Re: Jak deláte velké poloměry zaoblení?

Souhlasím - pro dub mám slabost. Je to festovní neojebanej materiál který toho mnoho vydrží. Prakticky co je z dubu (nebo buku) je na věky.

Re: Jak deláte velké poloměry zaoblení?

No,z buku ani ne,ten je jen tvrdší než většina ostatních zdejších dřev díky jiné struktůře,ale jinak se snadno kroutí,praská a brzy hnije.Zkrátka každe dřevo je vhodné na něco jiného.

Re: Jak deláte velké poloměry zaoblení?

Díky, kotouč určitě nechám naostřit. Jak poznám, který kotouč je určen pro přežezávání a který pro podélné řezání?
Methman: Zjistil si někoho? Docela by už se mi to taky hodilo...

Web

Re: Jak deláte velké poloměry zaoblení?

Na pily bez předřezu jsou 2 základní typy kotoučů. Na po délný řezání po vláknech, zubů je míň, jsou dál od sebe, může bejt mezi nima falešnej zub (střídavě jsou se zuby jen hrbolky). Tak kotouč snadno ubírá materiál a dokáže ho z řezu vyhazovat ven, protože dřevo jde do řezu rychleji. Na příčný a jiný univerzální řezání se používá kotouč s více zuby. Tak se nevytrhává materiál a řez je čistší. Ale když jím řežu dřevo podélně, řeže to pomalu, protože se nestíhá vyhazovat materiál z žrzu a kotouč se dusí. Dají se s ním řezat i DTD, MDF a tak. Oba typy maj samozřejmě jinou geometrii zubu, v zásadě na příčný řezání je zub víc skloněnej. Pak ještě mám kotouč na lamino. Ten je jako na příčný řezání, hodně zubů, ale ještě jinou geometrii. A má nevýhodu - díky tvarům SK plátků ho jen tak někdo nenabrousí. Ale lamino řeže čistě (pořád ne tak perfektně jako pila s předřezem), MDF řeže jedna báseň.

(upravil Leonardo 21. 9. 2008 19:15)

Re: Jak deláte velké poloměry zaoblení?

Tom: to se nedá takhle jednoduše určit,myslím že tím check-ovi jen popleteš hlavu.Určující je vždy geometrie zubu.Rozdílné je to u obyčejných oceláků a u vidiáků a ještě s předřezem nebo bez.Nejdříve je třeba vědět co je to za kotouč.Kotouče na lamino,DTD a MDF se mi osvědčily dělené proti vytření a s odhlučněním,rozdíly na předřez nebo bez bývají většinou jen ve sklonu čela zubu.Na deskovou gumu je ale například překvapivě jediný použitelný z mafla se 17 zuby a na plasty je to ještě větší alchymie.

check:na obyčejné oceláky máš tady takový základ z norem,alespoň nějaké vodítko pro základní představu...

https://i.postimg.cc/HJZF8rNb/841400.jpg

Re: Jak deláte velké poloměry zaoblení?

Možná to vyznělo složitě. Já to myslel že 2 základní druhy kotoučů jsou na stolní kotoučovou pilu s kotoučem pr. 250mm SK plátky. Nejjednodušší rozdělení kotoučů na dřevo je: víc zubů - příčné řezání a desky, míň zubů - podélné řezání.