Téma: Pár oprav Genius HT 5.1 (nejstarší verze)

Zdravím! Teď mě asi zabijete za tenhle sloh, ale pokusím se to zkrátit. Takže: Mám tuhle soustavu a pár problémů:

1) Když ztišuju, nebo zvyšuju zvuk, tak to v bedýnkách šumí. Stává se, že když stiším na doraz, tak to je ještě slyšet. Musím to o malinko zvýšit a pak to přestane (je tam taková vůle). Domnívám se, že to je tím poťákem, co vede od kroutítka na SW. Co myslíte? Je to tím? A kde to sehnat? A pod jakým názvem wink ?

2) Některý bedny mi hrajou děsně potichu. Myslím, že je to FR, RL a Center. Zkoušel jsem to měřit na výstupu svorek a řeknu Vám, že ty SS hodnoty proudů a napětí jsou každej pes, jiná ves big_smile Pro střídavý průběh je poznat, že u těch výstupů, co hrajou potichu je rozkmit hodnot malinkej. Tak jsem to rozhodil (docela jsem koukal, že tam je pár součástek všehovšudy za 200 Kč smile) ) a začal hledat chybu. Hned mě napadly ty zesilovače. Zkusil jsem to teda měřit zatížený jen V-metrem a nic! Zkusil jsem vstupy, výstupy a prostě nic. Akorát SS napětí mi to hodilo jako 0,05 V. Ale víc jsem naprázdno, jen s V-metrem jako zátěží nenaměřil. Nechápu proč? Může mi to někdo osvětlit? Když jsem připojil bednu a měřil to na pinech toho zesíku, tak to taky nic neukázalo! Reprák "hrál" a na vstupu zesilovače (mezi pinem vstupu a pinem zem) ukazoval prd. SS napětí opět 0,05 V. Když jsem zkusil měřit výstup na tom zesilovači, tak po dotknutí se pinů, začla bedna hučet (to jsem taky nepochopil, proč????). Nějaký číslíčka tam skákaly, ale ten zvuk mě přinutil toho hned nechat. Proč nejde nic naměřit?? Co by podle Vás mohlo být v tahu? Vsázím na ty IO. Pak ještě tranzistory, ale ty jsou vcelku společný, co jsem koukal...

3) Hučí to trafo. Co kdybych na něj dal nějakej plech z paramagnetika? Nebo ještě lépe... co ho vyhodit a dát tam spínanej zdroj????

4) Když si prohlížím nějakej film a hledám určitej úsek, tj. několikrát klikám při zapnutým zvuku na posuvník v Media Playeru, tak to cca po druhým posunutí v bednách lupne a pak už to v nich jen lupá, praská apod. s určitými krátkými intervaly. Pomůže vypnutí zvuku v přehrávači, chvíli počkat a pak zapnout. Pak už to zase jde, dokud opět nezačnu hledat nějakou část filmu... Samozřejmě pomůže i vypnutí a zapnutí beden. Čím by to mohlo být???

Omlouvám se teda za ten sloh a předem děkuji všem za podnětné nápady a rady!!!! Hezký den.

Re: Pár oprav Genius HT 5.1 (nejstarší verze)

Víš, ono je fajn že se snažíš přijít věci na kloub a něco se při tom naučit. Jenže máš problém v tom že zrovna ty Geniusy jsou strašlivej šmejd a tak vyvstává otázka zda se to vůbec vyplatí. Jestli se na tom vážně chceš něco naučit a dělat pak i něco jiného tak možná ano ale jestli se v tom rejpeš jenom proto abys to nemusel dát někomu opravovat, abys ušetřil a v životě se v té elektronice už nechceš hrabat tak se na to asi rovnou vyprdni. Je to na tobě - promysli si to.

Když měříš střídavé napětí na výstupu tak to děláš blbě. Chce to odpojit bedny a změřit při odpojeném signálu zda na výstupu není stejnosměrné napětí. Když není tak na místo beden připojit náhradní zátěž v podobě výkonového odporu (ve tvém případě bude 8ohm 20W drátový stačit) a pokusit se konec vybudit z generátoru. Stačí nějaký softwarový z PC. použij nějaký nízký kmitočet třeba 50Hz pro subovou část a pro satelity třeba 400Hz ale tam už musíš počítat s chybou měření protože nevím co máš za měřák a do jaké frekvence je schopný ukazovat nějaká rozumná čísla.

Trafem se nezabývej - je to šmejd k pohledání a ideální by bylo ho vyměnit jenže se to vzhledem k ceně prostě nevyplatí. Zkus ho alespoň podložit nějakým pružným materiálem aby nebylo napevno přidělané přímo k bedně. Nevyřeší to vše ale pomůže to.

Ty lupance je otázka jestli je to chyba zesilovače a nebo softwaru. Když si tam dáš sluchátka rovnou na výstup zvukovky také to dělá? Pokud ano tak je chyba v softwaru, pokud ne tak se ti signálovými špičkami daří dostávat ten zesík v Geniusech do nestabilního stavu a kmitá.

Re: Pár oprav Genius HT 5.1 (nejstarší verze)

Takže... Nezkusil jsem generátor, ale zkusil jsem zpřeházet zesilovače. Zjistil jsem, že zesilovačema to není. To lupání není softwareového původu. Je to evidentně v bednách. Co s tím, prosím?? Ad to hraní potichu... šel jsem po cestě toho výstupu, co hraje potichu a skončil jsem u toho hlavního poťáku, co řídí hlasitost... Je možné, že je to jím?

Re: Pár oprav Genius HT 5.1 (nejstarší verze)

Je to možné. Otázka je jak si k tomu přesně došel.

Re: Pár oprav Genius HT 5.1 (nejstarší verze)

Zdravím! Tak jsem to vyřešil. Skutečně je vina na poťáku. Zde přikládám návod, jak se toho zbavit. Převzato tak, jak jsem to napsal na PCTUNING, kde se to taky řešilo:

Zdravím Vás! Abych to shrnul. Mé problémy s "Houmama" začaly tak, že FR bedna hrála potichu. Pak se k tomu přidala i RL, tuším. Dalším problémem bylo ztišování a zvyšování hlasitosti. Ťo se projevilo, jako šum a praskání ve všech bednách. Také nebylo snadné ztišit bedny na minimum, protože i na mimimu stejně trošku hrály. Tolik k problémům. A teď řešení.

Rozhodl jsem se podívat, co skrývá SUBWOOFER, kde je tedy hlavní část elektroniky celé soustavy. Celkem bezvýznamná změť součástek všeho všudy za pár korun, korunovaná pouze výstupními zesilovači (nesmyslně zapatlané teplovodivou pastou) a hlavním potenciometrem (ztišování, a zvyšování hlasitosti). Mé první podezření padlo právě na zesilovače. Na tom, jak moc "topí" i když jsou vcelku na ohromném chladiči, jsem viděl riziko, že prostě nevydržel některý z nich a tepelně se zlikvidoval. Po proměření zesilovačů jsem zjistil, že jsou v pořádku. V tom mě utvrdilo i to, že podle výrobce mají poměrně slušnou tepelnou ochranu před zničením.... takže řada přišla na další součástky. Kondíky ok. Tranzistory také. Nic, co by viditelně mohlo vadit. Pak po cestě od výstupu do vstupu jsem narazil právě na zmíněný potenciometr. Hned jsem zjistil, že ztišení některých kanálů může být způsobeno přechodovým odporem v potenciometru. Sháněl jsem náhradní i z důvodu šumění při zesílení a ztlumení (viz. výše).

Každý jistě víte, jaký je problém tento potenciometr sehnat. Našel jsem i web výrobce, kde sice mají potenciometry s motorkem (dva), ale žádný nemá 3 dráhy jako ten v soustavě. Ani bych se ho tam nesnažil sehnat. Dovoz je pouze pro firmy a navíc to je čínská firma (podle všeho), takže nezájem. Kdo by to nechával "opravovat" za takový prachy, jaký za to chtějí??? Ani Genius s tou cenou, co za to chce, by u mě moc nepochodil. S tím ať si vytře...  big_smile  Sehnat se to nedá ani v GESu, ani v GME ani jinde. Všude na mě čučeli, že to nikdy neviděli (ono jako motorové ovládání potenciometr je sakra nezvyklé). Ve škole jsem dostal doporučení na Německou firmu Schuricht, která má zastoupení i v ČR. Mají opravdu mraky výrobků i různé kuriozity, kromě však tohoto potenciometru. Sehnat se to rozumně nedá!

Došla řada na rozebrání. Popíšu zde krátce návod, aby si to mohl opravit každý, kdo má podobné problémy. Nevím, jak je kdo zručný, proto možná trochu polopaticky. Předem se však omlouvám za fotky, protože jsou z mobilu:

Vyndáme panel s potenciometrem:

http://www.ukazto.com/img_small/2390423,Foto_0121.jpg

K vyndání potenciometru je potřeba odsávačka (stojí cca 80 Kč, ale i 500!) a páječka. Transformátorová není moc vhodná, ale postačí. Já měl pájecí pero. Spoje vždy prohrejeme a okamžitě odsajeme pájku. Takhle "vycucáme" všechno, co drží potenciometr. Ten posléze vyndáme.

Potenciometr je venku. K jeho rozebrání je vhodný plochý šroubovák. Tím vyhneme dva postranní plíšky. Není potřeba moc násilí, potenciometr je z hliníkové slitiny a plíšky jsou z něčeho podobného:

http://www.ukazto.com/img_small/2390460,Foto_0124.jpg

http://www.ukazto.com/img_small/2390458,Foto_0125.jpg

Takto připřavení potenciometr rozdělíme na 2 části. Jedna odporová a druhá motorová, která nás nezajímá. V té je šnek a pár ozubených koleček. Začneme částí odporovou. Všechno je navlečeno na malé hřídelce. Začneme od zadu vše sundavat. Tj. dáme pryč ozubené kolečko. Tak se dostaneme k první dráze s hřebínky, pak k druhé a k třetí. Opět se hodí plochý šroubovák:

http://www.ukazto.com/img_small/2390454,Foto_0127.jpg

Potenciometr má tedy 3 odporové dráhy, a velikost odporů se nastavuje hřebínky. Na každém kolečku jsou 2 nezávisle upevněné (já měl jeden částečně a potom úplně utržený, viz. foto.)

http://www.ukazto.com/img_small/2390452,Foto_0128.jpg

Pohled na jednu rozdělanou odporovou dráhu, ozubené kolečko a umístění koleček s hřebínky na hřídelce:

http://www.ukazto.com/img_small/2390450,Foto_0129.jpg

Pozor! U prvně vyndavané odporové dráhy jsou kolečka s hřebínky zády k sobě:

http://www.ukazto.com/img_small/2390448,Foto_0130.jpg

A poslední dráha:

http://www.ukazto.com/img_small/2390446,Foto_0131.jpg

Po vyndání vezmeme všechny dráhy i hřebínky a propereme v lihu. A pořádně. Třeba i houbičkou, nebo kartáčkem. Samozřejmě decentně, aby neslezly ty dráhy  big_smile  Ta dráha nejvíce k okraji je dost začernělá od uhlíku (tuším) z jiných drah. A to není dobré. Potom necháme vyschnout:

http://www.ukazto.com/img_small/2390444,Foto_0132.jpg

Ještě je vhodné hřebínky polechtat jemným pilníčkem, nebo smirkem a opět vykoupeme v lihu a necháme uschnout.

Motorovou část můžeme promáznout (je dost mázlá, ale když už, tak už...  :wink: ). Dobrý je na to silikonový olej.

Po těchto všech procedurách můžeme začít s kompletací. Vše nandáme tak, jak to bylo. Pro správné natočení hřebínků pootočíme hřídel např. úplně doleva (ztišení) a kolečka s hřebínky nasadíme tak, aby hřebínky také vlevo od pohledu zpředu na potenciometr. Takto postupujeme u všech. Po složení opět přihneme plechy a pokusíme se vše uvést do původního stavu. Nakonec zasadíme potenciometr zpět do tištěného spoje a páječkou připájíme. To je vše. Pozor až to budete testovat! Nezapomeňte, že nastavení na předním panelu (vedle potenciometru) může ovlivnit hlasitost předních a zadních kanálů, včetně centru. A dejte pozor na to, jaké máte výstupní zařízení na zvukovce (já tam měl sluchátka a nemohl jsem kápnout na to, proč to nejede  big_smile ). Mě to pomohlo na 100 %. Pokud máte problémy podobné, jako já, určitě se nebojte do toho "poťáku" sáhnout. Nic na tom není. A dávat někomu 400 za hodinu opravy je opravdu nesmysl. Pokud budete mít dotazy, obraťte se na mě. Pokud si nejste s opravou jistí, klidně napište a můžu to sfouknout za nějakou rozumnou cenu za Vás. Hodně zdaru!

Re: Pár oprav Genius HT 5.1 (nejstarší verze)

Celkom pekne, akurat 3 poznamky
1) ked tie drahy len vycistis v liehu a nenamazes niecom vhodnym (kontox na potenciometre, diava ...) tak ti to sice bude fungovat, ale len kratko a potom to pojde definitivne do prdele (zoderu sa drahy), a ked si este zdrsnil tie pliesky co behaju po drahe tak to bude rychly proces ...
2) ked fotis fix-focus-ovym fotakom (coz je vacsina mobilov) tak nesmies fotit z 10cm !! ono je to sice pekne ze to co chces fotit bude velke, ale bude to nechutne rozmazane (vid fotky) keby si dal mobil dalej tak by tie suciastky boli sice mensie, ale bolo by tam aspon nieco vidiet
3) Razantne zlepsenie fotografi dosiahnes ked pred fotenim utries objektiv od mastnych prstov smile

Re: Pár oprav Genius HT 5.1 (nejstarší verze)

tak už ho netrap Phalanx
Vem si, že je to třeba človíček, kterej o elektronice nic neví a má odvahu se pustit do nějakého rozebírání. Podaří se mu to opravit a ještě to i nafotí (oprava i fotky nejsou profi), ale i tak klobouk dolů. gratuluju, jen tak dál

Btw, mám doma něco podobnýho - akorát novější typ.
Žádný brumy a šumy už tam slyšitelný nejsou. Při vypnutým stavu to je potichu, trafo slyšet není.
Původně sem to pořizoval k počítači, ale teď nám to chytá prach v obýváku a semtam na to pustim nějakej film, televizi,atd...
Pro poslouchání muziky je to ale špatný (v porovnání se sluchátkama).

Měl sem takovej nápad, žebych použil původní bednu (zesilovač a subwoofer), na kterou bych připojil DIY dvoupásmové bedničky (původní bedýnky bych odpojil a připojil místo nich mnou splácané kousky snadlepší kvality). Má to podle vás cenu? Nejde mi o definitivní kvalitní řešení, ale o to zkusit sám poprvé něco postavit a tohle by mohl být začátek.

Web

Re: Pár oprav Genius HT 5.1 (nejstarší verze)

Phalanx: Fotit foťákem s fixfocusem (většina mobilových foťáků) se klidně z 10cm dá a fotky jsou nádherně ostré smile . Nemusíš kvůli tomu foťák rozebírat a přeostřovat (potom pracně vracet zpět). Stačí pouze makropředsádka, kterou přeřadíš před objektiv. A kolik taková předsádka stojí? Pár korun nebo nic. Záleží na tom, jestli máš doma lupu (popř. nějakou čočku-spojku) nebo ne. Takovouhle čočku přiložíš těsně před objektiv takovéhoto šmejdu foťáku nebo mobilu, odzkoušíš vzdálenost (záleží na ohniskové vzdálenosti objektivu, na pevném ostření objektivu z výroby a na mohutnosti naší přeřazené spojky - lupy) a jedeš. Optické vady a výsledná kvalita snímku (čočka je samozřejmě nekvalitní a jediná bez jakékoliv kompenzace druhým sklem) je plně korespondující s takovým foťákem - tedy pro naši makrodokumentaci naprosto dostačující