Re: Vytlumení uzavřené ozvučnice 50 litrů - kolik a čím?

Asi ne skelnou vatu?

(upravil ransom 15. 9. 2023 16:49)

Re: Vytlumení uzavřené ozvučnice 50 litrů - kolik a čím?

Otas napsal:

Viz příspěvek 23, ten vliv igelitu zásadně popírá. Dávala to tam Elektronika Svazarmu, tuším v Praze, nikoli ve Valmezu. V Tesláckých bednách jsem zatím narazil jen na klasický tlumící materiál.

Valmez igelit používal. Tu a tam se to našlo v uzavřenkách s ARN56xx v 80. letech (ARS92xx). Pak to používala i Litovel (ARS814 a 8104 a další typy).
Tvm jako nástupce Tesly Valmez to dotáhl k takové dokonalosti, že igelitem tlumil dokonce basreflexové skříně a komory pro streďáky u trojpásem (ARS330).

Co mohu osobně doporučit do uzavřenky většího objemu, je řídký labyrint vykládaný ze zmuchlané geotextilie. Dá se vyžebrat zbytek na kterékoli stavbě, při zemních pracech a podobně.

Skelná vata způsobuje nelineární zkreslení. Alespoň podle tradiční literatury.

Re: Vytlumení uzavřené ozvučnice 50 litrů - kolik a čím?

Vatelin

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

(upravil Otas 15. 9. 2023 18:14)

Re: Vytlumení uzavřené ozvučnice 50 litrů - kolik a čím?

Já mám doma toto:
https://www.dexon.cz/katalog/konstrukcn … no-2m.html
Nicméně mi to připadá příliš řídké, v tlumící schopnosti s dopadem na zvětšení fiktivního objemu bedny nějak nechci věřit. Je to nejen víra, ale i dopad skutečných výsledků. Před lety jsem v Dexonu kupoval něco podobného, ale hustšího, to mi připadá, že fungovalo mnohem lépe.

Jen ještě opravím (už špatně vidím sad, sorry ): číslo příspěvku, se kterým bylo sdělení o igelitu v rozporu, bylo 29, nikoli 23!

Re: Vytlumení uzavřené ozvučnice 50 litrů - kolik a čím?

Dal jsem do beden smes, at si vlnky vyberou. Vatelin, takove ty barevne hadry/filcy na okna a ridkej molitan (s velkejma porama)

(upravil stiglitz 15. 9. 2023 20:40)

Re: Vytlumení uzavřené ozvučnice 50 litrů - kolik a čím?

Já mám bedny vylepený kobercem - se středním chlupem. Co myslíš? Po tom, co jsem vyzkoušel, přijde mi to nejlepší.

Re: Vytlumení uzavřené ozvučnice 50 litrů - kolik a čím?

https://www.lautsprechershop.de/hifi/daemmen_en.htm

Re: Vytlumení uzavřené ozvučnice 50 litrů - kolik a čím?

No v druhých bednách, co mám doma - ARS944 - mám objem cca 40 litrů vycpaný nějakou kombinací: Plát z pěnového molitanu (tl. cca 15 mm), pak nějaký igelit (přidaný při rekonstrukci ode mne) a na závěr vatelín.  A basy (ARN665) to hraje bez potřeby je jakkoliv přidávat.
U těch RS228 asi také přidám molitanové "sluníčko", aby se nic neopřelo o basák, to tam původně bylo, leč rozpadlo se. Budu ještě experimentovat, mám dvě bedny, tak srovnávacím způsobem.

Za mne je koberec na stěnách dobrý. Ale hifi bedýnky není moje parketa.

Re: Vytlumení uzavřené ozvučnice 50 litrů - kolik a čím?

Vatelín je moc řídký, koberec moc hustý (a gumový rub snižuje objem).
Používám a prodávám vatu Envizol z PET v tloušťce 10 (měkčí) nebo 5 cm (tvrdší). S 10 cm se lépe pracuje - jde lépe ohnout a procpat otvorem basáku. Hodí se i na úpravu akustiky místnosti a mám k tomu změřené grafy. Nesmrdí, nepráší, nejsou z toho alergie nebo podřáždění kůže a očí jako z minerální nebo skelné vaty.

Web

Re: Vytlumení uzavřené ozvučnice 50 litrů - kolik a čím?

Zde test, jestli tlumící materiál funguje i v igelitovém pytli. Spoiler - funguje. Ten igelit je tak tenký, že zvuková vlna projde bez problémů skrz do vaty. Tedy pokud se bavíme o tlumení za účelem odstranění stojatých vln.

Já používám vatelín. Objemově se ho sice musí dát více, ale protože je velmi lehký, tak ve výsledku tam toho materiálu moc není. Zvukové vlny ale prochází velkou vrstvou materiálu, který je navíc skoro v celé bedně, člověk tedy nemusí moc přemýšlet, kam tlumení dá a prostě to funguje.

Koberec a podobně tenké vrstvy podle mě na nízkých frekvencích moc fungovat nebudou.

Pokud chce někdo zatlumit rezonance ozvučnice, je potřeba něco nalepit přímo na ozvučnici, volně vložený materiál fungovat nebude (sice se zatlumí vlna, kterou ozvučnice zahraje dovnitř, ale nezatlumí se vlna, kterou ozvučnice hraje ven do místnosti). Za mě nejlépe funguje materiál k tomuto přímo určený, tedy butylové tlumící materiály s hliníkovou folií. Ubírají na objemu, je potřeba s tím při návrhu počítat, ale když si pak na ozvučnici poklepete, tak je mnohem "mrtvější", než bedna bez tohoto tlumení.