Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 3)

Audioweb.cz » PA a zvukařina » Ozvučení společenské místnosti (6x9 m)

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 53]

Re: Ozvučení společenské místnosti (6x9 m)

Nevím, proč mi ten basáček připomíná ARN226-7-8. Mám doma bedýnky s ním a chová se to, jak napsal kaed. 2,6 kHz je dost vysoko a požadavky na hluboké basy nesmí být velké.
Ale nechci paušalizovat, hifi není můj obor, na grafu to nevypadá zle. A v principu, pokud posloucháš jen tak do ouška, ne jak na fesťáku, tak nemusíš přeběhnout basy přes Xmax a nezničíš středy.

Re: Ozvučení společenské místnosti (6x9 m)

Ono ani nejde o Xmax, ale o to, že žádnej reprák není stejně citlivej okolo nuly a při nějaké nezanedbatelné výchylce, tj když máš 100Hz signál a na něm namodulovanáý např 2kHz, tak v místě průchodu nulou bude intenzita toho 2kHz signálu jiná, než v místě třeba poloviny Xmax. A čím levnější repro, tím horší linearita. A čím větší Xmax, tak taky. Už jsi to psal sám, repro je kompromisní záležitost, proto se konstruují vícepásmový soustavy, line array a jiný podobný "divnosti".

Re: Ozvučení společenské místnosti (6x9 m)

To jsme ale ve shodě, Xmax není přesná hranice mezi dobře a špatně (nota bene si jí výrobci občas stanovují jinak) a nelinearita sil je bohužel v celém rozsahu výchylky. Při odchylce od nulové pozice stoupá. Nároky na rychlost pohybu membrány při sečtení obou signálů (bas + výšky) rovněž a jsou samozřejmě rozdílné při odečtu atd. Kdysi jsem v některých pramenech v těchto souvislostech viděl i termín Dopplerův efekt. 
Nechtěl jsem dělat popis složitý, už takhle se tu často zbytečně rozkecávám smile.

Re: Ozvučení společenské místnosti (6x9 m)

kaed napsal:

Tak to nebude dobrý, pokud to nebude driver ve zvukovodu, klasický dvoupásmo 8"+1" s mizerným podáním středů... On ten basák když jede na velkou výchylku, už nedokáže lineárně zahrát ty stření kmitočty, a zkresluje je, nehledě k dalším aspektům tohohle řešení.
Zkus se vrátit k bedně 6"+1" a subwooferu, nebo něco jako "Hrombedny" UAD3150 z repromanie https://repromania.net/forum/viewtopic. … amp;t=8444 tj 15"+5"+1" to bude hrát mnohem příjemněj. Akorát tenhle projekt už nezkopíruješ, ale nějaký levný basáky 12-15" se pořád dají koupit, a ta středovýšková sekce z daytonu není drahá a hraje obstojně. V posledních letech jsem vyposlechl poměrně dost dovupásem 5-6" +1" kalota a většinou to hrálo obstojně, když se to ve velké místnosti doplní o sub a odřeže se všechno pod cca 150Hz aby ty malý repráky netrpěly, tak to určitě bude stačit, a doporučuju to s tím subem ani nepřehánět, jeden až dva RSS 210 HO by mohly stačit, s tím, že bedna ani nebude moc velká, a 200W zes pro sub bude stačit taky...

Třípásma jsem právě nechtěl (velikost, cena)
Sub je už daný,
sub zesilovač Dayton Audio SPA500DSP Subwoofer Plate Amplifier
subwoofer Dayton Audio Reference RSS390HF-4 15"
aby se dal případně použít i s našema aktivkama RCF 315-A

Jako klidně bych šel i do 6-6,5" ale ty nemají takovou zatížitelnost. nebo myslíte že když je ořežu na 100-150Hz , že pak dají třeba i 150W. Né u každé kalby co se tam bude dít budu já abych to nějak ohlídal, tak aby to bylo trochu blbu zdorné. big_smile

Otas napsal:

Nevím, proč mi ten basáček připomíná ARN226-7-8.

Myslíš vzhledově? protože vypadá naprosto jinak. má uprostřed takovou tu špičku.

A co místo vejšky použít nějaký full range třeba Dayton Audio RS75-4 3" a dělit to už někde na 500-1000Hz . Nebude to na poslech žádného hifi to se nebojte big_smile

Re: Ozvučení společenské místnosti (6x9 m)

6x9m místnost, kde nemá dojít k poškození sluchu zůčastněnejch... Byl jsem na poslechovce, kde na podiu běžnýho kulturáku hrály bedýnky 6"+1" a nějak nedostatečný mi to nepřišlo ani bez subu. Tj když ořežeš to spodní pásmo, tak ti výrazně naroste zatižitelnost, možná až tak, že to nebudeš potřebovat.
Mám na stole minibedýnky 4"+0.75" a k tomu overkill 12" sub, protože jaksi vyzbyl (nevlezl do nově zařízenýho obýváku) a můžu ti říct, že na návštěšvu obecní policie po 22 hodině při otevřeným okně ven to bohatě stačí smile A hlavně, limitující je 100W zesilovač pro sub, ne 20W zesilovače pro satelity.
Samozřejmě nějaký "profi" řešení s 10" střeďákem + driverem ve zvukovodu uhraje i sokolovnu, ale 6x9m?

Re: Ozvučení společenské místnosti (6x9 m)

to je přesně to co jsem potřeboval vědět.
OK od 8" tedy upustím, nic méně se mi pořád ještě líbí použití 7"RS180-4 7"
ve frekvenčním průběhu kolem 3-3,5Khz jsou si dost podobný s 6"RS150-4 6"

https://i.postimg.cc/4nN4Ggrp/RS3x.png

Když by se nechal ten dayton-audio-rst28f řezat na 2-2,5Khz tak bych asi šel do toho 7"

Re: Ozvučení společenské místnosti (6x9 m)

V tématu je i ozvučení Silvestra, to jsou hrozby nezpůsobilosti obsluhy, bude tedy třeba méně pít a nevzdalovat se od volume smile...
Jsem od přírody pesimista, nevím proč smile.
Asi, že nedávno jsem vyměňoval odpálené RCF LF18X400 (dva ze čtyř v baterii) na sále s prostorem jen asi 5 x větším pray.

Re: Ozvučení společenské místnosti (6x9 m)

Otas: To tam byl sraz hluchoněmých ne big_smile?

Re: Ozvučení společenské místnosti (6x9 m)

Ne, jen mladých a odolných příznivců moderní muziky (SPL max. té testavy mi vychází téměř 140 dB/1 m), kterým to pouštěl zamindrákovaný nahluchlý ko.ot za konzolí mad.

Re: Ozvučení společenské místnosti (6x9 m)

Taky bych to tak nějak viděl. Tam už potom jenom HW omezit výkon zesilovače. 4kW na basech do menší sokolovny je podle mě fakt hodně, teda na muziku, do lisovny je to asi pořád málo (lisovna  - můj termín pro techno, 90t excentrický lis má zvukově velice podobné projevy)

Re: Ozvučení společenské místnosti (6x9 m)

tady borec stavěl z RST28F-4 und RS225-4 youtube , ale nakonec použiju ten 7" o proti té RS150 6" má o 20W více na RMS
rozdělím to někde mezi 1,5 - 2Khz a bude wink

Re: Ozvučení společenské místnosti (6x9 m)

Zdar, rekonstrukce místnosti je hotová. Teď už udělat jen zvuk.
Měřil jsem akustiku, respektive dozvuk místnosti před položením koberce a potom. A nechápu proč tam je uplný propad na 200 - 300 Hz
https://i.postimg.cc/rDVDGcNq/p-ed-kobercem.jpg

https://i.postimg.cc/Wh6DJtr9/po-koberci.jpg

Jsem pak zvědav co s tím ještě provedou DIY akustické panely.

Re: Ozvučení společenské místnosti (6x9 m)

Mne to príde ako chyba merania. 1/4 dĺžky vlny 300hz je 1,14m/4 to je skoro 30cm

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

Re: Ozvučení společenské místnosti (6x9 m)

ne, zrovna to změřil v místě, kde je mod minima a ne maxima rezonance. Zkusil bych to měření udělat pro víc míst jak zdroje zvuku tak mikrofonu. Mě celkem sedí měření s výsledky simulace REW.
Ještě drobek offtopic: O víkendu jsem pomáhal s instalací sádrokartonu na strop v panelovým bytě. Hrozně mě překvapilo, jak se zlepšila akustika místnosti po namontování SDK desek. Ku podivu to mělo na dozvuk větší vliv než umístění minerální vlny do rastru.

(upravil dhaman 17. 3. 2024 19:46)

Re: Ozvučení společenské místnosti (6x9 m)

Aha myslel som že oba merania pred a po sú z rovnakého miesta.
Trošku mi to potom nedáva zmysel merať vždy v inom mieste.
Ako sa potom da vyhodnotiť čo je zmena spôsobená akustickou úpravou a čo zmenou miesta.

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

(upravil 18. 3. 2024 10:29)

Re: Ozvučení společenské místnosti (6x9 m)

místo měření je stejné, zhruba uprostřed místnosti, ale je pravda že zdroj zvuku je nyní jinde. Nenapadlo mě, že by to zrovna na dozvuk mohlo mít vliv. Zkusím nasimulovat podmínky jak jsem to měl při měření před kobercem a uvidíme.

kaed napsal:

Ještě drobek offtopic: O víkendu jsem pomáhal s instalací sádrokartonu na strop v panelovým bytě. Hrozně mě překvapilo, jak se zlepšila akustika místnosti po namontování SDK desek. Ku podivu to mělo na dozvuk větší vliv než umístění minerální vlny do rastru.

to je divné, my když jsme dali vatu do rastru tak to bylo uplně super a pak jak se dal sádroš, tak se to vrátilo do starých kolejí = dozvuk jako kráva

Re: Ozvučení společenské místnosti (6x9 m)

Taky mě to hrozně překvapilo, čekal jsem to podobně jako ty. Vysvětluju si to tím, že ten obyč sádrokarton je poměrně měkkej oproti betonovýmu panelu, a tím dost zvuku absorbuje. Otázka je, co se stane po vytmelení a nátěru barvou, tím by se to mělo dost zpevnit a tím zmenšit pohlcování zvuku, ale uvidím.
Před pár lety doma jsem dělal kousek šikmé střechy do obytnýho prostoru, měl jsem tam cca 30cm vaty, parozábranu a v místnosti bylo slyšet zvuky zvenku bez jakýhokoliv utlumení v jakékoliv části spektra, v podstatě jako bych byl venku u silnice, až jsem měl strach, že tam nebudu kvůli tomu chtít bydlet. Dvě vrstvy protipožárního sádrokartonu a je to minimálně -40dB, aspoň v horní části spektra. Samozřejmě nějaký těžký dunění někde pod 50Hz tím částečně projde, ale přijde mi to srovnatelný s cihlovou zdí aspoň 30cm tloušťky..

Re: Ozvučení společenské místnosti (6x9 m)

Zdarec,
jak dlouho rozehrávat repra? mají teď po rozbalení řekl bych o dost jiné TS parametry oproti datasheetu. Ale i výškáče a ty se asi moc rozehrávat nemusí...  Večer bych když tak měření nahodil na web k porovnání.

(upravil Fredy 3. 4. 2024 11:01)

Re: Ozvučení společenské místnosti (6x9 m)

TS parametry jsem ještě nedával počítat, ale FS je jak u basáku RS180-8 mých 53Hz vs 35,7 Hz
https://i.postimg.cc/2qqcq0Yd/RS180-8-nerozehran.png https://i.postimg.cc/47VWPnmm/RS180-8-datasheet.png

tak u tweeteru RST28-F-4 mých 862Hz vs 710Hz
https://i.postimg.cc/75ttYpFY/RST28-F-4-nerozehran.png https://i.postimg.cc/Lqryjj4c/RST28-F-4-datasheet.png
o dost jinde. Myslíte, že se to rozehráním o tolik pohne?

Re: Ozvučení společenské místnosti (6x9 m)

Fredy, rozehrávat to můžeš hodinu dvě. Dál už s tím moc nepohneš. Třeba nedosáhneš s fs na katalogovou hodnotu, ale poměrově jsou ty parametry úplně ok. Krom toho nikde není specifikace podmínek při jakých Dayton fs měří. Nemusí to totiž být při nízkém signálu.

Výškáč je holt tužší, to ale není ještě problém; co je důležitější, tak zda i druhý kus je v rezonanci podobný. Pokud ne, bude hrát víc/míň.

Příspěvky [21 až 40 z 53]

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » PA a zvukařina » Ozvučení společenské místnosti (6x9 m)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£