Re: Slabe basy

S reprobednami ETA mám taky zkušenost - velice špatnou:
Asi před 15 lety prodávala ETA sloupy s měniči TVM pod značkou Halton. Byly to moje první "opravdové" bedny, které jsem si koupil. Nerad na to vzpomínám, byl to velice špatný kup - stály myslím asi 5 tisíc, což bylo tenkrát docela dost. Na první pohled vypadaly hezky, černý strukturovaný lak, zaoblené svislé přední hrany, dva br. nátrubky, zapuštěné repro. Když jsem bedny s velkou slávou přinesl domů a natěšeně připojil a spustil, nastalo velké zklamání. Zvuk byl tak příšerný (všechno se slévalo do jedné nepříjemně hučící koule způsobující bolest hlavy do třech minut), že jsem hned druhý den mazal do ETY, a prosil, jestli je nemohu vrátit. Bohužel mi nebylo vyhověno (byl jsem mladý moula - dneska bych se tak lehce odbýt nenechal). Nezbývalo, než se do nich podívat. Mělká dunící bedna z tenké dřevotřísky, špatně slepená, bez jakékoliv výztuhy. Pod ARXkem byl do otvoru vložený plastový "kyblíček", pérové svorky, tlumení ...ani si nepamatuji, jestli tam vůbec nějaké bylo. Tehdy jsem si nakreslil a schoval zapojení jejich primitivní výhybky (k nalédnutí zde). Nahradil jsem ji univerzální výhybkou 12dB/oct postavenou podle starého Amára. Bylo to o moc lepší, ale stejně to nebylo ono. Nakonec jsem byl šťastný, že jsem je v bazaru pod cenou prodal. Byly to moje první a zároveň poslední reprobedny, které jsem si koupil - pak už jsem jen stavěl. Jedidné pozitivum na tomhle zmetku bylo to, že ve mě tenkrát ETA probudila zájem o diy reprobedny, který přetrvává do dnes.
Proč to všechno píšu? - Jestli jsou ty Tvoje ETy něco podobného, nepokoušej se je předělat, ale co nejrychleji se jich zbav wink

Web

Re: Slabe basy

Pre fedor

Co sa tyka mojich ETA. Osadenie repro je rovnake, ale vyhybka je v nich myslim ina. Ak budem mat cas nakreslim schemu. Osadenie basakov je d´apolito. Bedna je dost poctiva 18mm drevotrieska a nema skosene ani zaoblene hrany. Zatlmene boli syntetickym runom.

Re: Slabe basy

Že by inovace? Tak to máš třeba štěstí a podaří se Ti je zachránit. Ty co jsem měl já, s těma se nic dělat nedalo. Byly mělké, měly pro dvě 226ky moc malý objem (odhaduji tak 30 litrů). Leda jeden basák vyhodit a díru zadeklovat, bednu pořádně vyztužit... to už bylo lepší postavit z gruntu jinou sad.
Tenkrát si kámoš koupil ty první 3p.TVM ars 330 (jeden ARN 226 - hrály myslím vzhledem k ceně asi 4 tisíce dost slušně). Já blbec neomalený mad, aniž bych si tehdy o tom třeba něco přečetl (Amplion, diyFans a myslím že ani internet ještě nebyl hmm), nebo si ty ETy aspoň poslechl - myslel jsem si, že budu mít se dvěma basáky v bedně dvakrát lepší basy než on...

No schválně, hoď sem fotku, já Ti řeknu, jestli jsou to ony. Ty moje, pokud si vzpomínám byly taky d´apolito, bassreflexy měly pod horním basákem.
(...a jestli to ony jsou, prodej je a kup si radši tyhle)

ps: nenech si ode mě zkazit radost wink

Web

Re: Slabe basy

Jéje! Kabely... Tak taková trapárna nás ovšem nenapadla.

Re: Slabe basy

fedor

Bohuzial asi su to tie iste bedne ako Tvoje, ale vyhybka je zapojena inaksie. Dnes som do nich pozeral a videl som, ze ma dve cievky. Viac zatial neviem, lebo sa mi to nechcelo rozoberat. Objem po prepocitani je priblizne 31l. Uvidim co s nimi, je mi ich luto niekam dat len tak. Foto by som aj dal, ale neviem, ako sa sem dava.

Re: Slabe basy

Tady máš návod http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=3

Re: Slabe basy

sony, nevěš hlavu, hlavně, když Ti ten zvuk alespoň trochu vyhovuje. Je možné, že přecejen hrají líp než hrály ty moje (já tam měl jen jednu cívku lol).
...A až se Ti ten zvuk omrzí, tak seš tady na spráné adrese - stačí nakoupit maflík, vrtačku, přímočarku a můžeš se do toho pustit.

Než ty bedny rozmlátíš, nezapomeň z nich vymontovat repráky - ty nejsou špatné.

Web

Re: Slabe basy

Tak pridavam fotku bedne. Ten zvuk sa mi nezda az taky hrozny, ako opisujes, aj ked ma daleko od teraz pocuvanych B&W DM330i. Beriem vazne Tvoju radu a kedze som myslim celkom manualne zrucny, mozno sa dam na stavbu novych bedni.

http://img248.imageshack.us/img248/1194/p61400141rt4.th.jpg

Re: Slabe basy

Vidím dobre vzadu B730tku?

Web

Re: Slabe basy

A ten basreflex ucpi protože tyhle basáky sou do uzavřený budky(v basreflexu duní a plandaji)V uzavřený bedně hrajou pevněji.

Re: Slabe basy

kurpelm

Vidis dobre. Je to B730. Co sa tyka basreflexov pri Teslackom zosiku som ich mal ucpate. Otvoril som ich az pri Sony, ale to uz som tu popisoval.

Re: Slabe basy

Krásny to stroj, moje začiatky. Teraz je už pod kytičkami. Nahradila ho CM160tka.

Web

Re: Slabe basy

sony:
jo, myslím že to jsou ony, zrovna takhle vypadaly sad (možná mimo nějakých detailů, jako jsou třeba ty hrany - už je to dávno a tak dobře si to nevybavuji)

Web

Re: Slabe basy

Zdravim, tak som sa rozhodol dat urobit nove bedne u stolara. Budem od vas urcite potrebovat rady, pretoze netvrdim, ze som uplny analfabet v elektrotechnike, ale predsa postavit dobre hrajuce bedne nieje jednoduche. Bedne budu mat objem cca. 78l, material MDF doska 25mm, celna stena zdvojena na 50mm. Osadenie zoberiem z tych ETA, okrem vyskaca.
2 x TVM ARN226
1 x TVM ARX150
1 x Audio Research RT-25S60-803
Bednu chcem uzatvorenu bez BR.
Mozete mi vysvetlit, ake su vyhody zapojenia d´apolito oproti klasike?
Dakujem

Re: Slabe basy

Vyhody jsou akorat take, ze je lepsi smerova charakteristika. Nevyhody ze je slozitejsi usporadani a spocitani vzdalenosti bassaku od sebe vzhledem ke stredu a vysce. Mozna se zeptam hloupe, ale radej nez vubec. Bedny budou 8ohm nebo 4 ohm? Pocitas s tim ze pokud 8 ohm tak BASS musis 2x4Ohm a obracene? Jinak urcite bych zvolil obyc. usporadani

http://www.tvm-valmez.cz/appdata/obrazy00/hifi/ars35050_1.jpg

Web

Re: Slabe basy

Bedne budu 8 ohm a samozrejme basaky budu 2 x 4 ohm do serie. S tym usporiadanim som sa nevedel rozhodnut, lebo tie stare bedne su  d´apolito, ale mne sa viac paci klasicke usporiadanie, len som chcel vediet ci ma d´apolito nejake vyhody oproti klasickemu zapojeniu.

Dik

Re: Slabe basy

pri dvojpasme hej ale pri trojpasme diapolitu moc vyznam neprikladam...

Re: Slabe basy

sony: co z tou vyhybkou?

Re: Slabe basy

Ak Dappolito, tak treba aj 2 stredaky. Vyhoda je vo vacsej horizontalnej sirke vyzarovanie, zase maju uzsiu vertikalnu. Tiez je vyhoda v tom, ze sa spravaju ako bodovy zdroj, je nim vyskac v strede. Inak nic specialne.
Dalsia vyhoda by bola v eliminacii nelinearneho skreslenia menicov, ak by sa dal jeden z basov opacne, na push/pull, u stredaku to asi velmi nepojde, ale tie aj s vyskacmi zvyknu mat mensie skreslenie. Problem bude, aby to vyzeralo.
Vzdialenost menicov sa rata klasicky - vzdialenost je dana vlnovej dlzke na deliacej frekvencii.