Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Digitalni vyhybka

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [17]

(upravil MaBat 27. 11. 2007 16:32)

Téma: Digitalni vyhybka

Digitalni vyhybka - zacinam o tom premyslet cim dal tim vic. Postavil bych to na necem takovem. Samozrejme s lepsi zvukovou kartou, pasivne chlazene, do 2U krabice s externim zdrojem jako integrovany domaci predzes/prehravac/ekvalizer/vyhybka (upload muziky pres LAN, prehravani z flash disku (nebo ticheho HD), nejaky to LCD,...). Neskutecne konfigurovatelny a "upgradovatelny". Zbyva uz jen napsat pro to software smile 6 az 8 kanalu to musi zvladnout v real-time. Digitalni vstup / vzorkovani 24/96 zajisti zvukovka, na vystupu max. nejaky ten buffer...

Uvitam jakekoliv pripominky - rad bych, kdyby mi v tom nekdo nasel zasadni problem, pres ktery se nehnu, a ktery jsem nedomyslel...

Edit: jinak myslim, ze zvukovka by mohla stacit treba takova. Tady zbyva vyresit PCI konektor do "L".

Re: Digitalni vyhybka

Software psát nemusíš, existuje ho dost... i zadarmo pro linux.

Re: Digitalni vyhybka

PCI konektor do L umí na www.emko.cz - mají kompletní sortiment pro embedded PC aplikace.

Web

(upravil MaBat 27. 11. 2007 20:37)

Re: Digitalni vyhybka

Boramyr: myslíš asi to jádro - FIR/IIR filtry, apod. Jo, to jo, to psát od nuly nebudu smile

dj-bobr: dík za tip


Chci o Vánocích zatím vyzkoušet vůbec tu základní real-time koncepci a co dostanu ze stávající SB Audigy 4, zatím asi na Windows, pak se uvidí. Z toho Linuxu mam popravdě trochu strach co se ovladačů týče, ale to možná neopodstatněně. Zatím váhám, v čem (s jakou knihovnou) to psát...

Re: Digitalni vyhybka

Tohle mne taky moc zajimá.

Osobně jsem vyzkoušel toto:
http://xover.sourceforge.net/

Není to zcela dotažený, ale použitelný to je, je to free a jsou k dispozici i zdrojáky.

Boramyr: píšeš - existuje toho dost. Můžeš hodit nějaké odkazy?



Ohledně zvukovky, např. tahle vypada zajímavě

http://www.alza.cz/ImgGalery/Recenze/pd … COM_08.jpg

4 BurrBrown dvoukanálové DAC atd.

(upravil MaBat 8. 12. 2007 9:21)

Re: Digitalni vyhybka

Jo, hezkej strojek. Já jsem momentálně u studia digitálních filtrů, takže čím víc toho vím, tím vzdálenějším cílem se to stává smile Ale řešitelný to je, a může to nahradit i všechny ostatní zdroje signálu, dnes už i včetně rádia, jen coby přehrávač.

Každopádně v budoucnu bude tahle koncepce předpokládám běžně k dostání za běžnej peníz. Zatím je to spojený s velkou mírou improvizace, nejistým výsledkem za ne úplně malou cenou... Prostě hudba budoucnosti smile

Edit: řešení tak, jak bych si ho představoval, by mě teď vyšlo na nějakých 15-20 tisíc (motherboard, zvukovka, krabice, zdroj, LCD, externí úložiště,...) , což už je ovšem trochu moc na to, jak moc málo to potřebuju smile Což ale koneckonců platí skoro o všem...

Každopádně univerzálnost a rozšiřitelnost takového řešení je zcela bezkonkurenční a rozhodně je to směr, kterým se chci vydat.

Re: Digitalni vyhybka

No tak to by mě také zajímalo pár různých free nebo nějak "jinak" dostupně získatelných softů pro podobný účel.

Re: Digitalni vyhybka

Už mám za sebou pár projektů - cca 4 zesilovače, equalizér, dvoje reprobedny, tuner. A na základě toho bych řekl že udělat třeba opravdu kvalitní nízkošumovou aktivní výhybku je spojeno s větším rizikem a méně jistým výsledkem než toto. Alespoň pro mne. 

Já bych pro sebe celou koncepci takového stroje viděl poněkud jinak. Jako zmíněný Audio DSP player plus kompletní multimediální centrum, tj. HDD-DVD-BD recorder atd.
Dvě zvukové karty. Mnou vyzkoušený foobar2000 používaný pro XOVER umí používat i "nedefaultní" zvukovku, takže žádný problém. Jen - a možná se mýlím - to neumí vzít data z digitálního vstupu, a využívat počítačovou CD/DVD mechaniku asi není to pravé. Nicméně při dnešní velikosti HDD bych svá CD ripnul do FLAC ...
Udělat počítač tichý, v tom vidím problém.

Jinak pod tu úvahu o tom, zda má smysl něco takového konstruovat na to jak málo to potřebuju se zcela podepisuju - taky si říkám že mám celkem slušný zes/tuner/CD a tudíž zkonstruovat nějaké slušné bedny a je vykryto. Jenže je to hobby smile  A ta variabilita je úžasná - při pokusech s XOVER měl jsem k dispozici jen stereo zes takže jsem mohl připojit jen jednu dvoupásmovou reprobednu, ale i tak jsem si dost vyhrál smile


Jinak na stránkách http://xover.sourceforge.net/ je několik odkazů - velmi zajímavých - na jiné projekty, ale třeba i na stránky kde jsou generátory filtrů , algoritmy i C zdroják.

Re: Digitalni vyhybka

Já bych to viděl jinak - jestli mám o tom správnou představu dalo by se to využívat pro takové základní testy či odlaďování soustav a když by se to dořešilo mohla by se pak udělat klasická pasivní či poloaktivní výhybka. Nevím jak moc velký výkonový žrout takový prográmek je ale spáchat docela slušně tichý PC mi nepřijde jako zas až tak velký problém. Alespoň pro začátek bych mohl dát dohromady věci co se mi tu válí - velice tichá PIII-S 1,5GHz + 512MB RAM + Terratec Aureon Space 7.1 (s VIA Envy) by mohly pro začátek stačit ne? jen jaksi nemám těch 6 zesilovačů které by byly na 3p třeba .o) Ale někdy si s tím zkusím pokrát i na nějaké jednodušší konfiguraci.

Re: Digitalni vyhybka

Thales: na mem notebooku, procesor Intel Centrino 1,3GHz, XOVER nakofigurovany na 3 pasma, zkousel jsem FLAC i MP3 , vytizeni CPU max 30% a to jeste jen impulsne.

Re: Digitalni vyhybka

Jakmile je to jednou hotový po HW stránce (někdo si přidá CD/DVD mechaniku atd.), následné funkčnosti klade meze jen vlastní představivost a schopnost sehnat/vytvořit si pro to kvalitní SW.

Za předpokladu, že nebudou komplikace s dovedením proudu z externího zdroje, umístěným někde, kde není slyšet, neměl by být podle mě problém udělat celej vnitřek komplet pasivně chlazenej... Pokud by měla vadit hlučnost disku, není takový problém strčit disk někam do skříně a tahat to z něj po síťi.

Re: Digitalni vyhybka

na ty xovery by to asi stacilo ale jako multimedialni centrum ne. Podivejte se co je potreba pro prehrati HDDVD nebo blueray. Sestavit tiche PC se da vzdy, dnes uz to takovy problem neni. Extremisti by to mohli vyresit vodnikem a hadicema si cerpadlo odvest trebas za falesnou stenu smile

Re: Digitalni vyhybka

Když se dá hodně velký pasiv ofukovaný kvalitním ventilátorem na minimální otáčky tak to slyšet není a uchladí se to krásně. Problém není ani se zdrojem - i zdroje se dají pořídit s vysokou účinností a malými nároky na chlazení. Problém je stále s těmi disky. Běžně dostupná tlumicí zařízení dle mého snižují spolehlivost.

Re: Digitalni vyhybka

ono se tu najde dost veci, na kterych usentrit. napr. LCD bych tomu vubec nedaval a pristupoval bych k tomu prez sit z jineho pocitace, at uz vzdalenou plochou, nebo vzdalenou konzoli (zde se zase sikne unixovy system..). A 2000 v kapse k rozumnejsimu pouziti smile

Web

(upravil MaBat 9. 12. 2007 15:38)

Re: Digitalni vyhybka

Thales: vždyť říkám, externí disk, ten se může zavřít kamkoliv...

thool: ušetřís, ale je to podle mě silně nepraktický smile
Ono by to popravdě žádnej extra display nepotřebovalo - stačil by obyč. jednořádkovej, anebo vůbec žádnej, ale v takovym případě bys musel mít vedle kartotéku s předvolbama toho, co si chceš pustit... a na panelu k tomu pak nějakou mini klávesnici.

A nebo prostě výstup na televizi... což je nakonec asi zdaleka nejlepší řešení.

Re: Digitalni vyhybka

kazdej je jinej, ja prosedim zivot u pocitace a u toho take posloucham hudbu, proto je pro mne neprakticke vybirat hudbu klikanim na nejake male tlacitecka na prehravaci.

Tim LCD jsem myslel nejaky 3-5palcovy hovado, jestli tam budes davat jeden az dva radky velky lcd, tak proti tomu samozrejme nic nemam smile
Ale i prezto bych si vychutnal luxusu to ovladat prez PC, coz je otazka SW a je k tomu potreba pouze minimalni namaha

Web

(upravil MaBat 9. 12. 2007 16:25)

Re: Digitalni vyhybka

Tak v tom případě jo smile Já bych zas rád toho času u počítače proseděl co nejmíň, bohužel (bohudík?) mě to živí, takže rád si dopřeju ten luxus mačkat si v klidu ty malý tlačítka... smile

Pokud bude někdy display, tak asi jedině v podobě výstupu na televizi (tj. taky LCD).
Ale jak říkám, v nejbližší době se na to nechystám.

Příspěvky [17]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Digitalni vyhybka

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£