sakramentsky složitých zapojení, nehledě na to že si tu vícevrstvou desku asi těžko vyrobíš a osadíš.

Prokovení nahrazovat propájeným drátem no fuj to bude asi jeden z největších prohřešků z Kazzatelova desatera.

"jak deska bude vypadat vzhledově už je pro mě nejmíň důležitý", jo tak tohle se tu snažím kazzatelovi vysvětlit delší dobu

#110 2006-12-15 19:22:48

opamp
člen
Z: hifistická poušť
Příspěvků: 90
Web

Re: 1MHz zesilovač

Zajímavá věc... čím víc toho o elektronice vím, tím míň se mi chce pánům kazzatelovi a sinclairovi cokoliv "vysvětlovat" :-)))
K tématu: jsou nějaký požadavky na zkreslení? Pokud ne, s ohledem na stabilitu bych zkusil dát výstupní fetovej sledovač (buffer) mimo celkovou zpětnovazební smyčku. Při vhodně nastaveným kliďáku to může mít stále THD kolem procenta a stabilita nebude tak moc ovlivněná zátěží. Co si o tom myslíte?

#111 2006-12-15 19:52:53

zdeněk
člen
Příspěvků: 43

Re: 1MHz zesilovač

lotrpotr - vícevrstvou desku si můžeš zadat vyrobit do soukromé firmy

http://www.printed.cz/shop/

je to samozřejmě výhodné pro větší počet...

naposledy upravil zdeněk (2006-12-15 19:56:19)

#112 Včera 11:58:14

m@rtin
člen
Příspěvků: 31

Re: 1MHz zesilovač

Opamp, na zkreslení nejsou nijak zvláštní nároky...
A tím, že bys dal výstupní fety mimo vazbu, to myslíš, jako že by si zpětnou vazbu bral z budiče?

#113 Včera 15:12:27

opamp
člen
Z: hifistická poušť
Příspěvků: 90
Web

Re: 1MHz zesilovač

To jako myslím tak, že bych udělal malovýkonovej zes, schopnej dát potřebný rozkmit napětí při tom megu. Pokud se nepletu, tak to už vlastně máš zbastlený, nějakej current feedback - co taky jinýho na mego, že :-). A za něj plácnout buffer se ziskem +1 (cca) tvořenej v nejjednodušším případě dvojstupňovým komplementárním sledovačem, první (budicí) stupeň s nějakými video-bipoláry (Mates snad poradí typy), druhej výkonovej s fety. Případně zkusit použít zajímavej obvůdek od Linear Technology - LT1166 (použij strejdu Gůgla)- budič FETů, tepelná stabilizace, proudová ochrana. Tím by sis to dost usnadnil a zelegantnil... Mám pocit, že to je ke koupení i u nás.

Jestli ta LT1166 to mego dá, tak máš vystaráno a já se těším na karton plzní :-)))))))))))))))))))))

#114 Včera 15:26:39

kazzatel
člen
Příspěvků: 129

Re: 1MHz zesilovač

...video bip. : sa1540/sc3955 - ft 300 Mhz...

#115 Včera 15:56:27

opamp
člen
Z: hifistická poušť
Příspěvků: 90
Web

Re: 1MHz zesilovač

Díky, tahle info se hodí i mně :-)

#116 Včera 19:17:39

kazzatel
člen
Příspěvků: 129

Re: 1MHz zesilovač

Trochu pozdě, dva roky jsi je držívával v pazourách a jak se zdá bez užitku... lol

#117 Včera 19:21:32

opamp
člen
Z: hifistická poušť
Příspěvků: 90
Web

Re: 1MHz zesilovač

To je asi pravda, už nějak zapomínám :-)

Nemáte nějakou zkušenost s tim LT1166?

#118 Včera 20:01:44

kazzatel
člen
Příspěvků: 129

Re: 1MHz zesilovač

Mám ho v krabičce, ale nepoužil jsem ho, ty parametry mě nepřesvědčily. Na 1 MHz aplikaci se dle mýho názoru nehodí...

#119 Včera 21:56:34

opamp
člen
Z: hifistická poušť
Příspěvků: 90
Web

Re: 1MHz zesilovač

No, na audio se mi taky nezdá... to mego by to s odřenejma ušima a bez velkejch nároků na překmity hran snad dát mohlo...

Ale mám eště jeden link, Current Feedback ampík z katalogu Analog Devices (Mark Alexander) - ten do mega chodí a parametry excelentní... Myslím, dát místo SSMka jako vstupní buffer zázračnou TPA6120, stálo by to za hřích :-) i pro audio.

http://www.wdehaan.demon.nl/various/ale … index.html

#120 Včera 23:36:06

sinclair
člen
Příspěvků: 974

Re: 1MHz zesilovač

Šikovný páreček je i 2SA1930/2SC5171. 180V/2A/20W/200MHz, TO220FI.

#121 Today 00:07:29

m@rtin
člen
Příspěvků: 31

Re: 1MHz zesilovač

No tak ta LT1166 se mi taky nezdá, asi by se dala použít, ale bylo by to na hraně.
Tu proudovou zpětnou vazbu budu pořádně testovat až tenhle týden, co jsem to jen tak zkoušel, tak to fungovalo slušně a to i na blbým nepájivým poli, tak uvidím. No a jako budič jsem chtěl použít 2SC2238 a komplement z hlavy nevim, ale je 25W a na 200MHz.

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 3. FÓRUM - 776 témat (8/2006 - 12/2006)